Грищук Броніслав Антонович Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Грищук Броніслав Антонович Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Літературна світлиця » Літератори Поділля
    Грищук Броніслав Антонович

    Броніслав Антонович Грищук – прозаїк, поет, публіцист, драматург, критик, перекладач, заслужений журналіст України, лауреат диплома і премії «Золоте перо» спілки журналістів, член Національної спілки письменників України, лауреат всеукраїнської літературної премії НСПУ імені Олеся Гончара та премії Національної спілки письменників України «Благовіст», обласних премій імені М. Годованця та імені Григорія Костюка, міської імені Б. Хмельницького. Автор майже трьох десятків книг прози та поезії, сотень публіцистичних статей, нарисів, краєзнавчих розвідок, творчих портретів письменників України, літературних, театральних та кінорецензій.

     

     

     

     

     

    Грищук Броніслав Антонович народився 1 квітня 1940 року в с. Сергіївка Волочиського району Хмельницької області. Після навчання в школі служив в армії, в авіаційному полку. У 1967 році закінчив факультет журналістики Львівського університету ім. І. Франка, згодом працював журналістом, редактором видавництва «Каменяр» у Львові.

    В 1972 році вийшла його перша книга оповідань «Білий птах». У цьому ж році письменник із сім'єю переїхав до міста Хмельницького. Тут він почав працювати в редакції обласної газети «Радянське Поділля». У 1975 році Броніслав Антонович став членом Національної спілки письменників України, з 1980 по 1986 рр. був відповідальним секретарем Хмельницької обласної організації НСПУ, згодом став редактором обласних газет «Милосердя» та «Подільські вісті».

    У 1977 році побачила світ друга збірка його повістей та оповідань «Вечірні поїзди», у 1980 – «Двоє у березні», у 1982 – «Колія», у 1984 – «Станція сподівань», у 1986 – «Звуки гармони» (російською мовою). З 1977 по 1996 роки окремими виданнями вийшло ще 6 краєзнавчих книжок про Поділля і місто Хмельницький (публіцистичні роздуми «Ріка пам'яті»; документальний нарис «Граф Мархоцький і Миньковецька держава»; документальний нарис «Творці солодкого дива»; фотоальбом «Хмельниччина. Землі квітучої краса» та інші).

    Збірки романів, повістей, оповідань «Танець на пуантах» (1990 р.), «Кинджал милосердя» (1991 р.), «Колискова для гладіатора» (1996 р.), «Блюз у джазових тонах» (1997 р.), «Зелений борщ для принцеси» (2002 р.), «По Троянській війні» (2007 р.), «Солом'яні дзвони» (2007 р.), «Голос нічної ластівки» (2009 р.), «Там за обрієм – Єрусалим» (2012 р.), «Де тінь твоя, дияконе?» (2013 р.) – неповний перелік книг, написаних Броніславом Антоновичем.

    Темами його творів стали нетлінні духовні цінності людини і вічні філософські поняття, історична пам'ять народу і екологія його душі.

    Микола Балема, народний артист України та композитор, написав чимало пісень на ліричні вірші Броніслава Грищука, серед яких: «Вода і вогонь», «Танго», «Розлучний дощ», «Ностальгія», «Моя любове», «За Київську Русь», «Десь на самім денці серця», «Полонез», «Йорданська заметіль».

    Броніслав Антонович є автором ідеї та ініціатором створення премії «Скарби землі Болохівської», яку було засновано у 2007 році. Ця премія є регіональною громадською відзнакою і присуджується науковцям, письменникам та іншим представникам громадськості за особистий внесок у розвиток та популяризацію культури рідного краю.

    Творчість

    Грищук Броніслав Антонович. Адам і Єва : драми і комедії / Б. А. Грищук. – Кам'янець-Подільський : Рута, 2016. – 250 с.

    Хто не чув про життя імператора Нерона – ще зі шкільної парти, з енциклопедичних довідників, з лекцій у вишах, з художніх фільмів (якщо такі існують). У трагікомедії «Нерон», за свідченням автора, немає жодного вигаданого факту, є лише ті, які використовували давньоримські історики Саллюстій і Плутарх. Письменникові лише залишалося здійснити свого роду «оживляж», показати давні події в діалогах, полілогах та сюжетних колізіях – усе те, що відбувалося в давньоримській державі дві тисячі років тому.

    Але центральне місце в книжці належить Поділлю. Скажімо, історична драма «Трон і корона» уже знайома хмельницьким театралам. За однойменною виставою, що кілька років тому йшла в Хмельницькому обласному театрі імені Старицького. Взагалі-то в історії нашого краю завжди були унікальні люди. Чого варта, скажімо, діяльність графа Мархоцького, який скасував кріпацтво ще 1793 року і заснував у свої володіннях так звану Миньковецьку державу. Отже, драма «Трон і корона» написана у співавторстві із заслуженим діячем мистецтв України Олександром Бойцовим, який і здійснив її постановку.

    Можна багато розповісти про кожну з п'єс, опублікованих у книзі «Адам і Єва», але краще її прочитати.


    Грищук Броніслав Антонович. Блюз у джазових тонах : проза поета, поезія прозаїка ; вибр. твори різних років / Б. А. Грищук. – Хмельницький : Поділля, 1998. – 248 с.

    Прозаїка, поета, публіциста Броніслава Грищука немає потреби представляти читачам. Хоча б тому, що ця його книжка – уже двадцята. У ній зібрані кращі письменникові твори так званої малої форми – оповідання, новели, поезії. Написані давно й зовсім недавно, за кілька місяців до виходу книжки. Вони позначені глибиною змісту, тонким психологізмом, проникливою ліричністю письма – якостями, що завжди були притаманні авторові, й завдяки яким прозу Б. Грищука друкували не тільки в Україні, а й в Москві, Мінську, Тбілісі, Єревані, Ташкенті, Братиславі...

     

     

     


    Грищук Броніслав Антонович. Голос нічної ластівки : книжка прози / Б. А. Грищук. – Київ : Український письменник, 2009. – 673 с.

    Броніслав Грищук належить до першорядних українських прозаїків. Цікаві, часто парадоксальні сюжети, яскрава стилістика, буфонада, містифікація – «паспортні» ознаки цієї прози.

    До збірки «Голос нічної ластівки» ввійшли найкращі його твори.

     

     

     

     

     

     

     


    Грищук Броніслав Антонович. Де тінь твоя, дияконе? : сентиментальна проза / Б. А. Грищук ; авт. передм. П. М. Мовчан. – Київ : Український письменник, 2013. – 279 с.

    Світ очима дитини, уярмленої фізичними вадами й світлої, сонцем збереженої душі, життя у правилах поганьблених моральних істин та віри у всепрощення і непроминальність гріха, тінь диякона на перебігах складного мирського всевижиття – це Броніслав Грищук у своїй новій книзі «Де тінь твоя, дияконе?».

     

     

     

     

     

     

     


    Грищук Броніслав Антонович. Зелений борщ для принцеси : роман, повісті, новели, драма / Б. А. Грищук – Хмельницький, 2002. – 304 с.

    У цій книзі дивним чином поєдналися сатира й філософічність, психологізм та еротика, візерунки примхливої уяви й неприкрашена реальність буття... Цілком нова проза, цілком новий, несподіваний авторський погляд на світ. Відображена у трагедії одна зі сторінок античної доби («Нерон»), іронічна спостережливість та колоритні лубочні типажі («Житіє незрівнянного Веспасіана»), насичені інтригою сюжети, житейські драми та колізії (повісті, новели), – чи є потреба когось переконувати, що всі ці літературні ознаки не підлягають інфляції та мінливій кон'юнктурі, і їхня незмінна цінність важить для читача дещо більше, ніж просто визначена економістами «паперова» собівартість книги!

     

     


    Грищук Броніслав Антонович. Кинджал милосердя: Повісті та оповідання. – Київ : Радянський письменник, 1991. – 317 с.

    В музеї старовинної зброї герой повісті, яка дала назву книжці відомого українського письменника, надибує дивний кинджал – вузький, довгий, з чорним руків'ям. Виявилося, що це – «кинджал милосердя», яким лицарі після битв добивали поранених, чужих і своїх, щоб не мучилися нещасні... Тема гаданого і справжнього милосердя, віри і безвір'я є нервом всієї збірки талановитих повістей та оповідань.

     

     

     

     

     

     


    Грищук Броніслав Антонович. Колискова для гладіатора: Історичні повісті, новели, поезії. – Хмельницький : Поділля, 1996. – 192 с.

    «Колискова для гладіатора», «Слід сльози» – повісті, дія яких відбувається в останньому столітті минулої ери і в першому столітті ери нової, себто в античній добі. У першій повісті – Спартак, у другій – Пліній Молодший, римський літератор, державний діяч, легат (імператорський намісник) у провінціях Віфінії та Понті. Смеркання західноєвропейського політеїзму, вечір міфотворчості, язич­ництва і – світанок християнської віри, катакомбної церкви, перші паростки занесеного з Близького Сходу насіння монотеїзму, себто сповідування одного (триєдиного) Бога...

    Дивина, знизає плечима читач. Таке вировище у світі, таке сум'яття в умах і душах, суспільство намагається врятувати і себе, й економіку, й мораль, геть усе, що так підупало на здоров'ї перед порогом третього тисячоліття, – а він, автор, у сиву імлу віків кличе нас! Давній Рим, Спартак, Пліній, патриції, плебеї... Кому це нині треба?

    Однак, по-перше, художня проза, як і поезія, не зобов'язана конче залежати від «поточного моменту» (для подібної «залежності» існує такий вельми знайомий авторові жанр, як публіцистика – бойовий і мобільний), адже мистецтво, інтуїтивний здогад, образ художній з'являються не на замовлення, а самі собою, спонтанно засвічуються у душі. А по-друге, і це, мабуть, головне, – «Колискова для гладіатора», як і повість «Слід сльозі», – не самодостатнє історичне побутописання, і той, хто уважно прочитає ці твори, сподіваюся, не заперечить, що і події, і характери, і болісні роздуми, закладені в повісті, – спроєктовані в наш неспокійний день. Можливо, навіть незалежно від волі того, хто писав...


    Грищук Броніслав Антонович. Мемуари / Б. А. Грищук. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2011. – 192 с.

    Мемуари – твір у формі записок – спогадів про минулі події, в яких автор брав участь, був їхнім очевидцем або сучасником.

    Читачу, перед твоїми очима – мемуари,написані автором, як мовиться, лівою ногою, без дотримання будь-якого стилю: головне – правдиво й гранично відверто. У цих нотатках немає ніякої ідейності, жодного нудотного моралізаторства, усе – як у житті було: і смішно, і грішно.

     

     

     

     


    Грищук Броніслав Антонович. Місія схибленого доктора: проза / Б. А. Грищук. – Київ : Український письменник, 2016. – 250 с.

    Пластичність, динаміка і поліфонізм – характерні риси прози Грищука.

    До нової книги «Місія схибленого доктора» увійшли науково-фантастичний роман, оповідання, а також такі оригінальні жанрові конструкції, як: фреска, парафраз і навіть імпровізаційна новели.

    Художня проза, як і поезія, не зобов'язані залежати від «поточного моменту» (для такої «залежності» є вельми знайомий авторові жанр – публіцистика: бойовий і мобільний), адже мистецтво, інтуїтивний здогад, образ художній з'являються не на замовлення, а самі собою, спонтанно засвічуються у душі. Від часу зображуваних (нафантазованих) автором подій минуло дві тисячі літ, а душа людська, на думку письменника, залишається такою ж, як і була досі. І головне – роман-колаж не самодостатнє історичне побутописання, і той, хто уважно прочитає ці твори, сподіваємося, не заперечить, що і події, і характери, й болісні роздуми, закладені в авторовій прозі, спроєктовані в наш неспокійний і тривожний день. Спроєктовані і прямо, і опосередковано. Можливо, навіть незалежно від того, хто писав...


    Грищук Броніслав Антонович. Поділля – колиско і доле : роман / Б. А. Грищук. – Львів : Каменяр, 1988. – 294 с.

    Це роман про рідну землю, про отчий край, про «красу України – Поділля» і про Україну. Осягаючи її простори, заглиблюючись в її історію, письменник шукає ті джерела, які живлять душу народу вічною творчою енергією.

     

     

     

     

     

     

     

     


    Грищук Броніслав Антонович. Привиди Співочого поля : роман, новели / Б. А. Грищук. – Хмельницький : ЦюпакА.А., 2007. – 168с.

    Уявіть собі, читачу, що цвіт ніжної волошки і колючого терну, жалкої кропиви і запашного жасмину зібрано в один букет. Не легко, мабуть, це уявити.

    Отак і в романі «Привиди Співочого поля» поєдналися реалізм і містика, лірика і гротеск, психологізм і сатира...

    А новели? Тут усе класичне: зав'язка, кульмінація, несподіваний фінал.

    Прочитайте – переконаєтеся.

     

     

     

     


    Грищук Броніслав Антонович. Там, за обрієм, – Єрусалим : варіація на тему Йосифа Флавія / Б. А. Грищук. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2012. – 180 с.

    Місце дії твору – юдейські землі, Давній Рим, Єгипет.

    Персонажі – цар Ірод Великий, єврейський хроніст Йосиф Флавій, римські воєначальники Веспасіан, Tum, єгипетська цариця Клеопатра та інші історичні постаті того часу.

    Центральна подія книжки – знамените народно-визвольне повстання, що увійшло в історію як Юдейська війна (І ст. н.е.).

    Автор проводить паралелі між історією єврейською та українською, закликає нації до непроминальної єдності, вбачаючи у ній запоруку нашої подальшої спільної долі.

     

     


    Грищук Броніслав Антонович. Танець на пуантах : романи, повість / Б. А. Грищук. – Київ : Дніпро, 1990. – 480 с.

    В однойменній повісті українського радянського письменника розповідається про молоду сім'ю, морально-психологічні бар'єри, що постали на шляху двох закоханих людей.

    Про місце митця в житті суспільства, становлення особистості розповідається в романі «Станція сподівань».

    Про існування на Поділлі так званої «миньковецької держави» (кінець XVIIІ – початок XIX ст.), а також про інші цікаві факти та події з історії Придністровського краю йдеться в романі-есе «Поділля – колиско і доле».

     

     

     

     


    Грищук Броніслав Антонович. Ферапонтів монастир: повісті, оповідання / Б. А. Грищук. – Житомир : Євенок О. О., 2020. – 220 с.

    До книги відомого українського письменника з Поділля увійшли повісті та оповідання, вже знані з його попередніх книг. Але сьогодні вони читаються з таким самим захопленням, бо їхня проникливість у психологію людини, глибина почуттів, майстерність слова знаходять тонкий відгук у серці читача.

     

     

     

     

     

     


    Грищук, Броніслав Антонович. Чи я сторож брата свого? : вибрані твори / Б. А. Грищук. – Кам'янець-Подільський : Рута, 2019. – 512 с.

    Така розмаїтість жанрів, здавалося б, випадає радше колективу авторів, а не одній особі. А тим часом жанрове різноманіття властиве саме одній людині – письменникові Броніславу Грищуку, своєрідному об'єднувачу не лише різних видів мистецьких творів, а й давніх і сьогочасних епох, починаючи від античності (трагікомедія «Нерон»), і кінчаючи нашою добою. Якщо до цього додати міцно скроєні характери історичних персонажів, що ними гус­то населені твори, якщо пам'ятати, що автор добре знає матеріал, опираючись на документи таких знавців старо­вини, як давньоримські вчені Плутарх, Свєтоній, Таціт, якщо взяти до уваги той факт, що Б. Грищук має неаби­яке почуття етичної та естетичної міри, почуття гумору, врешті-решт, якщо, якщо, якщо... То ця книжка саме для вас, дорогий читачу.

     
     
     

    Використані джерела:

    1. «Буря в стакані», або Достовірна і неупереджена історія однієї пустої образи Б. Грищука / В. А. Захар'єв. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2013. – 64 с. – (Бібліотечка «Наукових записок Центру Мархоцькознавства» ; вип. 1)
    2. Захар'єв, Володимир Анатолійович. Одвічні теми Броніслава Грищука // Сімейна Є! газета. – 2010. – 15 квітня. – № 15. – С. 16.
    3. Поділля – колиско і доле (життя і творчість Броніслава Грищука) : біобібліографічний покажчик / Управління культури, туризму і курортів Хмельницької облдержадміністрації ; Хмельницька обласна бібліотека для юнацтва. – Хмельницький : 2006. – 71 с.
    4. Подільський скарбник красного слова : письменник – Броніслав Грищук, ювілей // Проскурів. – 2020. – 2 квіт. – №11. – С. 6.
    5. Грищук Б. «Мемуари» Броніслава Грищука : уривок / Б. Грищук // Проскурів. – 2011. – 19 травня. – № 20. – С. 15.
    6. Грищук Б. Дін-дон, дзень-дзелень... / Б. Грищук // Проскурів. – 2011. – 14 липня. – № 28. – С. 15.
    7. Грищук Б. «У кожного з нас свій Єрусалим...» Діалог письменника Броніслава Грищука з редактором «Проскурова» Богданом Теленьком / Броніслав Грищук // Проскурів. – 2012. – 15 листопада. – № 46. – С. 13.
    8. Perpetuum mobile... : діалог редактора «Проскурова» з відомим українським письменником Броніславом Грищуком // Проскурів. – 2011. – 13 жовтня. – № 41. – С. 14.
    9. Теленько Б. Ще один рік минає... : розмова з письменником Броніславом Грищуком / Б. Теленько // Проскурів. – 2011. – 1 грудня. – № 48. – С. 12
    10. Лауреати міської премії імені Богдана Хмельницького у галузі історії, культури і мистецтва (1994-2013 роки) : біобібліографічний довідник до 20-річчя з часу заснування премії / Хмельницька міська рада ; Управління культури і туризму ; Хмельницька міська ЦБС ; худож. В. І. Карвасарний // Лауреати міської премії імені Богдана Хмельницького у галузі історії, культури і мистецтва (1994-2013 роки) : Сторожук О. В., 2014. – С. 128.
    11. Серія «Видатні особистості Хмельниччини» // Члени Національної спілки письменників України: Хмельницька область. – 2019. – С. 3-228. – Біобібліографічний довідник.
    12. Хмельницький: література і час // Літературна Україна. – 2021. – 25 верес. – №20. – С. 1-24.

    Філія №6
    Філія №6
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    #КнижкиДаруй_ДоПеремогиКрокуй

    У межах бібліотечної акції «Книжки даруй – до перемоги крокуй» та челенджу з дарування книг книгозбірням, котрий нещодавно оголосило управління культури і туризму, подарували нашим читачам багато українських книг.

    Розпочинаємо знайомити із новинками, які вже на полицях бібліотек.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр