Олександр Довженко Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Олександр Довженко Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Літературна світлиця » Українські класики
    Олександр Довженко

    Олександр Петрович Довженко
    (29.08.(10.09).1894-25.11.1956 рр.)

    Коли пристрастей немає, немає мистецтва...

    Олександр Довженко

    Видатний український кінорежисер, художник-графік, письменник, громадський діяч, фундатор національного кінематографа. Заслужений діяч мистецтв (1939 р.), народний артист РРФСР (1950 р.).

    Народився Олександр Петрович на хуторі В'юнище Сосницького повіту Чернігівської губернії (нині в межах смт Сосниця Чернігівської області) у багатодітній селянській родині. Навчався в Сосницькому 4-класному училищі. У 1914 р. закінчив Глухівський учительський інститут. Вчителював у Кутузівському вищому та 2-му Житомирському початковому училищах (1914-1917 рр.). У 1917-1918 рр. навчався у комерційному інституті та Українській Академії Мистецтв у Києві, а в 1922-1923 рр. удосконалював свою майстерність у художньому училищі в Берліні у професора Е. Геккеля. У 1923-1926 рр. працював художником-ілюстратором газети "Вісті ВУЦВК" у Харкові.

    У кінематографії від 1926 р. Починав режисером і сценаристом Одеської кіностудії, потім працював художнім керівником Київської кіностудії (нині Національна кіностудія імені Олександра Довженка), а з 1946 р. – на кіностудії "Мосфільм". Перші фільми "Вася-реформатор" і "Ягідка кохання"  створені за власними сценаріями у 1926 році. Серйозний успіх прийшов до митця у 1929 році після виходу на екрани фільму "Звенигора". Цей фільм був сенсацією 1928 року, але водночас це був початок особистої трагедії Олександра Довженка  за цю стрічку та згодом за кіноповість "Земля", створену у 1932 році, його звинувачуватимуть у буржуазному націоналізмі. У 1958 р. кінострічка "Земля" на міжнародному кінофестивалі у м. Брюселі названа серед 12 найкращих фільмів всіх часів і народів. Шедеврами світового кінематографа визнано картини "Звенигора", "Арсенал", "Земля".

    У 1933 р. Олександр Довженко переїхав до Москви, а згодом на Далекий Сх. Під час війни 1941-1945 рр. Олександр Довженко – фронтовий кореспондент, публіцист, кінорежисер-документаліст. Проте у його біографії були й моменти складних відносин із владою. Так, у 1943 р. Й. Сталін заборонив друк кіноповісті "Україна в огні", а у 1944 р. її було визнано як "антирадянську, антиленінську, антинаціональну, антиколгоспну" та заборонено до показу.  Тому свій новий фільм він зміг поставити лише через 5 років ("Мічурін", 1949 р.). Працював над кіносценаріями "Прощай, Америко", "Поема про море", "Золоті ворота", "Зачарована Десна", "Потомки запорожців", "Тарас Бульба", "Повість полум'яних літ". Багато і плідно працював як письменник і публіцист. Автор оповідань "Мати", "Перед боєм", "Воля до життя" та ін.

    Лауреат Сталінської премії (1941 р., 1949 р.), Ленінської премії (1959 р., посмертно).

    До останніх днів Олександр Довженко жив у Москві, працював на "Мосфільмі". 25 листопада 1956 року помер на підмосковній дачі в Передєлкіно (нині Московська область).

    А нам, подолянам, приємно, що О. Довженко бував у Проскурові. Цікаві спогади залишив проскурівчанин Микола Юзиков, якому 16-річним юнаком поталанило стати очевидцем зйомок у нашому місті фільму "Щорс" (1939 р.). 

    "Був вересень 1938 р., на дворі стояла суха і тепла погода. Одного дня я побачив, як до готелю, що знаходився на другому поверсі будинку, в якому зараз міститься бюро технічної інвентаризації, під'їхало багато людей з незвичайним багажем. Як потім виявилося, то була знімальна група та актори на чолі з кінорежисером Олександром Довженко.

    Жив я тоді у помешканні навпроти готелю, тому добре бачив, як наступні дні, кожного ранку, Олександр Довженко збирав на вулиці біля готелю свою команду, виносили бутафорію, апаратуру і відправлялися на зйомки. Артисти, як правило, виходили вже загримовані та одягнені у відповідні костюми. Особливу увагу привертав досить популярний тоді актор Євген Самойлов, виконавець ролі Миколи Щорса. Він завжди ходив у червоноармійській формі, із шаблею на боці, і в такому вигляді навіть заходив у магазин або на ринок. Дивне видовище було, коли на перехресті вулиць Примакова і Соборної робітники кіногрупи з дерева і полотна побудували тимчасовий будинок з балконом. Здалеку навіть не здогадаєшся, що він бутафорський. Біля будинку знімалися епізоди, коли з балкона з промовою до бійців виступив Боженко (актор І. Скуратов). Захоплення у хлопців Проскурова викликали зйомки наступу Червоної армії. Уявіть собі картину, коли з шаблями наголо, із криками "Ура", із Заріччя через греблю у місто вриваються кіннотники-щорсівці. Для нас, молодих, вихованих на героїчних прикладах Червоної армії, це було надзвичайне видовище. На вулиці Подільській та Соборній знімали також сцени єврейського погрому, що, як відомо, відбувся у Проскурові у 1919 р. Але ці кадри до фільму не ввійшли. Не потрапила у фільм ще одна велика сцена – проїзд кавалерійської дивізії Щорса по центральній вулиці міста. Пам'ятаю, кіннотники співали "Ой, на горі..." і рухалися колоною від сучасного телеграфу аж до іподрому (нині – район парку ім. Франка). Нам, підліткам, пощастило взяти участь у масовці при зйомках цього епізоду. Олександр Довженко перед початком дії спілкувався з нами особисто. Це був молодий, енергійний, невисокого зросту чоловік. В руках у нього постійно був рупор, за допомогою якого режисер керував кінознімальною групою. Зйомки фільму "Щорс" проходили всього 2-3 тижні, але враження залишилося на все життя."

    На вшанування пам'яті О. Довженка у Хмельницькому є вулиця, названа його ім'ям. Розташована вона у мікрорайоні Ракове, а заснована у 1966 р.

    Двоє дивляться вниз. Один бачить калюжу, другий - зорі. Що кому.

    Дитинство дивується. Молодість обурюється. Тільки літа дають нам мирну рівновагу і байдужість.

    Життя таке коротке. Поспішайте творити добро!

    Лише сильним дано право на безсмертя...

    Олександр Довженко

    Зачарована Десна

    28.03.2013 р.

    Останнє оновлення 17.06.2020 р.

    Використані джерела:

    1. Кондратюк К. Куліш Пантелеймон Олександрович / Кондратюк К. // Довідник з історії України : в  3 т. ; т. 2 / за ред. І. Підкови та ін. – К., 1995. – С.126-127.
       
    2. Марочко В. І. Довженко Олександр Петрович / Марочко В. І. // Енциклопедія історії України: т. 2 : Г–Д / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін.; НАН України; Інститут історії України. – К., 2005. – С. 426-427.
       
    3. Мистецтво бачити світ // Шкільна бібліотека. – 2019. – №8. – С. 51
       
    4. Сто видатних українців : наук.-попул. вид. – К. : Арій, 2006. – 496 с.

    © Хмельницька міська центральна бібліотека
    Сектор автоматизації бібліотечних процесів

    Підготувала: Єсюніна Галина


    Філія №15
    Філія №15
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Зустрічаємо літо з новими книгами!

    Пропонуємо Вашій увазі новинки, які надішли до бібліотек ЦБС Хмельницької міської територіальної громади в другому кварталі 2024 року.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр