У 2024 р. бібліотеки Централізованої бібліотечної системи Хмельницької міської територіальної громади (далі — ЦБС Хмельницької міської ТГ) працювали над: сприянням національно-патріотичному вихованню мешканців громади, розвитку критичного мислення та інфомедійної грамотності, неформальної та інформальної освіти; наданням інформаційної підтримки населенню, з урахуванням потреб нових категорій користувачів (захисників та захисниць України, ветеранів російсько-української війни та членів їхніх сімей, волонтерів, ВПО); створенням у бібліотеках просторів безпеки, підтримки, допомоги для ВПО та мешканців громади; забезпеченням якісними й доступними бібліотечними послугами; об'єднанням міської територіальної громади читанням.
Бібліотеки постійно працюють, аби допомагати читачам знаходити «СВОЇ» книги та ні за яких обставин не припиняти читати. Для цього книгозбірні організовують творчі заняття, конкурси й піар-акції та залучають до них користувачів, насамперед дітей. Одним із таких є щорічний конкурс дитячого читання «Лідер читання». Він проходить з метою стимулювання інтересу дітей до читання та популяризація найкращих надбань української та світової літератури. Читачка бібліотеки-філії №8 ім. І. Іова Валерія Підвербна перемогла у І (міському) етапі Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання – 2024» та представила ЦБС на обласному рівні.
Проєкт реалізується у співпраці з Публічною бібліотекою ім. Лесі Українки (м. Київ) (очолює Романюк Ольга Іванівна), яка залучає кошти благодійників, щоб допомогти українським бібліотекам, які постраждали через війну. Бібліотеки-філії отримали 358 примірників книг на загальну суму 83 838,00. грн. та по ноутбукові вартістю 18,0 тис. грн. (загалом техніка — 54,0 тис. грн). Загальна вартість проєкту — 137,8 тис. грн. Початок реалізації — з 01.07.2024 р.
З вересня 2024 року у Центральній публічній дитячій бібліотеці стартував проєкт «Територія надії», у межах грантової програми «єМістечко — простір для кожного в Україні!», фінансування Фондом «Пам'ять, відповідальність і майбутнє» (EVZ). Проєкт має важливу місію — стати третім місцем для соціальних зустрічей, де люди збираються разом, щоб обмінюватися ідеями, працювати, вчитися або просто проводити час разом. Також «Територія надії» є необхідним комунікативним простором для людей, які пережили свого часу нацистські переслідування, для представників меншин і внутрішньо переміщених осіб, загалом людей різного віку, які потребують підтримки в суспільстві.
У партнерстві з БФ «Карітас — Хмельницький УГКЦ» бібліотека організовує тематичні зустрічі та об'єднує групи людей у безпечному просторі задля ефективного дозвілля, що сприяє психологічній підтримці різних верств населення. Загальна вартість проєкту — 59,0 тис. євро, як фінансування непокритих потреб з Фонду солідарності 2024, а саме: проведення ремонту бібліотеки, закупівля меблів, оргтехніки, обладнання для проведення психологічних занять, кошти для організації тренінгів, екскурсій, транспортні витрати, оплата праці спеціалістів, адміністративні витрати.
Проєкт підтримується у межах бюджету Солідарності Фонду EVZ. Метою німецького Фонду «Пам'ять, відповідальність і майбутнє» (EVZ) є збереження пам'яті про злочини націонал-соціалізму.
До нового та вкрай актуального проєкту «Здобуття цифрових навичок у бібліотеках — Хабах цифрової освіти» у травні 2024 року доєдналися книгозбірні ЦБС Хмельницької міської тергромади. Ініціативу започаткувала ВГО «Українська бібліотечна асоціація» за підтримки Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні у межах «Проєкту підтримки Дія», що реалізується за фінансування Швеції, та у співпраці із Міністерством цифрової трансформації.
Чимало позитивних відгуків надходить від користувачів бібліотек — тих, хто уже мав змогу в бібліотеці завдяки проєкту «Здобуття цифрових навичок у бібліотеках — Хабах цифрової освіти» прокачати свої цифрові навички. Проведено навчання для 436 користувачів в межах проєкту. Участь у проєкті «Здобуття цифрових навичок у бібліотеках — Хабах цифрової освіти» взяли: Центральна публічна бібліотека, міські філії №№ 2, 7, 8, 9, 11, 13, бібліотеки сіл Давидківці, Пирогівці, Богданівці, Масівці.
У бібліотеці-філії №14 розпочав свою роботу новостворений простір активної безпечної локації, інтеграції, комунікації «ПАБЛІК». Проєкт став переможцем Бюджету участі 2024 року в категорії «Адаптація, інтеграція внутрішньо переміщених осіб». Його своїми голосами підтримали хмельничани. Ініціативу реалізовано коштом міського бюджету, на базі книгозбірні, що розташована в мікрорайоні Ракове. Вартість проєкту — 350,0 тис. грн.
Метою проєкту «Паблік» є створення безпечного інтерактивного інформаційно-комунікативного простору в бібліотеці, який надає відвідувачам психологічну підтримку, можливості для навчання, інтеграції та доступу до ресурсів і послуг, спрямованих на зниження стресу та покращення загального психологічного здоров'я. Бібліотека — це нейтральне місце, де можна працювати, відпочивати, навчатися. Тут кожен може провести свій вільний час. У місті Хмельницькому через повномасштабне вторгнення перебуває велика кількість сімей з дітьми з числа внутрішньо переміщених осіб. Їм потрібно допомагати інтегруватися й соціалізуватися. Бібліотека-філія №14 знаходиться в спальному мікрорайоні міста, де переважають багатоповерхові будинки, в яких у тому числі проживають сім'ї військовослужбовців та ВПО.
Ще один проєкт-переможець Бюджету участі 2024 року — центр «Добро». Це ініціатива, спрямована на створення простору для підтримки соціально незахищених верств населення в Пироговецькому старостинському окрузі. Реалізація проєкту відбуватиметься на базі Пироговецької бібліотеки-філії №18. Тут створено простір, призначений для навчання, розвитку та спілкування, проведення майстер-класів, тренінгів та лекцій, виїзних психологічних та юридичних консультацій. Вартість проєкту — 350,0 тис. грн.
Протягом року бібліотеки ЦБС залучили позабюджетних коштів 3,0 млн. грн. (на формування фондів — 369,7 тис. грн).
Протягом року працівники системи:
♦ залучили 39 740 користувачів;
♦ видали 733 677 примірники літератури;
♦ бібліотеки відвідали 268 603 читачі;
♦ надали платних послуг на суму 200 461 грн;
♦ провели 1 689 масових заходів, з них 247 – книжкові виставки.
Книжковий фонд ЦБС Хмельницької міської ТГ на 01.01.2025 р. становить 313 540 примірників на загальну суму 5 608 128,64 грн. Українською мовою — 254 390 примірників, що складає 81 % від загального фонду. Це на 13 % більше, ніж торік. Всього надійшло 5 792 примірники: 4 910 книг та 882 періодичних видання. Це на 746 примірників менше, ніж у 2023 році.
У 2024 році на комплектування фондів ЦБС Хмельницької міської ТГ було використано 767 974,44 грн., а саме:
♦ 338 079,00 грн — міський бюджет (1199 прим. книг);
♦ 15 000,00 грн — міський бюджет, спецрахунок (47 прим. книг);
♦ 45 214,85 грн — за програмою «#Щодня читай українською» (239 прим.);
♦ 17 578,00 грн — обмінний фонд (139 прим. книг);
♦ 34 889,59 грн — за Державною програмою (131 прим. книг);
♦ 256 343,00 грн — подаровані книги (2737 прим. книг);
♦ 60 870,00 грн — заміна та покриття недостачі (418 прим. книг).
На передплату періодичних видань для бібліотек на 2025 рік коштів з міського бюджету виділено — 98 995,22 грн.
Надійшло:
♦ 4 910 примірників книг;
♦ 2 484 назви, що на 1266 примірників менше, ніж у 2023 р.;
♦ 4 815 примірників надійшло українською мовою, що становить 98% від кількості всіх нових книг (19 книг польською мовою та 76 книг іноземними);
♦ 745 журналів;
♦ 137 комплектів газет.
Всього нових надходжень — 5 792 примірники.
У 2024 р. автори книг, користувачі, громадські організації, структурні підрозділи міської ради подарували 2 737 примірників книг на суму 256 343,00 грн. Щиро вдячні усім за подаровані книги.
Отримали книги бібліотечної серії Хмельницької ОУНБ. У цьому році — 50 примірників на загальну суму 4 540,00 грн.
89 примірників одержали від Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки (м. Київ), на загальну суму 13038,00 грн.
Книг у межах Державної програми «Українська книга» — 131 прим., на 34 889,59 грн. За міською програмою «#Щодня читай українською» надійшло 239 прим., на 45 214,85 грн.
22 травня, напередодні Дня Героїв, у Мистецькому дворику відбулася презентація збірки творів воїнів-хмельничан «Герої серед нас». Видання підготувала й представила Центральна публічна бібліотека. До збірки увійшли літературні твори 9 захисників-хмельничан: Ростислава Балеми, Павла Жука, Артема Задоянчука, Сергія Ілаша, Михайла Цимбалюка, Віталія Леськова, Євгенія Ролдугіна, Олександра Чабаха, Олександра Шенькарука. Всі вони стали на оборону рідної країни, аби звільнити її від загарбницьких зазіхань ворога. На жаль, чотирьом довелося героїчно полягти на полі бою.
Книгу видали відповідно до Програми підтримки книговидання та читацької культури у Хмельницькій міській територіальній громаді на 2021–2025 роки «#Щодня читай українською».
Поетичні та прозові роботи авторів, твори яких увійшли до збірки, представляли й вони самі, і запрошені читці. Також звучали авторські записи-читання, зокрема, Олександра Шенькарука, Михайла Цимбалюка, Сергія Ілаша. Особисто завітав на захід захисник, учасник АТО, батько полеглого на початку повномасштабного вторгнення поліціянта Юрія Чабаха — Олександр Чабах. Збірка «Герої серед нас» вмістила його особливу історію війни «Нездоланні повороти долі».
Окрім того, до події бібліотекарки оформили виставку портретів авторів збірки «Герої серед нас» та їхніх поетичних і прозових рядків «Слова, що дихають війною…», книжкові виставки «Боротьба нескорених» та «Волю вільних не зламати!». Важливо, що на заході відбувався збір коштів на потреби Збройних сил України. Доєднатись змогли всі охочі.
Звісно, що основним засобом в роботі бібліотеки є книги. У такий складний час, коли коштів на них виділялося замало, а попит на сучасну літературу меншим не стає, щоб задовольнити запити читачів потрібною книгою на абонементах організували попередній запис на читання. Якщо книга, яку читач запитує, перебуває «на руках», то при її появі бібліотекарі телефонують користувачу, який замовив книгу, і залишають її саме для нього.
Задля промоції книги й читання у бібліотеках постійно проводять зустрічі з письменниками та презентації книг. Протягом року відбулися зустрічі з українськими майстрами слова: Оксаною Зененко, Люко Дашвар, Олександром Красовицьким, Петром Кралюком, Віталієм Запекою, Іриною Мацко, Роксоланою Жарковою та ін.
З 11 по 28 вересня у бібліотеках ЦБС тривав літературний марафон «Слово єднає — перемогу наближає», який об'єднав літераторів, читачів, культурних діячів та інших поціновувачів українського літературного слова. У межах марафону з читачами зустрілися літератори краю: Віталій Міхалевський, Ольга Ткач, Олена Міхалець, Андрій Горбатюк, Ніна Шмурікова-Гаврилюк, Віоліна Ситнік, Ольга Сидоренко, Микола Лук'янюк, Тетяна Безушко-Граб, Наталія Поліщук, Степан Шкапій та інші.
Вже не перший рік бібліотекарі навчають своїх користувачів аналізувати інформацію в соцмережах і месенджерах, виховувати в собі навички критичного мислення, перевіряти інформацію, виявляти фейки. Адже здатність оцінювати та ефективно фільтрувати контент визнана однією з ключових навичок XXI ст. До того ж в умовах інформаційної війни, коли щодня ми піддаємось справжнім «бомбардуванням» фейковою та неправдивою інформацією, ця навичка стала критично важливою.
У бібліотеках системи постійно діє 16 клубів за інтересами, 1 лекторій та 1 факультатив, 3 групи за інтересами. Серед клубів: 6 – дитячих, 5 – для юнацтва, 5 – для дорослих. Було проведено 115 заходів, які відвідало 975 користувачів.
У соціальних мережах діють сторінки: ЦБС, філій №№ 2, 3, 4, 5 (2), 6, 7, 8, 9, 10, 11 (2), 12, 13, 14, 16, 18, 19, 20, 21, 22 (2), 23, 25 (2), 26, 27, бібліотечного пункту Копистинської бібліотеки-філії №16 у с. Колибань, бібліотечного пункту Іванковецької бібліотеки-філії №23 у с. Черепівка (2) у фейсбуку; ютуб-відеоканали — ЦБС, філій №№ 2, 4, 8, 10, 11, 12, 13, 22, бібліотечного пункту Іванковецької бібліотеки-філії №23 у с. Черепівка; сторінки в інстаграмі — філій №№ 2, 3, 4, 7, 11; сторінки в тіктоці — №№2, 3, 12, бібліотечного пункту Іванковецької бібліотеки-філії №23 у с. Черепівка.
Бібліотекарі продовжують налагоджувати зв'язки з громадськістю, розповідати про корисні для людей послуги, активно використовуючи можливості ЗМІ. Поряд із плануванням заходів, планують і їхнє висвітлення, формулюють меседжі, які необхідно донести до аудиторії через ЗМІ. У 2024 р. завдяки цій роботі отримали наступні результати: публікацій в онлайн-ЗМІ — 73, 54 телесюжети, 8 статей у друкованих ЗМІ. Були публікації в газетах «Проскурів», «Подільські вісті», «Голос України».
Найціннішими є відгуки користувачів бібліотек, яких було чимало. Тому, попри виклики, у 2025 році планується підсилити напрацювання, згуртувати колектив для більших досягнень, зберігати майбутнє разом.
|
Директорка ЦБС
Хмельницької міської територіальної громади
|
13 січня 2025 року
|
Тамара КОЗИЦЬКА |
|
|