23 квітня Православна Церква вшановує пам’ять святого великомученика Георгія Переможця.
Син хлібороба народився у III столітті в Кападокії, яка входила в склад Римської імперії. Саме ім’я у перекладі із грецької (?γιος Γε?ργιος) означало «хлібороб». В Україні його звикли називати Юрієм.
Народився він у місті Бейрут (в давнину − Беліт), біля підніжжя Ліванських гір. Переселившись до Палестини із міста Бейрут (в давнину − Беліт), що біля підніжжя Ліванських гір, мати виховала сина у благочесті та християнському смиренні.
Під час служби у римському війську Георгій виділявся серед інших своїм розумом, хоробрістю, фізичною силою, військовою вправністю та вродою. Досягнувши звання тисяцького, святий Георгій став улюбленцем імператора Діоклетіана. Проте саме цей імператор наприкінці ІІІ століття посилив гоніння на християн.
Почувши одного разу на суді черговий нелюдський вирок щодо знищення християн, майбутній великомученик пройнявся співчуттям до них. Передбачаючи, що його теж очікують страждання, святий Георгій роздав своє майно бідним, відпустив на волю своїх рабів, прийшов до Діоклетіана і, оголосивши себе християнином, викрив його в жорстокості та несправедливості. Слово святого Георгія було сповнене сильними і переконливими аргументами проти імператорського наказу переслідувати християн.
Після безрезультатних умовлянь відректися від Христа імператор наказав піддати святого різним мукам. Святий мученик все терпляче переносив.
Подвиги і чуда великомученика збільшили кількість християн. Навіть дружина гонителя, цариця Олександра, бачачи чудеса Георгія, почала докоряти чоловікові за його жорстокість, а потім і сама повірила у Христа. Цар засудив її разом із святим великомучеником.
За наказом Діоклетіана Георгію мали відтяти голову. Святий на місці страти у пристрасній молитві просив Господа простити жорстоких карателів, повторюючи слова Христа про помилування тих, які не знають, що творять. Спокійно і мужньо святий великомученик Георгій загинув 23 квітня 303 року. У цей день йому не було і 30 років.
Міцний, непоборний воїн, він зазнав тяжких мук за Христа. І за цей подвиг в ім’я віри Церква нарекла його Побідоносцем.
На іконах святий Георгій зображається таким, що сидить на білому коні і протикає списом змія, що символізує перемогу над дияволом – «стародавнім змієм».
День великомученика Георгія в народі ще називають – «Юр’їв день».
Святий Георгій, покровитель воїнів, є однією з найвідоміших постатей в християнському світі, його історія надихала митців протягом століть.
|