Сергій Єсюнін – один із відомих українських краєзнавців, знаний не лише у місті Хмельницькому, а й далеко за його межами, а ще музеєзнавець, журналіст, активний громадський діяч м. Хмельницького.
Читаючи його книги, хочеться сісти за столик у затишному кафе, вдихнути аромат свіжозвареної кави й тамувати інформаційну спрагу: дізнатись про багато цікавинок з минулого, надихатись новими подорожами Хмельниччиною та розробляти власні маршрути.
Єсюнін Сергій Миколайович
Сергій Єсюнін – учений секретар Хмельницького обласного краєзнавчого музею, кандидат історичних наук, заслужений працівник культури України, дійсний член Центру дослідження історії Поділля та Південно-Східної Волині Інституту історії України НАН України, член Подільського осередку Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України, член Національної спілки краєзнавців України, член Національної спілки журналістів України та член Всеукраїнського геральдичного товариства. А ще великий працелюб і подвижник краєзнавства, інтелектуал і людина енциклопедичних знань.
Народився Єсюнін Сергій Миколайович 2 серпня 1968 року в місті Глухів Сумської області у родині військовослужбовця. У 1972 році батька направили служити до м. Хмельницького.
Навчаючись у Хмельницькій середній школі №9 (нині Ліцей №9 Хмельницької міської ради), Сергій захопився історією та географією. У старших класах зацікавився туризмом та історичним краєзнавством. Допитливий юнак почав збирати книги, що стосувалися історії м. Хмельницького та Хмельниччини, яких друкували тоді не так вже й багато, до того ж цікавої інформації в них було обмаль. Проте, користуючись ними, Сергій розробляв власні туристичні маршрути, об'їздивши самостійно автобусами та приміськими потягами майже увесь Подільський край.
У 1985 році вступив до Харківського вищого військово-інженерного училища ракетних військ. З розвалом Радянського Союзу Сергію швидко підписали рапорт на звільнення і на початку 1991 року він повернувся до міста Хмельницького. У 1991-95 роках працював інженером-конструктором Окремого конструкторського бюро "Титан", яке діяло при Хмельницькому заводі "Темп".
Але за будь-яких обставин у Сергія залишався потяг до краєзнавства. А як стверджує народна мудрість: "Щасливий випадок допоможе тільки тому, хто добре підготовлений до нього". Йшов 1995 рік. Одного дня, взявши до рук газету "Є", Сергій випадково натрапив на оголошення, в якому на роботу до Хмельницького обласного краєзнавчого музею, що знаходиться за адресою Подільська, 12, запрошували молодшого наукового співробітника науково-методичного відділу. Ця інформація послужила поштовхом. Наступного ж дня пройшов співбесіду, а вже за кілька днів перейшов туди працювати.
Сергій Миколайович швидко оволодів основами музеєзнавства, що дало можливість призначити його в 1997 році на посаду завідувача відділу новітньої історії, від початку 2007 року він займав посаду провідного наукового співробітника, а від 2021 року займає посаду ученого секретаря Хмельницького обласного краєзнавчого музею.
У Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї у Сергія Єсюніна повною мірою проявися дарований природою талант дослідника. Перше, що він зробив – це глибоко вивчив фонди музейної бібліотеки, а потім почав активно працювати з фондами Державного архіву Хмельницької області та з архівами інших міст України. Він зайнявся глибоким вивченням історії міста Хмельницького(Плоскирова, Проскурова), дослідженням регіональної історії Поділля та Південно-Східної Волині. Пізніше до сфери наукових інтересів додались історія спорту, військова історія та історія церкви.
Особлива заслуга Сергія Єсюніна як історика полягає у тому, що завдячуючи ґрунтовній дослідницькій роботі, йому вдалося розшукати авторитетні писемні джерела, які не лише змінили дату першої писемної згадки про наше місто з 1493 року на 1431 рік, а й встановити, що у 1566 році Плоскирову (нині місту Хмельницькому) було надано Магдебурзьке право, яке сприяло економічному зростаню Плоскирова.
З часом краєзнавчих матеріалів ставало дедалі більше, відповідно перед дослідником постало питання їх популяризації. Сергій почав активно друкуватися у пресі, а згодом і видавати книги, які стали цікаві читачам через велику насиченість фактами, що нерідко публікувались вперше. Велику увагу автор приділяв і ілюстраціям. Його публікації та видання одразу ж привернули увагу новаторством та тематичною різноманітністю, через що здобули своїх прихильників.
Вирізняючись широким діапазоном наукових інтересів, маючи журналістський досвід, Сергію Єсюніну вдалося гармонійно поєднати популярний та науковий стилі, через що книги та статті читаються легко, на одному подиху. Для багатьох вони стали відкриттям. Їх використовують професійні екскурсоводи, туристичні агентва, вчителі, бібліотекарі, всі, хто цікавиться історією міста, краєм чи просто любить подорожувати Україною. Інформацію з них активно розміщують в Інтернеті, соцмережах, на інформаційних стендах, QR кодах тощо.
За роки плідної праці Сергій Миколайович став автором науково-популярних публікацій на історичну і краєзнавчу тематику у періодичних виданнях Хмельницького, області, України. Активна робота у ЗМІ була відзначена у 2005 році прийняттям дослідника до Національної спілки журналістів України.
Насправді, дослідницька робота є досить важкою працею, яка вимагає незвичайної працьовитості, натхнення, наполегливості та інтелектуальних зусиль, без яких неможливо досягти повноцінного результату.
В одному з інтерв'ю Сергія Миколайовича запитали: "Чи важко шукати джерела, перевіряти достовірність інформації?". Його відповідь розкриває всю суть дослідницької роботи: "Так, важко. По-перше, архівні матеріали не зберігаються в одному місці. Вони розкидані по різних архівах, різних містах і навіть країнах. По-друге, більшість документів написані від руки, далеко не каліграфічним почерком. А якщо до цього ще додати інші правила правопису, використання іноземних слів, то розібрати такі документи дуже важко. По-третє, необхідно постійно перевіряти достовірність знайдених фактів, шукати їх підтвердження в інших джерелах. Як правило, на це витрачається дуже багато часу".
Професійна діяльність Сергія тісно пов'язана з участю у різноманітних конференціях, круглих столах, засіданнях тощо. Саме завдяки публікаціям у виданнях Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка та активну участь у його наукових конференціях, у дослідника виникли тісні наукові стосунки з провідними істориками університету.
У 2004 році Сергій Єсюнін став дійсним членом Центру дослідження історії Поділля та Південно-Східної Волині Інституту історії України НАН України, який діє при університеті. Авторитетні поради допомогли краєзнавцю зайнятися ґрунтовними історичними дослідженнями та успішно захистити дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук "Міста Подільської губернії у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.: соціальна інфраструктура, адміністративний та економічний аспекти". Дисертаційне дослідження виконувалось під керівництвом професора Баженова Лева Васильовичана кафедрі всесвітньої історії з 2005 року.
Сергій опрацював значну кількість архівних і опублікованих джерел з обраної проблематики та повно висвітив актуальні і малодосліджені проблеми Поділля, вперше створивши цілісну картину розвитку міст Подільської губернії у другій половині ХІХ – на початку ХХ століття. Він виявив регіональні особливості урбанізаційних процесів на Поділлі, зокрема їх залежність від розміщення військ і розвитку транспортної мережі, а також вперше в українській історії здійснив типологію міст Поділля та запропонував періодизацію їх розвитку. Одночасно проаналізував вплив на урбанізаційні процеси в Подільській губернії військово-стратегічного чиннику, що є принциповою новизною дослідження.
25 березня 2011 року на підставі прилюдного захисту дисертаціїЄсюніну Сергію Миколайовичу присудили науковий ступінь кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.01 – історія України.
За результатами дисертаційного дослідження у 2015 році була створена ґрунтовна монографія "Міста Поділля у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.". Монографія визнана "Кращою книгою Хмельниччини – 2016" у номінації "Науково-краєзнавче видання".
Сергій Єсюнін є активним учасником міжнародних, всеукраїнських та регіональних наукових конференцій з історії та краєзнавства, став організатором ряду наукових конференцій, що були проведені у місті Хмельницькому. Його виступи завжди відрізняються ретельною підготовкою та змістовністю.
Як провідного фахівця з історії міст і містечок краю його залучили до написання статей "Енциклопедії історії України" – академічного 10-ти томного видання. А ще він – упорядник та член редколегії краєзнавчого збірника "Літопис Хмельниччини", який від 2001 р. періодично видає Хмельницький обласний краєзнавчий музей, упорядник і відповідільний секретар науково-краєзнавчого збірника "Хмельницькі краєзнавчі студії", який з 2014 року видає Хмельницька міська організація НСКУ.
Набуваючи з роками досвіду роботи, Сергій Миколайович став фахівцем із музеєзнавства. Ним були створені численні стаціонарні та пересувні (тимчасові) виставки в Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї, місті Хмельницькому та за його межами. У 2008 році він працював у складі авторського колективу зі створення експозиції на вшанування пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні у Державному історико-культурному заповіднику «Межибіж». Крім того, брав участь у створенні багатьох музеїв області.
А ще він широко відомий в області та місті як громадський діяч. У останні десятиліття він є постійним членом Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Хмельницької області, Топонімічної комісії Хмельницької міської ради, під час засідань якої вніс чимало пропозицій щодо назв нових та перейменування існуючих вулиць, Архітектурно-містобудівної ради при Департаменті архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради, науково-методичної ради Державного архіву Хмельницької області, ряду науково-методичних рад музеїв Хмельницької області. Бере активну участь у роботі Українського товариства охорони пам'яток історії та культури, досліджуючи пам'ятки архітектури та історії області.
Така багатогранна робота на ниві історії, краєзнавства, музеєзнавства, журналістики, активна громадська діяльність була гідно оцінена. Єсюнін Сергій Миколайович:
Лауреат
обласної премії імені Юхима Сіцінського в галузі історико-краєзнавчої роботи та збереження пам'яток минувшини (2001);
міської премії ім. Б. Хмельницького в галузі історико-краєзнавчих досліджень (2005);
міської премії імені Михайла Якимовича Орловського у галузі історико-краєзнавчих досліджень (2007);
регіональної премії "Скарби землі Болохівської" (2008);
премії імені П. В. Клименка в галузі архівознавства, історії та джерелознавства (2017);
премії академіка Іона Винокура в галузі наукових досліджень історії Поділля Хмельницької обласної організації НСКУ (2018).
Нагороджений
Грамотою Хмельницької обласної ради (2003; 2017);
Почесною грамотою Міністерства культури і мистецтв України (2004);
Почесною грамотою Хмельницької міської ради (2004; 2015; 2018);
Почесною відзнакою Хмельницького міського голови (2006);
Грамотою Митрополита Київського і всієї України, Предстоятеля Української Православної Церкви (2007);
Почесною грамотою Міністерства культури і туризму України, ЦК профспілки працівників культури України (2008);
орденом Української Православної Церкви Почаївської ікони Пресвятої Богородиці (2012),
ювілейною відзнакою Хмельницької обласної державної адміністрації "75 років Хмельницькій області" (2012);
Грамотою Національної спілки краєзнавців України (2013);
Почесною грамотою міського голови (2016);
Подякою Національної спілки краєзнавців України (2017);
У 2009 р. Указом Президента України удостоєний звання "Заслужений працівник культури України".
Та, не зважаючи на значні наукові здобутки й високі нагороди, Сергій Миколайович для оточуючих залишається людиною скромною, цікавою і привабливою у спілкуванні. Він відданий своїй роботі, сповнений творчими планами та наполегливий у своїх устремліннях.
Окремі видання:
Єсюнін С. Вулиці міста Хмельницького / Сергій Єсюнін – 2-ге вид., перероб. і допов. – Тернопіль : Андріїшин В. П., 2018. – 160 с.
У книзі зібрані відомості про вулиці, провулки, проїзди, майдани міста Хмельницького– усього 972 об'єкти (станом на 1 серпня 2018 р.). Подано інформацію про місце розташування, час заснування та перейменування вулиць, коротку історичну довідку, а також інформацію про персоналії, якщо її іменем названо вулицю, провулок чи проїзд. Видання розраховане на науковців, краєзнавців, учителів шкіл, студентів, учнів, усіх, хто цікавиться історією міста Хмельницького.
Єсюнін С. Хмельницька міська рада – Проскурівське реальне училище. / Єсюнін С. М. Хмельницький : Стрихар А. М., 2018. – 16 с. : іл.
Єсюнін С. Міста Поділля у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. [монографія] / С. М. Єсюнін ; наук. ред. Л. В. Баженов. – Хмельницький : Мельник А. А., 2015. – 336 с. : іл.
У монографії розглядаються основні аспекти розвитку міст Подільської губернії у другій половині ХІХ – початку ХХ ст. Видання адресоване науковцям, краєзнавцям, студентам, всім, хто цікавиться історією Поділля.
У 2016 році за результатами підведення підсумків загальнообласного дослідження «Краща книга Хмельниччини» монографія стала кращою у номінації «Науково-краєзнавче видання».
Єсюнін С. Плоскирів: давня історія / С. М. Єсюнін. – Хмельницький : Мельник А. А., 2015. – 62 с.
Висвітлена історія міста Хмельницького (Плоскирова, Проскурова) у XV-XVIII століттях, простежена зміна власників-державців, з'ясовані періоди піднесення та занепаду міста.
Єсюнін С. Незнане Поділля : краєзн. вид. / С. М. Єсюнін. – Городок : Бедрихів край, 2012. – 156 с.
У виданні Єсюніна Сергія Миколайовича, провідного наукового співробітника Хмельницького обласного краєзнавчого музею, зібрані нариси краєзнавчого змісту, що торкаються історії Поділля та Південної Волині (територія Хмельницької області), більшість яких була свого часу надрукована у газеті "Поділля" та "Місто". Розраховане на науковців, краєзнавців, учителів шкіл, студентів, учнів, всіх, хто цікавиться історією Хмельниччини. Колекція фото та документальних матеріалів із фондів Хмельницького обласного краєзнавчого музею, редакції газети "Є" та особистого архіву автора.
З книги ви дізнаєтеся, що наш земляк-чемерівчанин став героєм Великої Британії. З Городком було пов'язане життя наших земляків: одного із найвидатніших мікробіологів світу та героя російсько-турецької і Вітчизняної війни 1812 року. Завдяки палкому коханню Теофіполь отримав сучасну назву, а один із мостів через річку Гудзон у Нью-Йорку та залізнична станція Наркевичі Волочиського району – дітища подолянина. Книга допоможе читачеві здійснити подорож до минулого століття, відкрити для себе чимало цікавого та несподіваного.
Цікаві факти про Поділля із розділу книги "Тільки факти".
У 2014 році за результатами підведення підсумків загальнообласного дослідження «Краща книга Хмельниччини – 2014» видання стало кращим у номінації «Історико-краєзнавче видання».
Єсюнін С. Місто Хмельницький : історія, події, факти / Сергій Єсюнін. – 2-ге вид., перероб. і допов. – Хмельницький : Мельник А. А., 2008. – 126 с.
У книзі вперше зібрані найбільш важливі фактографічні відомості з історії міста Хмельницького від найдавніших часів до сьогодення. Видання розраховане на науковців, краєзнавців, учителів шкіл, студентів, учнів, всіх, хто цікавиться історією міста Хмельницького.
Єсюнін С. Прогулянка Проскуровом : іст. нариси / Сергій Єсюнін. – Хмельницький : Мельник А. А., 2008. – 168 с.
Відпочивати можна по-різному. Можна гуляти лісом, можна ходити у гості, а можна здійснити прогулянку вулицями міста. На карті Хмельницького зафіксовано понад 600 вулиць, провулків, проїздів та майданів. На сторінках книги пропонується подорож найстарішими вулицями Хмельницького, розповідається про окремі будинки та події, що пов'язані з ними. Подано також багато іншої інформації, яка вимальовує історичний портрет міста у ХІХ-ХХ ст.
Історія міста Хмельницького: документи і матеріали / Упорядник Єсюнін С. М. – Хмельницький : Мельник А. А., 2006. – 80 с.
У виданні зібрані описи міста Хмельницького (Плоскирова - Проскурова) від найдавніших часів до сьогодення. Розраховане на науковців, краєзнавців, учителів шкіл, студентів, учнів, всіх, хто цікавиться історією міста Хмельницького.
Єсюнін С. Вулиці Хмельницького : іст.-довідк. вид. / С. Єсюнін. – Тернопіль : Андріїшин В. П., 2005. – 122 с.
У книзі вперше зібрані відомості про 525 вулиць, провулків, проїздів, майданів міста Хмельницького (станом на 1 грудня 2005 р.). Подано інформацію про місце розташування, час заснування та перейменування вулиць, коротку історичну довідку, а також інформацію про персоналії, якщо її іменем названо вулицю, провулок чи проїзд. Видання розраховане на науковців, краєзнавців, учителів шкіл, студентів, учнів, усіх, хто цікавиться історією Хмельницького.
Єсюнін С. Місто Хмельницький: історія, події, факти / С. М. Єсюнін. – Хмельницький : Міська друкарня, 2004. – 112 с.
У книзі вперше зібрані найбільш важливі фактографічні відомості з історії міста Хмельницького від найдавніших часів до сьогодення. Видання розраховане на науковців, краєзнавців, учителів шкіл, студентів, учнів, всіх, хто цікавиться історією міста Хмельницького.
Єсюнін С. Хмельницький футбол : історія, події, статистика / С. М. Єсюнін. – Хмельницький : Міська друкарня, 2000. – 78 с.
Пропоноване видання – перша спроба систематизувати відомості з історії розвитку футболу в м. Хмельницькому (до 1954 року Проскурові) на прикладі його головної команди – "Динамо", згодом "Поділля". Використані документи та фотографії з фондів краєзнавчого музею, Держархіву Хмельницької області, спогади ветерана спорту Костянтина Церді.
Окремі видання у співавторстві:
Єсюнін С., Ващук Д., Гловацький А. Історія адвокатури Хмельниччини: моногафія / Сергій Єсюнін, Дмитро Ващук, Антон Гловацький: Серія "Регіональна історія адвокатури". – Київ : КВІЦ, 2018. – 324 с.: іл.
У монографії досліджено історію адвокатури Хмельниччини від найдавніших часів до сьогодення, проаналізовано правові засади її становлення у цьому регіоні ХІІІ-XVIII ст. Опрацьовано сторінки адвокатури Поділля в період її інтеграції до державної системи Російської імперії у 1793-1864 рр. Проаналізовано інститут повірених та розвиток адвокатури на Поділлі у 1864-1917 рр., зокрема створення присяжної, функціонування приватної і підпільної адвокатури. Через призму діяльності адвоката – державника Григорія Степури показано українські національно-визвольні змагання на Поділлі у 1917-1921 рр. Досліджено організацію адвокатури краю у міжвоєнний період, в роки нацистської окупації, а також у радянський час та в період доби незалежності України. Встановлено відомі постаті подільської адвокатури від першої половини ХІХ до кінця ХХ ст.
Для істориків, адвокатів, краєзнавців, а також широкого кола читачів, які цікавляться історією адвокатури та новітньою історією України.
Єсюнін С., Казанцев Д. Історія міста Хмельницького в листівках / Єсюнін С., Казанцев Д. – Хмельницький : Стрихар А. М., 2018. – 76 с. : іл.
У 2010 році був створений музей історії села Копачівки.
На сьогодні – це найбільший сільський музей Хмельницької області. Серед майже тисячі предметів старовини – археологічні знахідки, монети, предмети етнографії та побуту, зброя, нагороди, зразки техніки, фотографії, документи...
Музей історії депо Гречани. Путівник. – Хмельницький : Мельник А. А., 2013. – 20 с. : іл.
Музей історії локомотивного депо Гречани – один із найкращих музеїв Південно-Західної залізниці. Його експозиція розповідає про історію та сьогодення депо, яке 2013 року відзначило своє сторіччя.
Туристичні маршрути Хмельниччини/ [авт. проекту : Сергій Федоченко, Тетяна Колесниченко ; авт. тексту : Сергій Єсюнін, Віра Шпильова, Ігор Западенко, Олексій Тимощук, Тетяна Колесниченко ; худож. оформ., дизайн : Олег Лукашенко ; фото : Олександр Колосовський, Євгеній Дорофєєв, Сергій Прищепа, Валерій Хома, Дмитро Скрипник ]. – Хмельницький : Поліграфіст-2, 2013. – 176 с.
Путівник містить опис 8 туристичних маршрутів Хмельниччини. З півночі до центру та півдня він проведе вас по найцікавіших історичних та культурних місцях області. Описи історії, її пам'яток, а також найкрасивіших природних принад Поділля, які ви можете відвідати, допоможуть вам краще пізнати цей багатий край.
Путівник. Хмельницька область / редкол. : І. Курус (голова), Л. Баженов, Ю. Боєв та ін. ; худож. Б. Логінов, П. Машков. – Київ. : Богдана, 2010. – 320 с. : іл.
"Путівник. Хмельницька область" є туристичним провідником. Подані в ньому детальні екскурсійні розповіді стануть мандрівнику за гіда, а понад 1000 фотографій та ілюстрацій – зручним візуальним доповненням. Книга містить поради, які допоможуть здійснити подорож з легкістю і комфортом.
Вулиці Хмельницького : [фотоальбом] / автори Л. Черевченко, В. Андріїшина ; автори фотогр. К. Жданов, Ю. Крамар ; худ. оформ. М. Бортник. –Хмельницький : Тріада-М, 2008. – 56 с. : 46 фотогр.
Фотоальбом вміщує інформацію про історію центральних вулиць міста Хмельницького та багато фотографій найкрасивіших його куточків.
Болохівська земля/ В. Олуйко, Б. Грищук (ідея), С. Єсюнін (підготовка тексту) та ін. – Хмельницький : Поліграфіст, 2008. – 32 с. :іл.
В наш час відбуваються відкриття забутих імен, подій історії, заповнення прогалин у національній пам'яті.
Поряд з цим, в наш час продовжуються відкриття нових земель... І це відбувається не десь на краю Землі, а в нашій Україні, на рідній Подільській землі.
Мова йде про "відкриття" літописної Болохівської землі – пращура нашого Поділля у ХІІ-ХІІІ століттях.
У ті непрості для нашого краю часи на території сучасних Хмельницької, Житомирської та Вінницької областей існувало державне утворення – Болохівська земля –яка знаходилась між потужним Галицько-Волинським та Київським князівствами і по якій проходив головний торговий шлях із заходу на схід.
Тихомель: початок нового літописання/ В. Олуйко, Л. Коваленко, С. Єсюнін. – Хмельницький : "АВІСТ", 2008. – 24 с. :іл.
Враховуючи унікальність Тихомельського городища та аріанської вежі-каплиці виникає гостра потреба їх збереження та охорони, й разом із тим музеєфікації та використання як туристичного об'єкта.
Хмельниччина справжня: Фотокнига/ Автори текстів: Сергій Єсюнін. – Хмельницький : Поліграфіст-2, 2007. – 156 с.
Фотокнига "Хмельниччина справжня", видання якої приурочене до 70-річчя утворення Хмельницької області, – це своєрідне вікно в історію та сьогодення надзвичайно цікавого і мальовничого краю. Знайомство з подіями, що визначали його долю, з історичними та архітектурними пам'ятками, що пережили століття, з людьми, що мешкали тут колись і живуть на Хмельниччині тепер, допоможуть читачам відкрити чи глибше пізнати маленьку часточку великої України.
Хмельницький культурний: з минулого в майбутнє : [культурна спадщина та культурні осередки міста Хмельницького] / ред. : С. Єсюнін, В. Кулаківський, С. Крук та ін. – Хмельницький : ПП Дерепа, 2006. – 144 с.
Збірка "Хмельницький культурний: з минулого в майбутнє" вміщує інформацію про культурну спадщину міста, осередки та заклади культури, видатні творчі колективи, провідні громадські культурно-просвітнцькі організації, що діють у м. Хмельницькому.
Єсюнін С. Проскурів-Хмельницький. Подорож у часі : зб. нарисів / С. М. Єсюнін, Н. М. Павлова. – Хмельницький : Гонта А. С., 2006. – 60 с.
Під редакцією:
Місто Хмельницький в контексті історії України : матеріали I міжнародної науково-краєзнавчої конференції / Хмельницька міська рада, Управління культури і туризму, Хмельниц. ЦБС, Хмельниц. обл. краєзн. музей, Держ. архів Хмельниц. обл., Хмельниц. обл. орг. НСКУ ; редкол.: Л. В. Баженов (голова), С. М. Єсюнін (співголова, відп. ред.), ред.: В. Г. Байдич. – Хмельницький : Мельник А. А., 2016. – 440 с. : фот.
Збірник містить матеріали I міжнародної науково-краєзнавчої конференції "Місто Хмельницький в контексті історії України", яка відбулась 22 вересня 2016 року та присвяченої 585-й річниці першої писемної згадки про місто Хмельницький та 450-річчю надання Плоскирову магдебурзького права. Матеріали друкуються в авторській редакції.
Хмельницькі краєзнавчі студії : наук.-краєзн. збірник. Вип. 1 / Нац. спілка краєзнавців України, Хмельниц. міська орг., Центр дослідж. історії Поділля ; редкол.: Л. В. Баженов ; редкол. Ю. І. блажевич ; відп. секр. С. М. Єсюнін. – Хмельницький : Мельник А. А., 2014. – 194 с.
Збірник містить наукові та краєзнавчі дослідження членів Хмельницької міської організації Національної спілки краєзнавців України та матеріали їх колег з інших регіонів.
Літопис Хмельнччини - 2010: краєзнавчий збіник. – Хмельницький : Мельник А. А., 2006. – 126 с., іл.
Краєзнавчий збірник "Літопис Хмельниччини - 2010" містить статті, повідомлення та розвідки з різних аспектів музеєзнавства, археології, історії та природи Хмельницької області від найдавніших часів до сьогодення.
Видання містить матеріли досі маловивчні та невідомі.
Збірник рорахований на науковців, освітян, краєзнавців, народознавців і всіх тих, хто цікавиться, вивчає та пропагує історію і сьогодення Хельниччини.