Мельничук Микола Леонтійович (1948 р.) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Мельничук Микола Леонтійович (1948 р.) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Наше місто » Ім’я в історії міста
    Мельничук Микола Леонтійович (1948 р.)

    Найстрашніше – проґавити прекрасне

    Сергій Параджанов

    Мельничук
    Микола Леонтійович

    Микола Мельничук – художник-графік, художник-реставратор, іконописець, народний майстер декоративно-прикладного мистецтва.

    При зустрічі з цією людиною нараз відчуваєш, що настрій піднімається, міцніє і, немов зсередини, засвічується. Довколишній світ ніби перероджується, стає добрішим і кращим. Таким же широким є діапазон зацікавлень митця, який постійно знаходиться у пошуку і віднайденні лише йому притаманних рис і особливостей. Минуле народу, роду, їх світогляд та історія cформували душу митця, виливаючись потім у його творчість.

    Мельничук Микола Леонтійович народився 28 січня 1948 року у селі Семиреньки Старокостянтинівського району Хмельницької області.

    Закінчив заочно Народний університет культури ім. Н. Крупської, факультет образотворчого мистецтва (Москва, 1969 рік).

    Практично опановувати професію став у Хмельницькому, працюючи в обласних художньо-виробничих майстернях Художнього фонду УРСР (1970 р.). З 1994 року – член Національної спілки художників України.

    Виконав багато робіт для установ міста Хмельницького та області, які отримали високу оцінку фахівців і громадськості. Та найголовніший екзамен для будь-якого митця – виставки.

    Твори декоративно-прикладного мистецтва, зокрема різьба по дереву, а також графіка Миколи Мельничука неодноразово виставлялися на різноманітних персональних, обласних, всеукраїнських та вуличних виставках.

    Художнє різьблення майстра з липи, модрини, черешні, дуба чарувало шанувальників мистецтва Києва, Львова, Дніпропетровська, Тернополя, Сум…



    Важливе місце у його творчості належить графіці. Роботи, виконані в різних техніках, пройняті сповідальною філософією автора та насичені символами, покликаними заволодіти увагою глядача, змусили його замислитись над сенсом життя. Розглядаючи ці полотна, ловиш себе на тому, що весь час одержуєш великий потік інформації. Жанри та сюжети цих аркушів різноманітні: тут і пейзажі, і символічні композиції, і абстракції.

    "Пора під вінець"

    "Мир дому твоєму"
       

    Триптих "Так і ні"

    "Пильнуй" "Явори-явороньки"

    Щодо творчої манери, то вона повністю віддзеркалює характер художника. Більшість робіт створено швидким, сміливим, впевненим штрихом олівця, адже саме цей інструмент здатен миттєво зафіксувати задум художника, втілити потрібні образи та настрої. Помітним темпераментом вирізняються і малюнки пастеллю. Незважаючи на ніжність і м'якість цієї техніки, твори художника не позбавлені різких ліній та насичених кольорів. Застосовані прийоми по-особливому передають пережиті емоції, проникливість та співпереживання митця. У нього тверда рука професіонала. І ще – відчуття кольору.


      "Різдво"
       

    Працює Микола Мельничук і з малими скульптурними формами.



    Та чи не найважливіша складова його творчого доробку – оздоблення церков. Свій перший іконостас Микола Леонтійович виконав для храму на Старокостянтинівщині.

    Нині його неповторне різьблення по дереву та ікони прикрашають не один православний храм Поділля: храм Параскеви у мікрорайоні Книжківці та у Браїлівському Свято-троїцькому жіночому монастирі, повний п'ятиярусний іконостас для церкви Іова Почаївського, що у мікрорайоні Озерна та багато інших храмів.

     

    Браїлівський Свято-троїцький жіночий монастир

    Можна без перебільшення сказати, що це потреба його душі, поклик серця. Адже без любові нічого доброго не народжується. Недарма ж бо написана ним ікона для храму на честь ікони Божої Матері «Казанської», що у мікрорайоні Гречани, стала чудотворною.

    Так, ікона в храмі змалку звична для нашого ока. Вона – не екзотика, а священний і необхідний атрибут Богослужіння. Разом зі словом, співом, архітектурою церкви ікона творить єдину літургійну цілість. Світ ікони реальний.

    Все в ній сповнене божественної благодаті:  велична простота, спокійний дух, гармонія барв, – тут все скеровує до найвищого духовного стану преображення людини. У поєднанні ж з вірою вона здатна творити чудеса як вияв Божої благодаті щодо людини. Чудотворна ікона – це ліки для нашого Духу.

    От і виходить, що декоративно-прикладне мистецтво здатне формувати найвищі людські цінності, а коли подумки осягаєш творчий доробок Миколи Мельничука, то приходиш до висновку, що весь навколишній світ для митця – то єдине, неподільне буття всього живого. І дуже зворушливо, що високе, світле, глибоке і вічне мистецтво завжди знаходить відгук у людській душі.

    Висловлюємо щиру вдячність Мельничуку Миколі Леонтійовичу за надані образотворчі документи з особистого архіву.

    27.01.2014 р.

    Використані джерела:

    1. Ніненко Д. Багатогранність творчості Миколи Мельничука / Дарина Ніненко // Проскурів. – 2013. – №6. – 7 лютого. – С. 3
       
    2. Хмельницький в іменах. Митці : біобібліогр. довід. / упоряд. : В. Дмитрик, М. Кульбовський, Є. Семенюк. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2010. – 199 с.
       
    3. Художники Хмельницького : альбом / проект В. І. Карвасарного ; вступ. слово С. І. Мельника ; фото А. М. Іванов, К. А. Жданов ; Хмельн. міська рада ; Управління культури і туризму. – Хмельницький : Терно-граф, 2013. – 104 с.

    © Хмельницька міська центральна бібліотека
    Сектор автоматизації бібліотечних процесів

    Підготувала: Галина Єсюніна


    Центральна бібліотека для дітей, філія №12
    Центральна бібліотека для дітей, філія №12
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Читайте разом з нами!

    За три місяці поточного року до бібліотек Хмельницької міської ЦБС надійшло 1207 примірників нових книг. 

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр