Вигодовський Павло (1802-1881 рр.) Хмельницька міська централізована бібліотечна система Вигодовський Павло (1802-1881 рр.) Хмельницька міська централізована бібліотечна система
  Про ЦБС
  Бібліотеки
  Читачам
  Ресурси бібліотек
  Віртуальні виставки
  Наша Україна
  Наше місто
  Літературна світлиця
  БібліоЖиття
  Фотогалерея
  Відеогалерея
  Проєкти та програми
  Контакти
  Карта сайту
  Пошук по сайту

   

  Хмельницька міська рада

   
    Головна » Наше місто » Ім’я в історії міста
  Вигодовський Павло (1802-1881 рр.)

   

   


  Павло Хомич
  Вигодовський (Дунцов)

  Акварель М.О. Бестужева, 1828 р.

  Справжнє прізвище Дунцов – єдиний декабрист, який мав селянське походження. Народився у с. Ружична Проскурівського повіту (нині Ружична – мікрорайон міста Хмельницького) в родині заможного ружичнянського селянина Тимофія Дунцова, який мав "5 коней, 2 корови, 16 вуликів із бджолами, 10 овець".

  Виховувався спочатку церковним дячком, а потім у духовному училищі села Привороття Ушицького повіту.

  У 1819 році юнак втік з дому до Теофіполя, де його прийняли в католицьке училище тринітаріїв. При вступі Павло дав згоду прийняти католицьку віру. Щоб мати змогу навчатися та в подальшому потрапити на державну службу, йому вдалося прибрати прізвище польського дворянина Вигодовського.

  Через якийсь час Вигодовський став секретарем професора М. Хенцинського у Рівному, з 1823 року – канцелярист рівненського земського суду, з 1824 року – писар у канцелярії волинського цивільного губернатора в Житомирі.

  Саме в Житомирі юний Павло познайомився з членами таємного "Товариства з'єднаних слов'ян", став завзятим прихильником революційних ідей цієї організації та влітку 1825 року був прийнятий до її лав. Потрібно відзначити, що Вигодовський був одним із найрадикальніших членів товариства, постійно виступаючи за повалення самодержавства й знищення кріпосництва виключно збройним шляхом (чим і відрізнявся від більшості декабристів).

  Після придушення повстання декабристів (14 грудня 1825 року) почалися поголовні арешти причетних до цієї справи. Вигодовського заарештували 16 лютого 1826 року в Житомирі. За тиждень його відправили на допит до Санкт-Петербурга, а 2 березня замкнули в Петропавлівській фортеці. Залишався в'язнем до 15 лютого 1827 року. Покарали Вигодовського за сьомим розрядом – "знав про задум царевбивства та належав до таємного товариства зі знанням мети" на дворічну каторгу (термін надалі скоротили наполовину) з подальшим поселенням до Сибіру.

  15 квітня 1827 року Вигодовський, закутий у ножні кайдани разом із І.Аврамовим, О.Бригеном і О.Черкасовим, прибув до Читинського острогу (нині місто Чита Російської Федерації).

  3 червня 1828 року Вигодовського перевели на поселення до міста Нарим Томської губернії (нині село Томської області Російської Федерації). Тут Павло Хомич займався кравецтвом, сільським господарством, літературною працею.

  11 листопада 1854 року Вигодовського звинуватили в образі місцевого начальства та на 10 місяців узяли під варту в Томську. Під час обшуку його наримського помешкання було виявлено написані Вигодовським трактати революційно-демократичного спрямування на 3 588 листках. Павла Хомича засудили до тілесного покарання, яке не буле застосоване у зв'язку зі сходженням на престол імператора Олександра ІІ. Вигодовського відправили до Іркутської губернії, а потім перевели до Якутії.

  Вигодовський – єдиний із уцілілих на той час декабристів не підпав під амністію 1856 року. Як адміністративно засланий упродовж 1857-1871 років утримувався в селі Нюрбинському Вілюйської округи та місті Вілюйськ (нині Республіка Саха (Якутія) Російської Федерації).

  В останнє десятиліття свого життя Вигодовський знайшов притулок при іркутському костелі (формально приписаний до села Урік Іркутської округи). Павло Хомич хворів, злидарював. У 1877 році був затриманий поліцією на два тижні за несплату мізерного податку.

  Помер Вигодовський 12 грудня 1881 року в Іркутську. До кінця свого життя зберіг вірність ідеалам декабристів.

  Його ім'я увійшло в історію міста Хмельницького і на його честь була названа одна з вулиць мікрорайону Ружична.

  1.11.2011 р.

  Використані джерела:

  1. Декабристы : биографический справочник. – М.: Наука, 1988. – С.240.
    
  2. Декабристи і Поділля : бібліографічна довідка. – Хмельницький, 2007.
    
  3. Єсюнін С. Місто Хмельницький: історія, події, факти / С. Єсюнін. – 2-ге вид., доповн. – Хмельницький, 2008. – 126 с.
    
  4. Єсюнін С. М. Хмельниччина історична: від середньовіччя до УНР // Хто є хто на Хмельниччині. Видатні земляки : презентаційно-довідкове краєзнавчо-біографічне видання / Єсюнін Сергій. – К., 2007. – Вип. 4. – С.48.
    
  5. Усенко П. Г. Вигодовський (Дунцов) Павло Хомич // Енциклопедія історії України: Т.1 : А–В / редкол.: В.А. Смолій (голова) та ін.; НАН України; Інститут історії України. – К., 2003. – С. 504.

   

  © Хмельницька міська центральна бібліотека

  Підготувала: Свириденко Валентина
  (зав. відділом обслуговування ЦБ)


  Інтернет у філії №3
  Інтернет у філії №3
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Меню для книгоманів
  • Зростаємо професійно
  • Мистецька вітальня
  • Наші видання
  • Послуги ЦБС
  Нові книги у четвертому кварталі 2021 року

  За останні місяці 2021 року до бібліотек ЦБС Хмельницької міської територіальної громади надійшло майже 1600 примірників нових книг. Багато творів для дітей та юнацтва, видань українських та світових письменників.

  Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
  детективи
  драми
  казки
  комедії
  легенди
  ліричні вірші
  пригоди
  трілери
  фентезі
  інше

  Слідкуйте за нами у
  соціальних мережах


  © ХМ ЦБС, 2010-2021 г.
     Офіційний сайт
  Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
  www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
  Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
  адміністратора, а також активного посилання на сайт.
  створення
  сайту
  Студія Спектр