Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
  Про ЦБС
  Бібліотеки
  Читачам
  Ресурси бібліотек
  Віртуальні виставки
  Наша Україна
  Наше місто
  Літературна світлиця
  БібліоЖиття
  Фотогалерея
  Відеогалерея
  Проєкти та програми
  Контакти
  Карта сайту
  Пошук по сайту

   

  Хмельницька міська рада

   

    Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
  23 квітня – Всесвітній день книг та авторського права
  Підготувала Галина Єсюніна, завідуюча відділом ІТ та ЕР
  23 Квітня 2020 р.

  23 квітня – Всесвітній день книг та авторського права.

  Свято відзначають щорічно, починаючи з 1996 року. Дату – 23 квітня вибрали на Генеральній конференції ЮНЕСКО, зважаючи на символічність дня: багато відомих письменників народилися чи померли саме 23 квітня.

  Метою Всесвітнього дня книги й авторського права є залучення уваги як урядових органів, так і широкої публіки до книг як до джерел одержання знань, засобів вираження і комунікації, які залишаються основою активної освіти й сприяють розвитку критичного мислення, незважаючи на швидкий розвиток більш складних джерел інформації. Також цей день підкреслює особливе значення ролі книг і авторського права в розвитку культури світу, толерантності і міжкультурного діалогу.

  Однією із традицій Всесвітнього дня книги та авторського права, запровадженої у 2001 році, є обрання міста, що на рік стає Світовою столицею книги. У 2020 року  –  м. Куала-Лумпур (Малайзія).

  Вітаємо всіх авторів зі святом, а шанувальникам книг бажаємо нових відкриттів!


  Закон України «Про авторське право і суміжні права» проголошує, що цим Законом охороняються твори науки, літератури і мистецтва. Твором визнається результат літературної діяльності незалежно від призначення, жанру, обсягу, мети і підлягає правовій охороні незалежно від способу відтворення – письмового, усного чи будь-якого іншого. Об'єктами правової охорони є також виступи, лекції, промови, проповіді та інші усні твори. Таким чином, гуманітарний капітал не просто здатний, а вже приносить вагомі прибутки тим, хто вміло використовує надбання культури.

  Конституція України у ст. 54 проголошує свободу літературної творчості і гарантує право на цю свободу. Автор має право на опублікування свого твору незалежно від його змісту чи призначення. Авторське право на будь-який твір виникає з факту створення твору, а не з його реєстрації.

  Авторське право надає авторам право дозволяти або забороняти протягом певного обмеженого у часі періоду ті або інші види використання власних творів.

  Для того, щоб підпадати під охорону згідно з авторським правом, твір має бути оригінальним. Охорона об'єктів авторського права зовсім не залежить від якості або цінності твору. Твір буде охоронятися незалежно від того чи вважається він бестселером, чи невдалим.

  Термін дії авторського права дорівнює терміну життя автора і, як правило, 70 років після його смерті. Вважається, що такий термін визначає справедливий баланс між підтриманням матеріальних прав автора та потребами суспільства мати доступ до великих досягнень культури. По закінченні терміну охорони твір стає загальним надбанням людства і може використовуватись без спеціального дозволу.

  Будь-яке недозволене використання твору, який охороняється авторським правом, у тих випадках, коли такий дозвіл вимагається згідно закону, є порушенням авторських прав. Наприклад, відтворення, публічне виконання, передача в ефір або будь-яке інше повідомлення для загального відома, проведене без дозволу, переробка у будь-яку іншу форму без дозволу автора, плагіат тощо, є порушенням авторських прав, що тягне за собою певні юридичні санкції до порушника.

  Щоправда, допускається без згоди автора або іншої особи, яка має авторське право, репрографічне відтворення одного примірника твору бібліотеками та архівами, діяльність яких не спрямована прямо або опосередковано на одержання прибутку, але за певних умов, прописаних у Законі України «Про авторське право і суміжні права». До того ж, ці заклади мають право відтворювати окремі статті та інші невеличкі за обсягом твори без згоди автора (чи іншої особи, яка має авторське право), але з обов'язковим зазначенням імені автора і джерела запозичення, допускається використання цитат, уривків із твору.


  Філія №4
  Філія №4
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Меню для книгоманів
  • Зростаємо професійно
  • Мистецька вітальня
  • Наші видання
  • Послуги ЦБС
  Найцікавіші питання та відповіді про Україну

  Найцікавіші питання та відповіді з історії, географії та етнографії (народознавства) України

  Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
  детективи
  драми
  казки
  комедії
  легенди
  ліричні вірші
  пригоди
  трилери
  фентезі
  інше

  Слідкуйте за нами у
  соціальних мережах


  © ХМ ЦБС, 2010-2023 г.
     Офіційний сайт
  Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
  www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
  Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
  адміністратора, а також активного посилання на сайт.
  створення
  сайту
  Студія Спектр