Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    Всесвітній день Сонця
    Ольга Войтюк, бібліотекар ЦБ
    3 Травня 2020 р.

    3 травня відзначають Всесвітній день Сонця. Свято започатковане Європейським відділенням Міжнародного товариства сонячної енергії (МТСЕ) у 1994 році.
     
     
    Мета свята – привернути увагу суспільства до вивчення найближчої до Землі зірки, що дала життя нашій планеті, адже вона є не тільки джерелом світла, а й містить у собі величезний потенціал енергії.
     
    Відомо, що Сонце щосекунди випромінює в 100 000 разів більше енергії, ніж людство до сьогодні виробило за всю історію свого існування. Якщо атомна електростанція виробляє близько 1 млрд. кіловат (кВт) тепла (енергії), то Сонце – у 400 000 000 000 разів більше. Температура поверхні Сонця становить близько 5700 °C, а в центрі його досягає приблизно 14 999 700 °C.
     
    Кожну секунду на Сонці згоряє 700 млрд. тонн водню, проте незважаючи на таку величезну швидкість горіння, енергії небесного світила вистачить ще на 5 млрд. років.
     
    Як відомо, Сонце існує вже 4,57 млрд років та є центром Сонячної системи. Багато вчених вважає, що ця зірка, як і Сонячна система, сформувалися із гігантської обертової хмари газу і пилу, тобто сонячної туманності. Під силою тяжіння, туманність почала швидко обертатися і сплющуватися в диск, який увібрав у центр всі речовини, сформувавши зірку. На думку вчених, вона не має твердої поверхні і являє собою гарячу плазму, сплетену магнітними полями, яка складається з водню (~92% від об’єму і ~73% від маси) та гелію (~7% від об’єму та ~25 % від маси) та інших елементів – заліза, кисню, азоту, нікелю, сірки, магнію, кремнію, неону, вуглецю, хрому, кальцію, які становлять менше 2% від загальної маси. Маса Сонця становить приблизно приблизно 99,8% від усієї маси Сонячної системи. Об’єм його настільки великий, що у ньому помістилося б 1 300 000 таких планет, як Земля. Незважаючи на величезний розмір, зірка має ідеальну сферу, адже різниця в її полярному та екваторіальному діаметрі становить всього 10 км. Діаметр Сонця майже 1 392 000 км., він у 109 разів більший від діаметру Землі. 
     
     
    Відстань від Сонця до Землі – близько 149,6 мільйонів кілометрів, а світло від нього до нашої планети доходить за 8 хвилин. Якби до нього можна було б дістатися на автомобілі, то зі швидкістю 120 км/год довелося б їхати більше 52 тисяч років.
     
    Більшість із нас вважає, що Сонце нерухомо стоїть на місці, а планети обертаються навколо нього. Насправді, воно обертається навколо центра Галактики, роблячи повний оберт кожні 225-250 мільйонів років.
     
    Навколо Сонця обертається вісім великих планет (Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун), декілька карликових, десятки тисяч астероїдів, сотні тисяч комет і крижаних тіл. 
     
     
    На Землю потрапляє менше половини мільярдної частини сонячного випромінювання, але саме ця енергія Сонця забезпечує сприятливі умови життя на нашій планеті. Сонячне проміння нагріває земну поверхню в різних її точках і в різний час дня неоднаково. Кількість сонячного тепла, яку отримують окремі ділянки Землі, залежить насамперед від кута падіння сонячних променів. Чим ближчий напрямок падіння сонячних променів до прямовисного, тим більше сонячного світла і тепла припадає на одиницю площі земної поверхні. Поблизу екватора ця кількість є найбільшою, біля полюсів – найменшою, а на території України – помірною.
     
    Ультрафіолетове проміння є своєрідним антисептиком, оскільки вбиває мікроорганізми, які викликають різноманітні інфекції. Помірне перебування людини під прямим сонячним промінням корисне як для фізичного, так і для психічного здоров’я, має позитивний вплив на весь організм.

    Ярмарок соціальних ініціатив бібліотек Хмельниччини
    Ярмарок соціальних ініціатив бібліотек Хмельниччини
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Січневі новинки 2024 року

    Вже на полицях бібліотек новинки друку кінця 2023 року.

    Переглядайте, вибирайте, читайте!

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр