Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    Міжнародний день інтелектуальної власності
    Підготувала Галина Єсюніна, завідуюча відділом ІТ та ЕР
    26 Квітня 2018 р.

    Інтелектуальна діяльність притаманна виключно людині й уся історія людства є найкращим тому свідченням. А двигуном прогресу, як сьогодні визнають усі, є конкуренція. Саме вона споконвічно надихала людство не зупинятися на досягнутому, постійно вдосконалюватись, шукати і створювати нове, невпинно рухаючись уперед.

    Змінив уявлення про можливі шляхи розвитку людства й світовий досвід останніх років. Якщо раніше вважалося, що провідна роль у зростанні економіки держав належить природним ресурсам, то зараз, як стверджують експерти ООН, на передній план виступає інтелектуальний потенціал нації, оскільки практика процвітаючих вітчизняних і закордонних фірм свідчить, що сьогодні добитися справжнього і довготривалого успіху можливо лише за рахунок використання новітніх технологій.

    Відповідно зростають роль і значення інтелектуальної власності, яка вже давно стала найбільш цінним капіталом людства. У широкому розумінні інтелектуальна власність – це законодавчо закріплені права на результати інтелектуальної діяльності людини у різних сферах суспільного життя.

    Поняття «інтелектуальна власність» стало терміном міжнародного права 1967 p., коли його було вжито у Стокгольмській конвенції про заснування Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ). У Бернській конвенції про охорону літературних і художніх творів 1886 р. це значення мав термін «результати інтелектуальної творчості».

    До прийняття законів з охорони інтелектуальної власності, країни світу, поступово розв'язуючи певні внутрішні і зовнішні проблеми, йшли кожна своїм індивідуальним шляхом.

    Вперше в Україні патентна система започаткована Указом Президента від 18 вересня 1992 р. у вигляді «Тимчасового положення про охорону об'єктів промислової власності і раціоналізаторських пропозицій в Україні» №479/92.

    Що стосується понять сучасного національного законодавства, то згідно з чинними законодавчими актами України, об'єктами інтелектуальної власності, що охороняються, є:

    1. здобутки науки, мистецтва та літератури, а також програми для електронних обчислювальних машин і бази даних;
    2. артистичне та музичне виконання, фонограми, передачі організацій ефірного чи кабельного віщання;
    3. винаходи;
    4. корисні моделі;
    5. промислові зразки;
    6. відкриття;
    7. раціоналізаторські пропозиції;
    8. селекційні досягнення;
    9. топології інтегральних мікросхем;
    10. фірмові найменування;
    11. товарні знаки і знаки обслуговування;
    12. найменування місць походження товарів;
    13. відомості, що складають службову або комерційну таємницю;
    14. інші результати інтелектуальної діяльності і прирівняні до них засоби індивідуалізації, що охороняються законом відповідно до міжнародних договорів України.

    Закон України №3792-ХІІ від 23.12.1993 р. «Про авторське право і суміжні права» проголошує, що цим Законом охороняються твори науки, літератури і мистецтва.


    Світова історія винахідництва сягає сивої давнини і знає різні сторони життя. Були вони і трагічними, і комічними, а в більшості – повчальними.

    У XVII ст. талановитий винахідник Пьєр-Жак Дро – годинникар і механік, його син Анрі Дро та їхній помічник Жан-Фредерік Лешо виготовляли та з успіхом демонстрували у багатьох королівських дворах Європи (Іспанії, Франції, Англії, Голандії та інших) людиноподібних ляльок, що рухались.

    Найвища ступінь майстерності була досягнута з виготовленням трьох ляльок-автоматів: Каліграфа, Художника і Музикантки.

    Посилений інтерес у глядачів викликала лялька «Каліграфа». Її висота близько 70 см, механізм складається із 4000 деталей. Автоматон можна запрограмувати, щоб він писав 40 знаків, розташованих у три ряди.

    Правою рукою хлопчик, що сидить на стільці за столом із червоного дерева, вмочує гусяче перо в чорнильницю, повертає очі в напрямку пера, хитає головою і починає виводити текст під рукою на аркуші паперу, що автоматично переміщається. Видовище варто визнати досить привабливим, особливо якщо врахувати, що автоматон створено у 1778 році й до сих пір відмінно працює.

    До руху ляльку приводив пружинний механізму, що приводився у дію кулачковим механізмом. Однак інквізиція, звинувативши винахідників у відьмарстві, кинула їх до в'язниці, де вони і загинули. На честь сім'ї Дро людиноподібні механізми дістали назву андроїдів.


    Промислове шпигунство – один з найдавніших методів недобросовісної конкуренції. Наприклад, колиськитайська порцеляна цінуваласясь нарівні з золотом, їй приписували особливі магічні властивості, а видача секретів її виготовлення каралася смертю.

    Та довгий час європейцям не вдавалося проникнути в секрети технології виробництва китайської порцеляни і тільки на початку XVIII ст. на китайську імператорську торговельну мануфактуру проник французький монах-єзуїт. Йому вдалося вивчити технологію виробництва порцеляни з каоліну.

    Англійці, в свою чергу, викрали секрети французького виробництва за допомогою свого агента Томаса Брияна. Завдяки промисловому шпигунству Англія та Франція набагато обігнали Німеччину, яка самостійно розкрила секрети виробництва порцеляни.


    Винахідником блискавичника (який в побуті неправильно називають громовідводом) вважається Бенжамін Франклін. Вірніше, саме конструкція, яку запропонував Франклін, використовується і в наш час. Хоча є свідчення про існування конструкцій із блискавичниками й до цієї дати.

    Наприклад, в одному з давніх єгипетських храмів біля входу були зведені високі башти. У каналах цих башт розташовані якісь дивні щогли, списані ієрогліфами. Яке ж було здивування вчених, що розшифрували написи. Там було написано: «Ось високий пілон бога Едау; двійко щогл стоїть на своєму місці, щоб розтинати громовицю в небесах». Отже, метод відводу блискавки був відомий єгиптянам ще за часів будівництва пірамід.

    А у Стародавній Греції моряки закріплювали на вершині щогли меч, до його ручки прив'язували один кінець мотузки, а інший кінець опускали за борт – так і рятувалися від блискавки в море.


    На питання: хто винайшов фонограф відповідь також відома – звичайно геніальний Томас Едісон. Але чи так це насправді?

    Жив у Парижі один відомий у колах богеми талановитий літератор, шансоньє і художник Шарль Кро. У свої 25 років на всесвітній виставці в Парижі у 1867 р. він продемонстрував власноручно розроблений і виготовлений автоматичний телеграф. А у 27-літньому віці ця непересічна особа видала наукові праці: «Загальне рішення проблеми кольорової фотографії» та вдумайтесь тільки – «Огляд можливих зв'язків з планетами».

    У 30 років Шарль Кро почав свою дослідницьку роботу з слухового сприйняття, що увійшла до його фундаментальної праці «Принципи механіки мозку». І, нарешті, у 35 років Кро подав до Академії наук Франції опис апарата для запису і відтворення людського голосу, який назвав «палефоном». Це сталося в квітні 1877 р., а вже у жовтні того самого року в одному популярному журналі було опубліковано докладний опис цього винаходу. До того ж, апарат було перейменовано більш милозвучно в «фонограф».

    А 10 грудня 1877 р. Томас Едісон одержав перший патент США на «Вдосконалення інструменту для контролю та відтворення звуків». А далі рух подій прискорюється. 11 грудня в журналі «Rappel» з'являється замітка про апарат Кро. 17 грудня Едісон подає до Парижської академії заявку на фонограф і 15 січня 1878 р. отримує патент, і дивні речі: у Французькій академії наук забули про раніше подану заявку Кро, а він сам з вражаючою байдужістю поступається своєю першістю.


    Є подібні приклади і у вітчизняній історії. Взяти хоча б відомого українського фізика, подолянина Івана Пулюя. Саме йому належить першість у відкритті невідомих катодних х-променів. Про це свідчить видана ним у 1884 р. брошура «Сяюча електронна матерія і четвертий стан речовини».

    Однак не потурбувавшись про утвердження свого авторства вчений поділився ідеєю з відомим сьогодні Вільгельмом Конрадом Рентгеном. А останній, якось «випадково забувши» першовідкривача, в січні 1886 р. виголосив публічну лекцію «Про невідомі промені», подавши інформацію до тижневика «Pressc».

    He зважаючи на те, що в тогочасній пресі багато писалося про пріоритет І. Пулюя, в 1901 р. першу в світі Нобелівську премію все ж отримав В. Рентген.

    Таким чином, саме життя підказало необхідність захисту прав винахідників.


    Центральна бібліотека для дітей, філія №12
    Центральна бібліотека для дітей, філія №12
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    У фондах бібліотек

    У фондах бібліотек централізованої бібліотечної системи є багато книг, що подаровані їхніми користувачами.  –по поповнилися  

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр