Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    Преображення Господнє (Яблучний спас)
    Підготувала Галина Єсюніна, завідуюча відділу ІТ та ЕР
    19 Серпня 2021 р.

    6 серпня – Преображення Господнє. Це свято – згадка про велику подію в житті Ісуса Христа, що описана в Євангелії, – таємниче преображення (перетворення) Христа на горі Фавор. Коли Ісус почав молитися, його вбрання стало сліпучо білим, а обличчя засяяло, мов сонце. Біля нього з'явилися пророки Мойсей та Ілля. Світла хмара огорнула їх, а голос із тієї хмари промовив: "Це  мій Син улюблений, що я його вподобав: його слухайте". Свідками преображення стали троє апостолів: Петро, Яків та Іоанн. Так Христос показав Свою славу. 

    Три апостоли, свідки Христової слави на горі Фавор, згодом стали свідками його Хресного подвигу. Апостоли – свідки Божественної величі Христа, відіграли найвизначнішу роль у становленні християнської церкви. Петро став "скелею", на якій було закладено фундамент церкви Христової. Яків був першим єпископом Єрусалиму і першим з апостолів віддав своє життя за віру християнську. Іоан не тільки написав четверте Євангеліє, а й Одкровення (Апокаліпсис) про майбутнє світу.

    Нині свято нагадує людям про необхідність змінюватися, перетворюватися духовно.

    У народі свято частіше називають Яблучним Спасом. Яблучний спас – це другий і головний із трьох спасів. До цього дня, як правило, розпочинали копати картоплю, збирати яблука, груші, а ще – це одне з найбільших хліборобських свят, що символізує закінчення жнив та завершення літа, тому його ще називають Святом врожаю.

    У цей день у церквах святять фрукти нового врожаю: груші, яблука, виноград, сливи, мед і обжинкові вінки або жмут колосся жита й пшениці. Так люди дякують Богу за те, що нива і сад уродили. До всього, що освячують у цей день, завжди було особливе ставлення. Під час трапези їли мед та яблука, а господарі з освяченими свічками обходили пасіку. Також цього дня існує звичай наділяти плодами бідних та вбогих.

    Цього дня готують печені яблука, пироги й штруделі з яблучною начинкою, які їдять із узваром або грушівником – киселем зі свіжих груш. Зважаючи на велич свята, піст дещо слабший: дозволяється їсти рибу, уживати олію та вино.

      

    Яблучний спас – це ще й перша зустріч осені, адже з цього дня ночі стають холоднишими. Звідси й походить приказка: "Прийшов Спас – готуй рукавиці про запас". 


    Народні прикмети

    Якщо день сухий, значить, уся осінь буде сухою, а якщо мокрий, то, відповідно, й уся осінь такою ж.

    Ясний день віщує морозну й заметільну зиму.

    Погода цього дня показує, якою буде погода на Покрову.


    А ще 6 серпня своє професійне свято відзначають бджолярі – День пасічника України.

    Робота бджоляра є однією з найдавніших на території нашої країни і вона надзвичайно копітка. На території Русі бджільництво як промисел прослідковується з Х ст. нашої ери. Упродовж багатьох віків існування бджільництво пройшло декілька етапів розвитку, з яких дослідники виділяють три основні: дике (початкове), бортне, вуликове. Його розвитку на території Київської Русі сприяли природно-кліматичні умови, достаток медоносів у лісових масивах, лугах і степах. До появи цукру мед був єдиним солодким продуктом для людини. Мед і віск відігравали велику роль у торгівлі Київської Русі з країнами Європи і Грецією, разом із хутром відігравали роль валюти в міжнародній торгівлі.


    Бджоли – найдавніші мешканці нашої планети. Про те, що бджолині гнізда – цінна здобич, люди знали вже в кам’яну добу. Тому вони старанно полювали за ними, щоб добути мед і віск. Це підтверджують наскельні малюнки.

    У найдавніших міфологічних уявленнях українського народу бджола виступала провісницею весни та родючості.

    Медоносні бджоли живуть не поодинці, як багато інших комах, а великими сім’ями. Велика бджолина сім’я налічує 70-80 тисяч комах. Це приблизна кількість жителів цілого міста. Щоб таке скупчення комах могло існувати: забезпечувати себе кормом, підтримувати у гнізді порядок, створювати тепло холодної пори, кожен член родини має свої обов’язки і виконує певну роботу.

    Матка – королева всього сімейства, живе близько 2-3 років і це єдина бджола, що відкладає яйця. Найбільше навантаження припадає на літні місяці, коли вона відкладає до 2 500 яєць на день. Робочі бджоли – комахи жіночої статі, живуть від 6 до 8 тижнів. У сім’ї виконують різноманітні функції: будують воскові стільники, збирають нектар і квітковий пилок, переробляють нектар на мед, а пилок – на пергу, вигодовують личинок, годують матку, яка відкладає яйця, охороняють гніздо, підтримують у ньому на певному рівні режим вологості і температури, регулюють процес природного роїння, замінюють стару матку молодою.

    Бджіл чоловічої статі називають трутнями, вони не роблять ніякої роботи взагалі, у них відсутнє жало, все, що вони роблять – це лише запліднюють матку.

    Бджоли є природженими математиками. Соти, які вони будують, мають дуже міцну конструкцію. А ще комахи дуже точно дотримуються розмірів сот.

    Велика бджолина сім’я налічує 70-80 тисяч комах. Це приблизна кількість жителів цілого міста. Ці комахи – справжні трудівниці: одна бджілка відвідує за день до чотирьох тисяч квіток, на кожній із яких виконує запилення своїми шістьма лапками. Щоб виробити 500 грамів меду, робочій бджолі потрібно 10 мільйонів разів злітати від вулика до квітки й назад. Лише одна бджолина сім’я запилює в день 40-60 млн квіток. Ця комаха може тягти вагу в 310 разів важчу своєї власної.

    На Землі живе майже 20 тисяч різних видів бджіл.


    Бібліотечне літо збирає друзів
    Бібліотечне літо збирає друзів
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Книгопоказ

    До вашої уваги пропонуємо інформацію про нові надходження, серед яких чимало новинок вітчизняного і світового літературного життя. Бібліотеки отримали нові твори подільських письменників.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр