Міжнародний день сну щороку відзначають у третю п’ятницю березня, починаючи із 2008 року. Ініціатива належить Міжнародному товариству сну. Свято запроваджено, аби нагадати людям про користь правильного і здорового сну, звернути увагу людства на проблеми, пов’язані із недосипанням, адже від нього страждає 45%-50% населення Землі.
Цього дня у світі проводять різні освітні медичні заходи, практикують соціальні акції, під час яких люди приходять на роботу із подушками і пледами, у піжамах, у такий спосіб привертаючи увагу до проблеми сну.
У 2020 році цей день проходить під гаслом «Кращий сон, краще життя, найкраща планета».
Сон є основою нашого здоров'я, на нього людина витрачає третину життя. Уві сні організм відновлює сили, перезавантажуючи мозок, виробляючи потрібні гормони, відновлюючи клітини, даючи відпочинок усьому тілу. Міцний сон позитивно впливає на роботу серця, покращує концентрацію уваги, настрій і самопочуття, знижує ризик різних захворювань, є основою психічного благополуччя.
На сьогодні лікарями визначено вже 84 види розладів, пов'язаних з проблемами неспання. У людей, які систематично сплять менше 7−8 годин, знижується працездатність, погіршується пам’ять, порушується обмін речовин, виникають захворювання серцево-судинної, нервової, травної, ендокринної та репродуктивної систем. Недосипання (4 годин сну) знижує реакцію людини на 45%, викликаючи замкнутість, дратівливість і зацикленість на проблемах, погіршення пам'яті та загострення різних захворювань. Відсутність сну хоча б протягом 24 годин викликає симптоми, схожі на алкогольне сп'яніння – погіршення пам'яті, зниження реакції, дратівливість. Після трьох днів без сну у людини можуть з'явитися параноя, проблеми з мовою, слухові та зорові галюцинації. Здоровий же сон підвищує фізичну і розумову працездатність, запобігає передчасному старінню, зміцнює імунітет.
Поведінка протягом дня, а особливо перед сном, впливає на його якість. Слід виробити звичку лягати спати і прокидатися в один і той самий час. Також треба уникати вживання кави, чаю, газових напоїв, шоколаду за 6 годин до сну, а за 4 години – важкої, гострої, солодкої їжі. Необхідно зробити комфортним температурний режим у спальні, систематично її провітрюючи. Лікарі не радять читати, завантажувати себе інформацією перед сном, працювати за комп’ютером та дивитися телевізор у ліжку, адже синє світло екранів перешкоджає утворенню мелатоніну – гормону, що виконує багато різних біологічних функцій, одна із яких – регулювання циклу сну.
Тиша, відсутність освітлення сприяють здоровому сну, який є запорукою якісного і тривалого життя.
|