Чекірда Гнат Петрович (1920-1990 рр.) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Чекірда Гнат Петрович (1920-1990 рр.) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Наше місто » Почесні громадяни
    Чекірда Гнат Петрович (1920-1990 рр.)
    Чекірда 
    Гнат Петрович

    Звання «Почесний громадянин міста Хмельницького» присвоєно
    рішенням позачергової сорок п'ятої сесії

    Хмельницької міської ради №1 від 25 вересня 2020 року.

    Чекірда Гнат Петрович народився 27 січня 1920 в селі Грузевиця на Хмельниччині у багатодітній селянській родині. Навчався у Грузевицькій початковій школі, а далі в Чорноострівській середній школі, яку закінчив у 1936 році. Після закінчення школи поїхав до м. Боково-Антрацит Ворошиловградської області (тепер Луганська область), де працював креслярем у будівельній організації. Усерпні 1936 року за направленням Спілки архітекторів УРСР вступив на архітектурний факультет Харківського інженерно-будівельного інституту. Одночасно з навчанням працював техніком-архітектором у Харківському проєктному інституті «Містопроект», а пізніше виконуючим обов'язки інженера-архітектора в Харківському інституті «Дніпросталь».

    Завершивши навчання, у 1941 році був мобілізований в армію і направлений в штаб Військово-Повітряних сил Київського особливого військового округу у відділ аеродромної служби.

    Із спецзавданням знаходився в місті Луцьку, де 23 червня 1941 року в результаті важкої контузії потрапив до німецького полону. Почався довгий період військових концентраційних таборів: Маутхаузен, Дахау, Бухенвальд, каральний табір №21 в Браушвейзі, Равенсбрюк. За неодноразові втечі жорстоко карався гестапо. 1 травня 1945 року звільнений із полону радянськими військами.

    Після лікування у військових госпіталях повернувся в Україну та оселився в місті Проскурові. 3 листопада 1945 року працював на посаді вченого секретаря-архітектора обласного відділу архітектури Кам'янець-Подільського облвиконкому. Далі працював завідуючим будівельної групи «Облкомунпроект» та автором-архітектором в «Облсільгосппроект». З 1949 року працював в «Облпроекті», який був реорганізований у Хмельницьку філію проєктного інституту «Дніпроцивільпромбуд». Отримав другу вищу освіту інженера-будівельника, закінчивши у 1969 році заочно Київський інженерно-будівельний інститут.

    З 1965 року до виходу на пенсію в 1981 році працював головним архітектором проєктів у Хмельницькому обласному відділі проєктного інституту «Укржитлоремпроект». З 1976 року член Спілки архітекторів УРСР.

    Архітектура завжди відображає ті зміни, які постійно відбуваються в суспільстві. Оскільки початок творчого шляху Гната Чекірди припав на середину 1940-х років, коли місто формувалося як обласний центр, працьовитий архітектор залишив свій слід у формуванні архітектурного міського середовища. За його проєктами споруджено десятки будинків. Чимало з них на сьогодні визнані пам'ятками архітектури місцевого значення, а саме будинки, що побудовано:

    у 1952-1954 роках по  вул. Шевченка, 33. Адміністративно-житловий будинок для управління дорожньо-експлуатаційної дільниці №647 «Ушосдора» УРСР (на першому поверсі) та службового житла (на другому поверсі);

     у 1952 році по вул. Кам'янецька, 117.  Будинок Ружичнянської районної ради. Нині у будинку розташовується міськрайонний суд;

    ♦ у 1953 році по вул. Герцена, 10. Будинок для управління обласної споживчої кооперації (облспоживспілки);

    ♦ у 1954 році по вул. Подільській, 39. Будівлю пожежного депо. Завдяки елегантній архітектурі каланчі, що нагадує вежі ратуш минулих століть, будівля яскраво підкреслила центральне перехрестя міста. Нині тут знаходиться дитячий кінотеатр «Планета». 

    У 1949-1952 роках по вул. Проскурівській, 46 за проєктом Гната Чекірди була проведена реконструкція особняка купця Хаїма Маранца забудови 1880 року. Після Другої світової війни особняк вирішили передати у розпорядження Палацу піонерів. Була споруджена колонада головного входу, переплановані внутрішні приміщення, влаштована глядацька зала на 300 місць, фасад прикрашений скульптурами дітей-піонерів. Нині тут знаходиться Хмельницький академічний обласний театр ляльок «Дивень».

    У 1956 році в місті побудовано Будинок Рад за проєктом київського архітектора Д. Чорновола, проєкт прив'язки – Г. Чекірди. Будинок збудований у характерному для радянської архітектури 1940-1950 років стилі псевдоампір, основою якого було використання форм і прийомів класики. Він має монументальний, урочистий вигляд і є одним із найкращих зразків повоєнної забудови Хмельницького. Будинок став головною домінантою центральної площі міста – Майдану Незалежності.

    У 1960 році по вул. Гагаріна, 7 в місті зведений Палац культури за типовим проєктом московського архітектора К. Барташевича, проєкт прив'язки та внутрішнє оздоблення – Гната Чекірди. Нині тут знаходиться Хмельницька обласна філармонія.

    Гнат Петрович щиро віддавав себе служінню архітектурному розвиткові. Пам'ять про нього залишиться у будівлях, які стали візитівками міста Хмельницького.

    26 червня 2013 року на фасаді кінотеатру «Планета» урочисто відкрили меморіальну дошку, присвячену Гнату Чекірді. Ініціатива щодо вшанування пам'яті нашого знаного земляка-архітектора належала обласній організації Національної спілки архітекторів України.

    Звання «Почесний громадянин міста Хмельницького» присвоєно
    за особистий вагомий внесок у розвиток архітектури міста

    10.02.2021 р.

    Використані джерела:

    1. Звід пам'яток історії та культури України : Хмельницька область. м. Хмельницький : енцикл. видання. Кн.1 / [редкол. : І. Трунова (гол.) та ін. ; упоряд. С. Шпаковський та ін.] ; Хмельницька обл. держ. адміністрація ; Упр. культури нац., релігій та туризму. – Хмельницький : Мельник А. А., 2019. – 280 с., іл.

    2. Почесні громадяни міста Хмельницького : збірник / Хмельницька міська рада ; відп. за вип. Г. Мельник. – Хмельницький : Сторожук О.В., 2020 – 152 с.

     © Хмельницька міська центральна бібліотека
    Відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів 

    Підготувала: Галина Єсюніна 


    Філія №8
    Філія №8
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Гарна книжка допоможе чудово провести свій вільний час у спекотне літо

    Гарна книжка допоможе чудово провести свій вільний час у спекотне літо.

    Багато нових, цікавих, пізнавальних книг та літератури для дозвілля надійшло до бібліотек Хмельницької міської ЦБС.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр