Сілін Радомир Іванович (1931 р.) Хмельницька міська централізована бібліотечна система Сілін Радомир Іванович (1931 р.) Хмельницька міська централізована бібліотечна система
  Про ЦБС
  Бібліотеки
  Читачам
  Ресурси бібліотек
  Віртуальні виставки
  Наша Україна
  Наше місто
  Літературна світлиця
  БібліоЖиття
  Фотогалерея
  Відеогалерея
  Проекти та програми
  Партнери і спонсори
  Контакти
  Карта сайту
  Пошук по сайту

   

  Хмельницька міська рада

   
    Головна » Наше місто » Почесні громадяни
  Сілін Радомир Іванович (1931 р.)
  Сілін
  Радомир Іванович

   

  Звання "Почесного громадянина міста Хмельницького" присвоєно рішенням 12-ї сесії Хмельницької міської ради
  №9 від 28 грудня 1999 року.

   

  Народився 27 вересня 1931 року у російському місті Курськ.

  Відомий вчений і винахідник, доктор технічних наук, професор, академік Академії інженерних наук, Української технологічної академії, Міжнародної Академії інформатизації, заслужений працівник народної освіти України.

  Сілін
  Радомир Іванович – знавець всесвітньої літератури, володіє рядом іноземних мов, фундатор технологічної науки на Поділлі.

  Під час Великої Вітчизняної війни у 1943 році хлопчик приєднався до топографічного загону, який знаходився на переформуванні у Воронежі. Він став рядовим 65-го моторизованого топографічного загону, який підпорядковувався 2-му Українському фронту. Солдатом пройшов чимало міст: бачив повністю знищений Воронеж, брав участь у наступі на Харків, потім була Курська дуга… Згодом були й інші країни: Румунія, Угорщина, Чехія, Австрія. Саме в Австрії Радомир Іванович зустрів День Перемоги. По закінченню війни переїхав до Львова.

  У 1951 році закінчив у середню школу №15 зі срібною медаллю, вступив до Львівського політехнічного інституту на механічний факультет на спеціальність "Технологія машинобудування, металоріжучі верстати та інструменти". Був активним студентом: брав участь у художній самодіяльності, декламував вірші, складав і співав з товаришем частушки, був комсоргом.

  У 1956 році закінчив інститут з відзнакою. Там і залишився працювати: спочатку на посаді асистента, потім старшого викладача, доцента, а після захисту докторської дисертації в 1973 році – на посаді професора.

  У 1974 році міністерство освіти направило Радомира Івановича Сіліна до м. Хмельницького. У 1974-2001 роках він очолював Хмельницький технологічний інститут побутового обслуговування (ХТІПО). Тут він повною мірою виявив талант видатного організатора вищої освіти і науки. Під його керівництвом технологічний інститут перетворився в Технологічний університет Поділля із сучасною інфраструктурою, матеріально-технічною базою і висококваліфікованими кадрами, налагодив зв'язки з кращими вищими навчальними закладами світу. Р.І. Сілін створив наукову школу машинобудівників, у якій підготував 8 докторів і 12 кандидатів наук. Під його керівництвом були отримані цінні для науки і практики результати, впроваджені у виробництво. У його творчому доробку майже 300 наукових праць, серед них – 7 монографій, 47 авторських свідоцтв на винаходи. Зокрема, це відомі машинобудівникам монографії та навчальні посібники "Автоматизація рахунку і розфасовки дрібних деталей", "Вібраційні пристрої в машинобудуванні", "Основи автоматики і автоматизації виробничих процесів", "Вібраційне обладнання і технологія для доводки сполучених деталей".

  Вчений нагороджений двома бронзовими медалями ВДНГ СРСР за наукові розробки. У листопаді 1981 року він брав участь у Міжнародному конгресі ЮНЕСКО з питань науки, технології освіти і національного розвитку у складі делегації України.

  З 1998 року Радомир Іванович очолював Національний комітет України з машинознавства Міжнародної федерації з теорії механізмів і машин. Він – член Дослідницької колегії радників та дійсний член академії Американського Біографічного інституту США (обраний як видатна особистість з присвоєнням почесної посади), інтернаціональна Людина тисячоліття (обраний міжнародним біографічним центром Кембриджа – Англія – за заслуги в освіті),"Людина року – 2000" (обраний Американським Біографічним інститутом США на основі його видатних досягнень, які служать значним прикладом для його сучасників і всього суспільства), державний і громадський діяч. Радомир Іванович Сілін відзначений багатьма урядовими нагородами, користується високим авторитетом в наукових та громадських колах, серед студентів та працівників університету.

   

  Звання «Почесний громадянин міста Хмельницького» присвоєно за
  значний особистий внесок в розвиток вітчизняної науки, підготовку висококваліфікованих фахівців для підприємств, установ і організацій міста, створення та розбудову першого в місті Хмельницькому вищого навчального закладу освіти – технологічного університету Поділля.

  Це було перше присвоєння звання після відновлення цієї нагороди у 1999 році. Радомир Сілін є "Почесний громадянин м. Хмельницького №1" і це визнання його заслуг перед містом.

  На честь почесного громадянина міста Хмельницького Радомира Сіліна проводять чемпіонат області з легкої атлетики, адже працюючи ректором ХТІПО-ТУП (нині Хмельницький національний університет), вніс значний вклад у розвиток спорту в цьому навчальному закладі, Хмельниччині, державі. Його зусиллями збудовані не лише навчальні корпуси, гуртожитки, бібліотека, а й спортивні споруди університету, зокрема корпус з легкоатлетичним манежем, де проводяться тренування і змагання з легкої атлетики, ігрових видів спорту, скелелазіння, єдиноборств.

  15.11.2011 р.

  Останнє оновлення 14.06.2017 р.

  Використані джерела:
   

  1. Сілін Радомир Іванович : бібліографія праць вчених університету [Електронний ресурс] //С. Г. Костогриз – Режим доступу : http://library.tup.km.ua/inf_res/bibliogr/sienes/b_Silin.html. – Назва з екрану.
    
  2. Радомир Сілін [Електронний ресурс]. – Режим доступу http://www.tup.km.ua/win/Kerivnuctvo/ludi.html. – Назва з екрану.
    
  3. Вишневська С. Радомир Іванович Сілін – фундатор вищої освіти в м. Хмельницькому / С. Вишневська // Видатні постаті міста Хмельницького : Матеріали Другої науково-практичної конференції "Місто Хмельницький в контексті історії України". – Кам'янець-Подільський, 2007. – С.128-132.
    
  4. Чемпіонат області на честь Радомира Сіліна [Електронний ресурс] // Проскурів : [офіц. сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://proskuriv.info (дата звернення 14.06.2017). – Назва з екрану.

   

  © Хмельницька міська центральна бібліотека
  Сектор автоматизації бібліотечних процесів

  Підготувала: Єсюніна Галина

  Подільська, 78
  тел. 79-44-34
  cbs.km.ua


  Жива бібліотека
  Жива бібліотека
  • Електронний каталог
  • Меню для книгоманів
  • Зростаємо професійно
  • Мистецька вітальня
  • Наші видання
  • Послуги ЦБС
  • Хмельницький в інтернеті
  • Почесні
  • Ім’я в історії міста
  • Творчість бібліотекарів
  Нові книги у третьому кварталі 2015 р.
  Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
  детективи
  драми
  казки
  комедії
  легенди
  ліричні вірші
  пригоди
  трілери
  фентезі
  інше

  Слідкуйте за нами у
  соціальних мережах


  © ХМ ЦБС, 2010-2018 г.
     Офіційний сайт
  Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
  www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
  Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
  адміністратора, а також активного посилання на сайт.
  створення
  сайту
  Студія Спектр