Невтомний творчий та ініціативний ветеран Хмельницька міська централізована бібліотечна система Невтомний творчий та ініціативний ветеран Хмельницька міська централізована бібліотечна система
  Про ЦБС
  Бібліотеки
  Читачам
  Ресурси бібліотек
  Віртуальні виставки
   Наша Україна
   Наше місто
   Літературна світлиця
   БібліоЖиття
   Фотогалерея
   Відеогалерея
   Проєкти та програми
   Карта сайту
   Пошук по сайту

    

   Хмельницька міська рада

    
     Головна » Віртуальні виставки
   Невтомний творчий та ініціативний ветеран

   Микола Тимофійович Рязанцев народився на Північному Кавказі в Ставропольському краї. Коли з'явився на світ – не знає ніхто. Він сам згадує, що коли пішов у перший клас, то попросили свідоцтво про народження. У батьків його не було. Потрібно було брати документ у сільраді, та виникла перепона з датою народження. Батьки пам'ятали тільки, що хлопчик народився на «зимового Миколу», а року не пригадували. Відправляючи малого Миколу до сільради, мати порадила сказати, що народився у 1924 р. чи у 1926 р., але хлопець чомусь вирішив назвати 1926 р. А день народження придумав собі сам вже аж у 1946 р. – 6 листопада, у переддень чергової річниці перемоги Великої Жовтневої революції.

   Сім'я у Рязанцевих була велика: четверо дітей. Всі були безграмотними і не вчилися у школі, та їх і не було ні в селі, ні в районі. Лише батько трохи вмів читати та писати, оскільки навчився цих премудростей в період служби в лейб-гвардійському Семенівському полку, у якому прослужив і провоював всю Першу світову війну і дослужився до чину вахмістра.

   Все ж таки Миколі Тимофійовичу довелося навчатися у школі, і вчився він там з неабияким ентузіазмом та задоволенням.

   Всіляко було у житті Миколи Тимофійовича: довелося й попрацювати, і повоювати. У 1941-1942 рр., у п'ятнадцятирічному віці, працював обліковцем на молочній фермі, а далі – після закінчення курсів трактористів – у тракторній бригаді, а у 1943 р., коли хлопцеві виповнилося 17, його призначили начальником Воєнно-навчального пункту села Воздвиженського, що у Ставропольському краї, звідки родом. Там він навчав дівчат та хлопців військовому ремеслу: хлопців, серед яких були й значно старші за нього, – стрілецькій справі, а дівчат – регулюванню руху на воєнно-польових дорогах. Три перші групи стрільців відправив на поля бою, а дві групи дівчат не встиг, оскільки сам потрапив на фронт.

   Спочатку його направили на 6 місяців до снайперської школи, у якій було 13 рот по 280 чоловік, а у 1944 р. зовсім юного Миколу Тимофійовича відправляють кулеметником в автоматну роту на перший білоруський фронт, де він разом з іншими достойно тримав оборону. Далі фронтова дорога водила його різними шляхами, довелося повоювати і у складі польової полкової розвідки, де проявив неабиякий героїзм: врятував пораненого командира та привів двох полонених німців. За цей подвиг був удостоєний Ордена Червоної Зірки. У бою за звільнення Варшави був важко поранений і з середини січня до кінця березня провів у госпіталі. Після госпіталю Миколу Тимофійовича призначають командиром відділення у другу танкову роту. Закінчив наш ветеран війну під стінами Рейхстагу. Та бій під Берліном ветеранові запам'ятався найбільше, адже нагадує про себе і до сьогодні. Саме там вибухом фауст-патрона Миколу Тимофійовича оглушило, і тепер він носить два слухових апарати – як згадку про криваві воєнні події у фашистській столиці.

   Хоча ветеран не закінчував ніяких університетів до війни, а був зовсім юним парубком і мав за плечима лише сім класів, та це не стало на заваді до успіху у військових справах. Його відваги та героїзму вистачило б на п'ятьох учених.

   Ветеран нагороджений великою кількістю грамот, двома орденами Червоної Зірки, Орденом вітчизняної війни I-го ступеня, Орденом за мужність, медаллю за бойові заслуги, медаллю за звільнення Варшави та медаллю за взяття Берліну.

   Але і у мирний час наш ветеран не залишався поза увагою як своєї держави, так і Німеччини: має ще 25 вітчизняних медалей та 2 зарубіжних.

   Спогади про деякі воєнні події є безсмертними в пам'яті Миколи Тимофійовича. Він радо ділиться ними з оточуючими, пише статті у газеті "Комуніст Поділля" та книги, яких на сьогодні у його доробку є чотири:

   • «Время и жизнь» (2011);
   • «Вспоминая прожитое» (2011);
   • «Годы легендарные позабыть нельзя» (2012);
   • «Победный март 1944 года на Подолье» (2013, повний текст).  

   За цими невеликими за об'ємом книгами стоїть багаторічна праця ветерана з мемуарною літературою, архівними документами України і Росії.

   У четвертій книзі Миколи Рязанцева йдеться про героїчне минуле його ровесників, бойові перемоги, трудові звершення тилу, відбудову народного господарства у післявоєнний час. Її автор приурочив 70-річчю Великої Перемоги й 70-річчю визволення Хмельниччини. Вона знайомить читачів із 20-ма доблесними воїнами, які боронили Хмельницьку область від німецько-фашистської окупації, та були удостоєні найвищого звання – Героя Радянського Союзу.

   Микола Тимофійович завжди був активним учасником зустрічей зі школярами, студентами тощо. Він щиро вірив, що його книги, як живий пам'ятник тим далеким подіям, зацікавлять молодь і торкнуться душі кожного з них.

   Микола Тимофійович Рязанцев став ініціатором створення у місті Хмельницькому Алеї Слави, яка носитиме назву "Герої Радянського союзу. Місце подвигу  Хмельниччина". Алея була урочисто відкрита 25 березня 2014 р. біля Меморіалу Слави на Виставці під час відзначення 70-ї річниці визволення Хмельниччини від фашистських окупантів. 

   Висловлюємо щиру вдячність Миколі Тимофійовичу Рязанцеву за надані документи з особистого архіву.

   28.02.2014 р.

   Оновлення 25.03.2014 р.

    

   Бібліографія:

   1. Рязанцев Николай Тимофеевич. Годы легендарные позабыть нельзя / Н. Т. Рязанцев. – Хмельницкий : [б. и.], 2012. – 94 с.
     
   2. Рязанцев Николай Тимофеевич. Победный март 1944 года на Подолье / Н. Т. Рязанцев. – 2- изд., доп. – Хмельницкий : [б. и.], 2013. – 65 с.

   Читачі філії №4
   Читачі філії №4
   • Електронний каталог
   • Електронний каталог
   • Електронний каталог
   • Електронний каталог
   • Електронний каталог
   • Меню для книгоманів
   • Зростаємо професійно
   • Мистецька вітальня
   • Наші видання
   • Послуги ЦБС
   Читайте разом з нами!

   За три місяці поточного року до бібліотек Хмельницької міської ЦБС надійшло 1207 примірників нових книг. 

   Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
   детективи
   драми
   казки
   комедії
   легенди
   ліричні вірші
   пригоди
   трілери
   фентезі
   інше

   Слідкуйте за нами у
   соціальних мережах


   © ХМ ЦБС, 2010-2022 г.
      Офіційний сайт
   Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
   www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
   Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
   адміністратора, а також активного посилання на сайт.
   створення
   сайту
   Студія Спектр