6 липня – Всесвітній день поцілунків. Це свято, яке має відповідну назву «World Kissing Day», уперше почали відзначати у Великій Британії в кінці XIX століття. Більше двох десятків років тому воно було затверджене Організацією Об'єднаних Націй.
Історія появи першого поцілунку бере свій початок із біблійних часів. В людських взаєминах він відіграє дуже різнобічну роль: це і вираження любові, і теплих сімейних почуттів, і товариське привітання, і вираз галантної поваги до жінки.
Поцілунками неодмінно вітали один одного при зустрічі перші християни. У часи похмурого Середньовіччя поцілунком завершувалася церемонія посвяти кандидата в лицарі. У XVIII столітті, коли лютували епідемії чуми, сказу, сифілісу, європейські лікарі застерігали пацієнтів: «Ніколи не цілуйте вуста того, про чиє здоров'я ви не відаєте напевно».
Ще з часів Київської Русі серед православних християн було прийнято обмінюватись поцілунками та обіймами між сусідами та чужими людьми лише напередодні Великого посту. Аби спокутувати гріхи, наші прадіди у Прощену неділю усіх рідних і знайомих цілували та обіймали три рази, просячи у них прощення. Також цілувались на Великдень, коли «христосувались».
Воїни-козаки, коли виголошували клятву чи давали присягу, цілували хрест (у тому числі натільний), від чого, власне, і походить назва обряду – хресне цілування. Серед запорозьких козаків воно вважалося священною справою.
В українських традиціях, як і у більшості слов`ян, крім скріплення клятви, поцілунок мав і інші призначення в повсякденному житті. Головне з них – побажання добра та здоров’я.
Для багатьох народів залишається традиційним поцілунок-привітання і поцілунок-прощання. На Поділлі молодь, вітаючись, казала «Добрий день» або «Слава Ісусу», а старші – «Слава Богу». При цьому чоловіки обмінювалися рукостисканнями, жінки – поцілунками; руки тут було прийнято цілувати тільки близьким родичам та священикові.
У вищому суспільстві досі зберігся середньовічний звичай цілувати руку дамі, хоча його можна побачити тільки на неофіційній зустрічі. У буденній обстановці поцілунок дамської ручки можна розцінювати лише як іронічний прояв галантності. У сучасному місті цілуватися в щоку, щоб сказати «привіт!» або «бувай!», модно серед дівчаток-підлітків і молодих жінок.
Однак суть поцілунку залишається незмінною – це все ж прояв любові! Славетний давньогрецький філософ Платон називав поцілунок «обміном між двома душами».
Всесвітній День поцілунків – час відкритися для любові і ніжності, для теплих почуттів.
З історії поцілункових цікавинок
-
Американець А.Е. Вольфрам з Міннесоти за 8 годин поцілував 8001 особу 15 вересня 1990 р. під час фестивалю, що проходив у його штаті. Таким чином, він примудрився цілувати нову людину через кожні 3,6 секунди.
-
Перший поцілунок на екрані 1896 р. продемонстрували Мей Ірвін та Джон С. Райе в 30-секундному ролику Томаса Едісона під назвою «Поцілунок».
-
Найбільш насичений поцілунками фільм «Дон Жуан» (1926 р., компанія «Уорнер Бразерс»). У ньому нарахували 191 поцілунок.
-
Найдовший поцілунок в історії кіно: Реджис Тумі та Джейн Ваймен цілувалися протягом 185 секунд у фільмі «You’re in the Army Now» («Ти зараз в армії», 1940 р.), що становить 4% всієї тривалості фільму.
|