Перша в історії України міжнародна авіатраса Проскурів – Будапешт діяла у квітні-травні 1919 р. Вона була організована за ініціативою уряду Радянської України з метою допомоги революційному руху Угорщини. Перший авіапереліт здійснив пілот В. Ходоревич (Ходорович?). Літаки курсували в обидва боки, перевозили не лише вантажі, а й пасажирів.
У 1978 р. у Хмельницькому (на розі вулиць Кам'янецької та Подільської) всього за 24 дні піднялася 16-ти поверхова вежа нового будинку. Цей успіх будівельників став подією не тільки у масштабах міста, але, і, всієї України. Хмельницький «хмарочос» мав декілька принципових нововведень – вперше в Україні для спорудження монолітних бетонних стін був застосований метод ковзної опалубки, а перекриття поверхів монтувалося зверху донизу.
У першу чергу виготовили опалубку, яка обійшлася в 160 тисяч карбованців. 5 жовтня 1978 р. почалося укладання перших кубометрів бетону. Роботи йшли цілодобово, безперервним потоком завозили керамзитобетон (за добу – до 150 кубометрів). Височенні баштові крани одну за одною піднімали перекидні бадді і заливали бетон. Одночасно за допомогою вібраторів досягали необхідної щільності укладання бетону, а 230 гідродомкратів піднімали опалубку. За 24 дні монолітна бетонна коробка 16-поверхового будинку була зведена! Далі ще 24 дні опалубку опускали та проводили монтаж перекриттів поверхів. Таких темпів спорудження висотних будинків наше місто ще не знало. Якби не затяглися оздоблювальні роботи, то новосілля могло б відбутися буквально наступного року.
Наприкінці 1970-х – на початку 1980 років Хмельницький технологічний інститут побутового обслуговування (нині Хмельницький національний університет) став першим інститутом в Україні, де студенти й аспіранти повністю забезпечувались гуртожитком, зокрема й сімейні.
1982 р. – на Хмельницькому поштамті змонтовано перший у республіці комплекс з електронно-програмним управлінням сортування поштової кореспонденції.
У 1996 р. на заводі "Нева" створений і виготовлений дослідний зразок першої української мисливської рушниці.
У 1996 р. подружжям Бенедищуків була відкрита перша в незалежній Україні студія іконопису, а з 2005 р. вона затверджена як школа іконопису "Нікош".
"Ікона – це вікно, через яке людина спілкується з Богом"
Микола Бенедищук
У 1997 р. було прийнято перший в Україні статут міської громади - Статут територіальної громади міста Хмельницького.
У 1999 р. було відкрито перший в Україні навчальний комплекс для глухих (Хмельницька обласна організація УТОГ).
У Франції щороку друкується 20-30 марок із зображеннями видатних людей. Це можуть бути працівники різних сфер діяльності: актори, митці, спортсмени, політики, які досягли великих успіхів у своїй діяльності.
Такі марки випускаються тиражем 4 мільйони, тоді як марки з портретом Хмельницького міського голови Михайла Чекмана мають тираж тільки у 100 екземплярів. Це сувенірні марки, хоча вони офіційно випущені поштовим департаментом Франції і при бажанні їх можна наклеювати на конверт. Цікаво, що придбати ці марки неможливо. Вони є лише в асоціації «Нормандія – Україна» і у нашому місті.
Михайло Чекман став першим українцем, що удостоївся такої високої честі у далекій Франції, хоч і посмертно. Таким чином уряд Франції оцінив вклад нашого мера в налагодження партнерських відносин між Україною та Францією.
Ініціював друк марки президент асоціації «Нормандія – Україна» Гі Дюпон – через велику особисту повагу до Михайла Костянтиновича.
Вперше Михайло Костянтинович разом із Хмельницькою делегацією відвідав Францію у 2000 р. в рамках міжнародної програми «Нормандія – Україна». Під час візиту було підписано низку угод про співробітництво, але реалізації багатьох намічених проектів завадила трагічна загибель Чекмана… Президент Асоціації Гі Дюпон передав місту поштову марку із зображенням Михайла Костянтиновича, а сесія Хмельницької міської ради постановила передати подарунок для довічного зберігання в загальноосвітню школу №13 імені Михайла Чекмана (мікрорайон Лезневе).
У 2009 р. при Хмельницькому муніципальному духовому оркестрі було створено перший в Україні колектив мажореток "Альфа", який за останні роки набув значної майстерності та гідно представляє Хмельницький та Україну на чемпіонатах Європи з мажореток.
27-30 вересня 2012 р. у рамках святкування Дня міста Хмельницького відбувся перший в Україні відкритий Міжнародний фестиваль-конкурс мажореток "Проскурівське дефіле" за участю колективів із Болгарії, Польщі, Словаччини, Угорщини, України, Хорватії.
На початку серпня 2013 р. у нашому місті відбувся І Міжнародний фестиваль аеродизайну в Україні. На свято до Хмельницького з'їхалось 35 майстрів-професіоналів та аматорів з України, Казахстану та інших країн. Ідея фестивалю – демонстрація і популяризація такої маловідомої течії мистецтва, як аеродизайн, тобто створення фігурок із латексу, наповненого гелієм. Його ініціатором та організатором стала арт-студія «Ельф» (м. Красилів).
Тож у хмельничан та гостей міста була гарна нагода спостерігати, як на майданчику біля кінотеатру імені Т. Г. Шевченка кілька днів вирувала казкова феєрія повітряних кульок. Перший конкурс був командним. У результаті вийшли шедеври, від яких важко було відірвати погляд: білосніжний лицар в обладунках, гігантські мурахи, барвисте кумедне опудало, неймовірної краси Жар-птиця – все це велетенські, неповторно фантастичні фігури, кожна з яких складалась від 4 до 11 тисяч кульок, готових у будь-який момент злетіти в небо.
За допомогою ножиць, скотчу, пластиру та мотузок із латексу, заповненого гелієм, учасники фесту створили сім об'ємних яскравих фігур по 3 м заввишки, на виготовлення кожної з яких пішло 16 годин! Проте було й три індивідуальні конкурси, під час яких аеродизайнери змагалися у створенні з повітряних кульок композицій до дня народження, букетів та капелюшків.
Обирало найкращих у 15 різних номінаціях професійне журі, в складі якого зібралися найкращі та найдосвідченіші аеродизайнери. На завершення ж фестивалю для всіх бажаючих проводились майстер-класи, на яких хмельничани та гості міста змогли переконатися, що кульки цілком звичайні, але руки в майстрів золоті.
Завершилось свято повітряних кульок святковим концертом, голосуванням за кращу роботу та нагородженням переможців. Та найголовніше – гарним настроєм. Бо не лише діти, а й дорослі були в захваті від дійства. Наприкінці ж всю цю красу роздарували глядачам.
19 травня 2016 року у Хмельницькому зафіксувати рекорд до Книги рекордів України – найбільшу "живу" вишиванку із 524 хмельничан. Ще до початку акції представник Книги рекордів України Олександр Шустерук зауважив, що скільки б людей не взяли участь в акції, це все одно буде рекорд. «Чому? Та просто ще ніхто в Україні не робив «живої» вишиванки», – пояснив він. Таким чином, найбільшу "живу" вишиванку створили вперше у нашому місті.
14.09.2012 р., 20.11.2012 р., 29.11.2012 р., 14.10.2013 р.
Останнє оновлення 27.04.2017 р.
Використані джерела:
-
Горбовцова І. Місто поринуло у казкову феєрію повітряних кульок / Інна Горбовцова // Проскурів. – 2013. – №34. – 8 серпня. – С. 9.
-
Єсюнін С. Місто Хмельницький: історія, події, факти / Сергій Єсюнін // «Є!». – 2004. – №21. – 19 серпня.
-
Єсюнін С. Місто Хмельницький: історія, події, факти / Сергій Єсюнін // «Є!». – 2004. – №21. – 19 серпня.
-
Єсюнін С. Прогулянка Проскуровом : історичні нариси / Сергій Єсюнін. – Хмельницький : Мельник А. А., 2008. – 168 с.
-
Мешканка Красилова створює свято з... повітря [Електронний ресурс] // Є. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://ye.ua (дата звернення 10.10.2013). – Назва з екрану.
-
Олійник І. «Дитяче телевізійне агенство»: наповни життя веселковими барвами! [Електронний ресурс] // Газета Є : [офіційний сайт]. – Електрон. текстові дані. – Режим доступу: http://ye.ua (дата звернення 29.11.2012). – Назва з екрану.
-
У Хмельницькому встановили рекорд, який занесли до Книги рекордів України [Електронний ресурс] // Є : [сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://ye.ua (дата звернення 27.04.2017). – Назва з екрану.
-
У Хмельницькому надували кульки та пускали мильні «бульки» [Електронний ресурс] // Є. – Електрон. дані. – Режим доступу : http://ye.ua (дата звернення 08.10.2013). – Назва з екрану.
-
Чекман Михайло Костянтинович [Електронний ресурс] // Хмельницька міська централізована бібліотечна система : [офіц. веб-сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://cbs.km.ua (дата звернення 20.11.2012). – Назва з екрану.
© Хмельницька міська центральна бібліотека
Відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів