Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    Міжнародний день настільних ігор
    Ольга Войтюк, бібліотекар ЦБ
    27 Квітня 2020 р.

    28 квітня відзначають Міжнародний день настільних ігор. Свято у 2013 році започаткував ведучий вебшоу про настільні ігри «Table Top» Уілл Уітон. Ініціативу підтримали в усьому світі і видавці, і гравці. 
     
    Настільні ігри – це корисне і цікаве проведення часу в компанії з друзями або рідними. Вони розвеселять, згуртують команду, допоможуть розвинути концентрацію уваги, швидкість реакції та логічне мислення.
     
     
    Наскільки давньою є історія цього захоплення? Як вважають археологи, настільні ігри були популярними серед еліти Римської імперії. До речі, у ці ігри грали не тільки на столі, а й на підлозі. На думку голландського філософа Йозефа Хайзенга, подібні забави існували ще до виникнення Римської імперії, а найдавнішій грі, яка дійшла до нас, близько 5500 років. Це – давньоєгипетський «Сенет» – гра шашкового типу, атрибутику якої зустрічають на стінах гробниць єгипетських фараонів, які правили в ті часи. На жаль, крім відомостей про поле із 10 рядів по 3 квадрати, іншої інформації щодо правил гри не збереглося.
     
    Чимало ігор прийшло до нас із Близького Сходу, проте найдавнішими вважають нарди, згадки про них є уже у 3 тис. до н. е. У Стародавньому Китаї періодом розквіту таких забав є 2 тис. до н. е. Щодо території сучасної Європи, то відомо, що в 1-му тис. до н. е. греки і римляни захоплювалися іграми шашкового типу. Сучасна версія шашок з'явилася лише в XVI столітті. Приблизно у той же час європейці ознайомилися із довгими і короткими нардами. Доміно з'явилося в Індії ще в 1-му тис. до н. е. У цій же країні з V століття починається історія шахів. Карткові ігри в Китаї і Кореї з'явилися приблизно в VII столітті. 
     
    Історія виникнення настільних ігор дуже давня, проте такі забави залишилися найпопулярнішим видом дозвілля у світі. Наприклад, в німецькому Ессені щороку проходить міжнародна виставка Internationale Spieltage, де представляють понад 1000 новинок.
     
     
    Великою популярністю в багатьох країнах користуються набори для гри в слова «Скраббл». У XX столітті з’явилися клінгонські шахи, відомі із популярних серіалів «Зоряний шлях» і «Теорія Великого вибуху». Найпростішою картковою грою є UNO, вона користується популярністю серед підлітків і дорослих. Не менш затребуваною є «Дженга», яка перевіряє спритність рук. Проте найпопулярнішою настільною грою у світі є «Монополія», створена на початку 30 років ХХ століття винахідником Чарльзом Дарроу. Вона внесена до Книги рекордів Гіннеса як найпопулярніша комерційна гра у світі. 
     
    Найдорожчою «Монополією» у світі офіційно визнана дошка для гри, виготовлена австралійським ювеліром із чистого золота, прикрашена смарагдами, рубінами та діамантами, вартістю близько 2 млн доларів. У 2016 році у Книзі рекордів Гіннеса зафіксовано партію нідерландських гравців у «Монополію» на дошці загальною площею понад 900 кв. м. 
     
    Останнім часом в Україні з’явилося багато настільних ігор, серед них кожен зможе знайти для себе улюблену, залежно від мети – розвивати  пам’ять, швидкість реакції, логічне та економічне мислення тощо.
     
    Найуспішніша українська гра, яка завоювала світовий ринок, – «Містеріум». Її створили хмельничани Невський Олександр і Сидоренко Олег. У сюжеті – детективна історія старого замку. Треба розгадати загадки, пов'язати асоціації і перемогти. Гра добре розвиває командний дух. Щоб розгадати свою історію, гравцям треба спілкуватись, обговорювати і висувати версії.
     
    У Хмельницькій міській центральній бібліотеці (вул. Подільська, 78) можна зіграти у «Світ громад». Гра є інструментом навчання для тих, кому не байдужий розвиток територіальних об’єднань, в яких вони проживають. Також книгозбірня пропонує через гру «Українська революція 1917-1921 років» вивчити історію сторічної давності.
     
    Юні читачі бібліотеки можуть зіграти у настільну інформаційно-просвітницьку гру «Ліза та її друзі подорожують світом». Вона навчає правилам безпечної поведінки під час подорожей та працевлаштування за кордоном. 
     
    Настільні ігри мають переваги над віртуальними, оскільки в процесі живої взаємодії не тільки діти, а й дорослі спілкуються, знайомляться, розвивають у собі позитивні якості характеру, чого позбавлені онлайн-гравці.

    Гості ЦБ - письменники та поети
    Гості ЦБ - письменники та поети
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Цікаві книги, які варто прочитати!
    Пропонуємо Вашій увазі нові книги у бібліотеках Хмельницької міської територіальної громади! Багато художньої літератури, твори для дітей, посібники для навчання.
     
    Всі видання подаровані в межах акції #КнижкиДаруй_ДоПеремогиКрокуй.
    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр