Леонід Глібов Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Леонід Глібов Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Літературна світлиця » Українські класики
    Леонід Глібов

    Здається, байка просто бреше,
    А справді ясну правду чеше,
    Нікого в світі не мине.
    Читайте, згадуйте мене!

    Леонід Глібов

    Леонід Іванович Глібов
    (21.02.(05.03).1827-29.10.(10.11).1893 рр.)

    Поет, байкар, громадський діяч. Народився у с. Веселий Поділ (нині село Семенівського району Полтавської області) у сім'ї управителя маєтку поміщика А. Родзянка.

    Дитячі роки Леоніда Глібова пройшли в маєтку Порфірія Родзянка в с. Горби, Кременчуцького повіту, куди переїхав за службовим призначенням його батько. Хлопець спочатку вчився вдома: його вчителем була мати, Ірина Гаврилівна, культурна і освічена жінка, особисто знайома з родиною Гоголів, а потім місцевий священик. У 1840 р. Леоніда віддали до Полтавської гімназії, а у 1855 р. він закінчив Ніжинський ліцей і майже одразу почав працювати викладачем історії та географії у дворянському училищі в селі Чорний Острів (нині смт Чорний Острів Хмельницької області) на Поділлі, а від 1858 р. викладав географію в Чернігівській чоловічій гімназії. Брав активну участь в організації роботи недільних шкіл для малозабезпечених громадян. Водночас Леонід Іванович очолював редакцію і видавав щотижневик «Черниговский листок» (1861-63 рр.), який був згодом заборонений цензурою за друкування «неблагонадійних» статей. У 1863 р. Леонід Глібов потрапив під нагляд поліції за зв'язок із членами народницької організації «Земля і воля» і того ж року був звільнений з посад редактора та вчителя й змушений був переїхати до свого тестя в Ніжин.

    Позбавлений роботи, Леонід Іванович потрапив у матеріальну скруту. До цих злигоднів прилучилось і родинне горе – смерть дружини та дочки. Все це різко негативно відбилось на літературній діяльності Л. Глібова. Проте, у 1867 р. він повернувся у Чернігів, де йому пощастило влаштуватись завідувачем земської друкарні. Там і  працював Л. Глібов до кінця свого життя. Навколо нього групувалися літературні й театральні сили Чернігова.

    Перші літературні твори Л. Глібова написані російською мовою і увійшли до збірки віршів, надрукованої у 1847 р. "Стихотворения Леонида Глебова", в яких молодий автор виявив неабиякий поетичний хист, хоч і явно наслідував О. Пушкіна, М. Лермонтова, О. Кольцова. В подальшому на формування світогляду молодого поета вплинув Шевченків "Кобзар" та байки Є. Гребінки і на початку 1850-х років Л. Глібов почав писати українською мовою. Він започаткував жанр поетичного фейлетону, практикував у жанрі поетичних роздумів та сатиричних поезій. Публікував свої твори в газетах «Киевский телеграф», «Черниговская газета». Створив кілька прозових творів – «Просьолок», «Шурочка», «Лихач»; п'єсу «До мирового» та інші. У 1853 р. з'явилися перші байки Л. Глібова, які публікувались у "Черниговских губернских ведомостях", а перша збірка байок, яка принесла Л. Глібову широку популярність, була ним надрукована в Києві у 1863 р. Згодом були й інші...

    Здається байка просто бреше,
    А справді – ясну правду чеше,
    Нікого в світі не мине...
    Читайте, згадуйте мене.

    Леонід Глібов

    На Україні історія байки сягає в далеке минуле. Своїм змістом і жанровими особливостями вона була тісно пов'язана з народною творчістю і незмінно користувалася широкою популярністю. Звернення Леоніда Івановича Глібова до жанру байки було зумовлене конкретними історичними обставинами, в яких йому довелося жити і творити. Жанр байки вабив письменника своїми викривальними можливостями, дохідливою художньою формою, загальнодоступністю висловленої в ній моралі, що цілком відповідало просвітно-культурницьким цілям самого поета. Езопівська мова байки допомагала обійти причепливу цензуру, уможливлювала викриття і критику суспільних та моральних болячок самодержавно-кріпосницького ладу. Загалом Леонід Іванович написав понад 100 оригінальних байок, у яких із прихильністю відображав життя простих трударів, викривав та висміював державні порядки, негаразди в земських установах, критикував землевласників та їхніх прислужників, у сатиричній формі відтворював широку панораму соціального життя в Україні.

    Та окрім байок, Л. Глібов написав численні твори для дітей, водевіль, вірші-загадки, акровірші, сатиричні поезії, п'єси, оповідання, фейлетони, понад 40 пісенно-ліричних творів. Серед найвідоміших «Журба» («Стоїть гора високая»), «Вечір», «Летить голуб понад морем», «Скажіть мені правду, добрі люди». Вони стали відомими українськими піснями та романсами.

    Помер Леонід Іванович Глібов у м. Чернігові від астми й хвороби серця. Та пам'ять про нього живе й досі.  У смт Чорний Острів відкрито літературно-меморіальний музей-кімнату Л. Глібова, у Чернігові на його могилі споруджено пам'ятник, а на фасаді Ніжинського ліцею (нині Ніжинський педагогічний інститут) встановлено меморіальну дошку. 

    Химерний, маленький
    Що за птиця?
    Хто розмовляє?
    Хто сестра і брат?
    Квіткове весілля
    Щука
    Муха і бджола
    Жаба і віл

    28.03.2013 р.

    Останнє оновлення 07.05.2013 р.

    Використані джерела:

    1. Катаргіна Т. І. Глібов Леонід Іванович / Катаргіна Т. І. // Енциклопедія історії України: т. 2 : Г–Д / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін.; НАН України; Інститут історії України. – К., 2005. – С. 117.

    © Хмельницька міська центральна бібліотека
    Сектор автоматизації бібліотечних процесів

    Підготувала: Єсюніна Галина


    Майстер-клас із вишивання
    Майстер-клас із вишивання
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Книжкове мереживо

    Пропонуємо ознайомитись із новинками, які надійшли до бібліотек міста. Цікаві, сучасні, пізнавальні, а також книги з AR технологіями – книги, які оживають!

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр