Хмельницький академічний муніципальний камерний хор Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Хмельницький академічний муніципальний камерний хор Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Наше місто » Ми знаємо про Хмельницький все
    Хмельницький академічний муніципальний камерний хор

    Художній керівник та головний диригент – Заслужений діяч мистецтв України Ігор Цмур, головний хормейстер – Сергій Павлович Бородавко.

    Нині Хмельницький академічний муніципальний камерний хор, створений у квітні 1998 року, став одним із елітарних колективів України, що успішно здійснює культурно-просвітницьку місію не лише у рідному місті та за його межами, а й достойно представляє нашу державу в концертних залах світу.

    Фундатором, директором і першим художнім керівником професійно-творчого колективу був Заслужений артист України Олександр Полянський, а першим диригентом був Народний артист України, професор Вінницького педагогічного університету і головний диригент Вінницького камерного хору Віталій Газінський. У складі колективу переважала студентська молодь Хмельницького музичного училища. У будні проводили репетиції з вивчення нових творів, а у вихідні дні з Вінниці приїжджав Віталій Іванович і відшліфовував художньо-образне й емоційно-виразне звучання хору.

    Перший виступ колективу відбувся в серпні 1998 року.

    У вересні того ж року на посаду головного хормейстера Хмельницького муніципального камерного хору прийшов Ігор Цмур.

    Довідка.


    Народився Ігор Іванович Цмур на Закарпатті (м. Ужгород) 21 червня 1971 року в сім'ї робітників. У 1990 році закінчив диригентсько-хоровий відділ Ужгородського музичного училища ім. Д. Задора, а у 1998 році – диригентсько-хоровий факультет Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка, після закінчення якого разом із дружиною Оксаною прибув до Хмельницького на проживання і працевлаштування.

    У вересні 1998 року Ігор Цмур був прийнятий на посаду головного хормейстера Хмельницького муніципального камерного хору. У 2002 році був призначений міським головою на посаду директора – художнього керівника та головного диригента колективу. За сумлінну та плідну працю, вагомий особистий внесок у відродження української національної культури Цмур І. І.:

    • двічі був нагороджений Почесними грамотами Міністерства культури та мистецтв України;
    • став лауреатом конкурсу «Людина року – 2002» у м. Хмельницькому в номінації «Митець» у галузі музичного мистецтва; міської премії ім. Б. Хмельницького в галузі музичного мистецтва (2003 р.); обласної премії ім. Т. Г. Шевченка (2004 р.); конкурсу «Кращий за професією у 2007» у м. Хмельницькому в номінації «Кращий працівник культури»;
    • отримав стипендію Хмельницької обласної державної адміністрації (2006 р.); Хмельницької міської ради (2008 р.); премію Українського фонду Миру (2007 р.).

    За вагому подвижницьку діяльність, спрямовану на відродження духовних цінностей, розвиток національної культури, розбудову і популяризацію хорового мистецтва в Україні у 2009 році, Ігор Цмур був удостоєний почесного звання «Заслужений діяч мистецтв України».


    Вже через рік під орудою Ігоря хор з честю витримав іспит на художню зрілість під час творчого звіту Хмельниччини в Національному палаці "Україна" (м. Київ, 1999 р.). А ще через рік виборов третю премію на Всеукраїнському конкурсі хорової музики ім. Д. Січинського (м. Івано-Франківськ). У грудні того ж року хор вирушив у першу закордонну концертну поїздку на Міжнародний фестиваль "Інзадафест" (м. Бернем, Бельгія), де вперше здобув міжнародне визнання.

    Звичайно, еталоном творчої зрілості для будь-якого колективу є високий рівень майстерності. Та незважаючи на те, що склад хору формувався на конкурсній основі, його склад був нестабільним через плинність кадрів: переважала студентська молодь Хмельницького музичного училища, яка після його закінчення розліталася із рідної альма-матер.

    Саме фактор плинності хористів дуже пригнічував Ігоря Івановича. Мріялось про стабільний склад та високу професійну підготовку хористів. Тож перші 10 років творчого зростання колективу позначилися неабияким розмахом репертуарного і художньо-технічного формування артистичного обличчя хору. А це коштувало значних фізичних, моральних і творчих зусиль його керівника. Але ніхто й ніколи не чув від Ігоря Цмура скарг на недоспані ночі, коли підбирався цікавий репертуар, про творчі пошуки власного стилю виконавства. Адже довелося починати з хорових мініатюр – обробок українських народних пісень М. Леонтовича, В. Заремби, Д. Січинського, з творів Д. Бортнянського, С. Рахманінова, з колядок і щедрівок та західноєвропейських хорових шлягерів. Згодом у репертуарі хору почали з'являтися масштабні циклічні хорові полотна духовної і світської музики. А паралельно хор  успішно брав участь у багатьох всеукраїнських і міжнародних конкурсах, фестивалях, звідки колектив повертався з нагородами. Це і гастролі в Литву, Польщу, Німеччину, Францію, і сотні концертів в Україні.

    Зрештою, склад хору стабілізувався. Він заспівав злагоджено, набув звукової і динамічної гнучкості, артистичної витонченості у розкритті музичних образів. До того ж, Ігор Цмур та головний хормейстер Сергій Бородавко у своєму творчому поступі ніколи не стоять на місці, шукають щось нове, оригінальне, що підносить хорове мистецтво на ще вищий щабель досконалості.

    Традиційно колективу притаманна академічна вокальна манера з помірним використанням сонористичних прийомів, як-от гамір, шепотіння, стукіт тощо. Проте останнім часом віддається перевага тематичним програмам. У чому ж новизна таких програм? Перш за все змінено творче амплуа хору. Зі статичної концертної одиниці, зазвичай розміщеної на сцені, завдяки режисеру-постановнику Ігорю Андрушку хор став рухомою театралізованою трупою з функціями оперного хору: весь час у русі з характерними танцювальними па, притаманними хореографії того народу, чий твір виконується. Вокальні образи доповнюються і збагачуються у зовнішніх пластичних формах: позами, експресивними жестами, виразом обличчя. А самі іспанські, бразильські, французькі, італійські, колумбійські пісні виконуються мовою оригіналу. Це сприяє глибшому розкриттю змісту творів та їх художніх образів.

    Творчою знахідкою хору є й створення стереофонічного звучання, коли хористи влаштовуються в каре по периметру концертного залу. Тоді звук обрушується на слухачів звідусіль. Цей вдалий експеримент був проведений на творах, де фактура має елементи поліфонічного голосоведіння.

    Ураховуючи високі професійні досягнення та значні результати творчої діяльності, колективу у грудні 2012 року було надано статус академічного в галузі музичного мистецтва.

    15.08.2013 р.

    Використані джерела: 

    1. Кульбовський М. Нове життя старих пісень / Микола Кульбовський // Проскурів. – 2013. – №24. – 30 травня. – С.14
       
    2. Бадєєв С. Відзначив по-модерному своє 15-ліття муніципальний хор / Сергій Бадєєв // Проскурів. – 2013. – №23. – 23 травня. – С.14
       
    3. Кульбовський М. Зміна творчого іміджу / Микола Кульбовський // Проскурів. – 2013. – №4. – 24 січня. – С.8
       
    4. Кульбовський М. Нова концепція муніципального хору / Микола Кульбовський // Проскурів. – 2012. – №20. – 17 травня. – С.14
       
    5. Хмельницький академічний муніципальний камерний хор [Електронний ресурс] : сайт. – Електрон. текстові дані. – Режим доступу : http://choir.km.ua/  (дата звернення 12.08.2013). – Назва з екрану.
       

     © Хмельницька міська центральна бібліотека
    Сектор автоматизації бібліотечних процесів

    Підготувала: Галина Єсюніна


    Майстер-клас із вишивання
    Майстер-клас із вишивання
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Літературне рандеву

    Пропонуємо ознайомитись з новими книгами, які надійшли до бібліотек міста. Багато видань з історії України, педагогіки, медіа грамотності, твори для дітей та юнацтва. Нові книги подільських письменників та твори, що надійшли за програмою підтримки книговидання місцевих авторів на 2018-20 роки "Читай українською".

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр