У Всесвітній день книги і авторського права ми вітаємо всіх українських авторів, але найперше наших місцевих – тих, хто працює на теренах Хмельницької громади. Зичимо натхнення та легкого пера! Нехай ваші вміння і талант служать збереженню і примноженню духовного багатства нашої держави! Ви рушії у розвитку сучасної культури, носії знань всього народу та виразники високого інтелектуального та культурного багатства.
Бібліотеки Централізованої бібліотечної системи Хмельницької громади високу цінують кожну книгу, котра є у наших фондах. Бо у книзі – частина життя її автора, цінна інформація, чийсь досвід або ж літературна уява.
Одні книги несуть наукові чи енциклопедичні знання, інші – збагачують світогляд, треті – занурюють у безмежжя прози чи поезії. Але всі вони – те, без чого б не тільки не існувало бібліотек, а ще й не відбувалося б повноцінного розвитку людства та активного технічного прогресу.
Визначити міру важливості авторської праці та книговидання для суспільства неможливо. Тому щорічно 23 квітня, починаючи з 1996 року, відзначають Всесвітній день книги та авторського права.
Дату обрали на Генеральній конференції ЮНЕСКО, зважаючи на те, що багато відомих письменників народилися чи померли саме 23 квітня. Народилися: Моріс Дрюон, Халлдор Кільян Лакснесс, Володимир Набоков, Жозеф Пла, Мануель Вальєхо. А померли такі літературні генії: Мігель де Сервантес Сааведра, Вільям Шекспір, Інка Гарсіласо де ла Вега.
Однією з традицій Всесвітнього дня книги та авторського права, що запроваджена у 2001 році, є обрання міста, що на рік стає Світовою столицею книги. У 2022 ним є місто Гвадалахара (Мексика), а ось у 2023 це буде Аккра (столиця Гани).
Загалом ж метою Всесвітнього дня книги й авторського права є залучення уваги як урядових органів, так і широкої публіки до книг як до джерел одержання знань, засобів вираження і комунікації, які залишаються основою активної освіти й сприяють розвитку критичного мислення, незважаючи на швидкий розвиток більш складних джерел інформації. Також цей день підкреслює особливе значення ролі книг і авторського права в розвитку культури світу, толерантності і міжкультурного діалогу.
Закон України «Про авторське право і суміжні права» проголошує, що цим Законом охороняються твори науки, літератури і мистецтва. Твором визнається результат літературної діяльності незалежно від призначення, жанру, обсягу, мети і підлягає правовій охороні незалежно від способу відтворення – письмового, усного чи будь-якого іншого. Об'єктами правової охорони є також виступи, лекції, промови, проповіді та інші усні твори. Таким чином, гуманітарний капітал не просто здатний, а вже приносить вагомі прибутки тим, хто вміло використовує надбання культури.
Конституція України у ст. 54 проголошує свободу літературної творчості і гарантує право на цю свободу. Автор має право на опублікування свого твору незалежно від його змісту чи призначення. Авторське право на будь-який твір виникає з факту створення твору, а не з його реєстрації.
Авторське право надає авторам право дозволяти або забороняти протягом певного обмеженого у часі періоду ті або інші види використання власних творів.
Для того, щоб підпадати під охорону згідно з авторським правом, твір має бути оригінальним. Охорона об'єктів авторського права зовсім не залежить від якості або цінності твору. Твір буде охоронятися незалежно від того чи вважається він бестселером, чи невдалим.
Термін дії авторського права дорівнює терміну життя автора і, як правило, 70 років після його смерті. Вважається, що такий термін визначає справедливий баланс між підтриманням матеріальних прав автора та потребами суспільства мати доступ до великих досягнень культури. По закінченні терміну охорони твір стає загальним надбанням людства і може використовуватись без спеціального дозволу.
Будь-яке недозволене використання твору, який охороняється авторським правом, у тих випадках, коли такий дозвіл вимагається згідно з законом, є порушенням авторських прав. Наприклад, відтворення, публічне виконання, передача в ефір або будь-яке інше повідомлення для загального відома, проведене без дозволу, переробка у будь-яку іншу форму без дозволу автора, плагіат тощо є порушенням авторських прав, що тягне за собою певні юридичні санкції до порушника.
Щоправда, допускається без згоди автора або іншої особи, яка має авторське право, репрографічне відтворення одного примірника твору бібліотеками та архівами, діяльність яких не спрямована прямо або опосередковано на одержання прибутку, але за певних умов, прописаних у Законі України «Про авторське право і суміжні права». До того ж ці заклади мають право відтворювати окремі статті та інші невеличкі за обсягом твори без згоди автора (чи іншої особи, яка має авторське право), але з обов'язковим зазначенням імені автора і джерела запозичення, допускається використання цитат, уривків із твору.
|