Лисайчук Марія Олексіївна Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Лисайчук Марія Олексіївна Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Літературна світлиця » Літератори Поділля
    Лисайчук Марія Олексіївна

    Лисайчук
    Марія Олексіївна

    Лисайчук Марія Олексіївна народилася 2 січня 1951 року в селі Нова Гута Новоушицького району, що на Хмельниччині, в сім'ї службовця. Поезію почала писати ще в школі. Це прекрасне мистецтво їй привив батько, який теж захоплювався складанням віршів. Дівчина з дитинства була невиправним романтиком, такою залишилася і до сьогодні. Навчаючись на електрофізичному факультеті Львівського політехнічного інституту за фахом інженер електронної техніки, займалася в літературному гуртку. Коли ж вийшла заміж та народила двох синів, стала складати колискові та вірші для дітей.

    До 1977 року М. Лисайчук проживала у м. Вінниці і працювала на радіоламповому заводі. З 1977 року живе у м. Хмельницькому, працювала на підприємстві «Пригма-Прес» інженером-конструктором.

    Марія Олексіївна – автор кількох книг ліричних поезій, серед яких: «На миттєвому острові» (2005), «До сходу сонця, до причини» (2008), «Чепурасики-викрутасики» (2011), «Пригоди домовика» (2013)).

    На її тексти написано низку пісень та романсів. Друкується в місцевих, обласних, всеукраїнських збірниках та наукових журналах (літературних альманахах «Творче Поділля. Ювілей» (2003), «Антологія сучасної лірики та новелістики України» (2003-2008); збірнику «Плоскирів, Проскурів, Хмельницький» (2006), «Заповідаєм вам любов» (2011), «Літературне мереживо подолянок» (2013). Як автор з 2003 року плідно співпрацювала з міжнародним журналом «Склянка часу (Zeitglas)». 

    Марія Олексіївна є співголовою Хмельницької міської літературної спілки «Поділля», яке видає власну газету «Літературна громада». Її поетична творчість стала основою наукових здобутків вихованки МАН Косюк Оксани. За роботу «Естетичне виховання молоді у творчості М. Лисайчук» вона отримала II місце на Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт МАН. У 2010 році Марія Олексіївна стала лавреатом фестивалю «Розкуття».

    Завдячуючи своїй невичерпній енергії, поетеса не зупиняється на досягнутому, а творить чудові оригінальні вірші і робить велику громадську роботу в спілці «Поділля». Ми маємо щастя втішатися кожним поривом описаних почуттів. Адже тут і вічна тема кохання, і тривога, і біль, і родинні почуття, які понад усе матеріальне. Її поезія – це квітучий сад інтимної жіночої лірики, у якому можна розгледіти тонку душу, чарівний і світлий внутрішній світ, це злагоджений діалог душі і тіла. Марія Олексіївна – співець кохання, віртуоз-пейзажист, яку одухотворяє красота рідної природи; поетеса-лірик високого лету, яка сміливо крокує у велику літературу.


    «На миттєвому острові» – перша книга майстрині художнього слова, написана повністю українською мовою – мовою її серця. Тут багато свіжих думок, які свідчать про обдарованість поетеси. Її інтимна лірика та пейзажні замальовки – це, за словами М. Кульбовського, словесні «картини настрою».

    У найпершому вірші збірки йдеться, про велич української мови, духовності, рідної землі. Нескорена ненька-Україна нарешті звільнилася від кайданів неволі й встала з колін, і гордо, випроставшись на увесь зріст, стала втілювати у життя виплекані у неволі мрії.

    У чому твоя сила, Україно?
    Може, у чарівності жінок?
    Чи в ранковім співі солов'їнім?
    Що ж спліта духовності вінок?

    Поетеса дає запитання і сама ж щиросердно відповідає на них.

    Ти піснями душу зігрівала,
    Гартувала мукою синів.
    Ти меча сама не підіймала.
    Ти не йшла ніколи й на уклін.

    Та не тільки в цьому тая сила,
    А в душі нескореній твоїй,
    Що, страждальна, не зламала крила
    Виплеканих у неволі мрій.

    Чимало наступних віршів поетеси присвячено політичним проблемам, та вона не живе лише самою боротьбою у своїх душевних виспівах, а мріє, як і кожна людина, про велике та незрадливе кохання, про гарного друга свого життя. У своїх мріях вона створила навіть свій ідеал кохання і коханого і летить за ним, неначе пташка.

    За покликом любові
    Лечу в світи безмежні,
    Та лиш один на долю
    Приходить в сни бентежні.

    Йдучи до сердець своїх читачів у сяйві добра і тепла душі своєї, М. Лисайчук не зраджує народних традицій, несе гарний настрій. Її висока культура мови, художня барвистість, образність, розмаїття стильових прийомів полонить душу кожного читача. І яка б не була пора чи погода за вікном, та від її поезії стає тепло та радісно на душі.

    Залений смуток за вікном –
                       Туман весняний.
    Це почуттів хмільне вино
                       Відпила рано.
    Знов навесні згорає сум
                       В квітках кульбаби,
    І перший гуркотливий грім
                       Знов серце вабить.
    А навесні, а навесні
                       Все молодіє.
    І навіть нерозталий сніг
                       Весні радіє.

    У збірці оспівано все прекрасне – весна, кохання, життя…


    Збірочка «До сходу сонця, до причини» (2008) «зібрана по краплинах з туманів та дощів, з ранкової роси та чистоти веселки, вирощена, виплекана, а місцями вистраждана». Ліричні героїні поетеси бувають радісними і сумними, їхні настрої такі ж трепетно-мінливі, як і сама природа у різні пори року.

    Святкую осінь, поки ще дощі
    Не вмили коси золотавим вербам.
    Відчути цей передзимовий щем –
    Душі моєї внутрішня потреба.

    Багато віршів Марії Лисайчук, щирої патріотки рідного краю, зазвучали у піснях репертуару подільського барда Леоніда Мазура. І один із них з цієї збірки – «Маленький мій Париж» – поет-пісняр майстерно виконує під супровід гітари. У ньому авторка розкриває красу та неповторність маленького міста Проскурова, яке для неї є найкращим та найріднішим.

     

    Я тут живу, маленький мій Париж!
    Твоїх будинків, вулиць образ милий
    Міняється, немов легенький бриз
    Замріяно несе до хвилі хвилю.
    Тут кришталева юності сльоза
    Всі фарби світу веселково вбрала.
    І поцілунку першого гроза
    Весну кохання світлом наповняла.
    В твоїх концертних залах захват мій
    Вирує в унісон класичним творам
    І будить найтаємніші із мрій,
    Вертає в юності крилату пору.
    Я тут живу. Я пам'яттю жива.
    Тут кожна вулиця мені знайома.
    Життя дорогу я ще не пройшла,
    О, мій Хмельницький, я – не гість!
                                          Я вдома! 

    Не менш яскраво і з любов'ю написано наступний вірш «Бал на Проскурівській» на честь частинки міста Хмельницького – його центральної вулиці.

    Проскурівська в серпанку ліхтарів
    Шепоче вітер їй зимову казку.
    Ліловий присмерк вулицю укрив
    І одягає перехожих в маски…

    Ще мить – і розпочнеться справжній бал.
    В коштовні кришталі дерева вбрані.
    Ця вулиця – немов прекрасний зал.
    Танцюють вальс замріяні каштани.

    Життя – предивна річ. Воно вічне, безкінечне і має безліч проявів. Кожна людина бачить лише деякі з них, тобто сприймає життя по-своєму. Через вірші Марії Лисайчук до нас промовляє вічність і велика, невичерпна і життєдайна любов до України, до її народу, до природи.

    Люблю оцей предивний світ,
    Його незвідані картини.
    В квітучих весен білий цвіт
    Закохана без меж донині.


    «Чепурасики-викрутасики» (2011) – це незвичайна книжечка-розмальовка для діток, в якій можна не тільки прочитати цікаві та легкі для сприйняття віршики, які навчають азів навколишнього світу, розмалювати картинки, але й домалювати персонажів, яких не вистачає. А персонажі (художник – Марія Крамар) настільки чудові, що так і хочеться взяти пензлик та розфарбувати. Простору для польоту фантазії малечі тут аж занадто.

    «Чепурненькі віршики» Марія Олексіївна присвятила своїм любим онукам: Настусі, Нікіті, Даринці, хлопчику Іванку (сину художниці) та усім маленьким читайликам.

    Ховрахи будують дім,
    Прибудують млин за ним.
    Будуть їсти в зимну днину
    Білий хліб зі свого млину.

    ***

    Жабка у садку ховалась,
    Квіточками милувалась,
    Потім в дзеркальце гляділа,
    Чи така ж, як квітка, мила?

    ***

    Зайчик – справжній гризунець,
    Зайчик – вправний молодець.
    В полі визбирав капусту
    І тепер у полі пусто.

    Дитинство – чудова країна добрих див, які ховаються.


    «Пригоди домовика» (2013) – так звана книжечка віршованих правил безпеки для дітей, написана за російською казкою Ірини Гуріної «Домовёнок». У літературно-художньому виданні йдеться про небезпеки, які можуть підстерігати діток на кожному кроці. Авторка сподівається, що дізнавшись про пригоди неслуха-домовика, дітки ніколи не потраплять в подібні ситуації.

    Неперевершено цікаві пригоди домовика захоплюють з першого рядочка. Читач потрапляє в чарівний і таємничий світ дитинства, у якому існує безліч різноманітних небезпек, але за правилами так важко жити. 

    Розповім вам, любі дітки,
    Про пригоди і про збитки
    Домового-непосиди,
    Про його маленькі біди.

    Бо хоч мав великі вуха,
    Нікогісінько не слухав,
    Ліз до кожної шпаринки,
    Без пригод – ані хвилинки… 

     

    Та домовик все ж таки подолав важкий шлях від бешкетника до слухняного і тепер, коли йому сумно, то найкращими його друзями є книжки.

    Домовик тепер слухняний!
    Можеш стати й ти таким!
    А якщо вже сумно стане,
    То сідає за книжки.


    Бібліографія:

        Твори:    

    1. Заповідаєм вам любов : зб. вибраних творів літераторів Поділля / уклад. : Ісаєнко Г. – Хмельницький : ХГПА «Центр мистецтва і дизайну», 2011. – С. 144-148.
    2. Лисайчук М. О. На миттєвому острові : поезії / М. О. Лисайчук. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2005. – 72 с.
    3. Лисайчук М. О. Пригоди домовика : літ.-худ. видання / М. О. Лисайчук. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2013. – 32 с.
    4. Лисайчук М. О. Чепурасики-викрутасики : вірші для дітей / М. О. Лисайчук. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2011. – 60 с.

    Про неї:

    1. Антологія сучасної новелістики та лірики України. – Канів-2 : Склянка часу, 2003-2008.
    2. Кульбовський М. Квітучі острови любові / М. Кульбовський // З подільського кореня. – Хмельницький, 2007. – Кн. 4. – С. 81-84.
    3. Лелеки літа : альманах. – Хмельницький, 2008. – С. 149-153.
    4. Літературне мереживо подолянок : збірник творів письменниць Поділля / уклад. : Г. Й. Ісаєнко. – Хмельницький : ХГПА «Центр мистецтва і дизайну», 2013. – С. 77-85.
    5. Матеуш В. О. Ющенко, Костюк, Базилевський та інші : дослідження, спогади, роздуми. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2009. – С. 7.
    6. Патріоти рідного краю : довід. літ. Спілки «Поділля» / уклад. : Г. Й. Ісаєнко. – Хмельницький : ХГПА «Центр мистецтва і дизайну», 2010. – С. 36
    7. Село моє, ти – писанка подільська : альманах. – Київ: В-во Сергія Пантюка, 2009. – С. 73.
    8. Творче Поділля. Ювілей : худ.-публ. альманах. Хмельницький : Евріка, 2003. – С. 55-58.
    9. Хмельницький в іменах. Прозаїки, поети, журналісти : бібліогр. довід. / упоряд. : В. Дмитрик, Є. Семенюк. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2006.  С. 155.

        


    Французький сніданок в українській бібліотеці
    Французький сніданок в українській бібліотеці
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Книжкові скарби

    Пропонуємо ознайомитись із новими книгами, які надійшли до бібліотек Хмельницької міської ЦБС за Державною програмою «Українська книга».

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр