8 лютого через віртуальний портал читальний зал центральної бібліотеки, що на Подільській, 78, разом з присутніми перенісся у XV сторіччя – добу лицарів і воєн. Адже саме тут працівники музею історії міста Хмельницького влаштували історичний екскурс «До витоків писемної історії міста» для 9-их класів школи-гімназії №1.
Учні ознайомилися з копіями історичних документів («Метрика Литовська», де зазначена перша назва м. Хмельницького як село Плоскирівці; сторінки з «Книги ревізії листів» із записом привілею короля Владислава II Ягайла від 1431 р.); з перекладом найдавнішої з писемних згадок про місто, датованої 10 лютого 1431 р. Гімназисти дізналися про важливу історичну подію – битву під Грюнвальдом, одним із наслідків якої і був факт введення королівських привілеїв польській шляхті на володіння землями Землі Подільської. Адже саме перемога Польського королівства і Великого князівства Литовського над Тевтонським орденом у Грюнвальдській битві, що відбулася 15 липня 1410 р., зупинила подальше просування тевтонських хрестоносців на схід і дала поштовх для розподілу слов'янських територій між переможцями. Цікавим виявився і той факт, що в битві брали участь (із семи виставлених від Русі) три Подільські хоругви (1500 воїнів), а їхній герб мав зображення жовтого сонця на білому полі, яке здавна є геральдичним символом Землі Подільської.
Гості переглянули слайди, фрагменти кінофільму «Хрестоносці» за мотивами роману Генрика Сенкевича та відеосюжет сучасної реконструкції Грюнвальдської битви.
Науковий співробітник музею В. Папонова-Бадарла привернула увагу дев’ятикласників до книг С.М. Єсюніна «Місто Хмельницький: історія, події, факти» та «Історія міста Хмельницького: документи і матеріали». А наприкінці мандрівки у минуле присутні із задоволенням приміряли реконструкції нагрудного ламелярного обладунку князя Довмонта Псковського, шолом Святого Ваплава зі зведеною кольчужною борницею, а також краги (рукавиці) європейського типу, рукавицю кольчужну (правицю), надані для експонування хмельницьким реконструктором, керівником студії оригінального жанру "Вогень" при Хмельницькому міському будинку культури, Романом Велнянком, та мали нагоду потримати у руках турнірний меч.
|