Хмельницька міська ЦБС - рік 2020 Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Хмельницька міська ЦБС - рік 2020 Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Про ЦБС
    Хмельницька міська ЦБС - рік 2020

    2020 рік приніс неочікувану напругу не тільки в Україну, а й у весь світі. Це пандемія COVID-19.

    Національний карантин вніс значні корективи у бібліотечне життя міста. У зв'язку із запровадженням на території України з 12 березня 2020 року карантинних обмежень, книгозбірні Хмельницької міської централізованої бібліотечної системи протягом двох місяців здійснювали свою роботу в дистанційному режимі. Вони були зачиненими, але не стали від того менше важливими та потрібними. Книгозбірні продовжили творчу діяльність і просвітництво серед читачів в онлайновому режимі.

    Бібліотеки міста Хмельницького розширили перелік та охоплюваність послуг, якими читачі можуть скористатися дистанційно. Користувачі в умовах карантину мали доступ до бібліотечних онлайн-ресурсів та отримували онлайн-послуги.

    Перше, що зробили бібліотекарі під час запровадження карантину, – активізували роботу саме з користувачами. Зокрема, створили вайбер-групи (дітей, дорослих), групи розсилки через електронну пошту. Розміщували там інформацію про онлайнові заходи та активності, які будуть відбуватися найближчим часом, інформували про онлайнові зустрічі з письменниками, рекомендували книги для прочитання, надавали консультації та довідки тощо. Бібліотеки постійно оновлювали новинний контент на сайті ЦБС, у бібліотечних блогах, соціальних мережах «Фейсбук», «Інстаграм».

    Вони швидко пристосували свої послуги до дистанційного формату. Звичну книжкову полицю замінили віртуальною, майстер-класи проводили у відеорежимі, флешмоби «перейшли» на сторінки соцмереж, опитування користувачів відбувалися через гугл-форми тощо. Онлайн-комунікацію в колективі ЦБС налагодили за допомогою створених у вайбері груп та сервісу для організації онлайн-конференцій та відеозв'язку на платформі «ZOOM».

    Також допомагали в організації процесу дистанційної роботи іншим закладам культури міста Хмельницького. Центральна бібліотека допомогла монотеатру «КУТ» розпочати проєкт «КутTV»: відкрили канал театру на ютубі та запланували онлайн-прем'єри вистав самого театру та вистав із Міжнародного фестивалю моновистав «Відлуння», який вже проходив у нашому місті в попередні роки.

    Виконавчий комітет Хмельницької міської ради за популяризацію української мови та літератури, підтримку літературної творчості місцевих авторів присудив Хмельницькій міській централізованій бібліотечній системі міську премію імені Богдана Хмельницького 2020 рокуЦе дає наснагу нам для подальшої роботи.

    Хмельницька міська ЦБС працює за програмою «50 кроків, що змінять місто» (Програма розвитку міста Хмельницького у сфері культури на період до 2020 року), згідно з якою бібліотеки брали участь у загальноміських заходах.

    У 2020 році продовжували працювати над втіленням «Програми підтримки книговидання місцевих авторів та популяризації української книги у м. Хмельницькому на 2018-2020 роки «Читай українською». Фонди міських бібліотек поповнено 782 прим. на суму 61,3 тис. грн., проведено 18 зустрічей з подільськими літераторами та презентації їхніх книг, що видані за Програмою.

    У серпні 2020 року Хмельницька міська ЦБС розпочала реалізацію  проєкту «SMALL TOWN» – в бібліотеці», який став переможцем у Громадському проєкті «Бюджет міських ініціатив», який буде реалізовуватися на базі бібліотеки-філії №10.

    Протягом року працівники системи:

     залучили 28 565 користувачів;

     видали 534 984 примірників літератури;

     бібліотеки відвідали 184 603 читачів;

     надали платних послуг на суму 114 891 грн.;

     провели 762 масових заходи, з них 303 -  книжкові виставки.

    Середнє відвідування – 6. Читаність – 18. Обертаність – 1,6.

    Книжковий фонд Хмельницької міської ЦБС на 1.01.2021 року становить 335 276 примірників, з яких українською мовою – 190 900, що складає 57% від загального фонду.

    У 2020 році на комплектування фондів Хмельницької міської ЦБС було використано: на придбання книг – 184 534,53 грн., на передплату періодичних видань – коштів не виділено. Надійшло 4 749 примірників книг, 1 412 назв, що на 1 455 примірників та 656 назви менше, ніж у 2019 р. Книжкові фонди бібліотек ЦБС поповнили новими, сучасними українськими книгами. Українською мовою надійшло 2 488 примірників, що становить 82% від кількості всіх нових книг.

    На комплектування фондів Хмельницької міської ЦБС було використано 184 534,53 грн з різних джерел надходжень: з міського бюджету – 87 782,70 грн, з них: всі на придбання книг (953 примірники), в тому числі 19 751,00 грн на придбання книг за рішенням Координаційної ради по закупівлі книг місцевих авторів (146 примірників на 19 751,00 грн) та за Програмою «Читай українською» на суму 61 258,70 грн (782 примірники), Бюджетом участі (25 примірників на 6 773,00 грн); позабюджетні кошти 96 751,83.

    У 2020 році продовжувалась реалізація міської Програми підтримки книговидання місцевих авторів та популяризації української книги на 2018-20 рр. «Читай українською». Відповідно до програми фонди ЦБС поповнились 782 примірниками на суму 61 258,70 грн, це: альманахи «Південний Буг», «Медобори», часопис «Літературна громада», твори С. Шкапія, М. Кульбовського, М. Лисайчук, Л. Шостацької, М. Мачківського та інших.

    У бібліотеках системи продовжують діяти 16 клубів за інтересами, 1 лекторій та 1 факультатив, 2 групи за інтересами. Серед клубів: 6 – дитячих, 5 – для юнацтва, 5 – для дорослих.

    Запам'ятався щорічний Всеукраїнський конкурс дитячого читання «Книгоманія»,що відбувся в бібліотеках системи в лютому-березні для учнів 7-х та 6-х класів. Вперше ІІІ етап «Книгоманії» відбувся у новому для конкурсу форматі. Захід проходив на вулиці (із дотриманням всіх карантинних вимог!). Учасники-читачі  протягом години у письмовій формі відповідали на літературні питання, розв'язували кросворди, тестові завдання, які  розробили та надіслали напередодні організатори всеукраїнського конкурсу «Книгоманія».

    Третій рік поспіль для дітей України проводиться конкурс «Лідер читання». Його особливість полягає в тому, що проходить він під час літніх канікул. Цьогоріч ІІ (міський) етап Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання – 2020» серед учнів 5-7-х класів – читачів дитячих бібліотек Хмельницької міської ЦБС – відбувся у центральній бібліотеці для дітей №12 у серпні. Мета конкурсу: заохочення дітей до систематичного відвідування бібліотеки, участі у різноманітних літературних, творчих заходах та подіях; підвищення рівня особистого розвитку і культурної компетентності дітей через заохочення їх до систематичного читання. Переможцем ІІ етапу та володарем звання «Лідер читання – 2020» став читач центральної бібліотеки для дітей №12 Кулачук Артем.

    У 2020 році бібліотеки-філії підключилися до проєкту «Дія. Цифрова освіта», який нещодавно стартував у всій Україні. Мета проєкту – за три роки навчити цифровій грамотності шість мільйонів українців. Навчатися виявили бажання більше сотні хмельничан. Здебільшого, люди старшого віку.

    П'ятий рік поспіль реалізовується проєкт «Літературний туризм», започаткований у 2016 році. Протягом 2020 року учасниками були такі письменники: Ірина Мацко (м. Тернопіль) презентувала книгу «Секрети українського щастя, або Хюґе по-українськи» у центральній бібліотеці; Оксана Зененко (м. Херсон) презентувала історичний роман «Останній лицар гетьмана» у центральній бібліотеці. Книгу Зої Текер та Зої Персіко «Грета і гіганти» представила українська письменниця із Кам'янця-Подільського Лора Підгірна у центральній бібліотеці для дітей №12.

    20 серпня у бібліотеці-філії №10  ім. Дмитра Брилінського відбулося урочисте відкриття простору «SMALL TOWN – в бібліотеці: сучасна дитяча мрія». Ідею оновлення бібліотеки вдалося реалізувати завдяки участі у Громадському проєкті «Бюджет участі» і підтримці хмельничан, зокрема читачів. Це була спільна мрія, яка втілилася у життя. Створено новий формат бібліотеки (шляхом зонування бібліотечного простору), закуплено технічне обладнання, оновлено інтер'єр. Тепер діти поєднують пізнання з дозвіллям та розвитком творчих здібностей, навчаються, граються, спілкуються з друзями, беруть участь у культурних заходах і забавах.

    19 лютого вже вдесяте провели акцію «Жива бібліотека». Цього разу «Жива бібліотека» не безпідставно відбулася саме напередодні Дня пам'яті Героїв Небесної Сотні: її ж бо присвятили Революції Гідності, подіям зими 2013-2014 років, –  «Майдан: історії, які потрібно знати».

    Багато форм масових заходів відбувалися в онлайн-режимі. Бібліотечні працівники філії №11 підготували для читачів розважальну онлайнову гру-виклик «Хто є хто. Упізнаєте своїх улюбленців?», у якій використали фото десяти найвідоміших сучасних письменників України, у тому числі й місцевих авторів.

    22 травня центральна міська бібліотека на платформі «ZOOM» влаштувала онлайнові письменницькі студії з Віталієм Міхалевським. Тематично захід присвятили 159-й річниці перепоховання Тараса Шевченка.

    Бібліотека-філія №11 організувала віртуальний літературний пеленг-знайомство «Слово розкриває обійми» із хмельницькою письменницею та журналісткою Наталією Поліщук. Авторка розповіла про себе та зачитала дві поезії зі своєї нової збірки. Назву книги пані Наталя не сказала, чим усіх заінтригувала. Тому шанувальники з нетерпінням чекають на вихід збірки, щоб не тільки почитати нові вірші, а ще й переглянути зображення особливих котиків, які ілюструють сторінки нової книги.

    У центральній міській бібліотеці Хмельницького 23 вересня представили другий випуск літературно-публіцистичного альманаху «Слово єднає!». Презентацію влаштували у режимі ZOOM-конференції. У творчому віртуальному колі об'єдналися учасники із близько 50 локацій у різних містах та містечках України. Це Хмельницький, Київ, Суми, Старобільськ, Кам'янець-Подільський, Одеса та інші. Учасниками літературного заходу стали письменники, чиї твори увійшли до альманаху, творчі колективи (Сумська літературна студія «Літера», поетичний клуб «Роса» ХНУ), публічні бібліотеки та книгозбірні, що діють при навчальних закладах (бібліотека імені Лесі Українки міста Києва, книгозбірні Сум, Старобільська, Нової Ушиці), працівники культури та й просто поціновувачі сучасної літератури.

    У жовтні в центральній бібліотеці міста презентували книгу Миколи Мачківського «Древо триєдине». Подія відбулася в онлайновому режимі. Модератори зустрічі – директор Хмельницького обласного літературного музею, письменник Василь Горбатюк та голова Хмельницької обласної організації НСПУ, письменник Петро Маліш. Книга написана у жанрі роману, але водночас у ній дуже багато реальних подій, які траплялися з автором, тому схожа на письменницькі спогади. Книгу допоміг видати Хмельницький обласний літературний музей за Програмою підтримки митців з інвалідністю Українського культурного фонду.

    За звітний рік організовано 303 книжкові виставки.

    Діють:сторінки ЦБС, філій №№ 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 у фейсбуку; сторінка ЦБС у твіттері; цьогоріч ЦБ, філії №№ 7, 8 та 12 створили групи у вайбері; ютуб-відеоканали –  ЦБС, філії №№ 2,4,  8, 10, 11.  У звітному році філії №2 та №7 створили сторінки в інстаграмі.

    За звітний рік бібліотекарки філії №3 зробили понад 25 відеороликів для соцмереж, у котрих висвітлено усю масову роботу. На бібліотечних каналах в ютубі було викладено тематичних відео: філія №2 – 23, №3 – 5, №8 – 20, №10 – 12, №11 – 24.

    На сторінці «Хмельницька міська централізована бібліотечна система» фейсбуку опубліковано 573 публікації (у 2019 р. – 593). Спеціально для сторінки створюють рекламні банери для постів та подій. Тут рекламують книги, які є у фондах бібліотек.

    Бібліотекарі продовжують налагоджувати зв'язки з громадськістю, розповідати про корисні для людей послуги бібліотек, активно використовуючи можливості ЗМІ. Поряд із плануванням заходів, планують і їхнє висвітлення, формулюють меседжі, які необхідно донести до аудиторії через ЗМІ. У 2020 році завдяки цій роботі отримали такі результати: публікацій в онлайн-ЗМІ – 44 (218 – у 2019), 42 телесюжетів (85 – у 2019 р.), 14 радіопередач (80 – у 2019 р.), 14 статей у друкованих ЗМІ (29 – у 2019 р.).

    У 2020 році прослідковано тенденцію зменшення публікацій і у друкованих ЗМІ. Спровокували таке явище карантинні обмеження, відсутність масових заходів. Статті було опубліковано в газетах «Проскурів», «Подільські вісті», «Експрес».

    Під час весняного карантину бібліотекарями надавалися по радіо і телебаченню консультації для горомадян щодо інформаційної гігієни під час пандемії. 

    2020 рік – рік викликів, який дав поштовх для розвитку і навчання колективу Хмельницької міської централізованої бібліотечної системи. Знання та досвід бібліотекарів у роботі з електронними ресурсами, онлайн-сервісами знадобилися, аби якість послуг, які надавалися користувачам, була на належному рівні. Також допомагали колегам із інших закладів культури міста, консультували.

    Сотні пройдених бібліотекарями навчальних курсів дозволили створювати нові інформаційні продукти, бути на зв'язку з користувачами, допомагати їм засвоювати онлайн-сервіси, зокрема навчатися на платформі «ДІЯ: цифрова освіта». Навичками медіаграмотності, роботи з інформацією під час пандемії ділилися з жителями міста за допомогою ЗМІ. Про свій досвід, як бібліотека інформує громадян, як розібратися в лавині інформації, захиститися від фейків розповідали колегам на всеукраїнському форумі «Як бібліотеки згуртовують громаду під час карантину» в рамках проєкту «ПУЛЬС» («Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні»).

    У 2020 році бібліотеки ЦБС завершили роботу над великим проєктом – написанням книги про історію і сучасність бібліотек «Бібліотек@: формат міста». Також пишаємося тим, що брали активну участь у підготовці і презентації видання міської ради «Почесні громадяни міста Хмельницького».

    Наприкінці року розпочато роботу з приєднання до ЦБС сільських бібліотек, що і стане одним із основних завдань формування і розвитку бібліотечної мережі Хмельницької міської територіальної громади в наступному році. 

    Успішна реалізація міської Програми підтримки книговидання місцевих авторів та популяризації української книги у м. Хмельницькому на 2018-2020 рр. «Читай українською» стала передумовою для розробки та затвердження  Програми підтримки книговидання та читацької культури у Хмельницькій територіальній громаді на 2021-2025 роки «#Щодня читай українською». Робота над такою тривала протягом листопада та грудня 2020 року та намітила вектор розвитку бібліотечної справи та читання у Хмельницькій міській територіальній громаді на наступні роки.

      Директорка ЦБС
    Хмельницької міської територіальної громади

     

    18 січня 2021 року

    Тамара КОЗИЦЬКА
       


    Вистава у Центральній публічній бібліотеці
    Вистава у Центральній публічній бібліотеці
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Новинки для читання

    Пропонуємо ознайомитись із новинками, які надійшли до бібліотек міста.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр