Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    Україна – член ЮНЕСКО
    Підготувала Валентина Міхалевська-Жмуцька, завідуюча сектором електронних ресурсів відділу ІТ та ЕР
    12 Травня 2020 р.

    ЮНЕСКО (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) – це спеціалізована установа Організації Об'єднаних Націй, яка займається питаннями освіти, науки і культури. Організація існує з 4 листопада 1946 року і об’єднує 195 країн-членів та 8 асоційованих членів. Україна стала її членом 12 травня 1954 року.

    Офіційні мови ЮНЕСКО – англійська, арабська, іспанська, китайська, російська та французька. Робочими мовами Секретаріату є англійська та французька.

    Керівні органи ЮНЕСКО – Генеральна конференція, Виконавча рада i Секретаріат.

    Штаб-квартира організації розташована у Парижі,Франція.


    Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО або UNESCO) є міжнародною організацією, спеціалізованою установою, діяльність якої направлена на співпрацю членів-держав у галузі освіти, науки, культури а також на ліквідацію неписьменності, підготовці національних кадрів, розвиток національної культури, охорону пам’яток культури тощо.

    16 листопада 1945 року представниками 37 з 44 держав – членів ООН був підписаний Статут ЮНЕСКО, який вступив в силу 4 листопада 1946 року, після ратифікований 20 державами. Зараз до складу організації входять 195 країн-членів, включаючи Україну та 8 асоційованих членів.

    Керівні органи ЮНЕСКО – Генеральна конференція, Виконавча рада i Секретаріат.

    Генеральна конференція, найвищий орган ЮНЕСКО, складається з представників держав-членiв i скликається на чергові сесії раз на два роки. Генконференцiя визначає напрями i загальну лінію діяльності організації, затверджує середньострокову стратегію та її програму i бюджет на кожні два роки, схвалює проєкти міжнародних конвенцій i рекомендацій, призначає Генерального директора (за рекомендацією Виконавчої ради), обирає членів Виконавчої ради, розглядає iншi важливі питання діяльності ЮНЕСКО.

    Виконавча рада, до складу якої входить 58 представників держав – членiв ЮНЕСКО, координує її діяльність у період між сесіями Генконференцiї. Засідання Виконавчої ради відбуваються двічі на рік. Вона розглядає i подає Генеральній конференції проєкти дворічних програм та середньострокових стратегічних напрямів діяльності організації, визначає заходи для ефективної реалізації затверджених програм i бюджетів, готує порядок денний Генконференцiї, подає рекомендації щодо прийому в організацію нових членів та встановлення асоційованих зв'язків з новими партнерами.

    Секретаріат ЮНЕСКО – постійно діючий виконавчий орган, який очолює Генеральний директор, призначений Генеральною конференцією на чотирирічний термін. Секретаріат складається із фахівців різних країн та поділяється на сектори за основними напрямами діяльності ЮНЕСКО. У Секретаріаті працює понад дві тисячі фахівців із 130 країн.

    Згідно зі Статутом головне завдання ЮНЕСКО полягає в тому, щоб сприяти зміцненню миру i безпеки шляхом розширення співробітництва народів у галузі освіти, науки i культури, а також укоріненню у свідомості людей необхідності захисту миру. Організація є своєрідним інтелектуальним форумом, спеціальний мандат якого базується на постулаті, що мир i стабільність суспільства повинні ґрунтуватися на моральній та інтелектуальній солідарності людства.

    Основними сферами компетенції ЮНЕСКО є:

    • освіта – від дошкільної до вищої та безперервної, включаючи освіту для дорослих, превентивну, спеціальну, професійно-технічну та екологічну;
    •  природничі, точні та гуманітарні науки;
    • культура i міжнародне культурне співробітництво;
    • засоби масової інформації, інформатика та комунікація.

    Україна стала членом ЮНЕСКО 12 травня 1954 року і з того часу бере активну участь в її діяльності.

    З грудня 1962 року в штаб-квартирі організації, м. Париж, Франція, функціонує Постійне представництво України при ЮНЕСКО.

    Національна комісія України у справах ЮНЕСКО здійснює координацію співпраці національних інституцій з ЮНЕСКО. Нацкомісію створено відповідно до Указу Президента України № 212/96 від 26 березня 1996 року.

    Постійним представником України при ЮНЕСКО зараз є Надзвичайний і повноважний посол України у Французькій Республіці Олег Шамшур.

    За період членства Україна чотири рази обиралася до керівного органу організації – Виконавчої ради: у 1981-1985 рр., 1995-1999 рр., 2001-2005 рр. та 2013-2017 рр.

    Метою співробітництва України з ЮНЕСКО є зміцнення інтелектуального потенціалу країни та залучення його до загальносвітових процесів в гуманітарній сфері, а також використання в національних інтересах можливостей і ресурсів ЮНЕСКО та міжнародного досвіду співпраці у галузях освіти, науки, культури, інформації та комунікації.

    У сфері культури Україна тісно співпрацює із Центром всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у рамках Конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини 1972 року, ратифікованої Указом Президії Верховної Ради № 6673-XI ( 6673-11 ) від 4 жовтня 1988 року.

    До Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО входять сім українських культурних та природних пам’яток:

    • Собор Святої Софії, Києво-Печерська лавра та прилеглі монастирські споруди (з 1990 р.);
    • Ансамбль історичного центру міста Львова(з 1998 р.);
    • Транскордонний об’єкт науково-культурної спадщини «Дуга Струве» (геодезичні пункти Баранівка, Катеринівка, Старонекрасівка, Фельштин, з 2007 р.) – об’єднує 10 країн: Білорусь, Естонія, Латвія, Литва, Молдова, Норвегія, Росія, Фінляндія, Швеція та Україна;
    • Резиденція Далматинських та Буковинських митрополитів (зараз Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, з 2011 р.);
    • Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора (з 2013 р.);
    • Дерев’яні церкви Карпатського регіону України та Польщі, спільна українсько-польська номінація (з 2013 р.);
    • Природній об’єкт«Букові праліси Карпат» (з 2011 р.). У липні 2017 року було ухвалено розширення об’єкту і зміни назви на «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи». Нині його державами-учасницями є 12 європейських країн: Албанія, Австрія, Бельгія, Болгарія, Іспанія, Італія, Німеччина, Румунія, Словаччина, Словенія, Хорватія та Україна. У січні 2020 року, за згодою країн-учасниць об’єкту, Боснія і Герцеговина, Італія, Північна Македонія, Польща, Сербія, Словаччина, Франція, Чехія, Чорногорія та Швейцарія подали до Центру всесвітньої спадщини ЮНЕСКО досьє на розширення об’єкту «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи», розгляд якого передбачається у липні 2020 року в ході 44-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

    В Україні функціонує Мережа асоційованих шкіл ЮНЕСКО, що складається з 78 початкових, середніх та професійно-технічних навчальних закладів. Україна також є активним учасником програми ЮНЕСКО UNITWIN, що створює можливості для міжнародної наукової співпраці кафедр ЮНЕСКО, які діють в 10 українських вищих навчальних закладах.

    Україна є стороною в таких Міжнародних конвенціях та рекомендаціях ЮНЕСКО:

    • Всесвітня конвенція про авторське право (1952 р.);
    • Конвенція про охорону культурних цінностей на випадок збройного конфлікту та Протоколу до неї (1954 р.);
    • Конвенція про міжнародний обмін виданнями (1958 р.);
    • Конвенція про обмін офіційними виданнями та урядовими документами між державами (1958р.);
    • Конвенція про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти (1960 р.);
    • Конвенція про визнання учбових курсів, дипломів про вищу освіту та вчених ступенів у державах регіону Європи (1979 р.);
    • Конвенція про заходи, спрямовані на заборону і попередження незаконного ввозу, вивозу та передачі права власності на культурні цінності (1970 р.);
    • Конвенція про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини (1972 р.);
    • Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовище існування водоплавних птахів (1971 р.);
    • Конвенція про охорону інтересів виробників фонограм від незаконного відтворення їх фонограм (Конвенція про фонограми) (1971 р.);
    • Конвенція про визнання кваліфікацій з вищої освіти в європейському регіоні (1997 р.);
    • Конвенція про охорону підводної культурної спадщини (2001 р.);
    • Конвенція про збереження нематеріальної культурної спадщини (2003 р.);
    • Конвенція про боротьбу із допінгом у спорті (2005 р.);
    • Конвенція про охорону та заохочення розмаїття форм культурного самовираження (2005 р.).

    Філія №10
    Філія №10
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    #КнижкиДаруй_ДоПеремогиКрокуй

    У межах бібліотечної акції «Книжки даруй – до перемоги крокуй» та челенджу з дарування книг книгозбірням, котрий нещодавно оголосило управління культури і туризму, подарували нашим читачам багато українських книг.

    Розпочинаємо знайомити із новинками, які вже на полицях бібліотек.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр