Найбільшим досягненням історичного масштабу 2018 р. справедливо можна вважати надання Українській єдиній православній церкві автокефалії. Ще кілька років тому ніхто б в Україні не міг про таке і мріяти.
У жовтні Верховна Рада ухвалила в першому читанні закон про забезпечення функціонування української мови як державної. Новий закон передбачає створення інституту уповноваженого із захисту державної мови.
Верховна Рада прийняла закон про утворення антикорупційного суду на умовах, що міжнародні експерти будуть відігравати ключову роль при відборі суддів до нього.
На міжнародному рівні в 2018 р. Україна отримала летальну зброю від США, до нас приїхали комплекси Джавелін, домоглася закріплення в резолюції ООН вимоги повернути окупований Крим та звільнити політв'язнів, незаконно утримуваних в Росії. Нафтогаз переміг Газпром у Стокгольмському арбітражі.
Наприкінці 2018 р. Хмельницька міська ЦБС вдруге здобула перемогу у Громадському проекті «Бюджет міських ініціатив». Протягом року будуть реалізовані проекти «Коворкінг у бібліотеці – вільний простір для творчості» (бібліотека-філія №2) та «SMART-бібліотека – помічник «розумного міста» (центральна бібліотека).
Протягом року працівники системи:
? залучили 32 149 користувачів;
? видали 614 061 примірник літератури;
? бібліотеки відвідали 224 967 читачів;
? надали платних послуг на суму 118 747 грн.;
? провели 664 масових заходів, з них 348 книжкових виставок.
Середнє відвідування – 7. Читаність – 19. Обертаність – 1,7.
Книжковий фонд Хмельницької міської ЦБС на 1.01.2019 р. становить 355 748 примірників, з яких українською мовою – 189 377, що складає 53% від загального фонду.
У 2018 р. на комплектування фондів Хмельницької міської ЦБС було використано 540 612,58 грн., з них: 465 044,10 грн. – з міського бюджету, 75 568,48 грн. – позабюджетні кошти. Загалом на придбання книг – 440 613,73 грн., на передплату періодичних видань – 99 998,85 грн. У результаті надійшло 6 986 примірників книг, 2 230 назв, що на 803 примірники та 118 назв менше, ніж у 2017 році.
Протягом поточного року у бібліотеках-філіях проводилась робота із бібліотечним фондом та каталогами, особливу увагу приділяли розстановці книг за УДК.
У центральній бібліотеці завершено введення в електронну базу «Фонд ЦБ» мобільної частини фонду, тобто книг, які видаються найчастіше. У січні обслуговування відбувалося у тестовому режимі (паралельно з формулярним), а вже з 1 лютого абонемент відмовився від паперових формулярів. Це пришвидшило процес обслуговування користувачів. На даному етапі введенням фонду в електронну базу займаються бібліотеки-філії №10 та №13.
Хмельницька міська ЦБС працює за програмою «50 кроків, що змінять місто» (Програма розвитку міста Хмельницького у сфері культури на період до 2020 року). Згідно Програми у 2018 р. центральна бібліотека брала участь у круглому столі «Військові підрозділи і формування у Проскурові в період Української революції 1917-1921 років», науковій конференції «Творчість Івана Іова в контексті сучасних суспільно-літературних візій».
У 2018 р. було прийнято Програму підтримки книговидання місцевих авторів та популяризації української книги у м. Хмельницькому на 2018-2020 роки «Читай українською». За цією програмою видано альманах «Слово єднає!». Він складається з матеріалів про всі літературні спілки, міські заклади культури, що брали участь у заходах фестивалю «Слово єднає!» протягом 2015-2017 рр.; містить художні твори місцевих письменників, гостей фестивалю та їхні короткі біографічні довідки. Збір матеріалів альманаху та проведення його презентації, яка відбулась у вересні 2018 р. у сквері ім. Т. Г. Шевченка, здійснили працівники Хмельницької міської ЦБС. Презентація стала фінальним заходом міського літературного марафону «Читай українською», який проходив у рамках святкування Дня міста Хмельницького.
Завдяки програмі «Читай українською» фонди міських бібліотек поповнилися 684 прим. на загальну суму – 65,6 тис. грн. Відбулося 11 презентацій книг подільських авторів, що були видані за цією програмою.
У 2018 р. розширилася співпраця Хмельницької міської ЦБС з бібліотеками інших регіонів України та зарубіжжя. З наміром обмінятися досвідом приїздили методисти районних бібліотек та бібліотек ОТГ Хмельницької обл., колеги з Тернопільської міської ЦБС, Львівської дитячої міської ЦБС та із бібліотек Молдови. Відбувся бібліоспаринг «Сучасна бібліотека: рухаємося вперед»: взаємні візити бібліотек-філій для дітей №№4, 10, 12, 15 Хмельницької міської ЦБС та бібліотек-філій для дітей №6 і №7 Кам'янець-Подільської міської ЦБС.
Популяризації книги та читання сприяють нові форми бібліотечної роботи. У 2018 р. проведено 14 історичних батлів «Об'єднай Україну», в яких взяли участь понад 140 користувачів (учасники грали в історичну гру "100 років боротьби", яку підготував Український інститут національної пам'яті до 100-річчя Української революції 1917-1921 рр.) У рамках роботи БібліоХабу проводилися тренінги за участю гри «Світ громад».
У бібліотеці-філії №11 проходять сеанси спільної настільної гри «Країна гідності», участь у яких взяли міські депутати, працівники поліції.
З лютого 2018 р. центральна бібліотека для дітей №12 стала популярним телемайданчиком. Тут знято ряд сюжетів для місцевого телеканалу «TV7plus», у яких відомі люди нашого міста читали для дітей «казки на троні». Серед таких гостей бібліотеки були: Хмельницький міський голова Олександр Симчишин, поліцейська Анна Стрембіцька, начальник управління культури і туризму Хмельницької міської ради Артем Ромасюков, відомі артисти – Майя Онищук, Сергій Строян, Сніжана Туткевич-Самойлова та інші.
У рамках Всесвітнього дня поезії та Всесвітнього дня книги у вересні було організовано онлайн-марафон «Читай українською», під час якого провели понад 30 заходів, учасниками яких стали – близько 100 письменників і 800 користувачів.
Працівники Хмельницької міської ЦБС взяли участь у міському фестивалі «Медовий Спас», Хмельницькому фестивалі джазової музики «Джаз Фест Поділля». До Всесвітнього дня матері організували біля кінотеатру ім. Т. Г. Шевченка бібліотеку просто неба «І доброта, і теплота поєднані у серці мами». У рамках «Бібліотечного літа» провели понад 40 заходів для 1 500 дітей-читачів. Також бібліотеки системи взяли участь у конкурсі «Культурна спадщина та видатні постаті краю», який організувала ГО «Вікімедіа Україна» за головної інформаційної підтримки Української бібліотечної асоціації та Молодіжної секції УБА. У квітні відбувся міський (ІІ) тур обласного конкурсу «Лідер читання».
У 2018 р. проведено дві «Живі бібліотеки»: у березні – медична, присвячена Міжнародному дню здоров'я, та у травні – туристична.
У 2018 р. у бібліотеках системи продовжили свою роботу 16 клубів за інтересами. Діє 1 лекторій та 1 факультатив, 2 групи за інтересами. Серед клубів: 6 – дитячих, 5 – для юнацтва, 5 – для дорослих. 540 учасників (287 – у 2017 р.).
Міські бібліотеки активно використовують уже налагоджені зв'язки зі ЗМІ, регулярно працюють над тим, аби утримати увагу журналістів на достатньому рівні. Також займаються медіаплануванням задля того, щоб показати цільовій аудиторії різноманіття бібліотечної діяльності. До того ж у центральній бібліотеці влітку цього року відбулася друга «Школа медіаграмотності». У 2018 р. завдяки цій роботі отримали наступні результати: 176 публікації у онлайн-ЗМІ (140 у 2017 р.), 70 телесюжетів (45 у 2017 р.), 86 радіопередач (28 у 2017 р.), 79 статей у друкованих ЗМІ (52 у 2017 р.).
Популяризація роботи бібліотек та краєзнавчих матеріалів в мережі Інтернет є невід'ємною складовою діяльності ЦБС. Найлегше це робити за допомогою сайту та власних електронних баз в автоматизованій системі. З 2013 р. наповнюється база «Електронна бібліотека». У 2018 р. додано 92 статті (у 2017 р. – 90).
Інтерес до краєзнавства – це тенденція сучасності. Для представлення, популяризації та доступу до краєзнавчої інформації у ЦБС використовуються ІТ-технології. У 2018 р. ЕБ наповнилась 4 краєзнавчими збірниками завдяки співпраці відділу ІТ та ЕР з Хмельницькою міською організацією НСКУ, що триває з 2016 р. Проте, у 2018 р. на сайті стало ще на 12 книг в електронному форматі більше завдяки програмі «Читай українською». Всього у звітному році розділ «Повні тексти» наповнився 16 книгами у форматі pdf, доступними віддаленим користувачам.
Проектна діяльність – невід'ємна частина роботи міських бібліотек.
Центральна бібліотека та бібліотеки-філії №№8,11,12,13 продовжили участь у проекті «ПОЛІС» спільно з ініціатором проекту – патрульною поліцією м. Хмельницького.
Розпочато проект «Письменницькі студії у БібліоХабі». Проведено 15 зустрічей і презентацій нових книг подільських письменників та письменників з інших регіонів України.
У рамках проекту «Небесний Проскурів» міські бібліотеки отримали VR-окуляри, аби мандрувати віртуальним Хмельницьким.
У 2018 р. за кошти міського бюджету було зроблений капітальний ремонт бібліотеки-філії №6 на суму 130,0 тис. грн. Придбані меблі на 49,8 тис. грн. з міського бюджету та 14,9 тис. грн. зі спецрахунку. Ремонтні роботи тривали майже два місяці (липень-серпень). Відкриття оновленої бібліотеки відбулося на День незалежності України – 22 серпня. Його з нетерпінням чекали читачі та шанувальники – користувачі різних вікових категорій, від дошкільнят до людей літнього віку. На круглому столі «Сучасна бібліотека – успішна громада незалежної України», приуроченому відкриттю бібліотеки вдалося окреслити майбутні напрямки діяльності закладу та співпраці з громадою мікрорайону.
Популяризації послуг бібліотек у віддалених мікрорайонах приділялася значна увага. Відремонтовані бібліотеки у Лезневому та Книжківцях стали активними учасниками життя своїх громад, адже там стало комфортно знаходитися, підключено Інтернет.
Залишається гострою проблема осучаснення бібліотек: капітального ремонту та оновлення меблів потребують ще 5 бібліотек; центральна бібліотека – утеплення фасаду та заміни вікон. Для цього вишукуються різні можливості.
Наше місто Хмельницький стає все більш привабливим, змінюється, оновлюється. Приємно, що і бібліотеки Хмельницької міської ЦБС є активними учасниками цих змін, адже щодня беруть участь у культурному житті міста, забезпечують інтелектуальне дозвілля містян.
|
Директорка ЦБС
Хмельницької міської територіальної громади
|
19 січня 2019 року
|
Тамара КОЗИЦЬКА |
|
|