Дмитрик Володимир Андрійович Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Дмитрик Володимир Андрійович Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
  Про ЦБС
  Бібліотеки
  Читачам
  Ресурси бібліотек
  Віртуальні виставки
  Наша Україна
  Наше місто
  Літературна світлиця
  БібліоЖиття
  Фотогалерея
  Відеогалерея
  Проєкти та програми
  Контакти
  Карта сайту
  Пошук по сайту

   

  Хмельницька міська рада

   
    Головна » Літературна світлиця » Літератори Поділля
  Дмитрик Володимир Андрійович

  Дмитрик Володимир Андрійович народився 1 січня 1952 р. в с. Тернавка Ізяславського району на Хмельниччині в сім'ї лікаря. Потяг до віршування Володимир Дмитрик продемонстрував ще в шкільні роки. Але в ті далекі часи юності святої не думалося й не гадалося, що згодом виростуть власні поетичні крила, що юначе захоплення стане сенсом всього його життя, що займеться літературою навсправжки і надовго…

  Закінчив Харківський держ. ін-т культури (нині – Академія культури). З 1972 р. працював в установах культури та мистецтва ряду областей України. У1984-1991 р. – ст. методист Хмельницького обл. клубу-лабораторії кінолюбителів облпрофради. Автор сценаріїв та муз. оформлень десятків кінофільмів, які були відзначені на всесоюзних та республ. фестивалях кінотворчості в Ташкенті, Свердловську, Суздалі, Дніпропетровську. Окремі фільми знаходяться у фондах Хмельницького обл.краєзнавчого музею.

  Перші публікації з'явились у 1971 р. В 1993 р. брав участь у створенні Хмельницької літературної спілки «Поділля». Згодом спілку очолюватиме, редагуватиме в співавторстві з Миколою Хоружим, Іваном Кубицьким та Анатолієм Площинським газету «Літературна громада», видаватиме альманах «Творче Поділля», організовуватиме постійний літературний конкурс «Хмельниччина поетична», а кращі твори переможців видаватиме в книгах-збірках «Безсоння вишень» (2000 р.) та «Осик осінній сон» (2001 р.).

  Подвижництво В. Дмитрика на ниві піднесення літературного про­цесу на Хмельниччині ще й досі ніким належно не поціноване. А зроб­лено дуже багато. Треба мати мужність Володимира Андрійовича, щоб на шкоду власній творчості займатися щоденною рутинною роботою: вишуковувати кошти на видання чергового номера альманаху, редагувати та впорядковувати поетичні збірки побратимів по спілці, проводити конкурси, семінари з поетами-початківцями тощо. А для того, щоб власним поетичним словом нести ідеї гуманізму, йому залишається тільки ніч. Мимоволі став «Поетом Ночі»:

  Всю ночь не сплю.
  Всю ночь один.
  Не нахожу себе покоя.

  Среди обглоданных осин
  Блуждает кто-то в маске Гойи.

  А далі з розпачем питає в себе:

  Что я могу с собою взять в объятья ночи?
  Поэм забытых хоровод? Любимой очи?

  І скільки тих «нічних етюдів», віршів-роздумів, віршів-експромтів, віршів-сповідей народилося в затінках нічних каштанів вулиці Проскурівської?.. Більшість з них знайшли свій «прихисток» у збірках «Ученик Садовника» (1998), «Идупо Проскуровской»(2000).А скільки стерлося з пам'яті?

  Володимир Дмитрик є автором мініоповідання «Книга», де в образі старого книгаря Менделя Фрульмовича автор сповідує високі ідеї гуманізму. Цікаві роздуми письменника про Книгу, як живу Істоту:

  «Я навіть не уявляв тоді, що написана рукою людини книжка теж думає, теж щось знає про вас, ніби знає, ні, відчуває, того, хто її читає: злодій, заздрісник, лицемір або просто допитливий хлопчина. Все Вона знає, ця Книга. І не стерпить, відомстить або ж щедро обдарує тою благодаттю, як залишиться з тобою до кінця твоїх днів, прийде час...»

  З 1997 по 2006 рр. – голова спілки, в.о. редактора часопису «Літературна громада». Багато нарисів і статей В. Дмитрика друкувалося в газетах «Літературна громада», «Подільські вісті», «Проскурів», в альманахах та журналах. Більшість з них увійшли в книгу «Прообраз» (TOB «Евріка», 2001 р.).

  Сьогодні в центрі нашої уваги поетичне Слово Володимира Дмитрика. В основі своєї поетики митець дотримувався переважно усталених норм віршування. Писав традиційним дво- і тристопним амфібрахієм та анапестом, використовував тристопний дактиль або чотири-шестистопні ямби та хореї. Хоча часто «порушував» старі канони поетики, виходив за рамки звичних норм в пошуках нового самовираження, використовував змішаний віршований розмір:

  Шкуркой куницы ваши мысли лоснятся,
  Меняют свой цвет по ведению случая.

                        («Иду по Проскуровской»)

  Зустрічається і верлібр (вільне неримоване віршування):

  Моя любовь!
  Наверняка
  Ты сегодня ужинаешь в одиночестве,
  Нарушая установленный обычай.

                            («Ученик садовника»)

  Пробував себе і в жанрі стародавнього японського хоку (хайку) – неримований тривірш про природу з чітко визначеною кількістю складів – 5, 7, 5.

  Вночь засмотрелся –
  Стожары рассыпались
  Листьями лавра.
  «Рисунки тушью наизусть»
  Ах! Взрастить из саженца да дерево...

                               («Ученик садовника»)

  А вірші «Каждую осень» та «Вычура» написані в стилі візуальної поезії. В. Дмитрик не цурається прийомів івано-франківських бубабістів («Нова дегенерація»), які спеціалізуються на антипоемах, антивіршах і т. д.:

  Я молод был.
  Я Маркса пил,
  Закусывая большевиками.

  Иду по Проскуровской»)

  Наведені приклади говорять, що поезія для В. Дмитрика – це не просте римування слів, гра метафоричних «зайчиків». Це своєрідна нічна аутотерапія після важкого дня. Поетичні розміри ваблять його магією своєї ритміки, смисловою семантикою слів, калейдоскопічністю поетичних образів. У цьому поетичному дійстві є щось космічне, утаємничене, позачасове, підсвідоме. Це молитва душі, її очищення від бруду буденщини.

  З 2007 р. – відповідальний секретар Хмельницької облорганізації Національної спілки журналістів України. Автор ряду поетичних збірок, серед яких: «Ученик Садовника», «Иду по Проскуровской», прозових книжок та публіцистики. У книжці «Прообраз» дав творчі портрети сучасних митців України. Упорядник та редактор ряду видань, серед яких – альманахи, антології хмельницьких авторів. Член Національної спілки журналістів України (2000). Лауреат мистецької премії ім. Б. Хмельницького (2006). Нагороджений Нагрудним знаком «Відмінник клубної роботи» Міністерства культури СРСР (1979), «Золотою медаллю української журналістики» (2009).

  Якщо простежити творчий поступ Володимира Дмитрика від збірки до збірки, то можна помітити своєрідний невпинний рух до самовідкриття, тобто відхід від традиціоналізму до модерну, від звичних (збитих) віршоформ – до рідкісних.

  Адже сьогодні слово «поет» – синонім слова «божевільний», себто вільний перед Богом. Бо тільки божевільний може віршувати тоді, коли в кишенях гуляє вітер. Зате в голові рояться думи, немов передгрозові хмари. І лягають на папір мережаними рядками віршів. Бо, як стверджують філософи, високе мистецтво народжується з великого болю, а великі страждання переплавляються у красу.

  Не стало видатного хмельничанина 5 травня 2018 року. Похований у м. Хмельницькому.

  Дмитрик В. Слова: сила, логос, образ, воля, автор : поезія, проза / В. Дмитрик ; уклад. В. Міхалевський. – Житомир : Євенок О. О., 2020. – 224 с.

  У книзі зібрано вірші та прозу подільського письменника та журналіста Володимира Дмитрика, написані ним в різні періоди життя. До зібрання увійшли оригінальні твори українською та російською мовами. Також вміщені автопереклади та переклади його віршів з російської.

     

  Дмитрик В. День молодого дерева : поліфонічне видання : поезія / В. Дмитрик ; пер. О. Апальков [та ін.] ; передм. М. Мачківський. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2016. – 118 с.

  В нову поетичну збірку Володимира Дмитрика «День молодого дерева» увійшли оригінальні твори російською мовою та їх переклади українською, які належать перу Павла Гірника, Івана Іова, Миколи Куземського та інших українських поетів. В перекладах, за можливості, збережено асоціативність, метафоричність художньої мови оригіналу.

  Це поліфонічне видання з першою спробою задовольнити назрілу потребу донести до широкого кола читачів художні образи сучасного подільського поета Володимира Дмитрика.

     

  Дмитрик В. Прообраз : статті, нариси, інтерв'ю / В. Дмитрик. – Хмельницький : Евріка, 2002. –  84 с.

  У книжці «Прообраз», до якої увійшли статті, нариси, інтерв'ю, написані протягом останнього десятиріччя, автор дає літературні портрети митців Поділля – наших сучасників. Вперше всі статті друкуються в авторському варіанті – без скорочень та купюр.

     

  Дмитрик В. Человек, я целую имя твое... : неизбранное : (поэзия, проза) / В. Дмитрик. – Донецк ; Мариуполь : Азовье, 2013. – 178 с.

  Поэты, как правило, мечтатели. Хмельнитчина Владимира Дмитрика, годами жившего в «башне из слоновой кости», уже не удовлетворяет только сияющая вспышка «самовитого слова». Музыкальность и изобразительность слова –  вот главная цель его исканий в поэзии.

  Поэт пробует себя в различных формах стихосложения, которые позволяют более глубоко показать внутренний мир лирического героя – нашего современника.

     

  Дмитрик В. Время верлибра: поезія, проза / В. Дмитрик. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2006. – 51 с.

  У нову збірку хмельницького поета Володимира Дмитрика «Час верлібру» увійшли переважно твори вже друковані в альманахах, антологіях і журналі «Склянка часу». Нетрадиційна форма робить вірші незвичайними в знайомому світі віршової поезії. Відсутність рими та канонічного розміру дають читачу вільне сприйняття духовного стану поета.


  Вірші автора

  * * *

  Твоє сьогодні – у моїх руках.
  Твоє учора – я в стальній облозі.
  І обидвох нас спогади тривожать,
  Ті спогади, що на семи вітрах.
  Куди ж сховатись в непогожий час?
  Який цвіркун почне за нас молиться?
  Коли з минулого видніють лиця,
  Близькі і водночас чужі для нас.
  І брешемо, що десь ще є місця,
  Де будемо ми часу непідвладні.
  Та...
  Від минулого тікати марно –
  Розп'ята пам'ять на семи вітрах!

  * * *

  Є слова
  Друже мій, є стільки слів на світі.
  Праведних,
  ганебних слів, пустих –
  Ніби костури оті. Каліці
  Зазвичай не обійтись без них.
  Є й слова, що не дають покою,
  Наче хвилі в морі кораблю.
  От би знали, що вони накоять,
  Ці слова – «кохаю» і «люблю».
  Їх, повір, не вимовляють всує,
  Носять в серці, як коштовну річ.
  В цю хвилину янгол вас цілує
  На зорі. Або ж на вічну ніч.
  Слово є, та нікому сказати,
  Крім ватаги пізніх журавлів.
  Друже мій, це як води подати.
  Вслухайся в причину рідних слів. 


  Твори автора:

  Дмитрик В. День молодого дерева : поліфонічне видання : поезія / В. Дмитрик ; пер. О. Апальков [та ін.] ; передм. М. Мачківський. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2016. – 118 с.

  Дмитрик В. Прообраз : статті, нариси, інтерв'ю / В. Дмитрик. – Хмельницький : Евріка, 2002. – 84 с.

  Дмитрик В. Слова: сила, логос, образ, воля, автор : поезія, проза / В. Дмитрик ; уклад. В. Міхалевський. – Житомир : Євенок О. О., 2020. – 224 с.

  Дмитрик В. Человек, я целую имя твое... : неизбранное : (поэзия, проза) / В. Дмитрик. – Донецк ; Мариуполь : Азовье, 2013. – 178 с.

  Плоскирів. Проскурів. Хмельницький: хмельницька поетична антологія / упоряд. В. Дмитрик. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2006. – 60 с.

  Плоскирів. Проскурів. Хмельницький: хмельницька поетична антологія / [упоряд.: В. Дмитрик, В. Міхалевський]. – 2-ге вид. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2007. – 72 с.

  Чухась Н. Цвіт хризантем [Ноти] : пісні : репертуарний збірник : [для співу без супроводу] / Н. Чухась ; ред. В. Дмитрик ; муз. ред. М. М. Кульбовський. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2006. – 44 с.

  Бортник М. Квіти під дощем : вірші укр. та рос. мовами / М. Бортник ; передм. В. Дмитрик. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2016. – 56 с.

  Гірник П. Смальта : поезії / П. Гірник ; ред. В. Дмитрик. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2006. – 64 с.


  Про нього:

  Володимир Дмитрик : поет, журналіст // Хмельницький в іменах. Прозаїки. Поети. Журналісти : довідник / уклад.: В. Дмитрик, Е. Семенюк. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2006. – С. 47.

  Дмитрик Володимир Андрійович: хмельницький літературно-публіцистичний альманах // Слово єднає. – 2018. – № 1. – С. 82.

  Кульбовський М. Зустрічайте його на Проскурівській : Дмитрик Володимир Андрійович // З подільського кореня. Кн. друга / М. Кульбовський. – Хмельницький : ЕВРІКА, 2003. – С. 138.  Бібліотека-філія №10 ім. Д. Брилінського
  Бібліотека-філія №10 ім. Д. Брилінського
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Меню для книгоманів
  • Зростаємо професійно
  • Мистецька вітальня
  • Наші видання
  • Послуги ЦБС
  Шановним любителям книг!

  Шановні любителі книги! Упродовж грудня 2017 року фонди бібліотек Хмельницької міської ЦБС поповнились новинками, що безкоштовно надійшли за Державною програмою «Українська книга» та творами подільських письменників. Усі видання виключно українською мовою.

  Чекаємо Вас у міських бібліотеках.

  Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
  детективи
  драми
  казки
  комедії
  легенди
  ліричні вірші
  пригоди
  трилери
  фентезі
  інше

  Слідкуйте за нами у
  соціальних мережах


  © ХМ ЦБС, 2010-2023 г.
     Офіційний сайт
  Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
  www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
  Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
  адміністратора, а також активного посилання на сайт.
  створення
  сайту
  Студія Спектр