Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    Слово до слова – зложиться мова
    Бібліотеки-філії Хмельницької міської ЦБС
    9 Листопада 2017 р.

    Усі чули вислів «У бібліотеці має бути тиша…», так, але не в центральній бібліотеці міста і не сьогодні. Адже, 9 листопада у бібліотеці святкували День української писемності та мови, свято пройшло гучно, драйвово, а головне «мовно». 

    Учні 5-го та 6-го класів гімназії №1 під час заходу активно брали участь у мовній вікторині, різноманітних пізнавальних іграх та конкурсах.

    Діти пробували спілкуватися між собою мовою жестів і міміки. Таким чином, пригадавши прадавні часи, коли люди зовсім не вміли не лише писати, а й розмовляти. Із закритими очима слухали звуки природи, адже були вони на Землі ще задовго до того, як виникла людська мова.Такими інтерактивними формами бібліотекар нагадала присутнім основні етапи еволюції розвитку та становлення мови, як засобу спілкування.

    Після  гри «Поясни жестом» учням було запропоновано скласти Топ-10 найпоширеніших, на їхню думку, мов світу.

    На годині рідної мови в ігровій формі пригадували правила з української мови. Згадали і про фразеологізми – крилаті  вирази народної розмовної мови, які сприймаються не прямо, а в переносному значенні. Щоб краще запам’ятати різні форми фразеологізмів школярі, використовуючи усі свої акторські здібності, мовчки демонстрували однокласникам фразеологізм, який їм потрібно було відгадати.

    Зацікавлення у дітей викликав і «Мовний кросворд», щоб його розв’язати потрібно було до поданих іменників дібрати синоніми.

    Гарним доповненням до заходу стали пізнавальні відео-ролики про Нестора Літописця, столітні гоніння та утиски української мови. Діти із задоволенням переглянули відео про маловідомі цікаві факти, що стосуються української мови.

    В повсякденному житті ми забуваємо про справжню цінність мови. Вона є тією життєдайною частинкою, що живить українську націю. Тому в цей святковий для української спільноти день ми вкотре переконалися, що мова – це  душа нації.

    «Вимовляти звуки і записувати їх буквами для дітей настільки звично й буденно, що вони навіть не замислюються над тим, чи так було завжди. Сьогодні ж діти дізналася багато цікавого і про виникнення письма і про розвиток людської мови, а ще відновили у пам’яті вивчене на уроках української мови у школі», – зазначила  класний керівник Людмила Юхимівна Гаюр.

    Марія Кукурудза, бібліотекар ЦБ

      

    У День української писемності та мови на літературну гру-конкурс «За словами у кишеню» до бібліотеки-філії №2 завітали кухарі-кондитери 32-ї групи ДНЗ «Хмельницького центру ПТО сфери послуг».

    У мовних конкурсах взяли участь дві команди. Учні весело відповідали на запитання конкурсів «Інтелектуальна розминка», «Прямо та влучно», Друзі мови – скоромовки» та інші.

    Особливо активними були хлопці, які проявили себе в акторській майстерності, показуючи жестами фразеологізми.

    «Не важливо, яка команда отримала перемогу, головне що ви показали свої знання з української мови, проявили ерудицію і кмітливість, – підсумувала вчитель української мові і літератури Оксана Павлишина. – Дякую бібліотекарям за такий чудовий захід.»

    77

    Оксана Ковальчук, завідуюча бібліотекою-філією №2

    Я знаю: мова мамина – свята.
    В ній вічний, незнищенний дух свободи.
    Її плекали душі і вуста
    Мільярдів. Це – жива вода народу.

    Микола Адаменко

    Українська мова… Вона нам рідна, як мама й тато, як земля, на якій зростаємо. Без мови немає народу. Мелодійна, ніжна, материнська. Хіба можна її не знати? Адже вона звучала й звучить із уст патріотів і в народних піснях.

    Щороку, 9 листопада, відзначається День української писемності та мови. Саме з цієї нагоди в центральній бібліотеці для дітей №12 відбулась мовознавча година «У мові моїй – краса і неповторність» для учнів 6-Б класу СЗОШ №21.

    Гостею заходу стала відома подільська письменниця, заслужений працівник освіти України, автор чудових казок, віршів, незвичайних легенд – Шмурікова Ніна Миколаївна.

    Письменниця презентувала збірку патріотичної лірики та віршів для дітей «Квіти Кобзареві», а також ознайомила присутніх із поетичними казками-легендами, які припали дітям до душі. Учні в свою чергу поділились враженнями про спілкування рідною мовою, участь в мовних конкурсах та олімпіадах.

    Наприкінці заходу пані Ніна наголосила: «Мова – це показник нашої культури. Тож плекаймо спільно наше рідне слово, учімося говорити так, щоб воно перетворювалося в справжню перлину».       

    Тетяна Любенчук, заступник директора по роботі з дітьми    

                                                                                                                                        

    В землі віки лежала мова
    І врешті вибилась у світ.
    О мово, ноче колискова!
    Прийми мій радісний привіт.
    Навік пройшла пора безславна…
    Цвіти і сяй, моя державна…

    О.Олесь

    Народна мудрість стверджує: скільки знаєш мов – стільки разів ти людина. Але без рідної мови жодна людина не здатна повноцінно почувати себе частиною власного народу, його історії та культури.

    В день 20-ї річниці відзначання Дня української писемності та мови для учнів 3-А та 3-Б класів НВО №28 проведено гру-вікторину «Країна мовних цікавинок». Бібліотекар Катерина Посикалюк розповіла дітям про історію виникнення та становлення мови.

    Вихованці ДМШ №3 Ольвія Цимбалюк та Богдан Поліщук  продемонстрували зразок літературної української мови, виконавши музичні композиції «Рушник», «Гарний гопачок» та «Соловейко», «Якби школи не було». Наприкінці присутні долучились до мовної гри «Країна мовних цікавинок» – розв’язували ребуси, знаходили приховані слова, знайомились з різними лексичними явищами. На практиці відчули красу, багатство та цікавість рідної мови.

    Валентина Кушнір, вчитель 3-Б сказала: «Мова – це наша національна гордість, що її треба оберігати і цінувати».

    Людмила Дуда, завідуюча бібліотекою-філією №8   

    Україна – золота чарівна сторона. Скільки ніжних ласкавих слів придумали люди, щоб висловити свою гарячу любов до краю, де народилися і живуть.

    Сьогодні, 9 листопада, наша країна відзначає День української писемності та мови.

    Поговорити про нашу рідну мову – безмежно багату та милозвучну, співучу і мелодійну у бібліотеку-філію №14 завітали учні школи СЗОШ №12 5-Б класу на мовознавчий тренд «Рідна мова – духовності основа».

    Дітей ознайомили з основними етапами розвитку української мови. Лунали пісні про мову, прислів’я, приказки та скоромовки. Разом із бібліотекарями діти співали пісні про мову, Україну.

    «Любіть свою мову, бережіть її, пишайтеся нею, вчіться розуміти її красу і старайтеся самі розмовляти українською мовою правильно, красиво!» – зауважила бібліотекар Діана Юркова.

    Валентина Черненко, завідуюча бібліотекою-філією №14

    «Слово до слова – зложиться мова» – народною мудрістю розпочались мовні посиденьки «Душа народу бринить у слові» у бібліотеці-філії №9 спільно з бібліотекою-філією №15 та клубом «Романтик» міського Центру по роботі та підлітками за місцем проживання.

    Напередодні Дня української писемності та мови 8 листопада учні 5-Б класу навчально-виховного комплексу №2 завітали до бібліотеки на свято. Ознайомлення із цікавинками про українську мову не змусило дітей нудьгувати, а, навпаки, дослухатися до кожного слова. Проте найцікавіше чекало дітей попереду – інтелектуальна гра «Кращий знавець української мови». Конкурс розпочався із знайомства з 12 учасниками.

    Гра відбувалась у три тури з різними рівнями складності, які супроводжувались запитаннями з граматики, фонетики, лексики та морфології, загадками, логічними завданнями. Боротьба учасників була напруженою, проте переможцем гри став Тарнавський Сергій, який отримав приз – набір кольорових фломастерів.

    За участь у грі інші учасники отримали заохочувальні призи – кулькові ручки. Мовні посиденьки завершились інсценізацією гуморески Павла Глазового «Кухлик» та переглядом відеоролика «Цікаві факти про українську мову».

    Мар’яна Семенюк, бібліотекар бібліотеки-філії №15

      

    9 листопада – на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія, Указом президента України в 1997 році встановлено свято – День української писемності та мови.

    Саме з цього приводу 8 листопада учасники об’єднання «Барвінок» зустрілись на черговому засіданні – літературно-музичній композиції «Лунай, прекрасна наша мова» у бібліотеці-філії №4.

    Надзвичайно цікаво в святковій атмосфері пройшло засідання. «Барвінчата» прийшли ошатно одягнутими у вишиванках.

    Бібліотекарі розповідали про мову та писемність, про те, що не можна допустити занепад мови, адже це зникнення нації, потрібно передавати її із покоління в покоління. Завдяки книжковій виставці «Із глибини віків нам сяє рідне слово» та мультимедійній презентації школярі дізналися або пригадали цікаві факти про нашу мову. Це так захопило школярів, що вони і співали, і вірші читали і весь захід вели самостійно. Дуже приємно було дивитися на таку активність учнів.

    «Сьогодні школярі ще раз пригадали про витоки української писемності і переконалися, що українська мова не вчора придумана. Вона – не сирота, вона має слов’янську родину і світову славу. Вона має все. І дуже добре, що бібліотекарі пропонують такі заходи для підростаючого покоління, на яких вони ще раз переконуються, що мова найважливіший універсальний засіб спілкування людей. А українська літературна мова належить до найпоширеніших високорозвинених мов світу», – поділилася враженнями класний керівник 6-Б класу СЗШ №8 Русіна Васильєва.

    Ірина Драйна, завідуюча бібліотекою-філією №4


    Філія №14
    Філія №14
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Світові бестселери, твори місцевих авторів, пізнавальна та довідкова література, багато книжечок для дітей!

    За останні місяці 2016 року до бібліотек Хмельницької міської ЦБС надійшло 1657 примірників нових книг. 

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр