Молотай Анатолій Михайлович (1938-2022 р.) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Молотай Анатолій Михайлович (1938-2022 р.) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Наше місто » Ім’я в історії міста
    Молотай Анатолій Михайлович (1938-2022 р.)

    Молотай
    Анатолій Михайлович

    Звання «Почесний громадянин
    Хмельницької міської територіальної громади»
    присвоєно 
    рішенням позачергової восьмої сесії
    Хмельницької міської ради від 23 вересня 2021 року.

    Молотай Анатолій Михайлович – організатор, художній керівник та головний диригент Національного президентського оркестру. Він – Народний артист України, лауреат всесоюзних та міжнародних конкурсів, професор Київської Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського, учасник ліквідації аварії на Чорнобильській атомній станції. Повний кавалер ордену «За заслуги» (ІІІ ступінь – 2003 р., ІІ ступінь – 2008 р., І ступінь – 2013 р.), автор близько 120 аранжувань для симфонічного та духового оркестрів.

    Анатолій Михайлович народився 22 серпня 1938 року в селі Ружична на Хмельниччині (нині мікрорайон Ружична м. Хмельницького). Батько – Молотай Михайло Миколайович (1917-1998 рр.). Мати – Молотай Анастасія Тимофіївна (1921-2002 рр.).

    Дружина – Інна Павлівна. Син – Валерій Анатолійович (1968 р.) – військовослужбовець. Закінчив Київське вище військово-авіаційне інженерне училище та Хмельницьку академію прикордонних військ.

    П'ятнадцятирічним юнаком Анатолій Молотай розпочав свою музичну освіту у Проскурівському військовому оркестрі (нині м. Хмельницький), музичним вихованцем якого став у 1953 році. Звідти був переведений музикантом до зразкового оркестру Прикарпатського військового округу м. Львова.

    У 1964 році, після закінчення військово-диригентського факультету Московської державної консерваторії імені П. І. Чайковського отримав фах військового диригента, проходив службу диригентом військового оркестру. З 1980 року – начальник військово-оркестрової служби, художній керівник оркестру і ансамблю пісні і танцю МВС СРСР по Українській РСР і Молдавській РСР.

    Анатолій Михайлович успішно поєднує виконавську і творчу діяльність з викладацькою роботою. Ще у 1986 році почав працювати у Київській Національній музичній академії України імені П. І. Чайковського викладачем диригування кафедри духових та ударних інструментів. Довгий час на громадських засадах є членом правління Асоціації діячів духової музики України Національної всеукраїнської музичної спілки.

    Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 29 листопада 1991 року № 1861-XII було створено Оркестр урочистих церемоній, урядових подій та державних свят. Основними завданнями оркестру були зустрічі і проводи офіційних представників іноземних держав, участь у державних святах і урочистостях, розвиток традицій українського війська та відродження національної культури. Засновником і художнім керівником – головним диригентом оркестру став Народний артист України, професор Анатолій Молотай, якого також призначили начальником військово-оркестрової служби Національної гвардії України.
     
    Творча діяльність колективу розпочалася з підготовки редакції Державного гімну України, участі в державних і громадсько-політичних заходах – Всеукраїнському Віче, святкуванні 75-річчя четвертого Універсалу, урочистостях на честь першої річниці Незалежності України. Оркестр офіційно був представлений дипломатичному корпусу, акредитованому в ті часи в Україні.
     
    Наказом Командувача Національною гвардією України від 02.06.1992 р. №17 оркестр було реорганізовано та перейменовано в Окремий зразково-показовий оркестр Національної гвардії України. З метою забезпечення музичного обслуговування заходів державного значення Указом Президента України від 30 грудня 1997 р. № 1397/97 Окремий зразково-показовий оркестр Національної гвардії України перейменовано у Президентський оркестр Національної гвардії України. Указом Президента України від 11 лютого 2000 р. № 228/200 Президентський оркестр Національної гвардії України перейменовано у Президентський оркестр Збройних Сил України.
     
    Ураховуючи вагомий внесок Президентського оркестру Збройних Сил України в розвиток української музичної культури, значні творчі здобутки Указом Президента України від 14 квітня 2003 р. № 321/2003 оркестру надано статус Національного та змінено його назву на Національний президентський оркестр. Національний президентський оркестр є одним із атрибутів голови Української держави. Відтак оркестр не просто символ української музики. Це величезний колектив професіоналів.

    Коли Анатолію Молотаю дали завдання створити оркестр, він уже викладав у Київській Національній музичній академії України імені П. І. Чайковського. Була створена комісія, яка прослуховувала кращих із кращих Так відібрали музикантів із музичної академії. Сьогодні укомплектування національних колективів діє лише на конкурсній основі. Якщо є вакантне місце – оголошується конкурс. Проте, як стверджує маестро, талановитий чи геніальний музикант не шукає роботу, робота шукає його. Тому щойно з'являється вакансія, завжди ретельно придивляються до переможців музичних конкурсів.

    Бездоганна майстерність віртуозів оркестру підкреслює той факт, що стояти на одній сцені з українським колективом вважали за честь знамениті диригенти і музиканти: Бенгт Еклаунд (Швеція), Франсуа Буланже (Франція), Венс Демартіно (США), Уено Токкасі (Японія), Міхаель Шрам (Німеччина) та інші.

    З оркестром у різні часи співпрацювали Лев Колодуб, Іван Карабиць, Євген Станкович, Анатолій Солов'яненко, Дмитро Гнатюк, Євгенія Мірошниченко, Володимир Гришко, квартет «Явір», хор Національної опери України, капела «Думка» та багато інших музичних колективів і співаків, у тому числі й зарубіжних.

    Національний президентський оркестр став «автором»
    канонічного виконання гімну України

    Очолюваний А. М. Молотаєм оркестр – це унікальний різножанровий творчий колектив, у складі якого більше 100 виконавці, що дозволяє мати духовий, камерний, симфонічний і естрадно-симфонічний оркестри. Коли більше сотні віртуозів збираються на одній сцені і починають злагоджено грати, складається враження, що потрапляєш в іншу реальність.

    Анатолій Молотай автор близько 120-ти аранжувань для симфонічного та духового оркестрів. Але він не тільки визнаний музикант, а й вроджений педагог. За свою кар'єру виховав 20 талановитих диригентів. 

    Основними завданнями оркестру є музичне забезпечення державних заходів, що проводяться за участю Президента України або під його особистим патронатом, відродження і розвиток традицій національної музичної культури України; пропаганда здобутків Національного музичного мистецтва – класичної спадщини і творів сучасних композиторів; участь у патріотичному та естетичному вихованні військовослужбовців і громадян України.

    Як зауважив Анатолій Михайлович в одному із інтерв'ю журналістці Христині Мельник:

    «Без культури ми нічого не зробимо. Виховання людини починається з її культури, світогляд формується літературою, музикою, живописом, кінематографом. Це закладається в серце, в фундамент у подальшому інтелігентної людини. Я Вам наведу приклад. Посол Франції років 10 тому у філармонії нашій грав скрипковий концерт. Взагалі аташе з культури: як вони досліджують Україну, збирають культуру, ходять в музеї, оперний театр, філармонію, виставки художні. Дуже цікавляться. А потім найкраще вони принесуть до себе».

    Національний президентський оркестр під керівництвом Анатолія Михайловича Молотая з великим успіхом гастролював у Польщі, Німеччині, Франції, Бельгії, Австрії та інших країнах ближнього та дальнього зарубіжжя.

    Широка географія виступів колективу й багатьма містами і гарнізонами України, включаючи Поділля. Анатолій Михайлович дуже любив земляків-хмельничан і використовував будь-яку нагоду аби гастрольні тури пролягали через Хмельницький. І кожного разу приїзд такого професійного колективу – це і непересічна подія і велика честь для жителів міста.

    Національний президентський оркестр України підтримує бойовий дух військовослужбовців Збройних Сил України, активно виступаючи з концертними програмами перед військовослужбовцями та членами їх сімей, військовослужбовцями-учасниками антитерористичної операції на Сході України, у тому числі й перед тими, хто знаходиться на лікуванні у військових госпіталях.

    Указом Президента України №404/2018 року "За значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави,   вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю" Молотай Анатолій Михайлович нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня.

    Помер Анатолій Молотай 29 листопада 2022 року. 

      

    Звання «Почесний громадянин
    Хмельницької міської територіальної громади»
    присвоєно 
    за видатні заслуги перед українським народом та
    Хмельницькою міською територіальною громадою.


    17.08.2016 р., 31.05.2022 р., 22.08.2022 р.

    Останнє оновлення 05.12.2022 р.

    Використані джерела:

    1. Молотай Анатолій Михайлович  [Електронний ресурс] // ВікіпедіЯ : [офіц. сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org (дата звернення 17.08.2016). – Назва з екрана.
       
    2. Молотай Анатолій Михайлович  [Електронний ресурс] // who-is-who.ua [Українська конфедеоація журналістів]: [офіц. сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://who-is-who.ua (дата звернення 17.08.2016). – Назва з екрана.
       
    3. Он играет для президента  [Електронний ресурс] // Аргументы и факты в Украине : [офіц. сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://www.aif.ua (дата звернення 17.08.2016). – Назва з екрана.
       
    4. Рішення Хмельницької міської ради «Про присвоєння звання «Почесний громадянин міста Хмельницького»» [Електронний ресурс] // Хмельницька міська рада: [офіц. сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://khm.gov.ua (дата звернення 30.05.2022). – Назва з екрану.
       
    5. Ружична: село, військове поселення, районний центр, мікрорайон  [Електронний ресурс] // Є : [офіц. сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://ye.ua (дата звернення 17.08.2016). – Назва з екрана.
       
    6. Хто є хто на Хмельниччині : довідково-біографічне видання. Вип. 1 / авт.  ідеї та авт.-упоряд. В. В. Болгов, відп. ред., худ. оформл. І. В. Болгов. – Київ : Українська академія геральдики, товарного знаку та логотипу, 2003. –  208 іл. : фот.

    © Хмельницька міська центральна бібліотека
    Відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів

    Підготувала: Галина Єсюніна


    Філія №15
    Філія №15
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Цікаві книги, які варто прочитати!
    Пропонуємо Вашій увазі нові книги у бібліотеках Хмельницької міської територіальної громади! Багато художньої літератури, твори для дітей, посібники для навчання.
     
    Всі видання подаровані в межах акції #КнижкиДаруй_ДоПеремогиКрокуй.
    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр