Патон Борис Євгенович  Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Патон Борис Євгенович  Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Про ЦБС » Анонси та плани
    Патон Борис Євгенович

    Під керівництвом династії Патонів Інститут електрозварювання імені Є. О Патона Національної академії наук України став всесвітньо відомою фірмою, що вирішує завдання цивільні і військові, земні і космічні, а зварювання є провідним технологічним процесом з'єднання металевих і неметалевих матеріалів у різних умовах і середовищах.



     

    27 листопада 2018 року виповнюється 100 років від дня народження Бориса Євгеновича Патона – видатного вченого в галузі зварювальних процесів, металургії та технології металів, доктора технічних наук, з 1962 року – президента АН УРСР (нині Національна академія наук України).

    27 листопада 1918 року в Києві відбулося установче засідання Української Академії наук як новоствореної організації. Її президентом було обрано В. І. Вернадського, а секретарем – А. Ю. Кримського. Саме цей день нині вважають в Україні днем народження Академії наук.

     

    За вражаючим збігом обставин НАН України та її майбутній президент народилися в один день.

    Народився Борис Патон у Києві, в родині академіка Євгена Оскаровича Патона, організатора та директора Інституту електрозварювання, знаменитого ученого в галузі мостобудування, професора Київського індустріального інституту (нині НТУУ «Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського»).

    Тоді родина мешкала на Шулявці, а згодом переїхала до одного з перших київських кооперативів на вулицю Тимофіївську (нині Михайла Коцюбинського). Навчався Борис спочатку в школі №52, а згодом перейшов у школу №79.

    Батько змалку прищепив синові любов до точних наук. Тож дорога до Київського індустріального інституту, де батько створив дві кафедри і пропрацював кілька десятків років, для юнака була вже проторована.

    Захистив диплом Борис Патон 22 червня 1941 року, ставши інженером-електриком, а застосувати на практиці знання довелося у грізні роки Другої світової війни.

    Спочатку за розподілом він поїхав працювати на суднобудівний завод «Красное Сормово» у м. Горький (нині Нижній Новгород), де виготовляли підводні човни. Там Борис Євгенович працював інженером електротехнічної лаборатороії, а потім його перевели на Урал, в Нижній Тагіл, куди у вересні 1942 року евакуювали з Києва Інститут електрозварювання під керівництвом академіка Євгена Патона, батька Бориса Патона.

    Сюди ж незабаром евакуювали з Харкова паровозобудівний завод, у конструкторському бюро якого було створено легендарнийтанк Т-34, визнаний кращим танком Другої світової війни.

    На організованому Уральському танковому заводі імені Комінтерну, де товсту броню зварювали вручну багато годин, не вистачало досвідчених зварювальників і зварювальних постів. Але нікому в світі не вдавалося створити швидкісне автоматичне зварювання загартованих броньованих сталей. Та під керівництвом Євгена Оскаровича це завдання розв'язали за небачено короткий строк, причому знайшли секрети не лише нової технології, а й запропонували нове обладнання, нові зварювальні матеріали.

    Борисові Патону було доручено розробити електричну схему нових автоматичних зварювальних головок. У ній мало бути реалізоване відкрите в 1942 році явище саморегулювання дуги. Молодий інженер упорався з цим завданням блискуче. Запропонована ним зручна і надійна конструкція не лише забезпечила можливість виробляти такі головки в умовах звичайних механічних майстерень, але й не потребувала спеціальної підготовки кадрів для її експлуатації. Але головним було те, що ці пристрої відіграли величезну роль у збільшенні обсягів випуску танків. Були створені автомати для зварювання.

    Продуктивність зварювання зросла в 10 разів, а автоматами керували підлітки. Завдяки патонівським автоматам виробництво бронемашин в Нижньому Тагілі вдалося поставити на конвеєр. Буквально за рік нову технологію впровадили на 52 заводах, до кінця війни було зварено понад 30 тисяч танків і самохідно-артилерійських установок (САУ), що було значним внеском патонівців у Перемогу. В 1943 році Борис Патон за цю розробку отримав свій перший орден – «Знак пошани».

    Борис Патон працюючи, як і всі співробітники інституту наладчиком установок та інструктором, виконав наукові дослідження дугових і металургійних процесів. Розвиток цих досліджень у наступні роки привів до винаходів: швидкісного багатодугового зварювання, технологій і обладнання для виробництва труб. По суті, до створення сучасної трубної промисловості на теренах Радянського Союзу.

    По війні, у 1945 році, Борис Патон повернувся до Києва і пов'язав долю з Інститутом електрозварювання.

    У 1945 році захистив кандидатську дисертацію «Аналіз роботи зварювальних головок та способів їх живлення при зварюванні під флюсом».

    Незабаром Борис Євгенович очолив один із відділів Інституту електрозварювання, а в 1950 році молодий вчений став заступником директора Інституту електрозварювання. У 1952 році успішно захистив докторську дисертацію «Дослідження умов стійкого горіння зварювальної дуги і її регулювання».

    12 серпня 1953 року помер батько, Євген Оскарович і з 1953 року Борис Євгенович – директор Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона АН УРСР.

    Більшість, споглядаючи за титанічною працею науковців, бачить лише як вони все своє життя важко, ледь не каторжно працюють. І лише невелика кількість людей добре розуміє, що вони просто жити не можуть без дослідницького пошуку і наука для них – гостра насолода. Наука й прогресує завдяки таким подвижникам, чиє максимальне напруження призводить до нових відкриттів.

    Зварювання металів – універсальний технологічний процес, здатний вносити революційні зміни на виробництві. Борис Патон – заслужений діяч науки і техніки України, заслужений винахідник. Він автор і співавтор понад 400 винаходів, понад 1000 публікацій, у тому числі 20 наукових монографій.

    Учений відомий прекрасним умінням працювати з колективом, готовністю вислухати цікаві ідеї і допомогти їх реалізувати.

    В результаті, під керівництвом Бориса Євгеновича створений принципово новий спосіб зварювання – електрошлаковий. На основі зварювальних джерел енергії в інституті створено нову галузь металургії – спецелектрометалургію.

    Академік Борис Патон, як повідомляли ЗМІ, першим почав та розвинув дослідження з використання зварювальних процесів у космічній галузі.

    1969 року за допомогою створеної в інституті установки «Вулкан» вперше було здійснено зварювання металів на борту космічного корабля «Союз-6».

    1984 року за допомогою створеного в Інституті електрозварювання АН УРСР універсального ручного інструмента були проведені технологічні операції зварювання і напилення у відкритому космосі.

    До кола наукових інтересів Патона-вченого увійшла проблема пошуку оригінальних медичних технологій і розробка унікальних зразків медичної техніки та інструментів. Під його керівництвом співробітники інституту та науковці-медики винайшли спосіб з'єднання (зварювання) м'яких тканин людини і тварин, який широко використовують у хірургічній практиці.

    У 1998 році Указом встановлена відзнака Президента України «Герой України». 26 листопада 1998 року першим за високі досягнення в науці її здобув Борис Патон – «за самовіддане служіння науці, визначні досягнення в галузі зварювання та спеціальної електрометалургії, що сприяли визнанню й утвердженню авторитету вітчизняної науки у світі».

    Активна творча діяльність і талант керівника висунули Бориса Патона в ряди видатних організаторів науки, відомих у світі.

    Наприкінці 1990-х років Б. Патон мав один із найдовших в Україні титулів: він був українським науковцем у галузі зварювальних процесів, металургії та технології металів, доктором технічних наук (з 1952 року), президентом АН України (з 1962 року), директором Інституту електрозварювання імені Є. О. Патона НАНУ (з 1953-го), генеральним директором Міжгалузевого науково-технічного комплексу «Інститут електрозварювання імені Є. О. Патона» (з 1986-го), президентом Міжнародної асоціації академії наук (з 1993 року), членом Ради з питань науки та науково-технічної політики при Президентові України (з березня 1996 року), головою Комітету з Державної премії України в галузі науки і техніки (з грудня 1996-го).

    Утім, це далеко не повний перелік. За величезні заслуги Борис Євгенович Патон удостоєний державних премій, високих звань та нагород. Його по праву вважають титаном науки, генієм, людиною-епохою, легендарним ученим, феноменом.

    Помер Борис Патон 19 серпня 2020 року.



    Використані джерела:

    1. Вони змінили світ / [уклад. І. Ю. Левашова]. – Донецьк : Глорія Трейд, 2012. – 704 с.
       
    2. Енциклопедія історії України: Т. 8. Па - Прик / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. – Київ : Наукова думка, 2011. – 520 с.: іл.
       
    3. Крючков О. Старість його вдома не застане / Олександр Крючков // Урядовий кур'єр. – 2014. – №221. – 27листопада. – С. 4
       
    4. Патон Борис Євгенович. Подвійний ювілей української науки [Електронний ресурс] // Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» : [сайт].– Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://kpi.ua/paton_borys-foto (дата звернення 08.11.2018). – Назва з екрану.
       
    5. Про що змовчав академік [Електронний ресурс] // Київ інтересний : [сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://www.interesniy.kiev.ua/ua/o-chem-umolchal-akademik/ (дата звернення 08.11.2018). – Назва з екрану.
       
    6. Шаров І. Ф. Вчені України  : 100 видатних імен / І. Ф. Шаров ; [ред. Т. І. Лукашевич]. – Київ : АртЕк, 2006. – 481 с.
       
    7. Яновська Л. «Я завжди прагнув бути активним, творчим і конструктивним» / Людмила Яновська // Урядовий кур'єр. – 2013. – №219. – 27листопада. – С. 1, 6-7.

    © Хмельницька міська центральна бібліотека
    Відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів

    Підготувала: Єсюніна Галина


    Філія №12
    Філія №12
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Шановним любителям книг!

    Шановні любителі книги! Упродовж грудня 2017 року фонди бібліотек Хмельницької міської ЦБС поповнились новинками, що безкоштовно надійшли за Державною програмою «Українська книга» та творами подільських письменників. Усі видання виключно українською мовою.

    Чекаємо Вас у міських бібліотеках.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр