Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
  Про ЦБС
  Бібліотеки
  Читачам
  Ресурси бібліотек
  Віртуальні виставки
  Наша Україна
  Наше місто
  Літературна світлиця
  БібліоЖиття
  Фотогалерея
  Відеогалерея
  Проєкти та програми
  Контакти
  Карта сайту
  Пошук по сайту

   

  Хмельницька міська рада

   
    Головна » Наше місто » Ми знаємо про Хмельницький все
  Колишнє Олексіївське реальне училище

  Історія. В 1900 р. було прийнято рішення про організацію в Проскурові реального училища, і незабаром на вул. Старобульварній розпочалося спорудження двоповерхової споруди нового навчального закладу. В 1904 р. основна частина будівництва була завершена і 1 червня відбулося урочисте відкриття Проскурівського реального училища, яке на честь спадкоємця престолу цесаревича Олексія отримало почесне найменування Олексіївське. Училище мало 6-річний курс навчання давало "реальну" (від лат. "геаlіs" – дійсне) середню освіту з технічним нахилом. На перших порах навчалося біля 120 дітей, але після появи всіх класів нараховувалося до 300 учнів. В роки громадянської війни 1917-1920 рр. учбовий заклад працював нестабільно, часом "реалісти" не закінчували повного курсу навчання. Серед останніх випускників Олексіївського реального училища був майбутній український письменник Микола Трублаїні (1907-1943 рр.), автор широко відомих творів "Лахтак" та "Шхуна "Колумб".

  З перших днів радянської влади реальне училище припинило своє існування. Наступні роки його приміщення займала школа, пізніше – партійні та комсомольські установи, а з 1986 р. – міськвиконком.

  Цікаві подробиці. Коли міська міщанська управа та громадськість міста в 1900 р. порушила питання про організацію реального училища, то бюрократична тяганина із узгодження цього питання у вищих установах могла б затягнулися на 2-3 роки, якби цю справу не просував один із проскурівських землевласників, старший голова Одеської судової палати, дійсний статський радник Борис Юлійович Вітте. Дякуючи лише його зв'язкам та клопотанням, питання про відкриття і подальше фінансування реального училища було вирішене в надзвичайно короткий термін. Б. Вітте "лише" надіслав телеграму своєму братові – відомому державному діячу, на той час міністру фінансів імперії, Сергію Юлійовичу Вітте, і, за його сприяння, клопотання проскурівчан знайшло "полную отзывчивость". При достатньому фінансуванні будівництво двоповерхового корпусу навчального закладу розгорнулось вже наступного року.

  Сергій Єсюнін


  Хмельницький культурний: з минулого в майбутнє : [культурна спадщина та культурні осередки міста Хмельницького] / ред. С. Єсюнін, В. Кулаківський, С. Крук та ін. – Хмельницький : ПП Дерепа, 2006. – 144 с.


  Філія №4
  Філія №4
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Меню для книгоманів
  • Зростаємо професійно
  • Мистецька вітальня
  • Наші видання
  • Послуги ЦБС
  Нові книги України, Хмельниччині та світу

  Неабияке задоволення приносять нові книги, які надходять до бібліотеки. Це радість для всіх – як для бібліотекарів, так і для мешканців громади! Багато творів подільських письменників.

  Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
  детективи
  драми
  казки
  комедії
  легенди
  ліричні вірші
  пригоди
  трилери
  фентезі
  інше

  Слідкуйте за нами у
  соціальних мережах


  © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
     Офіційний сайт
  Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
  www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
  Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
  адміністратора, а також активного посилання на сайт.
  створення
  сайту
  Студія Спектр