28 квітня відзначають Міжнародний день настільних ігор. Свято у 2013 році започаткував ведучий вебшоу про настільні ігри «Table Top» Уілл Уітон. Ініціативу підтримали в усьому світі і видавці, і гравці.
Настільні ігри – це корисне і цікаве проведення часу в компанії з друзями або рідними. Вони розвеселять, згуртують команду, допоможуть розвинути концентрацію уваги, швидкість реакції та логічне мислення.
Наскільки давньою є історія цього захоплення? Як вважають археологи, настільні ігри були популярними серед еліти Римської імперії. До речі, у ці ігри грали не тільки на столі, а й на підлозі. На думку голландського філософа Йозефа Хайзенга, подібні забави існували ще до виникнення Римської імперії, а найдавнішій грі, яка дійшла до нас, близько 5500 років. Це – давньоєгипетський «Сенет» – гра шашкового типу, атрибутику якої зустрічають на стінах гробниць єгипетських фараонів, які правили в ті часи. На жаль, крім відомостей про поле із 10 рядів по 3 квадрати, іншої інформації щодо правил гри не збереглося.
Чимало ігор прийшло до нас із Близького Сходу, проте найдавнішими вважають нарди, згадки про них є уже у 3 тис. до н. е. У Стародавньому Китаї періодом розквіту таких забав є 2 тис. до н. е. Щодо території сучасної Європи, то відомо, що в 1-му тис. до н. е. греки і римляни захоплювалися іграми шашкового типу. Сучасна версія шашок з'явилася лише в XVI столітті. Приблизно у той же час європейці ознайомилися із довгими і короткими нардами. Доміно з'явилося в Індії ще в 1-му тис. до н. е. У цій же країні з V століття починається історія шахів. Карткові ігри в Китаї і Кореї з'явилися приблизно в VII столітті.
Історія виникнення настільних ігор дуже давня, проте такі забави залишилися найпопулярнішим видом дозвілля у світі. Наприклад, в німецькому Ессені щороку проходить міжнародна виставка Internationale Spieltage, де представляють понад 1000 новинок.
Великою популярністю в багатьох країнах користуються набори для гри в слова «Скраббл». У XX столітті з’явилися клінгонські шахи, відомі із популярних серіалів «Зоряний шлях» і «Теорія Великого вибуху». Найпростішою картковою грою є UNO, вона користується популярністю серед підлітків і дорослих. Не менш затребуваною є «Дженга», яка перевіряє спритність рук. Проте найпопулярнішою настільною грою у світі є «Монополія», створена на початку 30 років ХХ століття винахідником Чарльзом Дарроу. Вона внесена до Книги рекордів Гіннеса як найпопулярніша комерційна гра у світі.
Найдорожчою «Монополією» у світі офіційно визнана дошка для гри, виготовлена австралійським ювеліром із чистого золота, прикрашена смарагдами, рубінами та діамантами, вартістю близько 2 млн доларів. У 2016 році у Книзі рекордів Гіннеса зафіксовано партію нідерландських гравців у «Монополію» на дошці загальною площею понад 900 кв. м.
Останнім часом в Україні з’явилося багато настільних ігор, серед них кожен зможе знайти для себе улюблену, залежно від мети – розвивати пам’ять, швидкість реакції, логічне та економічне мислення тощо.
Найуспішніша українська гра, яка завоювала світовий ринок, – «Містеріум». Її створили хмельничани Невський Олександр і Сидоренко Олег. У сюжеті – детективна історія старого замку. Треба розгадати загадки, пов'язати асоціації і перемогти. Гра добре розвиває командний дух. Щоб розгадати свою історію, гравцям треба спілкуватись, обговорювати і висувати версії.
У Хмельницькій міській центральній бібліотеці (вул. Подільська, 78) можна зіграти у «Світ громад». Гра є інструментом навчання для тих, кому не байдужий розвиток територіальних об’єднань, в яких вони проживають. Також книгозбірня пропонує через гру «Українська революція 1917-1921 років» вивчити історію сторічної давності.
Юні читачі бібліотеки можуть зіграти у настільну інформаційно-просвітницьку гру «Ліза та її друзі подорожують світом». Вона навчає правилам безпечної поведінки під час подорожей та працевлаштування за кордоном.
Настільні ігри мають переваги над віртуальними, оскільки в процесі живої взаємодії не тільки діти, а й дорослі спілкуються, знайомляться, розвивають у собі позитивні якості характеру, чого позбавлені онлайн-гравці.
|