Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    Парк культури і відпочинку імені Михайла Чекмана
    Підготувала Галина Єсюніна, завідуюча відділом ІТ та ЕР
    16 Жовтня 2018 р.

    Кожен парк чи сквер міста Хмельницького має свою історію, свою «родзинку». 17 жовтня 2018 року своє 70-річчя відзначає парк культури і відпочинку імені Михайла Чекмана. Тому віддамо шану ювіляру, спробувавши пригадати основні віхи розвитку.

    Історичний екскурс

    Наше місто в травні 1941 року стало обласним центром. Після закінчення Другої світової війни воно почало не лише відбудовуватись, а й розбудовуватись.

    У 1947 році Проскурівський (нині Хмельницький) міськвиконком прийняв рішення про закладення нового великого парку культури та відпочинку на позаміському пустирі, де річка Плоска впадає в Південний Буг, в місці їх злиття. На той час у місті існувало лише два маленьких парки, які і зараз знаходяться у центрі міста. Це сквер імені Тараса Шевченка та парк імені Івана Франка.

    17 жовтня 1948 року в місті був проведений перший недільник. На береги річок Плоскої та Південного Бугу вийшло понад 1500 чоловік. Це були робітники різних підприємств, залізничники, учні шкіл, ПТУ, училищ, технікумів тощо.

    Було висаджено першу 1000 дерев, облаштовано 300 метрів огорожі.

    Місцевість була заболочена, тому прокопали штучні канали для осушення, а там, де зараз острів, фактично вручну під час суботників викопали став.

    Забудова парку тривала майже два роки й була справжньою народною будовою: люди працювали тут безкоштовно, у вихідні дні та вільний від роботи час.

    На будівництві парку працювала молодь міста, яку очолював Олександр Іванович Пороник, на той час перший секретар обласного комітету комсомолу. Тому в 1949 році новий парк назвали «Парк імені 30-річчя ВЛКСМ», а жителі називали його «Комсомольський».

    З 1961 року почалася друга хвиля будівництва парку. За декілька років у ньому спорудили павільйони, танцювальний майданчик, музичну естраду, спорудили венеціанський місток через річку Плоску, який прикрасив центральний вхід у парк, впорядкували мережу природних і штучних каналів, через які перекинули місточки, заасфальтували доріжки й майдани, встановили скульптури.

    У тому ж році тут зявились перші атракціони, які стали для багатьох хмельничан улюбленими на багато десятиліть.

    До середини 1960-х років територія парку була розширена до 60 гектарів. У 1966-1967 роках були створені нові алеї, встановлені гойдалки, атракціони  "Ланцюгова карусель" і "Віражні літаки", провели радіофікацію парку (проклали 5 км радіоліній), встановили 130 паркових лавок, створили чотири озера загальною площею 2,4 га, на яких почали гніздитися лебеді та качки, а парк перейменували на честь 50-річного ювілею Жовтневої революції «Парк культури і відпочинку імені 50-річчя Жовтня»

    З 1967 року у парку щороку почали проводити масштабні Свята Зими, котрі влаштовували наприкінці лютого в парку споруджували снігові скульптури, влаштовувались масові гуляння, виступала художня самодіяльність, грали духові оркестри, збирались ярмарки, проводились конкурси, змагання, вікторини та естафети. Снігові скульптури виготовляли переважно учні та студенти: усього до 80 різноманітних фігур. Загалом свята збирали до 50 тисяч людей!

    З початку 1970-х років центральний парк став місцем щорічних гастролей різноманітних пересувних цирків, для яких був влаштований спеціальний асфальтований майданчик, зручний для встановлення шапіто. Згодом регулярними стали гастролі надзвичайно популярного в СРСР тих років пересувного чехословацького "Луна-Паркупарку розваг, який за пару тижнів збирав десятки тисяч хмельничан.

    Згідно рішення обласного виконавчого комітету №132 від 15.05.1975 року парку надали статус пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення.

    Унікальності парку додали скульптури з металобрухту Народного художника України, Почесного громадянина міста Хмельницького – Миколи Мазура. Протягом 1979-1984 років він на замовлення УМВС створив "Автомістечко" для навчання правилам дорожнього руху дітей. На площі у чотири гектари було створено об'ємно-просторову композицію із 13 об'єктів – своєрідних металевих скульптур з елементами кінематики. Назви промовляють самі за себе: «Вертоліт», «Велосипед», «Паровоз», машини «Ретро», «Лев» та інші.

    Ще одна об'ємно-просторова композиція для дітей «Космос» була створена протягом 1986-1987 років. Це 25-метровий «Космічний корабель», піднятий на шестиметрову висоту і велетенський «Космонавт», заввишки 5 метрів. 

    У парку було закладено ряд живих пам’ятних знаків:

    • 2 серпня 1987 року було висаджено дуб на честь спорідненого міста Модесто (США);
    • 4 жовтня 1988 року був висаджений дуб на честь міста-побратима Сілістра (Болгарія).

    9 лютого 1993 року розпорядженням Хмельницького міськвиконкому було уточнено значення парку – міський парк культури та відпочинку.

    У 1998 році у парку розпочав свою історію зоологічний куточок. Першою його мешканкою стала ведмедиця Аліса. А згодом лебеді, качки, павичі, голуби, лисиці, кролі, кози та інші тварини. У парку в різні пори року та у різний час доби можна було спостерігати понад 150 видів птахів.

    У 1991 році Україна стала незалежною. Тому, вшановуючи знаменну дату, рішенням сесії обласної ради 16 грудня 1998 року парк перейменовано на «Парк імені 500-річчя м. Хмельницького», а його площу розширено до 140,45 га за рахунок введення в межі парку водосховища.

    Згідно рішення двадцять першої сесії Хмельницької міської ради у жовтні 2008 року парк перейменовано на «Парк культури і відпочинку імені Михайла Чекмана» – на честь міського голови, який керував містом 12 років і трагічно загинув в автокатастрофі в 2002 році.


    Сьогодення парку

    Межі парку культури і відпочинку імені Михайла Чекмана проходять по вулицях Романа Шухевича, Олімпійській та Проскурівського підпілля.

    На території парку зростає чимало видів дерев і рослин. Серед насаджень парку є багато завезених з інших регіонів. Серед них різні види та форми ялини, туї, гортензії, кленів, жасминів, горіхів тощо. Уся територія перебуває у комунальній власності Хмельницької міської ради.

    Парк належить до ландшафтного стилю планування. Всюди підкреслюється асиметричність і оригінальність рослинних композицій, повільні форми рельєфу, групи дерев чергуються з відкритими газонами. Прикрашають парк маленькі садові лави та скульптурні групи.

    У парку існує зоологічний куточок, де мешкають білі лебеді, цесарки, декоративні індики, качки, гуси та інші тварини.

    У день свого весілля молодята Хмельницького приїздять до парку зробити на згадку фото- та відео зйомки. А ще вони люблять відвідувати пішохідний міст при вході у парк, одразу за яким встановлені величезні металеві обручки. Повісивши на них замок кохання, вони вірять, що він стає запорукою вірності й міцності подружнього шлюбу.

    А випускники шкіл та вузів ідуть в міський парк у свій випускний вечір аби зустріти перші промінчики сонця.


    Що нового?

    За ініціативою Президента України 2017 рік було оголошено роком Японії в Україні. На честь цього посольство Японії обрало 20 міст, яким презентувало свої національні деревця – сакури. Завдяки співдружності двох країн у Хмельницькому міському парку було висаджено 19 сакур.

    А ще у 2017 році у парку культури і відпочинку імені Михайла Чекмана запрацював новий фонтан, була завершена реконструкція набережної частини парку, з’явилась нова пішохідна доріжка, для любителів прогулянок на велосипеді облаштували велосипедні доріжки.

    У 2017 році в різних куточках парку висадили фігури-топіарії з ялівця і туї, котрі виготовили і привезли зі Львова: зелені білки, дельфіни, слони, собаки, коні і навіть люди. Вважається, що це довговічні рослини, які не потребують особливого догляду. Їх потрібно лише поливати, стригти і час від часу підживлювати добривами.

    У 2018 році в будівлі колишнього літнього кінотеатру парку культури і відпочинку імені Михайла Чекмана відкрився майданчик для хмельницьких екстремалі – скейтбордистів.

    Почали ремонтувати композицію «Космос», яка найбільше приваблює малечу. На наступні роки планується поточний ремонт інших скульптур Миколи Мазура.

    Хмельницькою міською радою планується розпочати реконструкцію парку культури і відпочинку імені Михайла Чекмана. З 2018 року над потенційними проєктами оновлення парку працюють львівські архітектори з урбаністичної ініціативи «Група 109», обіцяючи враховувати пропозиції та побажання хмельничан.

    Ось так, спільними зусиллями, міський парк постійно набуває сучасного вигляду, милує красою у різні пори роки хмельничан та гостей міста, які охоче проводять тут своє дозвілля і відновлюють сили після швидкого темпу життя у місті.


    Читач філії №14
    Читач філії №14
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Світові бестселери, твори місцевих авторів, пізнавальна та довідкова література, багато книжечок для дітей!

    За останні місяці 2016 року до бібліотек Хмельницької міської ЦБС надійшло 1657 примірників нових книг. 

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр