Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    Сергій Єсюнін: дослідницька робота приносить задоволення
    Відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів
    7 Лютого 2017 р.

    Дата заснування міста Хмельницького, яке веде свій родовід від невеличкого поселення Плоскирів або Плоскирівці, що виникло в місці впадіння річки Плоскої до Південного Бугу, не відома, а от, що стосується першої писемної згадки, то на підставі віднайдених авторитетних писемних джерел та архівних документів на сьогодні вважається 10 лютого 1431 року. Хоча День народження рідного міста хмельничани святкують в останню суботу вересня.

    Але «постарішало» наше місто не так давно – у 2006 році. До цього найдавнішою писемною згадкою вважався 1493 рік. Окрім того, з 2006 року кожні п’ять років проводяться науково-краєзнавчі конференції «Місто Хмельницький в контексті історії України».

    Ініціатором проведення першої науково-краєзнавчої конференції «Місто Хмельницький в контексті історії України» та зміни дати першої писемної згадки про Хмельницький на 1431 рік був у 2006 році відомий краєзнавець та дослідник історії міста Хмельницького і Подільського краю Єсюнін Сергій Миколайович.

    Саме про краєзнавчі дослідження і піде розмова в інтерв’ю з провідним науковим співробітником Хмельницького обласного краєзнавчого музею, Заслуженим працівником культури, кандидатом історичних наук Сергієм Єсюніним.

    Сергію Миколайовичу, 10 лютого 2017 року виповнюється 586 років із часу першої писемної згадки про місто Хмельницький. Ви були ініціатором пошуку відповідних документів. Хочеться дізнатися про це детальніше.

    У 1990-х роках Микола Петров – професор Кам’янець-Подільського університету, посилаючись на історика ХІХ ст. Михайла Орловського, висловив думку про існування Плоскирова у 30-х роках ХV ст., але не назвав точної дати. У 2000-х роках мені вдалося відшукати в одному із томів «Архива Юго-Западной России» відомості про існування Плоскирова у 1434-1464 роках з перепосиланням на документи так званої Метрики Литовської.

    Я звернувся до знайомого київського історика Віталія Михайловського, що тоді працював над дисертацією у польських архівах саме з документами Метрики Литовської, з проханням зробити копії документів ХV ст., в яких згадується Плоскирів. Отримавши на руки копії, ми домовились одночасно ввести знайдені документи в науковий обіг, що було зроблено у 2004 році.

    Я опублікував їх у своїй книзі «Місто Хмельницький: історія, події, факти», а Віталій Михайловський в «Українському археографічному щорічнику» (випуск 8/9). Саме з того часу поширилась інформація про нову дату найдавнішої згадки про місто – 1431 рік.

    Як далі розвивалися події?

    А далі почався чи ненайскладніший етап. Тоді мером міста був Приступа Микола Іванович. Мені довелося два роки звертатися з цим питанням до міської влади і домагатися визнання знайденої дати як найдавнішої. Проте лише з йому відомих причин мер зволікав із вирішенням цього питання.

    У 2006 році новим очільником міста став Мельник Сергій Іванович. Потрапивши до нього на прийом, я знову озвучив результати своїх досліджень. Віддамо належне – він одразу їх підтримав, як і підтримав пропозицію проведення наукової конференції «Місто Хмельницький в контексті історії України», де я зробив основну доповідь.

    На конференції виступали також В. Михайловський, відомий львівський історик М. Крикун, одеська дослідниця О. Білецька – всі вони, як безперечні фахівці пізньосередньовічної історії, підтвердили вірність проведеного дослідження. Після завершення роботи конференції була прийнята резолюція із рекомендацією міській владі затвердити нову дату першої згадки про місто. Додам, що під час роботи конференції за проведену дослідницьку роботу мені вручили Почесну відзнаку міського голови, а В. Михайловському – Почесну грамоту.

    Саме після цієї конференції міська влада затвердила дату 1431 рік як першу згадку про Хмельницький, а місто замість свого 513-річчя відсвяткувало 575 річницю від першої писемної згадки. До цього згадка датувалась 1493 роком. Ось так місто «зістарилось» одразу на 62 роки.

    У 2006 році було проведено першу наукову краєзнавчу конференцію «Місто Хмельницький в контексті історії України». Скільки за цей час їх всього було проведено ?

    У резолюції першої конференції було записано, що надалі вони будуть проводитися один раз на п’ять років. Таким чином їх було вже три.

    Чи змінився з часом формат їх проведення?

    Так. Щоразу для проведення конференції збирається робоча група. Не став винятком і 2016 рік. Але на відміну від попередніх конференцій цього разу за пропозицією міського голови Олександра Симчишина було вирішено підвищити статус наукового форуму до міжнародного рівня. На конференцію подали свої напрацювання не лише українські науковці, але й дослідники Польщі, Болгарії та Словаччини. Отож, у 2016 році відбулась І Міжнародна наукова історико-краєзнавча конференція.

    Сергію Миколайовичу, окрім того, що завдячуючи вашій дослідницькій краєзнавчій роботі вдалося змінити дату першої писемної згадки про місто Хмельницький, у 2016 році вперше святкувалось 450-річчя надання Плоскирову Магдебурзького права. Сталося це у далекому 1566 році, про що ви написали у своїй новій книзі, яка вийшла у 2015 році «Плоскирів: давня історія». Де вам вдалося розшукати відповідні документи?

    Про те, що Плоскирів мав Магдебурзьке право у другій половині XVI ст. відомо з багатьох архівних документів. Сам документ знайти не вдалося, але вдалося встановити рік надання Магдебурзького права – 1566 рік. Про це вказано у збірнику архівних матеріалів за редакцією польського професора П. Щигела. В межах України цієї збірки немає, тому довелося зробити запит до Польщі, звідки надійшли потрібні документи.

    У чому полягала важливість надання Плоскирову Магдебурзького права?

    У 1566 році стараннями власника міста Мацея Влодека Плоскирову було надане Магдебурзьке право. Хоча Плоскирів отримав неповні міські права й значною мірою перебував під владою старости, міський статус сприяв розвитку торгівлі та ремесел, зумовив формування міських станів населення. У 1578 році король Стефан Баторій надав Плоскирову привілей на проведення щорічних ярмарок на Новий Рік, Святого Віта та Різдво, а також щотижневих торгів по вівторках. Все це сприяло економічному зростанню Плоскирова.

    Скажіть чи важко шукати джерела, перевіряти достовірність інформації?

    Так, важко. По-перше, архівні матеріали не зберігаються в одному місці. Вони розкидані по різних архівах, різних містах і навіть країнах. По-друге, більшість документів написані від руки, далеко не каліграфічним почерком. А якщо до цього ще додати інші правила правопису, використання іноземних слів, то розібрати такі документи дуже важко. По-третє, необхідно постійно перевіряти достовірність знайдених фактів, шукати їх підтвердження в інших джерелах. Як правило, на це витрачається дуже багато часу.

    Сергію Миколайовичу, що Вам приносить задоволення у дослідницькій роботі?

    Можливість розкрити якусь історичну таємницю, натрапити на пласт ще недосліджених документів з історії краю.

    Чи можете ви, як дослідник історії краю, запропонувати читачам сайту Хмельницької міської централізованої бібліотечної системи якусь новинку?

    Звичайно. В організації конференції 2016 року велике навантаження лягло на працівників Хмельницької міської централізованої бібліотечної системи, тому користуючись нагодою, хотілось би передати електронний варіант збірника матеріалів «Місто Хмельницький в контексті історії України» на сайт ЦБС. Єдиною умовою користування матеріалами є непорушення авторських прав.


    Філія №6
    Філія №6
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Радимо прочитати українські книги

    Фонди бібліотек міста Хмельницького поповнилися великою кількістю української класики та книг сучасних авторів, серед яких твори-лауреати Всеукраїнської літературної премії "Коронація слова"

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр