Бібліотеки-філії ЦБС Хмельницької міської територіальної громади 21 Лютого 2024 р.
20 лютого, напередодні Міжнародного дня рідної мови, в бібліотеці-філії №9 відбувся мовно-літературний квест «У світі слів».
Читачі насамперед послухали про основні історичні етапи становлення та розвитку нашої мови. Потім їх розділили на команди та запропонували цікаві активності: різноманітні завдання, ребуси, загадки. «Найцікавішим для мене було утворення фемінітивів, — зазначив учасник зустрічі Павло. — Все не так просто, як може здатися, проте, вивчивши певні мовні закони, можна стати профі з теми».
У бібліотеці вважають, що читачі посередництвом проведеного заходу відчули на собі силу та магію мови, яка здатна об'єднати та надихнути на нові відкриття, акцентують: «Мова — це не лише засіб спілкування, а й невичерпне джерело краси та мудрості. Шануймо та пишаймося нашою мовою».
Наталія Бондар,
завідуюча бібліотеки-філії №9
У Міжнародний день рідної мови бібліотечні працівниці книгозбірні №3 для п'ятикласників ліцею №7 організували лінгвістичний слем «Твоя мова — твоя перемога».
Учнів поділили на 2 команди, які назвалися «Бандерівці» та «Мовні штурмовики». Виконуючи різноманітні завдання мовознавчого характеру, учасники змагалися за звання найкращих знавців рідної української. За кожне правильно виконане завдання команди отримували наліпки.
У результаті команда «Бандерівці» здобула перемогу, адже отримали 22 наліпки. Це на 10 наліпок більше, ніж у іншої команди. Капітанів команд нагородили грамотами.
Бібліотекарки кажуть: «Українське слово є справжнім дивом, прекрасним і великим. Дуже приємно бачити, що діти знають рідну мову, бажають її вивчати та удосконалювати. Наша мова — це наша зброя».
Тетяна Ілаш,
бібліотекарка бібліотеки-філії №3
21 лютого, у Міжнародний день рідної мови, бібліотека-філія №10 стала місцем чарівної зустрічі, де маленькі серця мали змогу зануритися у світ української мови та казок. Нині до бібліотеки завітала хмельницька казкарка Олена Міхалець, щоб разом з вихованцями ХЗДО №40 «Сонечко» відзначити особливий день, підкресливши красу та милозвучність рідної української.
Зустріч розпочалася зі вступу про магію нашої мови, її здатність виражати найтонші емоції та почуття. Однією з найбільш захопливих активностей було складання з підготовлених слів висловів відомих українських письменників. Це завдання не тільки розважило дітей, але й спонукало їх думати креативно, вчило цінувати кожне слово.
Особливим моментом було прослуховування авторської казки «Панна птаха» як відмінний спосіб показати дітям красу та глибину української мови через казкову розповідь. Після того на дітей чекала танцювальна руханка, що додала зустрічі динаміки, енергії та веселощів.
Завершальною активністю обрали складання панно «Я люблю рідну мову». Діти вибирали та клеїли фрази про те, за що вони люблять українську.
Ганна Слободян,
завідуюча бібліотеки-філії №10
Одна з найважливіших дат останнього місяця зими — 21 лютого, адже сьогодні Міжнародний день рідної мови, який нагадує нам про право і честь кожного розмовляти рідною.
Нині бібліотекарки філії №4 провели інтелект-вікторину «Мова — життя основа», запросивши п’ятикласників та шестикласників ліцею №8. «Нашу рідну мову потрібно очищати від суржику та росіянізмів, — розповіла бібліотекарка Ганна Дзензюр. — Діти ж найкраще запам’ятовують інформацію під час гри. Тому ми проводили захід в ігровому форматі: утворили дві команди “Україна” та “Бандерівці” та запропонували їм почергово відкривати спеціальні слайди, що містили завдання з шести тем. Кожне завдання включало слово-суржик, яке потрібно було виправити на український варіант. Виконання такого завдання приносило команді від 100 до 500 балів. Навіть ті, що соромилися і боялися відповідати, до кінця гри вже з нетерпінням чекали своєї черги».
Крім великої інтелект-вікторини, діти роз’язували мовні приклади та малювали мовні квадрати. Такі веселі вправи дуже сподобалися учням. Захід закінчився коротким оглядом книг про мову, які мають популярність у бібліотеці.
Тетяна Венгрова,
завідуюча бібліотеки-філії №4
Цього ж дня працівниці бібліотеки-філії №11 у межах відзначення Міжнародного дня рідної мови провели для п’ятикласників СЗОШ №27 імені Дмитра Іваха мовознавчий калейдоскоп «Українська мова — велична і проста».
Учасники зачитали вислови відомих людей про мову, розгадували завдання вікторини та виконували вправи на поглиблення знань про рідну мову, збільшення словникового запасу.
Артем, учасник заходу, додав: «Наприкінці кожен із нас почергово говорив компліменти нашій українській мові. У такий спосіб ми зрозуміли, наскільки багато чарівних слів можна сказати, щоб висловити до неї свою повагу та любов».«Мова — це безцінний скарб народу, надбаний тисячоліттями. У ній відбито його характер, історію, звичай, побут. Як найдорожча спадщина, передається нащадкам любов до свого народу, до рідної мови. Шануймо українську!» — закликали бібліотекарки.
Алла Глива,
завідуюча бібліотеки-філії №11
Нині бібліотекарки філії №13 завітали до шестикласників ліцею №9. Для учнів провели інтелектуальну вікторину. Мета заходу: сприяти підвищенню інтересу учнів до вивчення мови, поглибленню їхніх знань та розумінню значення рідної мови для кожного із нас.
Учні ліцею з радістю взяли участь у вікторині, що стала не лише змаганням інтелектуальних здібностей, а й можливістю поглибити знання. Питання стосувалися історії розвитку мови, літературних шедеврів, цікавих фактів та висловів.
Організатори також підготували презентацію про історію виникнення сьогоднішнього свята. Учні зацікавлено слухали нові факти, котрі доповнять їхні знання про культуру та історію свого народу.
Найактивнішу учасницю вікторини Катерину Лугову (класна керівниця — Чубенко Світлана Петрівна) відзначили солодким подарунком. «Сьогодні я мала можливість не лише весело провести час, а й збагатити свій духовний світ, розширити кругозір та зрозуміти важливість бережного ставлення до мовної спадщини», — вважає ерудована переможниця.
Алла Панасюк,
завідуюча бібліотеки-філії №13
Поговорити про нашу рідну мову — безмежно багату та милозвучну, співучу і мелодійну — в бібліотеку-філію №14 завітали третьокласники ліцею №9. Для них організували мовознавчий екскурс «Наша мова — роду основа!».
На захід завітала подільська поетеса Ольга Фіновська. Вона є заступницею директора Центру виховання дітей, кандидаткою філософських наук, членкинею правління товариства «Просвіта». Користувачі бібліотеки зачитали вірші про мову, поспілкувалися з гостею (були у захваті від живої розмови).
Наприкінці заходу пані Ольга побажала присутнім бути щасливими, зростати в мирі, любові та злагоді, любити Україну, свій рідний край, а Україні — перемоги.
Учні водночас мали змогу ознайомитися із захопливими поетичними творами авторки. Бібліотекарки книгозбірні організували виставку «Рідна мова — духовності основа». «Такі зустрічі запам’ятовуються надовго, наповнюють наші серця гордістю за нашу країну, за наших талановитих людей, які творять на благо молодого покоління, на благо нашої перемоги», — наголосила вчителька пані Наталя.
Цього ж дня бібліотека-філія №8 ім. І. Іова спільно з Ліцеєм №13 Хмельницької міської ради та школою мистецтв «Озерна» провели мовленнєву гру-пошук «Мова кожного народу — неповторна і своя …». Активність організували для учнів 4-В та 4-Є класів.
Хлопчики та дівчатка завітали до книгозбірні у супроводі своїх вчителів. Тут їм запропонували поринути у чарівний світ мови, дізнатися цікаві факти, продемонструвати свої знання та здібності.
Діти відкрили для себе історію свята та хронологію становлення й розвитку української мови. А також із задоволенням взяли участь у різноманітних мовознавчих вікторинах та декламували поетичні твори.
Окрасою заходу зробили музичні номери у виконанні учнів коли мистецтв «Озерна» Злати Завадської та Владислава Заріцького.
Людмила Дуда,
завідуюча бібліотеки-філії №8
Важливість нових знань, цінностей, що передаються від покоління до покоління, пам'ять про своє коріння — це все про рідну мову. 21 лютого бібліотекарки молодшого абонементу Центральної публічної дитячої книгозбірні влаштували для читачів мовний репортаж «Рідної мови велич і краса». Мета заходу — розширити знання школярів про відповідне свято, історію становлення рідної мови на території України та важливість збереження мови як ознаки народу, прищепити любов до української мови.
Організаторки розповіли про історичні події, що супроводжували розвиток нашої мови, продемонстрували відео з найцікавішими фактами та провели вікторину «Мовний експерт». «Кожного року українська мова активно розширює поле свого функціонування. Все більше людей відчувають причетність до рідної мови та культури. Українською розмовляли наші діди та прадіди, а матері та бабусі нею співали колискові! Народ наш сміявся і плакав рідною мовою. Для України мова — це оберіг непорушної цілісності та суверенітету держави», — відзначили працівниці бібліотеки.
Тетяна Любенчук,
заступниця директора по роботі з дітьми
21 лютого учні 8-А класу ЗОШ №22 ім. Олега Ольжича взяли участь у лінгвістичній дуелі «У ріднім слові — цілий світ!». На початку заходу працівниці бібліотеки-філії №2 розповіли восьмикласникам про історію виникнення свята рідної мови. А потім? А потім вся увага була прикута до перемоги у конкурсах та вікторинах. Розділившись на дві команди — «Мовознавці» і «Лінгвісти», гравці змагалися за звання кращих знавців рідної мови.
Цікаві завдання для них підготували бібліотекарки: «Мудрість народу», «Вгадай пісню по емодзі», «Збери літери», «Пантоміма» та інші. Хлопці та дівчата вгадували фразеологізми, вибудовували слова з літер, розгадували кросворди, ребуси, складали приказки та прислів’я.
Під час конкурсних завдань учні продемонстрували кмітливість та гарне знання рідної мови. У лінгвістичній дуелі перемогла, звичайно ж, дружба, а найактивніших учасників заходу нагородили відмінними оцінками.
Також до цієї події фахівці книгозбірні організували книжкову викладку «Наша мова — голос української душі».
Оксана Ковальчук,
завідуюча бібліотеки-філії №2
Щороку 21 лютого мільйони людей у всьому світі відзначають Міжнародний день рідної мови.
У межах ініціативи бібліотекарки філії №7 завітали до учнів третього класу СЗШ №18 ім. В. Чорновола. Для дітей провели мовний вернісаж «Солов’їна, колискова, хай єднає усіх мова», під час якого поговорили про красу, мелодійність нашої мови, про те, як важливо кожній людині знати рідну мову.
Також дітей познайомили з книгами, представленими на виставці «Розмаїття барвінкове рідної моєї мови». По закінченню заходу учні мали можливість взяти собі дещо з представленого для прочитання вдома.
Тетяна Федорук,
завідуюча бібліотеки-філії №7
21 лютого флешмоб у Давидковецькій бібліотеці-філії №5 присвятили Міжнародному дню рідної мови. За мету подія мала підвищення рівня усвідомлення громадянами різноманітності мов та культур у нашому суспільстві.
Учасники флешмобу представили широкий спектр мовних традицій, виступаючи з різними цитованими рядками. Так, на флешмобі зачитували цитати різними мовами, що щораз вражало учасників та відвідувачів бібліотеки.
Від виразних фраз українською до вражаючих висловів англійською — кожна цитата несли в собі особливий заряд емоцій та значення. Вважають ті, хто доєднався до флешмобу: «Захід став важливою подією для спільноти, адже підкреслював значення мови у нашому житті».