Бабак Іван Іванович (1923 р.) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Бабак Іван Іванович (1923 р.) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Наше місто » Почесні громадяни
    Бабак Іван Іванович (1923 р.)

    Бабак
    Іван Іванович

    Звання «Почесний громадянин міста Хмельницького» присвоєно
    рішенням п
    'ятдесят другої сесії
    Хмельницької міської ради №1 від 26 серпня 2015 року.

    Бабак Іван Іванович народився 23 березня 1923 року в с. Великий Букрин Миронівського району Київської області. В червні 1941 року закінчив Ржищівське педагогічне училище, отримав професію вчителя.

    У перший день Другої світової війни добровольцем записався до лав Червоної Армії, а вже наступного дня був направлений Ржищівським райвійськкоматом у Київське танко-технічне училище. Разом з іншими курсантами брав участь в обороні столиці України м. Києва, яка почалась 11 липня, а закінчилась 19 вересня 1941 року. Так розпочався славний бойовий шлях танкіста Івана Бабака.

    Після прискореного випуску із училища влітку 1943 року Іван Бабак у складі 25-го танкового корпусу  бився з німецькими панцирниками у великій і значущій битві – на Курській дузі, де у запеклих боях отримав три поранення, довго лікувався. У госпіталі його знайшла перша нагорода – медаль «За відвагу».

    А після одужання – знову фронт, знову бої: на Ленінградському фронті, битва за Нарву, визволення Естонії (1944-1945 рр.). Серед спогадів ветерана значне місце займає запекла битва за Нарву, яку Гітлер назвав «воротами в Німеччину» і за наказом якого естонське місто було укріплене так, що вважалося нездоланним. Досить сказати, що в 45-му гвардійському танковому полку, в якому Іван Бабак служив заступником командира роти з технічної частини, в ході цієї операції змінили три склади танків. Там Іван Іванович був двічі поранений.

    Згодом, ставши командиром танкової роти, брав участь у визволенні від фашистів острова Сааремаа і островів Моонзундського архіпелагу в Балтійському морі. У місті Клаго наші танкісти звільнили з полону велику групу військовополонених.

    Фронтове життя танкістів було надзвичайно коротким, екіпажі машин змінювались у боях за лічені дні, але старшому лейтенанту Бабаку пощастило зустріти День Перемоги, щоправда, з п'ятьма пораненнями.  Це було у звільненій столиці Естонії, Таллінні. Іван Бабак пройшов шляхами Другої світової війни з першого до останнього дня, почавши свій бойовий шлях з курсанта, а закінчив командиром танкової роти легендарних Т-34.

    Бойові заслуги Івана Івановича високо оцінила Батьківщина. За звільнення Нарви він отримав другу медаль «За відвагу», а за звільнення столиці Естонії Таллінна – орден Червоної Зірки. За мужність і героїзм на фронтах він був нагороджений орденами Богдана Хмельницького, Вітчизняної війни І ст., Знаком Пошани, медалями «За бойові заслуги», «За оборону Києва» та іншими – всього 40 урядових нагород. Він – Почесний ветеран України, нагороджений Почесною відзнакою Хмельницького міського голови і визнаний «Людина року – 2012» у номінації «Гордість краю». Багаторазово нагороджувався Почесними грамотами міського голови м. Хмельницького, Хмельницької ОДА, Мінавтотранспорту України, Міністерства Оборони та іншими.

    Після війни молодого, але вже досвідченого командира-танкіста командування з армії не відпустило. У 1949 році І. Бабак вступив, а у  1955 році закінчив інженерно-танковий факультет Московської військової академії бронетанкових та механізованих військ. Служив у Сибіру, Німеччині, військовим радником брав участь в арабо-ізраїльській війні. Згодом доля привела до м. Хмельницького, де з 1965 року по 1975 рік Іван Іванович служив на посаді заступника командира 17-ої гвардійської мотострілецької дивізії з технічної частини. Загалом в лавах армії прослужив більше 30 років.

    Іван Іванович Бабак ініціатор, конструктор та виробник танка-пам'ятника, єдиного в світі марки Т-34-76-85, який в квітні 1967 року був встановлений біля Будинку офіцерів, як пам'ятник визволителям м. Проскурова від німецько-фашистських загарбників. В теперішній час танк встановлений в Сквері танкістів на перетині вулиць Кам'янецької та Сковороди.

    Після звільнення з військової служби працював заступником начальника облуправління «Хмельницькавтотехобслуговування», згодом замісником начальника обласного об'єднання автостанцій з безпеки дорожнього руху – ревізором з безпеки дорожнього руху Міністерства автотранспорту України. Брав активну участь у будівництві Хмельницької автостанції №1, в реконструкції автостанцій №№2 і 3.

    Іван Іванович займається громадською діяльністю та військово-патріотичним вихованням молоді. Він – член обласної та міської рад організації ветеранів України, член правління міського товариства інвалідів ВВВ та Збройних сил, почесний голова ветеранської організації 17-ої гвардійської мотострілецької дивізії, член рад музеїв 17-ої гвардійської мотострілецької дивізії та однополчанина-танкіста, Героя Радянського Союзу Володимира Вайсера.

    Іван Бабак є автором книги спогадів «С уважением к прожитому. Воспоминания танкиста», а також самобутнім художником. Написав більше 200 картин. Частина цієї колекції побувала на двох персональних художніх виставках у місцевому музеї. 

    Звання «Почесний громадянин міста Хмельницького» присвоєно за
    активну громадську діяльність, вагомий особистий внесок у патріотичне виховання
    молоді міста Хмельницького, багаторічне служіння Батьківщині та міській громаді.

    15.07.2016 р.

      

    Використані джерела:

    1. Івану Бабаку – 90 років // Проскурів. – 2015. – №28. – 16 липня. – С. 5
       
    2. Михайловський І. У боях його смерть не здолала / Іван Михайловький // Проскурів. – 2015. – №28. – 16 липня. – С. 12
       
    3. Підтримуємо кандидатуру Івана Бабака / Григорій Атаманюк, Григорій Богуцький, Микола Марусяк // Проскурів. – 2015. – №29. – 23 липня. – С. 4 
       
    4. Почесні громадяни міста Хмельницького : збірник / Хмельницька міська рада ; відп. за вип. Г. Мельник. – Хмельницький : Сторожук О.В., 2020 – 152 с.
       
    5. Рішення про присвоєння звання «Почесний громадянин міста Хмельницького» [Електронний ресурс] // Хмельницька міська рада : [офіц. сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу:http://khmelnytsky.com (дата звернення 15.07.2016). – Назва з екрану.
       
    6. Салій І. Спогади фронтовика Івана Бабака / Ірина Салій // Проскурів. – 2012. – №18. – 3 травня. – С. 4 
       
    7. 1418 днів і ночей танкіста Івана Бабака [Електронний ресурс] // Міністерство оборони України : [офіц. сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://www.mil.gov.ua  (дата звернення 15.07.2016). – Назва з екрану.

     © Хмельницька міська центральна бібліотека
    Відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів 

    Підготувала: Галина Єсюніна


    Філія №7
    Філія №7
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Світові бестселери, твори місцевих авторів, пізнавальна та довідкова література, багато книжечок для дітей!

    За останні місяці 2016 року до бібліотек Хмельницької міської ЦБС надійшло 1657 примірників нових книг. 

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр