Любко Дереш (Любомир Дереш) – прозаїк, есеїст, сценарист, лектор, куратор, розробник інноваційних підходів у творчості, представник сучасної української постмодерної літератури. Його твори – це суміш містики, фентезі та неформальної молодіжної субкультури. Дереш уміє інтригувати, провокувати, створює нову реальність, де вигадане тонко переплітається з дійсним, порушує проблеми, на які не завжди можна знайти однозначні відповіді.
Народився письменник 10 серпня 1984 року в містечку Пустомити на Львівщині. Закінчив місцеву середню школу №2, а в 2001 році – Львівський фізико-математичний ліцей. У 2006 отримав диплом магістра економіки, здобувши вищу освіту у Львівському національному університеті імені І. Франка за фахом «Облік і аудит».
Дебютував романом «Культ» у часописі «Четвер» (2002). У 2005 році твір був представлений ??міжнародній громадськості на виставці в Лейпцигу. Перший роман отримав низку схвальних рецензій у пресі та був перекладений кількома європейськими мовами.
Другий роман «Поклоніння ящірці» виданий 2002 року, хоча написаний раніше, ніж «Культ», але вийшов після нього. Усі проблеми, актуальні для підлітків, автор розгортає через аморальність, до якої ставиться без надмірної критики.
Згодом виходять романи «Архе» (2005), через рік – «Намір!», а в 2007 році – «Трохи пітьми (на краю світу)».
Казка для дітей «Дивні дні Гані Грак» (2007) буде цікава тим батькам, які прагнуть виховати в дитині неординарну особистість.
Любко Дереш знайомить читача із всесвітньо відомими особистостями, чия творчість та винаходи викликали захоплення і подив у книзі для дітей «Про Миколу Гоголя, Марка Твена, Ніколу Теслу, Альберта Ейнштейна, Стівена Кінга»( 2007).
У 2008 р. вийшла збірка есеїстики Любка Дереша спільно з короткою прозою Ю. Андруховича та С. Жадана «Трициліндровий двигун любові», яка посіла 2-ге місце на конкурсі «Найкраща українська книжка» журналу «Кореспондент».
Після п'яти років активної літературної творчості Дереш відійшов від писання і продовжив освіту в приватному навчальному закладі «Університет Ефективного Розвитку» (Київ), здобувши спеціальність «Організатор психотехнічних процедур і розробник психотехнік». У період з 2007 р. по 2010 р. Дереш активно проводив психотехнічні тренінги і семінари, брав участь в інноваційних науково-дослідних программах.
У 2012 році Любко Дереш видав роман «Голова Якова» (повна назва – «Голова Якова. Алхімічна комедія»), за який отримав антинагороду «Золота булька - 2012».
Письменник активно долучається до літературної творчості, видаючи нові твори.
У романі «Пісні про любов і вічність» (2014) бачимо переплетення психології й містики, створення нової реальності.
Книга «Трохи пітьми» (2014) – це несподівані події, сеанси «шаманотерапії», які звалюються на «самогубців», призводячи до трагічного фіналу.
«Остання любов Асури Махараджа» (2015) – алегорична розповідь про міфологічні істоти, про любов, від якої тане серце.
Твір «Миротворець» (2015) – це дивні історії, сумні та загадкові, пройняті філософськими думками щодо самотності геніїв.
Роман «Спустошення» (2017) – про межу, з-за якої не повертаються.
«Там, де вітер» (2021) – історія кризи письменника-бунтівника, яка розгортається водночас із війною в країні.
Есеї, статті та оповідання Дереша друкувалися в часописах «Ї», «Kafka», «Radar», «Пектораль», «Harper's Bazaar», «Forbes» та інших. Його твори перекладені німецькою, французькою, польською, італійською та сербською мовами.
Любко Дереш активно долучається до суспільних процесів в країні, бере участь в засіданнях інтелектуальних клубів, навчає тонкощам письменства усіх охочих.
Дереш Л. Архе. Монолог, який усе ще триває : роман / Л. Дереш. – Харків : Фоліо, 2017. – 319 с.
Події цього роману розгортаються серед «дивних», часто напівзруйнованих і полишених будівель та місць сучасного Львова. Там збираються представники різноманітних «молодіжних тусовок». В романі описані збіговиська та ритуали «міських субкультур». Головні герої роману (серед яких є і сам Дереш) мандрують сьогоднішнім Львовом, як лабіринтом. Роман «сконструйовано» за принципом коміксу, наповнено іронією та гротеском...
Дереш Л. Голова Якова : алхімічна комедія / Л. Дереш ; [передм. Ю. Р. Іздрик]. – Харків : Книжковий Клуб Сімейного Дозвілля, 2012. – 240 с.
Геніальний композитор Яків отримує від свого брата, політтехнолога, незвичну пропозицію - створити симфонію до відкриття Євро-2012. Замовники - таємничі темні отці. Невже він створюватиме музичний пролог до апокаліпсиса?Рідна домівка стає для нього мистецькою в'язницею. І навіть попри постійну присутність у його житті чотирьох жінок - муз жодна нота не лунає в голові Якова. Щоб віднайти потрібні звуки, йому доведеться зіграти на найпотаємніших струнах душі, а може, вмерти й відродитися знову...
Дереш Л. Миротворець : [повісті] / Л. Дереш. – Львів : Кальварія, 2014. – 196 с.
Це дуже дивна історія, сумна та загадкова… Вона не має ані свідків, ані спостерігачів, але ж звідкись ми її знаємо. Що насправді спричинило дивовижне перетворення молодого аспіранта Віденського університету, лінґвіста, безтурботного молодика Стефана Лянґе, що занурило його у чужу долю, піднесло аж до самого Бога, а відтоді призвело до його кінця чи-то початку?
«…Сім, шість, п'ять…» — зворотний відлік. За якусь мить світ розколеться на до й після. І тієї ж самої миті, після грандіозного спалаху, на який так довго чекала купка науковців і військових, розколеться навпіл світогляд Роберта Оппенгеймера — творця та руйнівника.
Хто він — містер Оппенгеймер? Геніальний науковець? Філософ-спостерігач? Миротворець чи той, що несе смерть?
Що в нього було? Та все, що потрібно віндсерферові, — вітер, ідеальні хвилі на Акабській затоці, невблаганне єгипетське сонце та черговий косяк, що забезпечить неперевершений кайф, ну й, звісна річ, дошка й вітрила. Тож що трапилося, друже, звідки з'явився той внутрішній голос із його прямими запитаннями, що, здається, йде з самого серця? І ось тут з'являється страх, а з ним боягузливе бажання втекти. Тримайся, герою, якщо ти дійсно герой… Може, саме час зустрітись із собою, справжнім собою у власному серці.
ГЕНІЇ ТА ГЕРОЇ ЗАВЖДИ САМОТНІ…
Дереш Л. Намір! : роман / Л. Дереш ; вступ. ст. Ю. Іздрека. - 2-ге вид. – Харків : Книжковий Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 336 с.
Петрик П'яточкін — пересічний школяр зі славетних Мідних Буків — нічим не відрізняється від свого бездуховного оточення, крім... феноменальної пам'яті. Поступово ця незвичайна здібність змінює особистість Петра: його свідомість, уяву, волю... «Жорстокі забавки тінейджерів» уже його не цікавлять, як і весь світ людей. Він прагне більшого: розсунути межі свого сприйняття і вийти за рамки так званої дійсності.
Дереш Л. Остання любов Асури Махараджа : роман / Л. Дереш. – Київ : Нора-Друк, 2015. – 224 с. – (Читацький клуб).
«Остання любов Асури Махараджа» — алегорична історія про демона, який вирішив покинути розкіш нижніх світів заради любові до сліпої дівчини з України, що мешкає в самому серці Нью-Йорка. Протистояння напівбогів і демонів, демонстрації на Уолл-стріт і харизматичні проповідники, метафізичні запитання і смачні історії з лівообертальних світів (толерантна назва пекельних планет) — все це у новому романі Любка Дереша про любов, від якої тане серце.
Дереш Л. Поклоніння ящирці. Як нищити ангелів : роман / Л. Дереш. – Харків : Фоліо, 2017. – 189 с.
Один з перших романів ще зовсім юного автора, в якому він з дивною для його віку сентиментальністю описує жорстокі забавки тінейджерів. Головний герой, що приїхав на канікули у маленьке західноукраїнське містечко, відверто розповідає історію стосунків, котрі привели до вбивства. Комплекси, страхи, сексуальні бажання, приховане і явне суперництво, музичні уподобання і стереотипи місцевої «моди» – усі мотиви, актуальні для світу підлітків, Дереш розгортає через аморальність, до якої ставиться без надмірної критики. Деякі з героїв «другого плану» у цьому романі стали повноцінними персонажами роману «Культ», а певні сюжетні «ходи» набули там цікавого розвитку.
Дереш Л. Спустошення : роман / Л. Дереш. – Львів : Видавництво Анетти Антоненко, 2017. – 376 с.
Реставрація імперії і проект надлюдини, воля й обумовленість, герої креативного класу і нова Орда, що жене своїх коней із розверзлих надр свідомості. Спустошення шириться світом...
Спекотний серпневий день. Троє чоловіків опиняються на одній лінії подій. Кожен здійснює відчайдушну спробу змінити власний сценарій, сценарій людей навколо, сценарій історії. Відомий журналіст Федір Могила влаштовується помічником серйозного інвестора, який бажає вкрай швидко сформувати ринок психотехнологій. Вони вступають в альянс із колишнім працівником радянських закритих лабораторій, професором Гуровим, щоб здійснити інноваційний прорив. Однак кожен із учасників цього союзу, як виявляється, має приховані мотиви. Що це? Сценарії, запущені з аномальної Зони? Постінформаційний апокаліпсис? Чи жадоба сенсу, щоби вистояти у боротьбі зі Звіром, якого Гайдеґґер називав Ніщо?
Дереш Л. Трохи пітьми або На краю світу / Л. Дереш. – Харків : Книжковий Клуб Сімейного Дозвілля, 2010. - 288 с.
Влітку на далекій полонині в Карпатах відбувається молодіжний з'їзд неформалів Шипіт. Сюди приїжджає Гер, у якого є домовленість із невідомими людьми: вони мають приїхати, аби організувати фестиваль у фестивалі – фест самогубців. Упродовж двох днів збираються шестеро майбутніх мерців: юна мазохістка, екстрасенс-невдаха, двійко дівчат із фобією переслідування, розчарований молодий програміст і Гер – панк та алхімік з глибокою душевною травмою. Незрозумілі, несподівані події, неформальні герої, танці навколо вогнища, сеанси «шаманотерапії» не залишають часу на роздуми, вони обрушуються на всіх без винятку «самогубців», призводячи до трагічного фіналу.