Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    27 березня – Міжнародний день театру
    Ольга Войтюк, бібліотекар ЦБ
    27 Березня 2019 р.

    27 березня Міжнародний день театру. Це свято відзначають із 1961 року за рішенням IX конгресу Міжнародного інституту театру при ЮНЕСКО. Традиційний девіз цього дня – «Театри як засіб взаєморозуміння та зміцнення миру між народами».

    Уперше про театр згадується у джерелах, датованих 497 роком до н. е., зокрема про проведення свята, присвяченого богу Діонісу. Перша будівля театру з’явилась у Римі в 55 році до н.е., у ній декламували вірші, ставили невеликі п’єси, переспівуючи легенди та міфи.

    В Україні театральне мистецтво бере початок із глибокої давнини, проявлючись у народних іграх, танцях, піснях і обрядах. В епоху Київської Русі елементи театру були в церковних обрядах. Про це свідчать фрески Софійського собору ХІ століття.

    У ХVІ – ХVІІ століттях перші зразки драми прилюдно виголошувалися учнями київських Братської та Лаврської шкіл, Львівської братська школи та Острозької академії.

    У ХVІІ – ХVІІІ століттях популярними були вертепи – мандрівні театри маріонеток, які виконували різдвяні драми та соціально-побутові інтермедії.

    Перший український стаціонарний театр був відкритий у Львові в 1795 році.

    У другій половині ХІХ століття в аматорських гуртках розпочинали діяльність корифеї українського театру – драматурги і режисери Михайло Старицький, Марко Кропивницький та родина Тобілевичів, члени якої виступали під сценічними псевдонімами Івана Карпенка-Карого, Миколи Садовського і Панаса Саксаганського.

    Перший професійний український театр, засновником якого був М. Кропивницький, було відкрито 1882 року в Єлисаветграді – сучасному Кропивницькому. Провідною зіркою українського театру того часу була Марія Заньковецька.

    Новий період в історії національного театру розпочався в 1918 році, коли у Києві утворилися Державний драматичний театр і «Молодий театр» («Березіль») Леся Курбаса та Гната Юри. До експериментальних пошуків репресованого Леся Курбаса, талановитого режисера, актора, драматурга і перекладача, і досі звертаються сучасні митці.

    Серед чималої кількості сучасних театрів України особливе місце займають Хмельницький музично-драматичний театр ім. Старицького, Хмельницький академічний обласний театр ляльок «Дивень», унікальний моно-театр «КУТ».

    Наш національний театр – це справжнє багатство, це неповторне обличчя української духовності, адже театральне мистецтво є своєрідним дзеркалом, у якому відображуються характерні особливості життя суспільства.

    Своєрідну духовну атмосферу передають кращі театри світу: напівзруйнований, проте величний Театр Діоніса в Греції; оточений з усіх боків водою, з дахом у формі вітрил, із найбільшим органом Сіднейський оперний театр; лідер за кількістю зіграних на сцені вистав – Віденська опера; храм опери – Королівський оперний театр у Мадриді та багато інших.

    Слухаємо оперу, чи насолоджуємося майстерністю і грацією артистів балету, або ж стежимо за грою драматичних акторів, – ми завжди відчуваємо особливу атмосферу, отримуємо естетичну насолоду, пізнаючи тонкі грані мистецького життя. Саме тому Міжнародний день театру – це  не лише професійне свято майстрів сцени, а й мільйонів вдячних глядачів.


    Філія №7
    Філія №7
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Новинки осені

    Багато художньої літератури, твори для дітей, посібники для навчання.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр