Визволення Проскурова від нацистської окупації Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Визволення Проскурова від нацистської окупації Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Наше місто » Ми знаємо про Хмельницький все
    Визволення Проскурова від нацистської окупації

    На початку січня 1944 року війська 1-го Українського фронту під командуванням М. Ф. Ватутіна вступили на територію нашої області. Першим населеним пунктом, визволеним від нацистського ярма, було село Ганнопіль Славутського району. Це сталося 1 січня 1944 року. Разом з партизанами краю звільнили також Славуту, Плужне, Ізяслав. 11 лютого 1944 року штурмом було взято Шепетівку.

    Вранці 4 березня 1944 року війська 1-го Українського фронту під командуванням Г. К. Жукова знову перейшли у наступ, розпочавши Проскурівсько-Чернівецьку операцію. Армія прорвала оборону противника і здійснила небачений кидок на південь.

    Сильно укріпленим виявився Проскурів. Навколо міста генерал-фельдмаршал Манштейн сконцентрував понад 500 танків, артилерію, піхоту. Проскурів був важливим стратегічним пунктом для німців. Адже в ньому дислокувалися штаби групи гітлерівських армій «Південь» та 1-ої танкової армії. Місто стало центром із забезпечення армійських підрозділів провіантом, пальним та амуніцією, що зберігалися на 25 складах. Через нього проходила важлива залізнична лінія, яка забезпечувала технікою та провіантом всі південні формування німецької армії. Німці збиралися до останнього утримувати важливий для них у стратегічному відношенні пункт. Ними завбачливо було створено розгалужену систему мінних полів, сконцентровано значну чисельність артилерії та вкопано в землю танки для стрільби прямою наводкою.

    Два тижні наші війська у важких боях намагались зламати німецькі оборонні рубежі на північних підступах до Проскурова. Вирішальним стало 24 березня. У цей день 304-а стрілецька дивізія раптовою атакою оволоділа Лезневим. Частини 127-ї дивізії атакували Гречани, а розвідники 2-ї повітряно-десантної дивізії з боєм увірвалися в Ружичну. Таким чином, місто було оточене, шляхи відступу ворогу відрізані. За цих умов відтягувати час було небезпечно, тому було вирішено звільняти Проскурів в ніч на 25 березня.

    Атаки на місто почалися одночасно з різних напрямків. Підрозділи 107-го корпусу захопили залізничну станцію, аеродром, обласну, а потім міську лікарні. Через кам'янецький і фельштинський переїзди воїни 2-ї повітряно-десантної дивізії пробились до центру міста, інші військові з'єднання вийшли на Заріччя і форсували Південний Буг (біля нинішнього Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту). Атакований з усіх боків ворог намагався вирватися з міста. Запеклий бій точився в усіх куточках міста при підтримці артилерії і масованих ударів з повітря. Проскурів звільнили під ранок 25 березня.

    Під час боїв за місто було знищено 1700 солдатів та офіцерів противника, 15 танків, 38 гармат, 1060 автомашин та бронетехніки, захоплено чимало трофеїв.

    В оперативному зведені Радінформбюро про визволення військами м. Проскурова та інших населених пунктів Кам'янець-Подільської області 25 березня 1944 року вказується: "Війська 1-го Українського фронту після упертих боїв 25 березня штурмом оволоділи містом і великим залізничним вузлом Проскурів - сильним опорним пунктом німців і, продовжуючи розвивати наступ, з боями зайняли понад 150 населених пунктів...".

    Люди радо зустрічали визволителів. У боях за оволодіння містом воїни проявили масовий героїзм: 31 частині та з'єднанню присвоєне почесне найменування "Проскурівських". 

    24 березня о 10-й годині вечора у Москві на честь визволення міста Проскурова було дано 20 залпів із 224-х артилерійських гармат.

    Документальний фільм, знятий у березні 1944 року.

    На плівці м. Проскурів (нині Хмельницький) після звільнення від окупантів. Без звуку. 

     

    28.02.2014 р.,

    Останнє оновлення 25.03.2016 р.

     

    Використані джерела:

    1. Єсюнін С. Місто Хмельницький: історія, події, факти / С. Єсюнін. – 2-ге вид., доповн. – Хмельницький, 2008. – 126 с.
       
    2. Проскурівсько-Чернівецька операція – видатна подія Другої світової війни: Збірник документів і матеріалів / упоряд. : М. П. Вавринчук, О. М. Завальнюк, П. Я. Слободянюк ; Держ. архів Хмельниц. обл., Кам.-Под. ун-т Огієнка – Хмельницький : [Б.в.], 2009. – 385 с.

      

    © Центральна публічна бібліотека
    Відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів


    Філія №9
    Філія №9
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Літературні новинки

    Пропонуємо ознайомитись із новинками, які надійшли до бібліотек міста.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр