Книга рекордів Хмельницького Хмельницька міська централізована бібліотечна система Книга рекордів Хмельницького Хмельницька міська централізована бібліотечна система
  Про ЦБС
  Бібліотеки
  Читачам
  Ресурси бібліотек
  Віртуальні виставки
  Наша Україна
  Наше місто
  Літературна світлиця
  БібліоЖиття
  Фотогалерея
  Відеогалерея
  Проекти та програми
  Партнери і спонсори
  Контакти
  Карта сайту
  Пошук по сайту

  Хмельницька міська рада

   
    Головна » Наше місто » Ми знаємо про Хмельницький все
  Книга рекордів Хмельницького

  Найдавніша писемна згадка про теперішній Хмельницький – 1431 р. 10 лютого у місті Сопоті польський король Владислав ІІ Ягайло записує Янові Чанстуловському 100 гривень на володіння "селами Голисин (нині Олешин) та Плоскирівці на річці Бог у Летичівському повіті Подільської землі".

  У 1594 р. Плоскирів відвідав посол австрійського імператора, мандрівник Еріх Лясота. Він залишив найбільш давній з усіх відомих, хоча і досить короткий опис розташування Плоскирова. Зокрема, Е. Лясота зазначав, що поселення розміщене над озером, яке ділить місто на дві частини. Це озеро знаходилося на річці Буг, у яку впадає невеличка безіменна річка. Із західного боку Плоскирів обмежувала річка Плоска.

  У ХІХ ст. Поділля було важливим виробником зерна у Російській імперії. Проскурів у той час став значним центром гуртової зерноторгівлі, а також солі, що йшла у Європу транзитом із Криму та Одеси. Отож не дивно, що виникла потреба у мішках. Отут-то й взялися за справу підприємливі проскурівські міщани. До середини ХІХ ст. наше місто стало найбільшим виробником рядновини та мішків на українських землях. Всього на Проскурівщині за рік виготовлялось до мільйона аршинів (аршин – 71 см) мішкової рядновини.

  17 вересня 1800 р. вийшов указ Подільського губернського правління про негайне складання «Геометричного спеціального плану міста Проскурова з приналежними йому землями». 8 жовтня 1800 р. проскурівський повітовий землемір Дятлов закінчив складання найдавнішого з відомих планів міста Проскурова. Зробити це було неважко, тому що Проскурів у ті роки був зовсім маленьким містом з населенням близько 2000 чол.

  Лише дві вулиці чітко позначені на плані – поштові шляхи на Кам'янець (нині вул. Кам'янецька) та на Летичів (нині вул. Проскурівська).

  На початку ХХ ст., завдяки вдалому місце розташуванню (поблизу кордону і на перетині важливих шляхів), Проскурів став найбільшим торговим центром Подільської губернії з річним товарообігом 5,5 млн. рублів.

   

  Найстаріша вулиця Хмельницького – Кам'янецька. Вона існує майже із часів заснування Проскурова й довгий час в історичних документах згадувалася як "Кам'янецький поштовий шлях". На першому відомому плані Проскурова (1800 р.) вона означена як одна із двох головних магістралей міста. Починаючи з 1921 р. до 1991 р. Кам'янецька носила назву вулиці Фрунзе.

  Найдовша вулиця Хмельницького – Кам'янецька, яка простягнулася майже на 7 км від моста через Південний Буг (біля водосховища) до в'їзду в обласний центр з боку Кам'янця-Подільського біля Кам'янецького переїзду, а починаючи із кінця 50-х років «переступила» залізницю і пролягла далі на південь – до цегельного заводу. В середині 80-х років у межі Хмельницького ввійшло село Ружична і вулиця Кам'янецька збільшилася майже на чверть.

  Найкоротша вулиця Хмельницького – Герцена. Розташована в центральній частині міста, пролягає від вул. Кам'янецької до провулку Військоматського – довжина всього 180 м. Виникла на початку ХХ ст., у 1930-х роках отримала назву провулок Фєлєнка – на честь одного з місцевих діячів громадянської війни, у 1946 р. перейменована на честь російського письменника та філософа Олександра Герцена.

  Найстаріша вулиця мікрорайону Дубове – Бєлгородська (нині Козацька). Виникла у 1890-х роках на території передмістя Дубове, де розташовувався Бєлгородський кавалерійський полк.

  У Хмельницькому найстаріший централізований питний водогін,  який складався з двох свердловин та насосної станції й забезпечував потреби військових-кавалеристів Бєлгородського полку був збудований у передмісті Дубове в 1910 р.

  Найстарішою з існуючих споруд можна вважати православний храм Різдва Богородиці, що на вулиці Соборній. Свою історію він веде з далекого XVII ст. Існують відомості, що ще у 1670-х роках саме на цьому місці стояла невеличка дерев'яна церква, у XVIII ст. вона була декілька разів перебудована, але продовжувала залишатись дерев'яною. У 1822 р. Проскурів постраждав від величезної пожежі, під час якої церква була знищена вогнем. Відродження храму почалося у 1835 р., а вже 15 травня 1837 р. новий кам'яний собор був освячений.

  Рекордсменами з перейменування у місті можна вважати вулиці:
  Пилипчука – (Мала Вокзальна, Робсільміліції, Глуха, Жданова);
  Проскурівську – (Поштова на Летичів, Олександрівська, 25-го Жовтня, Леніна);
  Театральну – (Мільйонна, Самусяка, Леніна, Жовтнева, Героїв Майдану).

  Найвища споруда міста – телевежа. У 1978 р. у Хмельницькому, поруч зі старим ретранслятором, розпочалось будівництво нової телевежі. До робіт залучили  навіть спеціалістів з Чехословаччини, які встановлювали телеапаратуру у технічному приміщенні. Через два роки будівництва, коли "зріст" суцільнометалевого корпусу телевежі склав 180 м, на нього установили 28-метрову антену. Таким чином, загальна висота телевишки становила 208 метрів! До теперішнього дня вежа у Хмельницькому є найвищою спорудою не лише у місті, але й у області. Цікаво, що нині вона є четвертою за висотою в Україні серед вільностоячих (тобто, без підтримуючих дротів) телерадіовеж. Найвища – Київська (385 м), за нею йдуть – Харківська (242 м), Мелітопольська (226 м) й наша. 

  У 1966 р. на південно-західній околиці міста став до ладу радіотехнічний завод – підприємство військово-промислового комплексу, яке стало найбільшим підприємством міста (понад 7 тисяч працюючих). У 1980 р. на базі радіотехнічного заводу створено ВО "Новатор" – провідний виробник навігаційних приладів та обладнання для авіації в СРСР. Сьогодні ДП "Новатор" залишається найбільшим підприємством міста та продовжує займати провідні позиції у радіоелектронній галузі країни, додавши до своєї основної продукції виробництво телевізорів, телефонних апаратів, залізничних радіостанцій, водолічильників та ін.

  Найперший офіційний футбольний матч в історії незалежної України був зіграний за участю хмельницького "Поділля". Сталося це 10 лютого 1992 р. у закарпатському місті Іршава. У поєдинку попереднього етапу Кубка України зустрілися "Поділля" та "Буковина" (Чернівці). Результат гри – 1:1 (по пенальті 1:3). Першим м'яч у цьому матчі (одночасно, й найперший м'яч в офіційних матчах незалежної України) на 42 хвилині забив подолянин Віталій Бугай.

   

  У 1999 р. хмельничанин Богдан Мазур став наймолодшим Шевченківським лауреатом  як співавтор пам'ятника "Ангел Скорботи" та за пам'ятник С. Параджанову, що встановлений у Києві на території кіностудії ім. О. Довженка. Йому було присвоєно Національну премію України імені Тараса Шевченка  у 28 років.

  У 2000 р. почала виходити "Є! Сімейна газета". У 2003 р. "Є! Сімейна газета" стала першою серед газет міста та області всеукраїнським виданням.

  Найбільшу кількість пам'ятників гетьманові Б. Хмельницькому має в Україні та світі місто Хмельницький – п'ять.

  Найдовший тролейбусний маршрут нашого міста має 27,6 км (тролейбус №7а).

  Найкоротший тролейбусний маршрут нашого міста має 6,7 км (тролейбус №5).

  Хмельничанка  Ірина Мерлені стала першою у світі чемпіонкою Олімпійських ігор з вільної боротьби серед жінок (2004 р., Афіни, Греція).

  Вона ж стала наймолодшою жителькою міста Хмельницького, котра отримала звання «Почесний громадянин міста Хмельницького».

    

  27 вересня 2014 року на День міста Хмельницького близько 16 тисяч хмельничан долучилися до підтримки миру в Україні й запустили в небо 18100 ліхтариків, чим встановили світовий рекорд. Організатор акції  президент Хмельницької благодійної організації “Перший соціальний фонд” Олег Федаш, а спонсори  хмельницькі підприємці. Попередній світовий рекорд, встановлений у Таїланді,  14 тисяч ліхтариків.

  Встановлення рекорду було зафіксовано представниками книги “Національний реєстр рекордів України”.

   

  19 травня 2016 року в Хмельницькому встановили не тільки найбільший, але й перший в Україні рекорд, який занесли до Книги рекордів України  контури вишиванки створили 524 людини в вишитих сорочках

  Організатором акції «Вишиванка – твій генетичний код» стала Анастасія Козак.

  Зафіксувати рекорд до Хмельницького прихав представник Книги рекордів України Олександр Шустерук. Пан Олександр ще до початку акції зауважив, що скільки б людей не взяли участь в акції, це все одно буде рекорд. «Чому? Та просто ще ніхто в Україні не робив «живої» вишиванки»,  пояснив він. 

   

  17.09.2012 р., 16.10.2012 р., 22.10.2012 р., 26.10.2012 р., 13.12.2012 р., 10.11.2014 р., 06.04.2017 р.

  Останнє оновлення 27.04.2017 р.

        

  Використані джерела:

  1. Єсюнін С. Все починалося з аптеки / Сергій Єсюнін // «Є!». – 2003. – №15. – 28 лютого. – С.6

  2. Єсюнін С. М. Вулиці міста Хмельницького / Сергій Єсюнін. – Тернопіль, 2005. – 154 с.

  3. Єсюнін С. До книги рекордів міста Хмельницького / Сергій Єсюнін // Місто. – 2006. – №49. – 22 вересня.

  4. Єсюнін С. Книга рекордів від «Є!» / Сергій Єсюнін // Є!. – 2000. – №106. – 25.09-1.10.

  5. Єсюнін С. Місто Хмельницький: історія, події, факти / С. Єсюнін. – 2-ге вид., доповн. – Хмельницький, 2008. – 126 с.

  6. Єсюнін С. Мозаїка історії Хмельницького : найперші, найдавніші, найстаріші / Сергій Єсюнін // Є!. – 2004. – №26. – 23 вересня. – С. 14

  7. Єсюнін С. Найдавніший план Проскурова / Сергій Єсюнін // «Є!». – 2000. – №112. – 9-15 жовтня.

  8. Єсюнін С. Незнане Поділля : краєзнавче видання / Сергій Єсюнін. – Городок : Бедрихів край, 2012. – 156 с.

  9. Єсюнін С. Прогулянка Проскуровом : історичні нариси / Сергій Єсюнін. – Хмельницький : Мельник А. А., 2008. – 168 с.

  10. Єсюнін С. Там, де був дубовий гай – Дубове / Сергій Єсюнін // Проскурівський телеграф. –  2012. – №42. – 22-28 жовтня. – С.12-13

  11. Єсюнін С. Хмельниччина в павутинні телехвиль / Сергій Єсюнін // «Є Поділля». – 2010. – №47. – 25 листопада. – С.5

  12. Мазур Богдан Миколайович [Електронний ресурс] // Хмельницька міська централізована бібліотечна система : [офіц. веб-сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://cbs.km.ua/?dep=1&dep_up=113&dep_cur=156, вільний. – Назва з титул. екрана. – Мова укр.

  13. Мальована Н. Є. Проскурів-Хмельницький : минуле та сучасне у головоломках : пізн.-розв. вид. / Неллі Мальована. – Хмельницький : Заколодний М. І., 2011. – 84 с.: іл. Присвячується 580-річчю міста Хмельницький.

  14. Хмельницький побив рекорд Таїланду із запуску небесних ліхтарів [Електронний ресурс] // Незалежний громадський портал : [сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://ngp-ua.info (дата звернення 27.04.2017). – Назва з екрану.

  15. У Хмельницькому встановили рекорд, який занесли до Книги рекордів України [Електронний ресурс] // Є : [сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://ye.ua (дата звернення 27.04.2017). – Назва з екрану.

   

  © Хмельницька міська центральна бібліотека
  Відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів

  Підготувала: Єсюніна Галина

  Подільська, 78
  тел. 79-44-34
  cbs.km.ua


  Наш сайт - переможець!
  Наш сайт - переможець!
  • Електронний каталог
  • Меню для книгоманів
  • Зростаємо професійно
  • Мистецька вітальня
  • Наші видання
  • Послуги ЦБС
  • Хмельницький в інтернеті
  • Почесні
  • Ім’я в історії міста
  • Творчість бібліотекарів
  Нові книги у третьому кварталі 2016 р.

  Знайомимо вас із підбіркою нових та цікавих книг, які надійшли до бібліотек Хмельницької міської ЦБС.

  Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
  детективи
  драми
  казки
  комедії
  легенди
  ліричні вірші
  пригоди
  трілери
  фентезі
  інше

  Слідкуйте за нами у
  соціальних мережах


  Яндекс.Метрика
  © ХМ ЦБС, 2010-2017 г.
     Офіційний сайт
  Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
  www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
  Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
  адміністратора, а також активного посилання на сайт.
  створення
  сайту
  Студія Спектр