Символіка міста Хмельницького Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Символіка міста Хмельницького Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Наше місто » Ми знаємо про Хмельницький все
    Символіка міста Хмельницького

    ГЕРБ

    22 січня 1796 р. вийшов указ "Про герби міст Мінської, Волинської, Брацлавської та Подільської губерній", згідно з яким затверджено Герб м. Проскурова: "У верхній частині щита герб Подільський. У нижній – на голубому полі три схрещені стріли, середня вістрям донизу, а дві крайні вістрям угору". При створенні герба за основу взяли давній герб, що використовувався на документах польського періоду.

    Витоки цього символу беруть свій початок із середини XVII ст. У писемних свідченнях фрізьського дворянина Ульріха фон Вердума йдеться про одного з предків власників Плоскирова Замойських – Флоріана Шарого.

    Вердум розповідає, що в одній з битв Шарого було смертельно поранено. Король знайшов його на полі бою, пронизаного наскрізь трьома списами, але ще живого. Коли король висловив пораненому своє співчуття, Шарий відповів, що ці смертельні рани його мучать менше, ніж один із сусідів, котрий спільно з ним володів половиною села, в якому проживав Шарий. У знак пам'яті загиблого героя король викупив згадану половину села у недоброзичливого сусіда й подарував родині Замойських разом із гербом у вигляді трьох схрещених  списів, які пізніше, мабуть, трансформувались у стріли. Оскільки Плоскирів чималий період належав Замойським, то й не дивно, що елементи їхнього родового герба, відомого під назвою "Jelita" (Єліта), знайшли відображення у гербі міста.

    У 1971 р. рішенням сесії Хмельницької міської Ради затверджено герб міста, автором якого був архітектор В. Громихін. Герб відбивав соціалістичне сьогодення і проіснував до 1990 р.

    27 вересня 1990 р. Хмельницька міська рада першого скликання постановила відродити стародавній герб Проскурова як герб м. Хмельницького та затвердила положення про герб. Рішення було прийняте з метою відродження духовних цінностей, підняття патріотизму і національної самосвідомості хмельничан. Треба відзначити, що у той час, коли ще існував Радянський Союз, депутатам було дуже непросто зважитись на подібне рішення. Герб нашого міста став одним із перших в Україні. 

    Через 27 років рішенням тринадцятої сесії міської ради сьомого скликання від 22.03.2017 р. було затвердження Положення про герб міста Хмельницького, Положення про прапор міста Хмельницького, Положення про прапор (штандарт) Хмельницького міського голови та втрату чинності рішень міської ради.

    Затверджено, що герб являє собою гербовий щит з фігурою – три золоті (жовті) перехрещені стріли (середня – вістрям донизу, дві – під кутом 90 градусів – вістрям вгору на синьому тлі). Обрамлення щита золоте (жовте). Форма гербового щита – іспанський закруглений щит і його варіанти. Співвідношення ширини гербового щита до його довжини 2:2,8. Фігура розташована посередині щита і займає (по середній стрілі) 2/3 довжини щита. Щит герба обрамлено золотим (жовтим) декоративним картушем, увінчаним срібною мурованою короною з трьома зубцями.

    Сучасним рішенням міської ради до старого герба добавлено обрамлення гербового щита золотим картушем, увінчане срібною мурованою короною. 


    ПРАПОР

    Старий прапор міста був затверджений міською радою 29 жовтня 1997 року.

    Рішенням тринадцятої сесії міської ради сьомого скликання від 22.03.2017 р. затверджено новий опис прапора, який підніматиметься на громадських спорудах в дні державних та місцевих свят, під час прийому офіційних делегацій, проведення спортивних змагань, мистецьких заходів.

    Прапор міста Хмельницького являє собою прямокутне полотнище синього кольору співвідношенням сторін 2:3. В центрі розміщено головний елемент міського герба (три схрещені стріли), оточений по колу шістнадцятьма гострокутними рівновеликими трикутниками жовтого (золотого) кольору, розміром 1/3 довжини прапора.


    ХОРУГВА

    На основі старого прапора міста створено штандарт міського голови, який використовуватиметься під час офіційних церемоній за участю очільника міста.

    Хоругва (штандарт) міського голови являє собою квадратне полотнище (розміром 100х100 см) синього кольору. В центрі розміщено головний елемент міського герба (три схрещених стріли), оточений по колу шістнадцятьма гострокутними рівновеликими трикутниками жовтого (золотого) кольору, що виступає як стилізоване зображення сонця, давнього символу подільського краю, в центрі якого знаходиться місто Хмельницький.

    Полотнище хоругви (штандарта) обрамлене золотою прямою лиштвою шириною 3 см.

     


    Виключні права на символіку міста Хмельницького належать Хмельницькій міській раді.

    Використання символіки міста Хмельницького має на меті розвиток національної самосвідомості мешканців міста, відродження культурних традицій Подільського краю, патріотичне виховання молоді, прищеплення їм любові та поваги до рідного краю, популяризацію міста Хмельницького на теренах України.

    Фізичні та юридичні особи незалежно від форми їх власності можуть використовувати тільки офіційно затверджену Хмельницькою міською радою символіку міста Хмельницького, відповідно до опису та еталонного зразка, без її спотворення.

    Без спеціального погодження дозволяється використання символіки міста Хмельницького:

    1. Фізичними особами та громадськими неприбутковими організації за винятком випадків її використання з комерційною метою.
       
    2. Державними органами влади, комунальними підприємствами, установами та організаціями при проведенні будь-яких масових заходів, які не суперечать законодавству України.
       
    3. На бланках та іншій друкованій продукції міської ради, в адміністративних будівлях державної влади та органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ та організацій, які знаходяться на території міста.

    Відповідальність за порушення порядку використання символіки міста Хмельницького:

    1. Фізичні та юридичні особи, які не погодили у встановленому цим Положенням порядок використання символіки міста Хмельницького, не мають права використовувати місцеву символіку з комерційною метою.

    2. За порушення порядку використання місцевої символіки особи несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.


    17.09.2012 р., 

    останнє оновлення 12.10.2017 р.

    Використані джерела:

    1. Єсюнін С. Місто Хмельницький: історія, події, факти / С. Єсюнін. – 2-ге вид., доповн. – Хмельницький, 2008. – 126 с.
       
    2. Рішення Хмельницької міської від 29.06.2017 року № 466 [про затвердження Положення про порядок використання символіки міста Хмельницького] [Електронний ресурс] // Хмельницька міська рада : [офіц. сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://khm.gov.ua (дата звернення 12.10.2017). – Назва з екрану.
       
    3. У Хмельницькому затвердили герб, прапор та хоругву міського голови [Електронний ресурс] // Хмельницька міська рада : [офіц. сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://khm.gov.ua (дата звернення 12.10.2017). – Назва з екрану.

    © Хмельницька міська центральна бібліотека
    Відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів

    Підготувала: Єсюніна Галина


    Встановлення рекорду Гіннеса
    Встановлення рекорду Гіннеса
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Новинки осені

    Багато художньої літератури, твори для дітей, посібники для навчання.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр