Сміх – це сонце: воно проганяє зиму з людського обличчя.
Віктор Гюго
1 квітня в Україні називають Днем сміху, у Великобританії – усіх дурнів, а в Італії – квітневої риби. Цей День святкують у США, у Фінляндії, у Німеччині, в Ірландії та в інших країнах.
Існують різні версії щодо походження цього дивного свята. Кажуть, виникнення його пов’язане із неаполітанським королем Монтереєм, якому одного разу на честь свята з нагоди припинення землетрусу приготували рибу. Через рік він зажадав таку ж саму. Такої ж риби, на жаль, не знайшли, але кухар приготував іншу, дуже схожу. І хоча можновладець розпізнав підміну, він не розгнівався, а навіть розвеселився. Із цього часу звичними стали першоквітневі розіграші. Саме тому в Італії та у Франції 1 квітня заведено непомітно клеїти на спини незнайомців паперових риб. Якщо той, над ким пожартували, не помітив наклейки, його називають «квітневою рибою».
Інша версія більш схожа на правду: це веселе свято виникло у Франції в XVI столітті, коли Новий рік перенесли з 1 квітня на 1 січня. Люди чекали подарунків від свого короля, але так і не дочекалися. І назвали цей день Днем обману, перетворивши його у свято гулянь, жартів, веселощів та гумору.
Після перенесення святкувань на січень у Франції нібито залишилася жартівлива традиція дарувати пусті коробки із подарунками. А всіх, хто приймав ті подарунки, називали першоквітневими рибами, адже риб в цей період було найлегше спіймати на гачок. До речі, у Франції у цей день кондитери виготовляють величезних шоколадних риб.
У Великобританії григоріанський календар запровадили у 1672 році. Британці вирішили запозичити традиції французів та італійців і теж почали жартувати над друзями 1 квітня.
А в Америку ця традиція прийшла разом із британськими колоністами і розповсюдилася по країні. Коли і ким це свято було завезено в Україну точно не відомо. Знаємо лише, що українці наділені тонким відуттям гумору.
Сміх корисний усім, оскільки він має багато лікувальних властивостей, адже сприяє зменшенню числа гормонів напруги і стресу, зміцненню імунної системи. Під час активного сміху клітини мозку наповнюються киснем – покращуються самопочуття та настрій.
Ще Гіппократ зазначив, що весела і жвава бесіда за обідом сприяє травленню, адже коли ми сміємося від душі, напружуються м'язи, виводячи токсини і шлаки. Таким чином, сміх можна назвати своєрідною гімнастикою для кишківника.
Кажуть, що сміх виробляє антитіла, які захищають організм від бактерій і вірусів. Також він допомагає в лікуванні астми і бронхітів, тому що повітря, вириваючись із легенів під час сміху зі швидкістю 100 км/год, звільняє бронхи від слизу, який там накопичується, полегшуючи дихання.
На думку вчених Гарвардського університету, весела вдача знижує шанс появи різних хвороб на 50%. Зокрема, під час сміху поліпшується вентиляція легенів, у судинах накопичується вуглекислий газ, який знижує артеріальний тиск. Також завдяки веселощам і сміху рівень цукру в крові знижується і у діабетиків, і у здорових людей.
Саме тому у деяких країнах активно практикують сміхотерапію. Наприклад, у Японії з великим успіхом проводять сеанси сміхотерапії у лікарнях для хворих на туберкульоз.
Сміх протягом 10-15 хвилин допомагає спалити стільки калорій, скільки ви отримуєте, з’ївши плитку шоколаду середнього розміру.
Сміх, як виявилося, дуже серйозне явище, про нього навіть створена особлива наука – гелотологія. Гелотологія стверджує: сміятися треба не тільки тому, що добре і весело, але і щоб стало добре і весело! Іншими словами, чим більше сміється людина, тим вона здоровіша і щасливіша.
«У дім, де сміються, приходить щастя», – навчає японське прислів’я.
Смійтеся на здоров'я!
|