Жуль Верн Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Жуль Верн Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
  Про ЦБС
  Бібліотеки
  Читачам
  Ресурси бібліотек
  Віртуальні виставки
   Наша Україна
   Наше місто
   Літературна світлиця
   БібліоЖиття
   Фотогалерея
   Відеогалерея
   Проєкти та програми
   Контакти
   Карта сайту
   Пошук по сайту

    

   Хмельницька міська рада

    
     Головна » Віртуальні виставки
   Жуль Верн

   Допомагаючи іншим, створюємо підтримку собі.

   Жуль Верн

   Жуль Габрієль Верн – французький письменник, автор пригодницьких романів. Його вважають одним із засновників жанру наукової фантастики. Народився майбутній письменник 8 лютого 1828 року у приморському місті Нанті у родині адвоката П'єра Верна. У 8 років Жуль Верн почав навчання спочатку в семінарії Сен-Станіслав, а потім у Нантському ліцеї, де здобув класичну освіту, опанувавши основи грецької, латини, риторики, співів та географії. Батько Жюля Верна мав власну адвокатську контору, тому прагнув, щоб син продовжив його справу. Проте в одинадцятирічному віці хлопчик вирішив стати моряком, найнявшись потайки від батьків юнгою на корабель, що йшов в Індію. Хоча юного мореплавця повернули додому, проте у нього нікуди не зникла пристрасть до неймовірних пригод і подорожей.

   На догоду батькові, вистраждавши абияк диплом правознавця у Парижі, юнак не йде служити в адвокатську контору в Нанті, а обирає напівголодне існування літератора, який перебивається мізерними заробітками: пише комедії, водевілі, драми, складає лібрето комічних опер і після кожної чергової невдачі працює з іще більшим азартом.

   У 1850 році вперше була поставлена його п'єса «Зламані соломинки», яка з успіхом пройшла в Історичному театрі А. Дюма. Продовжуючи творчу діяльність, Жюль Верн спочатку працює (1852 – 1854 р. р.) секретарем директора одного з паризьких театрів («Ліричного театру»), пізніше – біржовим маклером. Тоді ж він починає ретельно вивчати матеріали про наукові досягнення у галузі географії, математики і фізики.

   Перший роман «П'ять тижнів на повітряній кулі» (1862 ) започаткував серію «Незвичайних подорожей», до якої увійшли 62 романи та 18 оповідань і повістей. Фантазію повітряну змінює геологічна – «Подорож до центру Землі» (1864 ). Потім з'являється фантазія арктич­на – «Подорож і пригоди капітана Гаттераса» (1864-1865 ).

   Поки читачі разом із завзятим Гаттерасом повільно просува­лися до Північного полюсу на сторінках «Журналу виховання і розваги», Жуль Верн створив фантазію космічну – «Із Землі на Місяць» (1865), відклавши продовження («Навколо Місяця»), бо мав завершити до певного терміну давно задуманий та оголошений у журналі роман про кругосвітню подорож «Пригоди Роберта Гранта». Жуль Верн ще в рукописі змінив заголовок, і він став остаточним – «Діти капітана Гранта». Пізнавальний матеріал, зосереджений у «Дітях капітана Гран­та», як і в інших романах Жуля Берна, не справив би такого враження, якби герої не вирізнялися незвичайною моральною чистотою, фізичним і духовним здо­ров'ям, цілеспрямованістю, зібраністю. Сміливцям, які вірять в успіх своєї справи, вдається будь-який найважчий задум. Товариш витягає друга з халепи. Сильний приходить на допомогу слабкому. Дружба міцніє від суворих випробувань. Лиходіїв завжди викривають, і вони несуть покарання за свої злочини. Справедливість завжди перемагає, мрія завжди здійснюється. У романі «Таємничий острів» (1875) зводяться сюжетні лінії «Дітей капітана Гранта» і «Двадцяти тисяч льє під подою» (доля Немо).

   Таким чином, усі три романи утворять трилогію – вершину в гірському ланцюзі «Незвичайних подорожей».

   Жуль Верн працював над «Незвичайними подорожами» понад сорок років (із 1862 до початку 1905 року), видання ж усієї серії розтяглося більше ніж на пів віку.

   «Незвичайні подорожі» – це універсальний географічний нарис земної кулі. Якщо розподілити романи за міс­цем дії, то виявиться, що в чотирьох романах описуються круго­світні подорожі, у п'ятнадцятьох – країни Європи, у восьми – Північна Америка, у восьми – Африка, у п'яти – Азія, у чотирьох – Південна Америка, у чотирьох – Арктика, у трьох – Австралія й Океанія й в одному – Антарктида. Крім того, у семи романах місцем дії слугують моря й океани. Чотири романи складають цикл «робінзонад», оскільки дія розгортається на незаселених островах. І нарешті, у трьох романах події відбуваються у міжпланетному просторі. У багатьох творах герої мандрують із країни в країну. Місце дії в його романах – не тільки планета Земля, але й Всесвіт. Географія і природознавство межують у «Незвичайних подорожах» з техніч­ними й точними науками.

   Коли Жуль Верн писав свої книги, Арктика ще не була завойована, полюси ще не були відкриті. Центральна Африка, Вну­трішня Австралія, басейн Амазонки, Памір, Тибет, Антарктида майже ще не були вивчені. Герої Жуля Берна здійснюють гео­графічні відкриття, випереджаючи справжні.

   Перетворення світу – головне в його творчості. Саме звідси започатковується життєствердний пафос найкра­щих творів Жуля Верна. Він створив роман нового типу – роман про науку та її безмежні можливості, де фантазія, окрилена науковими пошуками, перетворилася на наукову фантастику.

   В особі Ж. Верна поєднувалися мовби кілька постатей. Він був справжнім засновником наукової фантастики, що грунтува­лася на науковій вірогідності й нерідко на науковому передбачен­ні, був чудовим майстром пригодницького роману, жагучим про­пагандистом науки та її майбутніх здобутків.

   ОСНОВНІ ТВОРИ: «Незвичайні подорожі», «П'ять тижнів на повітряній кулі», «Подорож до центра Землі», «Подорож і пригоди капітана Гаттераса», «Таємничий острів», «Діти капітана Гранта», «Двадцять тисяч льє під водою», «Навколо світу за 80 днів», «Робур-завойовник».

     


   Верн, Жюль. П'ятнадцятирічний капітан : роман / Ж. Верн ; [пер. із фр. П. Соколовського]. - Тернопіль : Навчальна книга - Богдан, 2018. - 408 с. - (Богданова шкільна наука).

   «П'ятнадцятирічний капітан» – роман французького письменника Жуля Берна, вперше опублікований у 1878 році. Сюжет роману починається тим, що майже весь екіпаж китобійного брига «Пілігрим» гине в сутичці з китом. Після загибелі матросів Діку Сенду, п'ятнадцятирічному хлопчині, доводиться стати капітаном судна. П'ятеро негрів, які випадково опинилися на кораблі, допомагають Діку допливти до Америки, – саме туди мав дістатися «Пілігрим». Але підступний Негору, корабельний кок, таємно змінює курс. Так друзі потрапляють до Африки, бо Негору, агент рабовласників, прагне помститися Діку, а негрів продати у рабство. Всі пасажири брига «Пілігрим» опиняються у смертельній небезпеці, з якої їм вдається вийти живими лише завдяки Діку Сенду.   Верн, Жюль. П'ятнадцятирічний капітан : роман / Жюль Верн ; Капітан Зірвиголова : роман / Луї Буссенар ; [за зб. в цілому] ; пер. І. Л. Базилянської. - Харків : Школа, 2013. - 576 с. - (Золота серія "Бібліотека пригод").

   У книзі вміщено два романи відомих французьких письменників Жуля Верна та Луї Буссенара про двох відчайдушно сміливих, шляхетних і порядних капітанів, чиї численні пригоди і нині захоплюють уяву мільйонів.   Верн, Жюль. 20 000 льє під водою: роман / Ж. Верн ; пер. І. Л. Базилянська. - Київ : Школа, 2009. - 480 с. - (Золота серія "Бібліотека пригод").

   У цій книзі описано дивовижні пригоди професора Аронакса та його друзів, які потрапили на підводний човен геніального вченого і мужнього борця за свободу капітана Немо і яким океани розкрили свої таємниці…   Верн, Жуль.Таємничий острів / Ж. Верн. - Київ : Школа, 2008. - 560 с. - (Золота серія "Бібліотека пригод").

   Однією з книг його багатої творчої спадщини є «Таємничий острів». Її герої – п'ятеро мужніх чоловіків – тікають з полону на повітряній кулі і опиняються на безлюдному острові, де їм доводиться все починати з нуля. Натхненна, злагоджена праця перетворює невеличкій острів на справжній цивілізований світ!   Верн, Жюль. Діти капітана Гранта / Ж. Верн. - Харків : Школа, 2007. - 510 с. - (Бібліотека пригод).

   Дізнавшись про катастрофу корабля «Британія», герої роману Жуля Верна вирушають на пошуки затонулого судна, сподіваючись знайти його капітана – Гаррі Гранта. Сміливим мандрівникам доведеться подолати тривалий, небезпечний і сповнений пригод шлях уздовж 37-ї паралелі в пошуках батька Мері й Роберта Грантів. Мужність, благородство, наполегливість і віра у власні сили допоможуть героям не лише здійснити сповнену відкриттів навколосвітню подорож, а й врешті-решт розгадати таємницю зникнення капітана «Британії».   Верн, Жюль. П'ятнадцятирічний капітан : пер. з фр. / Ж. Верн ; за ред. В. М. Верховня. - Харків : Septima, 2006. - 432 с. : іл. - (У світі пригод).

   У пригодницькому романі видатного французького письменника Жуля Верна (1828-1905) розповідається про Діка Сенда – юнака, що вийшов переможцем із численних життєвих випробувань.

   Екіпаж китобійної шхуни-бриг «Пілігрим», якою командував капітан Гуль і на борту якої випадково опинилася місіс Велдон, дружина судовласника, її п'ятирічний син Джек, кузен Бенедикт та їхня служниця, врятував з потопаючого корабля чотирьох негрів, мешканців Пенсільванії. Але трапилося нещастя: капітан Гуль загинув разом з матросами, на­магаючись загарпунити величезного кита. Дік Сенд став капітаном «Пілігрима», а врятовані негри – його помічниками. Здається, найстрашніше вже позаду, та через підступну зраду корабельного кока Негоро судно викидає на африканське узбережжя, у країну работорговців і невільників...   Верн, Жюль. Діти капітана Гранта / Ж. Верн. - Львів : Універсум, 2004. - 480 с.

   «Діти капітана Ґранта» Жуля Верна – один із знаменитих класичних пригодницьких романів, які справляють величезний вплив на молоде покоління. Цей твір насичений не банальними повчаннями (бо будь-які повчання швидко забуваються), а чудовою художньою вигадкою, яка прояснює цілу науку життя, надихає бажанням пізнати інших людей та інші країни. Попри розрив у часі, роман звучить актуально, дістає немовби друге дихання. Читаючи твір очима підлітка XXI століття, можна довідатись чимало цікавого й пізнавального про світ, який був сто-сто п'ятдесят років тому.   Верн Жуль. П'ятнадцярічний капітан. Капітан Зірвиголова / Ж. Верн, Л. Буссенар. - Харків : Школа, 2004. - 528 с.

   У книзі вміщено два романи відомих французьких письменників Жуля Верна та Луї Буссенара про двох відчайдушно сміливих, шляхетних і порядних капітанів, чиї численні пригоди і до сьогодні захоплюють уяву мільйонів читачів.   Верн, Жуль. Замок у Карпатах / Ж. Верн. - Львів : Свiт, 1992. - 112 с.

   Книга відомого французького письменника-фантаста, яка вперше побачила світ українською мовою у Львові 1934р. у передплатній серії «Українська бібліотека», розповідає про таємничі події, що відбувалися в закарпатській околиці Залісся, про «духів», які оселилися в безлюдному середньовічному замку, про трагічну історію кохання князя Рудольфа Горца та італійської співачки Стіллі.   Використані джерела:

   Усі зарубіжні письменники [Текст] : довідник / упоряд. О. Д. Міхільов. - Харків : Торсінг плюс, 2006. - 384 с

   Виставку підготувала:

   Ольга Войтюк,
   бібліотекар
   центральної публічної бібліотеки


   Центральна бібліотека для дітей, філія №12
   Центральна бібліотека для дітей, філія №12
   • Електронний каталог
   • Електронний каталог
   • Електронний каталог
   • Електронний каталог
   • Електронний каталог
   • Меню для книгоманів
   • Зростаємо професійно
   • Мистецька вітальня
   • Наші видання
   • Послуги ЦБС
   Світові бестселери, твори місцевих авторів, пізнавальна та довідкова література, багато книжечок для дітей!

   За останні місяці 2016 року до бібліотек Хмельницької міської ЦБС надійшло 1657 примірників нових книг. 

   Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
   детективи
   драми
   казки
   комедії
   легенди
   ліричні вірші
   пригоди
   трилери
   фентезі
   інше

   Слідкуйте за нами у
   соціальних мережах


   © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
      Офіційний сайт
   Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
   www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
   Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
   адміністратора, а також активного посилання на сайт.
   створення
   сайту
   Студія Спектр