Зеньковський Василь Васильович (1881-1962 рр.) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Зеньковський Василь Васильович (1881-1962 рр.) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Наше місто » Ім’я в історії міста
    Зеньковський Василь Васильович (1881-1962 рр.)

    Бережіть собори душ своїх... Бо з усього найгіршого,
    що може бути в людині, душа заяча, душа раба!

    Олесь Гончар

    Зеньковський
    Василь Васильович

    Народився 4 липня 1881 року у місті Проскурові, у глибоко православній вчительській родині. Батько – Василь Васильович з 1871 року працював викладачем Проскурівського міського училища, мав чин колезького радника, а у вільний від вчителювання час виконував функції церковного старости. Мати – Лідія Степанівна була теж вчителькою, але у жіночому відділені того ж училища. Безперечним авторитетом у сім'ї користувався дід – Василь Матвійович, який був священнослужителем Подільської єпархії. Отож, не дивно, що майбутній вчений згодом згадував: «Все дитинство моє було осяяне світлим сяйвом Церкви».

    У 1882 році родина Зеньковських за службовою необхідністю переїхала із Проскурова до Ямполя Подільської губернії. Там батько отримав посаду штатного наглядача Ямпільського міського училища, а згодом і маленький Василь пішов навчатись до того ж училища. Коли хлопцю виповнилось одинадцять, батьки відвезли його до Києва, де він закінчив гімназію та історико-філологічний факультет університету Св. Володимира. Здібного до науки юнака залишили при університеті й після дворічного наукового відрядження до Німеччини та Італії, він захистив дисертацію та став професором університету Св. Володимира. Одночасно В. Зеньковський став видним релігієзнавцем та громадським діячем православ'я, був засновником та головою Київського релігійно-філософського товариства. 

    У травні-жовтні 1918 року В. Зеньковський увійшов до складу уряду УНР гетьмана Скоропадського і  обіймав  посаду міністра віросповідань. За його ініціативи у цей нелегкий час було скликано Український Собор. Він же порушив важливе питання українізації богослужіння, зокрема перекладу Біблії і богослужбових книг на українську мову. На той час навіть багатьом церковним ієрархам це здавалося неприпустимим блюзнірством.

    Восени 1918 року професор В. Зеньковський як почесний гість, був присутнім на відкритті Кам'янець-Подільського українського університету (нині Кам'янець-Подільський національний університет ім. Огієнка).

    Проте революційні події змусили В. Зеньковського залишити Україну. Після захоплення Києва більшовиками у 1919 році емігрував за кордон. Спочатку він перебував у Югославії, ставши професором Бєлградського університету, згодом у Чехословаччині, де за його ініціативи було відкрито Вищий педагогічний інститут у Празі, директором якого він став. Там само, за ініціативи В. Зеньковського відбувся з'їзд православної молоді, що дав початок Російському студентському християнському рухові.

    У 1927 році В. Зеньковський опинився в Парижі, де розгорнув широку наукову та релігійну діяльність серед великої православної діаспори Франції. Одночасно з викладанням у Православному богословському інституті, він організував Вищі богословські курси, заснував релігійно-педагогічний кабінет, редагував «Релігійно-педагогічний бюлетень», працював у філософсько-релігійному журналі «Путь», що у 1925-40 роках видавався у Парижі під редакцією М. Бердяєва. У 1939 році був заарештований французькою владою і ув'язнений в одиночну камеру; потім перебував більше року в таборі для інтернованих на півдні Франції.

    У 1942 році В. Зеньковський прийняв сан священика, не залишаючи водночас педагогічної та наукової роботи. У 1948 році захистив докторську дисертацію на тему «История русской философии». Ця праця, вперше видана у Парижі та перекладена на кілька європейських мов, вважається феноменальною енциклопедією історії філософських пошуків в Росії. Основою для неї стали його лекції у Свято-Сергіївському богословському інституті, сама робота присвячена російській думці XVIII-XX століть. Василь Васильович вважав, що російська філософія є унікальним національним досвідом створення християнської філософії. Звертав увагу на безперервність російської філософської традиції, що зберігає, незважаючи на несхожість форм, своєрідну єдність на всіх етапах її розвитку. Значну увагу приділяв темі впливу західної думки на російську філософію.

    Серед інших праць В. Зеньковського відзначимо – «Русские мыслители и Европа», «Проблемы воспитания в свете христианской антропологи», «Основы христианской философии», «Апологетика», численні роботи, присвячені гносеології, космології, релігійній педагогіці. Наш земляк розробив власну цілісну філософсько-педагогічну систему, яка складається з трьох розділів: гносеології, метафізики та вчення про людину. Заслуговує на нашу увагу його переконання у тому, що шлях релігійного виховання та патріотизму пролягає через сім'ю. Родина – це клітина суспільства. Яка родина, така держава, яка родина, таке й суспільство. А засади родинних відносин ґрунтуються на любові. Великий педагог стверджував, що національне виховання має здійснюватися не через акцентування в ньому, а через поглиблення його зв'язків із духовним життям.

    Останні роки життя В. Зеньковський присвятив православній Церкві у Франції .був благочинним парафій Паризького округу, головою єпархіальної ради, деканом Свято-Сергієвського богословського інституту в Парижі, отримав чин протопресвітера.

    5 серпня 1962 року після тривалої хвороби Отець Василь Зеньковський помер у Парижі, похований на російському кладовищі Сен-Женев'єв де Буа під Парижем.

    За останні десятиліття, відколи було зруйновано ідеологічні бар'єри, численні роботи Василя Зеньковського, у тому числі і богословські, почали видавати на батьківщині.

    27 грудня 2007 року рішенням Хмельницької міської ради його ім'ям названа одна з вулиць міста у мікрорайоні Книжківці.

    30.11.2011 р., 07.05.2013 р., 03.01.2014 р.

    Останнє оновлення 11.05.2017 р.

     

     Використані джерела:

    1. Чайковський М. Є. Протопресвітер В. В. Зеньковський // Матеріали ІІІ науково-краєзнавчої конференції «Місто Хмельницький в контексті історії України» : ред. кол. Баженов Л. В. (голова), Блажевич Ю. І. (співголова), Єсюнін С. М. (співголова, відповід. редактор та ін.) – Хмельницький, 2011. – С.542-547.
       
    2. Юхимович О. А. В. В. Зеньковський – відомий подільський педагог // Матеріали ІІІ науково-краєзнавчої конференції «Місто Хмельницький в контексті історії України» : ред. кол. Баженов Л. В. (голова), Блажевич Ю. І. (співголова), Єсюнін С. М. (співголова, відповід. редактор та ін.) – Хмельницький, 2011. – С.547-554.

       

    © Хмельницька міська центральна бібліотека
    Сектор автоматизації бібліотечних процесів

    Підготувала: Галина Єсюніна


    Філія №11
    Філія №11
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Радимо прочитати українські книги

    Фонди бібліотек міста Хмельницького поповнилися великою кількістю української класики та книг сучасних авторів, серед яких твори-лауреати Всеукраїнської літературної премії "Коронація слова"

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр