Благодійний фонд «Бібліотечна країна» спільно з ГО «Насіннєва скарбниця України» ініціювали проєкт «Насіннєві бібліотеки». Мета такого: поширення практики насіннєвих обмінів та освітніх програм зі збереження локального біорізноманіття при бібліотеках України.
Насіннєві бібліотеки позичають та діляться насінням з метою збереження локальних сортів рослин. Деякі дарують насіння, а інші видають його «в позику» і чекають від учасників, що ті виростять рослину до зрілості та повернуть насіння бібліотеці. Насіннєві бібліотечні програми доповнюють місію сучасної бібліотеки щодо розвитку громад та сприяння навчанню впродовж життя. Але насамперед бібліотеки насіння виконують просвітницьку функцію, наголошуючи на збереженні різноманіття живої природи. Отже, це не просто послуга видачі насіння в позику. У межах такої діяльності бібліотека створює спільноту однодумців, проводить навчальні програми, лекції, майстер-класи на екологічні, природоохоронні теми, при ній працюють клуби органічного землеробства тощо.
Метою проєкту «Насіннєві бібліотеки» є поширення світового досвіду та запровадження нового комплексного виду бібліотечних послуг для громад України. Було отримано більш ніж 50 заявок від зацікавлених бібліотек та проведено перше обговорення, на якому спільно напрацьовано ідеї, які допоможуть впровадити цей проєкт у бібліотеках. Кожна бібліотека визначила для себе подальші кроки, які вона планує здійснити для реалізації проєкту, зокрема це й пошук локальних партнерів, наприклад, клуби садівництва та органічного землеробства, навчальні заклади, місцеві селекціонери. Також заплановане онлайн-навчання для бібліотекарів на дотичні теми. До проєкту долучаються партнери. Видання "Agroexpert" передав журнали та книжки до бібліотек-учасниць.
Проєкт «Насіннєва бібліотека» був започаткований в публічній бібліотеці м. Естеван (Канада) у 2018 році.
«Люди можуть орендувати до чотирьох пакетів насіння одночасно, і реальної дати повернення немає, ми просто просимо повернути насіння, коли рослини виростуть. Дуже багато бібліотек пропонують нові ініціативи, які не асоціюються з традиційними послугами бібліотек, і це надихнуло нас спробувати нову послугу для місцевої громади».
Ще з 2011 року у бібліотеці-філії №6 працює група «Диво-врожаї», а у 2020 році книгозбірня доєдналася до проєкту «Насіннєві бібліотеки» й організувала в себе банк насіння.
Дізнатись більше можна за посиланнями:
"У філії №6 влаштували День обміну насінням";
"День обміну насінням"
"Насіннєві бібліотеки як нова послуга для громад".
|