Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    20 травня - День науки
    Галина Єсюніна, завідуюча відділом ІТ та ЕР
    19 Травня 2017 р.

     


    Третя субота травня – професійне свято науковців України – День науки. Він встановлений Указом Президента від 14.02.1997 р. №145/97 на підтримку ініціативи відомих вчених, наукових установ, а також професійних спілок України.

    У тлумачному словнику дається визначення:

      «Наука – це система знань про розвиток природи, техніки, суспільства, а науковець – той, хто займається вивченням, дослідженням у певній науковій галузі».

    Та якби запитати у самих вчених «Що значить у вашому житті НАУКА?», кожен відповів би по-своєму. Звичайно, для когось наука – це спосіб існування, джерело прибутку. Та коли мова йде про справжнього науковця, ймовірно, він  сказав би: «Наука – це спосіб життя, спосіб спілкування зі світом, спосіб його розуміння». Чи може так: «Наука – особа жіночого роду. Познайомившись із нею у ... років, я закохався на все життя. Науці неможливо зрадити». Хтось міг би сказати: «Наука – це чудово. Нею не можна не захоплюватись, вона є сенсом життя».

    І це теж правда, бо серед науковців є немало романтиків, хтось із них здавався навіть диваком. Та як би там не було, але наука – це та галузь, яка дає змогу повністю себе реалізувати, адже її особливістю є той факт, що на основі однієї теми створюються багато інших і науковцеві вже важко зупинитися.

    Для об'єднання науковців та спрямування їх діяльності існують різні наукові установи як галузеві, так і загальнонаціональні.

    Найбільшою науковою установою є Національна академія наук України, заснована у 1918 році. З самого початку своєї діяльності Академія займається усім комплексом наук: природничими, технічними, суспільними. Президія та більшість наукових підрозділів розташовані у Києві. Організаційною формою регіональної діяльності є наукові центри НАН України. Академією публікуються наукові періодичних видання, а в скарбниці її творчих досягнень – понад 90% усіх наукових відкриттів, зроблених в Україні.

    Назва Академії не раз зазнавала змін. Хронологію цих змін подано нижче у таблиці:


    НАЗВИ АКАДЕМІЇ

    Українська академія наук 1918-1921 рр.
    Всеукраїнська академія наук 1921-1936 рр.
    Академія наук УСРР 1936 р.
    Академія наук УРСР 1937-1991 рр.
    Академія наук України 1991-1993 рр.
    Національна академія наук України від 1994 р.


    Першим президентом Української академії наук 12 лютого 1919 року на першому спільному зібранні академіків було обрано Володимира Івановича Вернадського (1863-1945 рр.), основоположника геохімії, біогеохімії та радіогеології.

     
     
     
     
     

    Наймолодшим президентом Академії наук УРСР у 44 роки став знаний фахівець в галузі електрозварювання, металургії та технології металів Борис Євгенович Патон (нар. 1918 р.).

    В людській пам'яті надовго зберігаються імена тих особистостей, які своєю невтомною, подвижницькою працею збагачували вітчизняну науку, втілювали у життя прогресивні ідеї. Та, мабуть, розмова про науку була б незакінченою, якби у межах статті ми не згадали найвидатніших вчених, які народилися у Хмельницькому (у сьогоднішніх межах) і представляють вони різні галузі науки: математику, фізику, медицину, історію, філософію, геологію, економіку, технічні науки. Хоча, звичайно ж, їх значно більше.


    липня 1881 року у Проскурові (нині м. Хмельницький) в глибоко православній вчительській родині народився Зеньковський Василь Васильович. Він – вчений-філософ та психолог, християнський православний мислитель, церковний і громадський діяч.

    У 2007 р. ім'ям філософа-богослова названа одна з вулиць Хмельницького (у мікрорайоні Книжківці).

    30 лютого 1914 року в селі Книжківці (нині мікрорайон Книжківці м. Хмельницького) в селянській сім'ї народився Григорій Никифорович  Щерба. Йому було 16 років, коли він почав свою трудову діяльність геологом-колектором у Казахстані.

    Ім'ям геолога названа одна з вулиць Хмельницького (у мікрорайоні Книжківці).

    18 червня 1918 року в Проскурові (нині м. Хмельницький) у сім'ї інженера-зв'язківця народився Михайло Федорович Дейген – видатний фізик-теоретик, доктор фізико-математичних наук,член-кореспондент Академії наук УРСР.

    У 1993 році ім'ям фізика названа одна з вулиць Хмельницького (у мікрорайоні Дубове).

    серпня 1927 року в родині військовослужбовця у Проскурові (нині м. Хмельницький) народився Святослав Миколайович Федоров – видатний лікар-офтальмолог, академік.

    У 2001 р. ім'ям видатного офтальмолога названа одна з вулиць Хмельницького (у районі автовокзалу).

    У селі Ружична (нині мікрорайон Ружична м. Хмельницького) 13 березня 1942 року народився Михайло Антонович Павловський – знаний в Україні й світі вчений та політик, професор, доктор технічних наук (1977), доктор економічних наук (1997), Заслужений діяч науки і техніки України, академік Академії технологічних наук України, лауреат Державної премії СРСР (1986), Державної премії України (1980 та 1992). М. Павловський – творець власної наукової школи в галузі авіаційних та космічних гіроскопічних та навігаційних систем, навігаційних приладів і комплексів. Автор понад 450 друкованих праць, серед яких 24 монографії та навчальні посібники. Підготував 12 докторів наук і понад 50 кандидатів наук. У 1992 р. був міністром промисловості України, з 1994 р. – народний депутат України II, ІІІ та IV скликань Верховної Ради України.

    У 2007 році ім'ям вченого названа одна з вулиць Хмельницького (у мікрорайоні Ружична).

    У Проскурові (нині м. Хмельницький) народився Трохим Васильович Борима (1914-1984 рр.) – видатний акушер-гінеколог, професор, доктор медичних наук. Фундатор наукових підходів до проблеми діагностики та лікування генітального туберкульозу в Україні, проте ім'я Трохима Васильовича як висококваліфікованого фахівця було відомим і далеко за її межами.

    Продовжити список можна й іншими іменами: Вольф Бенціонович Штейншлейгер, Самуїл Давидович Ейдельман, Анатолій Данилович ГригаОлег Михайлович Приходнюк, Олександр Семенович Бронштейн тощо.  

    А до уваги сучасних науковців та краєзнавців електронний варіант збірника "Хмельницькі краєзнавчі студії". Випуск 10.

    © Хмельницька міська центральна бібліотека
    Відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів

    Підготувала: Єсюніна Галина

     Подільська, 78
    тел.
     (0382) 72-07-09
    cbs.km.ua


    Фестиваль Медовий спас у Хмельницькому 2016
    Фестиваль Медовий спас у Хмельницькому 2016
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Шановним любителям книг!

    Шановні любителі книги! Упродовж грудня 2017 року фонди бібліотек Хмельницької міської ЦБС поповнились новинками, що безкоштовно надійшли за Державною програмою «Українська книга» та творами подільських письменників. Усі видання виключно українською мовою.

    Чекаємо Вас у міських бібліотеках.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр