Мазур Артем Анатолійович (1987-2014) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Мазур Артем Анатолійович (1987-2014) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Наше місто » Почесні громадяни
    Мазур Артем Анатолійович (1987-2014)

    Мазур
    Артем Анатолійович
     

    Звання «Почесний громадянин міста Хмельницького» присвоєно
    рішенням п'ятдесят другої сесії

    Хмельницької міської ради №1 від 26 серпня 2015 року.

    Мазур Артем Анатолійович (06.08.1987-03.03.2014) народився в місті Хмельницькому. Він втратив батька майже одразу після народження. Згодом його мати вдруге вийшла заміж. Крім Артема, у родині є ще чотири сини і дві дочки.

    З 1994 до 2003 року навчався у Хмельницькому технологічному багатопрофільному ліцеї із загальноосвітніми класами, який нині носить його ім'я.

    Під час навчання в ліцеї Мазур Артем до когорти відмінників не відносився, у навчанні був посереднім, проте завдяки своїй людяності назавжди закарбувався у пам'яті школи. Він зарекомендував себе як працелюбний та дисциплінований учень. Брав активну участь у громадському житті й до виконання доручень ставився сумлінно. Мав авторитет серед товаришів, з повагою ставився до вчителів та однокласників.

    Артем був старанним і самостійним, з дитинства у нього було підвищене відчуття справедливості.

    Після закінчення ліцею Артем вступив до Хмельницького вищого професійного училища №11, де отримав професію автослюсаря. Після закінчення училища пішов в армію. Повернувшись, працював логістом та охоронцем. Будучи із багатодітної сім'ї, піклувався про сестер та братів, матеріально допомагав родині.

    Під час Революції гідності, яка відбувалася в Україні з 21 листопада 2013 року до лютого 2014 року, залишив удома всі свої особисті справи й на два місяці став активістом Євромайдану. Зрідка приїжджав додому. Батьки вмовляли його не їхати до Києва, але він не слухав. «Я бачила його наміри, я з ним розмовляла, і не раз… Він був дуже чутливий до несправедливості», – скаже потім мама Артема. Артем Мазур знову й знову повертався до своєї 9-ї чоти 15-ї сотні Самооборони Майдану…

    18 лютого 2014 року, у «Чорний вівторок», коли мирний наступ Євромайдану на Верховну Раду перетворився на криваве побоїще під час сутичок в Маріїнському парку міста Києва, чатовий 9-ї чоти 15-ї сотні Самооборони Майдану Артем Мазур отримав надзвичайно важкі поранення.

    Спочатку в нього влучили осколки гранати. Потім він був по-звірячому побитий «беркутівцями». У нього був проламаний череп. Хто саме бив Артема, достеменно невідомо, у той момент нікого знайомого поруч із ним не було.

    Волонтери доставили Артема в Київську міську клінічну лікарню швидкої медичної допомоги. Діагноз – забій головного мозку та черепно-мозкова травма. У ході надзвичайно складної та тривалої операції осколки гранати лікарі витягали в буквальному сенсі з мозку Артема. Вони до останнього – більше двох тижнів – боролися за його життя. Але після операції він увесь час був у комі в реанімації відділу нейрохірургії. Прийшов до тями лише один раз, але навіть не зміг нічого сказати. Родичі хотіли перевезти його літаком на лікування в Чехію або Польщу, але не встигли…

    3 березня, опівдні, не приходячи до тями, Артем Мазур помер. З 15-ї майданівської сотні він «перейшов» у Небесну…

    Нагадаємо, що 21 лютого 2014 року на столичному Майдані Незалежності відбулось прощання із загиблими повстанцями, вбитими 20 лютого у «Кривавий четвер». Їх було більше 70 чоловік і майданівці в жалобних промовах назвали вбитих «Небесною сотнею». З часом ця назва стала набагато ширшим поняттям. «Небесна Сотня» – прийнята в Україні збірна назва загиблих учасників акцій протесту (Євромайдану) у грудні 2013 – лютому 2014 року. Це – мирні протестувальники, які безпосередньо відстоювали ідеї Майдану та брали участь в акціях.

    4 березня 2014 року з нашим земляком Артемом Мазуром прощався увесь Майдан м. Києва. Потім тіло перевезли до Михайлівського Золотоверхого собору, де його і відспівали.

    Поховали Артема на батьківщині, у рідному м. Хмельницькому. З героєм Майдану 5 березня прийшли попрощатися тисячі хмельничан... Люди з квітами, із чорними стрічками були зі слізьми на очах... Німу тишу час від часу розривали вигуки: «Герої не вмирають!», «Герой!»... Попрощатися з Артемом приїхали й побратими, які разом із ним воювали у 15-й сотні на столичному Майдані. Поховали Артема на кладовищі у Шаровечці.

    На вшанування пам'яті про подвиг Артема Мазура:

    • 21 лютого 2014 року офіційна влада України юридично визнала жертвами загиблих мітингувальників Майдану. Цього дня Верховна Рада прийняла Закон України №745-VII «Про державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей». З 28 лютого 2014 року цей закон набув чинності. На його виконання Кабінет Міністрів розробив та затвердив порядок виплати матеріальної допомоги сім'ям загиблих на Майдані активістів та затвердив перелік необхідних документів, які потрібно було надати для її отримання.
      Список на виплату одноразової грошової допомоги родинам загиблих у розмірі 121 800 грн. налічував 98 осіб. Серед них був і Артем Мазур.
    • Рішенням тридцять шостої сесії №2 від 05.03.2014 р. технологічному багатопрофільному ліцею з загальноосвітніми класами м. Хмельницького присвоєно ім'я Артема Мазура.
      Пропозиція  про присвоєння  імені  Артема  Мазура  ліцею  виходила  від депутата міської  ради  В. Лескова, проте її підтримали не лише в Хмельницькій міській раді, а й Рада трудового колективу, учнівське самоврядування та батьківський актив ліцею.
       
    • 21 листопада 2014 року, коли вперше відзначався День Гідності та Свободи, Президент України Петро Порошенко під час зустрічі з родинами загиблих активістів підписав Указ №890/2014 від 21.11.2014 р. «Про присвоєння звання Герой України» з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (посмертно) 99 героям Небесної Сотні «За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народу, виявлені під час Революції гідності». У тому списку є і наш земляк – Мазур Артем Анатолійович.
       
    • 11 лютого 2015 року Президент України підписав Указ №69/2015 «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні».
      З цією метою та з метою увічнення пам'яті справжнього патріота, Героя України, 26-річного хмельничанина Артема Мазура, 18 лютого 2015 року у місті Хмельницькому було встановлено меморіальну дошку на стіні технологічного багатопрофільного ліцею імені Артема Мазура.
       
    • 4 липня 2015 року у Михайлівському Золотоверхому соборі Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет очолив заупокійну панахиду за Героями Небесної Сотні.
      Після молитви Предстоятель Київського Патріархату вручив церковні медалі «За жертовність і любов до України» родичам 106 загиблих під час подій Революції гідності, які приїхали цього дня до Київа з усієї України. Кожній родині передали також книгу-трилогію «Майдан. Революція гідності». Ця нагорода, на жаль посмертно, була вручена і Артему Мазуру.
       
    • 21 березня 2019 року у місті Хмельницькому на честь Артема була встановлена меморіальна дошка при вході до вищого професійного училища №11, що на вулиці Тернопільській, випускником якого він був. 

    Звання «Почесний громадянин міста Хмельницького» присвоєно за
    громадську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних
    засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння
    Українському народу, виявлені під час Революції гідності, посмертно

     

    04.11.2015 р.,

    Останнє оновлення 21.03.2019 р.

    Використані джерела:

    1. Артем Мазур [Електронний ресурс] // Небесна сотня. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу : http://nebesna.pravda.com.ua (дата звернення 02.11.2015). – Назва з екрану.
       
    2. Небесна сотня [Електронний ресурс] // ВікіпедіЯ. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org (дата звернення 02.11.2015). – Назва з екрану.
       
    3. Почесні громадяни міста Хмельницького : збірник / Хмельницька міська рада ; відп. за вип. Г. Мельник. – Хмельницький : Сторожук О.В., 2020 – 152 с.
       
    4. Рішення про присвоєння звання «Почесний громадянин міста Хмельницького» [Електронний ресурс] // Хмельницька міська рада : [офіц. сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу:http://khmelnytsky.com (дата звернення 19.11.2015). – Назва з екрану.
       
    5. Хмельницький попрощався з Артемом Мазуром [Електронний ресурс] // Є. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу : http://ye.ua (дата звернення 03.11.2015). – Назва з екрану.
       
    6. У Хмельницькому відкрили меморіальні дошки на честь двох загиблих Героїв України [Електронний ресурс] // Є. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу : http://ye.ua (дата звернення 21.03.2019). – Назва з екрану.
       
    7. Яцишен А. Як пам'ять про героїв Майдану / Андрій Ящишен // Проскурів. – 2015. – 29 жовтня. – №7. – С. 1

      

     © Хмельницька міська центральна бібліотека
    Відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів 

    Підготувала: Галина Єсюніна


    Філія №11
    Філія №11
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Книг багато не буває

    Пропонуємо Вашій увазі книги, які надійшли до бібліотек Хмельницької міської ЦБС у другому кварталі. Багато нових творів подільських та українських письменників, видання про спорт та інші.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр