Володимир Миколайович Сосюра  Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Володимир Миколайович Сосюра  Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
      Наша Україна
      Наше місто
      Літературна світлиця
      БібліоЖиття
      Фотогалерея
      Відеогалерея
      Проєкти та програми
      Контакти
      Карта сайту




      Пошук по сайту

       

      Хмельницька міська рада

       
        Головна » Віртуальні виставки
      Володимир Миколайович Сосюра
      Любіть Україну, як сонце любіть,
      як вітер, і трави, і води...
      В годину щасливу і в радості мить,
      любіть у годину негоди.
       
      Володимир Миколайович Сосюра – один із найщиріших ліриків XX ст., поет ніжний і тривожний. Автор близько шістдесяти поетичних збірок, десяти поем, автобіографічної прози. М. Стельмах назвав Володимира Миколайовича «глибинно-бентежним березнем», «замріяно прозорим вереснем» української новітньої поезії. 
       
      В. М. Сосюра народився на станції Дебальцеве (нині Донецької обл.) 6 січня 1898 р. Дитячі роки поета минули в с. Третя Рота (нині м. Верхнє). Про рідну Донеччину Сосюра пізніше розповів в автобіографічному романі «Третя Рота». З одинадцяти років хлопець почав працювати у бондарному цеху содового заводу, пізніше – телефоністом, чорноробом, перебивався випадковими заробітками. Початкову освіту здобував від батька, який працював і вчителем, і писарем, і адвокатом, і шахтарем.
       
      У 1911р. В. Сосюра вступив до двокласного училища у селищі Третя Рота. У жовтні 1917 р. лисичанська газета друкує перші вірші юного поета: «Плач волн», «Чи вже не пора», «Товаришу».
       
      У 1918 р. В. Сосюра брав участь у повстанні проти кайзерівських військ, став козаком петлюрівської армії, входив до особистої варти самого Петлюри. Згодом він втік з її лав і потрапив у полон до денікінців. Його розстрілювали як петлюрівця, але рана була не смертельною, і поет вижив. Судив В. Сосюру і червоний ревтрибунал, на щастя, голова трибуналу побачив у юнакові поета, врятувавши йому життя.
       
      У 1920-1921 pp. В. Сосюра як боєць Червоної Армії воює з білополяками та армією Н. Махна.
       
      У ранній поезії В. Сосюри наявні ознаки символізму та імпресіонізму. Пізніше увиразнюються риси його власного стилю: романтика боротьби й кохання, гостро відчутий «смак» життя, барв, звуку, злитість суб'єкта лірики з навколишньою дійсністю.
       
      У 1921 р. вийшла збірка Сосюри «Поезії», що вважалася його першою книжкою, хоча знайдений документ, у якому рукою Сосюри записано, що в 1918 р. було надруковано й видано першу збірку його поезій «Пісні крові...». Самої ж збірки поки що не знайдено. Цього ж 1921 p., виходить поема «Червона зима», яка зробила Сосюру знаменитим. Лірика В. Сосюри 20-х років (збірки «Червона зима»; «Осінні зорі», 1924; «Сьогодні», 1925; «Золоті шуліки», 1927; «Коли зацвітуть акації», 1928 та ін.), підносила цінність кожної окремої особистості, що зливалася з народною, але не розчинялася в ній безслідно.
       
      З-під пера митця вийшла низка поем: «Оксана» (1922), «Робітфаківка» (1923), «Воно», «Шахтар», «Сількор», «Хлоня». До цих творів належала й поема «Махно» (близько 1924 р.), текст якої не зберігся. Одним із перших історичних творів поета став віршований роман «Тарас Трясило» (1926).
       
      Протягом 1922 - 1932 рр. В. Сосюра був членом багатьох літературних організацій (Пролеткульту, «Плугу», «Гарту», ВАПЛІТЕ, ВУСППу та інших), брав участь у літературних дискусіях.
       
      За «націоналістичні ухили» у 1934 році поета виключають з партії і зі Спілки письменників. У ці кризові роки В. Сосюра займається поетичними перекладами. У 1936 році  він знову став членом Спілки радянських письменників. Виходять збірки «Нові поезії» (1937), «Люблю» (1939).
       
      У 1940 р. В. Сосюра завершив роман у віршах «Червоногвардієць», який має автобіографічну основу його творчості 20 - 30-х років: спогади про дитинство, передреволюційну Донеччину, громадянську війну, почуття кохання. Останні передвоєнні книжки («Журавлі прилетіли», «Крізь вітри і роки», (1940) переповнені любов'ю до жінки («Марії»), до природи («Я квітку не можу зірвати»), до Батьківщини.
       
      Інтимну лірику Сосюри часто називають «Книгою Марії». Магічна сила цього імені уособлювала магічну силу жінки в житті і творчості поета. 
       
      Зеленіють жита, і любов одцвіта,
      і волошки у полі синіють.
      Од дихання мого тихий мак обліта,
      ніби ім 'я печальне – Марія.
                                              (1925)
       
      У 1941 р. поет був евакуйований до Башкирії, 1942 р. працював в Українському радіокомітеті в Москві, 1943 р. входив до редакції фронтової газети «За честь Батьківщини». Лірику Сосюри років Вітчизняної війни (збірки «В годину гніву», 1942, «Під гул кривавий», 1942, численні публікації в періодиці) проймають два мотиви: віри в перемогу й трагічний показ людської біди.
       
      Патріотичний вірш «Любіть Україну!» поет написав у 1944 році, під час остаточного визволення України від німецько-фашистських загарбників. Твір є великим проявом безмежної любові поета до рідної Батьківщини і її культури. Проте у 1951 р. Патріотична поезія стала причиною найгостріших звинувачень автора в націоналізмі. В. Сосюру знову перестали друкувати, він жив під загрозою арешту, яка зникла тільки зі смертю Сталіна у 1953 році.
       
      І тоді з'являються нові книги віршів «За мир» (1953), «На струнах серця» (1955), «Солов'їні далі» (1957). Поема «Мазепа» (розпочата 1929 р., завершена в 1959 - 1960) віднесена до «заборонених творів», разом із ґрунтовним літературознавчим аналізом вона була опублікована в журналі «Київ» лише 1988 році. 
       
      У 1960 р. Сосюра завершив поему «Розстріляне безсмертя». Літературознавці вважають, що «заспівна» частина цього твору, присвяченого жертвам сталінського терору, є частиною втраченої поеми «Махно».
       
      З великим хистом описує поет красу осінньої пори у віршах, що входять до збірок «Осінні мелодії», «Весни дихання» (1964).
       
      Володимир Миколайович Сосюра залишився ніжним і тривожним співцем глибоких почуттів людини. Стали класичними його вірші «Любіть Україну!» «Так ніхто не кохав», «Коли потяг у даль загуркоче», «Білі акації будуть цвісти», «Пам'ятаю вишні доспівали», «Сад шумить», «Васильки» та багато інших.
       
      Володимир Миколайович Сосюра помер у розквіті свого таланту 8 січня 1965 р.
       
      Живи, моє серце, живи не для себе,
      для себе ж бо ти й не жило, –
       
      писав він у вірші «Люблю України коханої небо».
        

      Коляда І. А. Володимир Сосюра / І. А. Коляда, Ю. І. Коляда; [худож.-оформ. Л. П. Вировець]. - Харків : Бібколектор, 2020. - 119 с. - (Знамениті події історії України).

      Доля видатного українського лірика, лауреата Шевченківської премії 1963 року Володимира Сосюри тісно пов'язана з подіями Жовтневої революції і громадянської війни в Україні, громадським та літературним життям 20–50-х років XX століття. Його творчий шлях був драматичним. Якщо першим збіркам Сосюри притаманна романтика боротьби й кохання, то пізніше він відчуває внутрішнє роздвоєння («комунар і націоналіст»), неможливість поєднати відданість революції з почуттям національного обов'язку. У 1951 році за вірш «Любіть Україну» поета звинуватили у «буржуазному націоналізмі», перестали друкувати його твори. І сьогодні яскрава щира поезія В. Сосюри має багато шанувальників, як і раніше, вона чарує своєю задушевністю, теплотою і правдивістю почуттів.



      Сосюра В. М. Всім серцем любіть Україну [вибрані твори ] / В. М. Сосюра. - Київ : Криниця, 2003. - 608 с.: портр. - (Бібліотека Шевченківського комітету).

      До вибраного В. Сосюри включені поетичні твори, що вивчаються за шкільною та вузівською програмою, а також інші найзначиміші вірші та поеми, які перегукуються з актуальними пробле­мами сьогодення, висвітлюють суспільні проце­си, що потребують переосмислення і глибинного перепрочитання літератури у світлі досягань історичної науки.



      Сосюра В. М. Розстрілене безсмертя [вірші та поеми] / В. М. Сосюра. - Київ : Український письменник, 2000. - 319 с.

      До книги "Розстріляне безсмертя" увійшли вибрані твори із збірок В. Сосюри 1921-1931 років, частина яких (навіть загальновідомі ліричні шедеври) піддавалися вимушеному повторному редагуванню або й зовсім вилучалися з літературного процесу, а також вірші й поеми, що не друкувалися за життя автора. Дане видання – це перша підбірка творів, частина яких з'явилася в періодиці переважно в останньому десятилітті, бо раніше вважалася анти-радянською і перебувала під забороною. Усі твори цієї книжки друкуються за першо-публікаціями чи за рукописами В. Сосюри.



      Сосюра В. М. Мазепа. Поема. Лірика / В. М. Сосюра. - Київ : Дніпро, 2001. - 221 с. - (Бібліотека школяра)

      Добірка творів відомого поета Володимира Сосюри містить замовчувану понад півстоліття поему «Мазепа» і вибрані поезії різних років, які є найхарактернішими для творчості найніжнішого лірика української літератури XX ст.



      Сосюра В. М. Третя рота: роман / В. М. Сосюра. - Київ : Український письменник, 1997. - 351 с.

      Друге видання біографічного роману видатного українського письменника. Висока ліричність, пронизлива щирість, нещадна правдивість – ось прикметні ознаки цього непересічного тво­ру, що не міг бути повністю надрукованим аж до 1988 року.

      Біографія поета у романі тісно переплетена з подіями визвольних змагань і громадянської війни в Україні, суспільним і літературним життям 20–50-х років, сповнених драматизму та зумовлених часом колізій.

      Зі сторінок твору зримо постають сучасники поета, друзі та недруги в житті й літературі.



      Сосюра В. Мазепа. Любіть Україну [поема, вірш] / В. Сосюра. - Тернопіль : Богдан, 2002. - 71 с.

      Поема В.Сосюри «Мазепа» – один із кращих творів, де змальовано трагічний образ борця за незалежну Україну, гетьмана Івана Мазепи. Поет всупереч офіційній імперській історіографії показав гетьмана Мазепу не як зрадника, а як палкого патріота України, захисника її свободи й суверенності. Неоромантизм, художня досконалість, державотворчі переконання митця, емоційність й експресіоністична поетика принесли поемі заслужену славу.

      Пропонується також автентичний текст знаменитої поезії «Любіть Україну», за яку В. Сосюра зазнав переслідувань від компартійних структур.

      Для учнів середніх шкіл, вчителів-словесників, студентів-філологів, широкого кола читачів.


        

      Виставку підготувала:


      Ольга Войтюк,
      бібліотекар
      центральної публічної бібліотеки


      Літо у Центральній бібліотеці для дітей, філія №12
      Літо у Центральній бібліотеці для дітей, філія №12
      • Електронний каталог
      • Електронний каталог
      • Електронний каталог
      • Електронний каталог
      • Електронний каталог
      • Меню для книгоманів
      • Зростаємо професійно
      • Мистецька вітальня
      • Наші видання
      • Послуги ЦБС
      Книжкове мереживо

      Пропонуємо ознайомитись із новинками, які надійшли до бібліотек міста. Цікаві, сучасні, пізнавальні, а також книги з AR технологіями – книги, які оживають!

      Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
      детективи
      драми
      казки
      комедії
      легенди
      ліричні вірші
      пригоди
      трилери
      фентезі
      інше

      Слідкуйте за нами у
      соціальних мережах






      © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
         Офіційний сайт
      Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
      www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр