Перший базар – за королівським привілеєм
У часи, коли Поділля входило до складу Речі Посполитої (XV-XVIII ст.), збирати ярмарки та базари можна було лише за королівським дозволом. У 1578 р. польський король Стефан Баторій надав Плоскирову привілей на проведення щорічних ярмарків на Новий Рік, на свята Св. Віта та Різдво, а також щотижневих торгів по вівторках. Саме від того часу у місті з'явилась ярмаркова площа, на якій були побудовані торгові ряди та перші власні купці-торговці.
На початку ХХ ст., завдяки вдалому місце розташуванню (поблизу кордону і на перетині важливих шляхів), Проскурів став найбільшим торговим центром Подільської губернії з річним товарообігом 5,5 млн. рублів. Лише із залізничної станції міста щорічно відправлялося 3,1 млн. пудів вантажів, а прибувало 6,9 млн. пудів. Торгові та кредитні установи міста обслуговували великий регіон, до якого належали проскурівський, Летичівський, частково Кам'янецький, Старокостянтинівський та Ушицький повіти. У місті відкривалися крамниці й магазини, з'являлися склади, місцеві ярмарки набували все більшого значення. Серед товарів, що гуртом реалізовували в місті, переважали продукти тваринництва і бджільництва, дерев'яні й залізні вироби, мануфактура, бакалійні й галантерейні товари. Але особливо важливу роль Проскурів відігравав у торгівлі сіллю і хлібопродуктами. Не випадково ще в 1880-х роках навіть розглядалося питання про відкриття у місті німецького консульства, тому що найбільші партії зерна вивозились саме до Німеччини.
У 1987 р. міськвиконком надав дозвіл "Облспоживспілці" на облаштування першого великого речового ринку на Львівському шосе ("Товчок"). Протягом наступних десятиліть навколо нього розбудується цілий ринковий комплекс.
17.09.2012 р.
Використані джерела:
-
Єсюнін С. Місто Хмельницький: історія, події, факти / С. Єсюнін. – 2-ге вид., доповн. – Хмельницький, 2008. – 126 с.
-
Єсюнін С. Прогулянка Проскуровом : історичні нариси / Сергій Єсюнін. – Хмельницький : Мельник А. А., 2008. – 168 с.