Новини ЦБС Хмельницька міська централізована бібліотечна система Новини ЦБС Хмельницька міська централізована бібліотечна система
  Про ЦБС
  Бібліотеки
  Читачам
  Ресурси бібліотек
  Віртуальні виставки
  Наша Україна
  Наше місто
  Літературна світлиця
  БібліоЖиття
  Фотогалерея
  Відеогалерея
  Проєкти та програми
  Карта сайту
  Пошук по сайту

   

  Хмельницька міська рада

   

    Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
  Сер Артур Конан Дойл: творець Шерлока Холмса
  Підготувала Галина Єсюніна, завідуюча відділу ІТ та ЕР
  21 Травня 2020 р.

  Під палітуркою кожної правдивої книги знаходиться концентрована суть людини.
  Особистості письменників стали легкими тінями, тіла їх перетворилися в порох,
  а у вашому розпорядженні – їх істинний дух.

  Артур Конан Дойль

  Коли 22 травня 1859 року в сім’ї Чарльза і Мері Дойл, вихідців з Ірландії, що жили в Единбурзі – столиці Шотландії, народився спадкоємець, немовля нарекли Артуром Ігнатіусом Конан Дойлом (на честь двоюрідного діда, паризького критика і видавця Мішеля Конана). Артур Конан Дойл (до речі, Конан – це ім’я, а не частина прізвища) – видатний англійський письменник, публіцист і журналіст.

  Він був велетнем із потужним торсом і біцепсами культуриста, мав неймовірну силу – навіть у літньому віці міг підняти, тримаючи за край ствола, по рушниці в кожній руці. Захоплювався багатьма видами спорту: боксував, грав у регбі, футбол, крикет, був чудовим більярдистом, їздив на мопеді, захоплювався автоперегонами, лижами і навіть ввійшов у журі першого конкурсу культуристів у 1900 році.

  Уславився тим, що у 1880-і роки грав у футбол – був воротарем англійського клубу "Портсмут ". На той час футбол лише починав здобувати популярність. Також Конан Дойл зародив моду на гірські лижі у Швейцарії, був одним з організаторів перших автоперегонів.

  Артур Конан Дойл – творець одного з найпопулярніших персонажів – детектива Шерлока Холмса. Чотири повісті й п’ятдесят шість оповідань, присвячених геніальному детективові, принесли Артуру Конан Дойлю світову славу. Ще за життя він став класиком детективного жанру та одним з найбільш високооплачуваних письменників. Загалом письменник написав понад 70 книг. Це оповідання, повісті, романи. Твори про Шерлока Холмса перекладені майже на всі мови світу, він став улюбленцем мільйонів читачів, а його ім'ям називають тих, хто вміє розплутувати складні історії, відзначається високим інтелектом, знанням життя та прагненням до справедливості.

  Артур Конан Дойл створив образ детектива-мислителя, який вміє спостерігати і логічно розмірковувати. У Шерлока Холмса думка перетворюється в слово, слово в дію, що відповідає найкращому прагненню до перемоги правди, справедливості й добра. Саме цим Холмс приваблює до себе кожне нове покоління читачів. У цьому велич і самого творця образу великого детектива Артура Конана Дойла.

  Досліджуючи повісті й оповідання про великого детектива Шерлока Холмса, важко не помітити, що вони є своєрідною енциклопедією життя британського суспільства Вікторіанської епохи (кінець XIX - початок XX століття).

  Найповніше сюжет про знаменитого детектива знайшов своє відображення в кінематографі. Історія про Шерлока Холмса і доктора Ватсона за кількістю екранізацій потрапила в Книгу рекордів Гіннеса.

  Батько Артура Конана Дойла, Чарльз Алтамонт Дойл, був художником, на жаль, не таким успішним, як він того хотів, через що страждав депресією й алкоголізмом та відрізнявся неврівноваженою поведінкою. Мері Дойл, мати письменника, була жінкою освіченою і саме вона відіграла велику роль у житті сина. Маючи пристрасть до книжок і володіючи талантом письменниці, вона була головним оповідачем у сім'ї, до того ж від неї син успадкував ще й гострий інтерес до історії, культу лицарства та джентельменства, любов до пригод.

  У дитинстві Артур багато читав, мав різнобічні інтереси. Його улюбленим автором був Майн Рід, а улюбленою книжкою – «Мисливці за скальпами». У 1868 році, коли хлопчикові виповнилося 9 років, за наполяганням батьків, його відправили на навчання у єзуїтський закритий коледж Стоніхерст (графство Ланкашир). Освіта хлопчика оплачувалася багатими родичами. Зі шкільних років у К. Дойлі проявився дар оповідача, успадкований від матері, та талант до вигадування різних історій, якими він збирав та розважав юрби учнів. На останньому році навчання він випускав журнал коледжу і писав вірші.

  Закінчивши у 1876 році коледж, Артур Конан Дойл назавжди зберіг огиду до релігійного фанатизму та до фізичного покарання. Повернувшись додому, він переписав на своє ім’я всі папери батька, який до того часу зовсім збожеволів. Пізніше Артур написав про драматичні події, пов’язані з батьком, в оповіданні «Хірург з Гастерівських боліт».

  У 1876 році Артур Конан Дойл став студентом Единбурзького медичного університету, в стінах якого найбільший вплив на нього мав доктор Джозеф Белл, котрий був майстром спостережливості, логіки та аналізу. У майбутньому він став прототипом Шерлока Холмса.

  Весною 1879 року Артур Конан Дойл вирішив спробувати себе в літературі й написав маленьке оповідання «Таємниця Сесасської долини» (англ. «The Mystery of Sasassa Valley»), написане під впливом робіт Едгара По і Безіла Гарта. Оповідання вийшло дуже скороченим, що засмутило автора-початківця, але отримані за нього три гінеї надихнули писати далі. Однак у цей час здоров'я батька погіршилось, і Артур став єдиним годувальником у сім'ї. У 1880 році він отримав пропозицію зайняти посаду хірурга на китобої «Надія», котрий полював на тюленів коло берегів Гренландії. Молодий студент-медик був вражений жорстокістю цих ловів, а пригоду описав у оповіданні «Капітан «Полярної зірки»».

  У 1881 році Артур Конан Дойл закінчив медичний університет, отримавши ступінь бакалавра медицини й ступінь магістра хірургії. До 1882 року він служив хірургом на борту кількох суден, після чого залишив море і відкрив практику в приморському містечку Саутсі. Пацієнтів у доктора було небагато, і він замислювався над тим, аби почати писати.

  У березні 1886 року К. Дойл почав писати детективну повість «Етюд у багряних тонах», котра була опублікована в 1887 році. Перше видання книги було проілюстровано батьком Артура, Чарльзом Дойлем. Книга відкрила для читачів цикл творів про знаменитого детектива Шерлока Холмса та його друга доктора Ватсона, а письменника зробила популярним. На хвилі позитивних відгуків К. Дойл отримує від редактора літературного журналу «Strand Magazine» пропозицію написати ще про Шерлока Холмса, і в 1890 році у випусках цього журналу з'являється нова детективна повість «Знак чотирьох».

  Артур Конан Дойл, що все ще розривається між покликанням письменника і кар’єрою лікаря, виїжджає до Відня вивчати офтальмологію. Повернувшись до Лондона, він відкриває практику, проте продовжує писати і несподівано знаходить нову літературну форму серію оповідань з одним головним персонажем.

  Артур Конан Дойл написав багато різних книг, але худорлявий детектив із люлькою в зубах затьмарив інших його героїв. Сам письменник, стомившись від свого героя, не вважав книжки про Шерлока Холмса найкращими у своїй літературній спадщині, віддаючи першість історичним творам. У історії Великобританії його цікавили три періоди: Столітня війна, буржуазна революція XVII століття та війни з Наполеоном. Цим епохам присвячено кілька романів, а також «наполеонівський» цикл про бригадира Жерара. Автор прагнув відтворити описуваний період максимально достовірно. Першим серйозним історичним твором Конан Дойла вважається роман «Білий загін», написаний 1891 року.

  У грудні 1893 року письменник вирішив «покінчити» з Шерлоком Холмсом, щоб присвятити себе історичним романам, і Холмс «загинув» у сутичці з професором Моріарті біля Рейхенбахського водоспаду. Але читачі, обізвавши автора «вбивцею», вимагали повернути містера Холмса. Вісім років Конан Дойл тримався, але в 1901 році надрукував повість «Собака Баскервілів», пояснивши, правда, що ця історія відбулася ще до «загибелі» Холмса, а почавши в 1903 році серію оповідань «Повернення Шерлока Холмса», остаточно і безповоротно воскресив його. Остання збірка – «Архів Шерлока Холмса» була опублікована в 1927 р.

  В оповіданнях про Шерлока Холмса описані багато методів криміналістики, які були ще невідомі поліції. Серед них збір недопалків і сигаретного попелу, ідентифікація друкарських машинок, роздивляння в лупу слідів на місці події. Згодом поліцейські стали широко використовувати ці та інші методи Холмса.

  У травні 1891 року Артур Конан Дойл захворів на грип і декілька днів був при смерті. Після одужання вирішив полишити медичну практику і присвятити себе літературі. Відтоді літературна діяльність стала його професією. Варто згадати ще про одну сторону темпераментної натури Артура Конана Дойла: він був пристрасним патріотом і ніколи не залишався осторонь від суспільних проблем. У 1900 році К. Дойлу знову знадобилися медичні знання, коли у віці сорока одного року він вирушив добровольцем на фронт до Південної Африки, де йшла Друга англо-бурська війна 1899-1902 років. Очолив там польовий шпиталь, неодноразово ризикував життям. Цей період дав світові книгу «Велика бурська війна». За заслуги у цій війні король Едвард VII нагородив Артура Конана Дойла у 1902 році лицарським титулом і правом використовувати приставку «сер» до свого імені.

  Написані ним науково-фантастичні твори у 1912 році «Загублений світ» та у 1913 році «Отруєний пояс» про професора Челенджера мали успіх не менший, ніж серія про Шерлока Холмса. Всього в цій серії було створено п'ять романів.

  Літературний талант письменника  однаково блискуче проявився у детективному, пригодницькому та історичному жанрах. Артур Конан Дойл вважав, що література має бути зрозумілою, захопливою та розумною. Навіть найвидатнішим авторам не завжди щастило виконати всі ці умови. У міру своїх сил К. Дойл дотримувався всіх трьох вимог. Ось чому книжки цього блискучого майстра приголомшливого сюжету та інтриги й досі люблять і шанують на всіх континентах.

  У 1914 році сер Артур Конан Дойл з родиною відвідує Канаду, читає там лекції. Згодом сімейство повертається додому, бо Конан Дойл був упевнений у майбутній війні з Німеччиною. Він пише статтю "Англія і наступна війна", попереджаючи про можливу війну. Письменник пропонує побудувати тунель під Ла-Маншем, щоб забезпечити Англію провізією у разі блокади. Перед початком війни (4 серпня 1914 року) К. Дойл вступає в загін цивільних добровольців, що був утворений на випадок вторгнення ворога на територію Англії. З початком Першої світової війни письменник написав безліч статей на військову тематику. 1924 року вийшла автобіографічна книга  Конана Дойла «Спогади і пригоди».

  Сера Артура Конана Дойла називали «великим акумулятором ідей». Цьому сприяли плавання на суднах та участь у війні. Саме йому належить ідея про прокладання тунелю під Ла-Маншем, створення плавучих мін, надувних гумових човнів для порятунку корабельних екіпажів, маскувальні сітки для артилерійських позицій, натільної броні. Він передбачав підводну війну і навіть звернувся з відповідним проєктом в уряд, але зустрів там бюрократичне нерозуміння, яке дорого коштувало Великобританії в роки Першої світової війни. Проте завдяки йому персонал ВМС був оснащений рятувальними жилетами, а солдати піхоти отримали плоскі каски.

  У 1918-1926 роках, після війни, письменник із усією властивою йому пристрасністю захопився спіритизмом і окультизмом, що викликало постійне глузування від преси. Письменник витратив чималу суму грошей на своє захоплення. Ніхто з дослідників не зміг пояснити цього дивного захоплення. Пристрасть до спіритизму видається тим паче дивною, що творець Шерлока Холмса, хоча й романтик за душевним складом, вирізнявся аналітичним розумом і реалістичним мисленням. Друга дружина Конана Дойла, з якою він одружився у 1907 році, Джин Лекк розділяла його захоплення і навіть вважалася досить сильним медіумом.

  У 1929 році виходить останній твір письменника про відкриття затопленого міста Атлантиди командою дослідників під керівництвом професора Маракота – науково-фантастичний роман «Маракотова безодня».

  На жаль, після повернення з чергових подорожей у 1930 році сер Артур Конан Дойл став хворіти й був прикутим до ліжка. Одного разу він зібрав усі свої сили, піднявся з ліжка і пішов до саду. Коли його знайшли, він лежав на землі з проліском в руці. Сер Артур Конан Дойл помер 7 липня 1930 року в оточенні своєї родини. Причиною став серцевий напад. Його останні слова були адресовані дружині, він прошепотів: «Ви найкращі».

  Похований на кладовищі Мінстед Хемпшір, в національному парку Нью-Форест. На прохання дружини на його надгробку викарбувано девіз лицарів: «Stee true, blade straight» («Вірний, як сталь, прямий, як клинок»).

  Син письменника Адріан написав біографію свого батька під назвою «Справжній Конан Дойл». 

  16 березня 2004 року в Лондоні були виявлені особисті папери сера Артура Конана Дойла. Більше трьох тисяч листів були знайдені в офісі однієї юридичної фірми. Серед виявлених паперів – особисті листи, в тому числі від Вінстона Черчилля, Оскара Уайльда, Бернарда Шоу і президента США Теодора Рузвельта, щоденникові записи, чернетки і рукописи творів письменника, що не виходили друком. Вартість знахідки склала близько 2 млн фунтів стерлінгів.

  У родині Дойлів існував справжній культ предків їхній родовід нараховував понад шість століть. Не дивно адже в жилах роду Дойлів текла монарша кров, в їхньому роду були королі Генріх ІІІ та Едуард ІІІ. Також письменник Вальтер Скотт був далеким родичем Конан Дойла, чим той страшенно пишався.

   


  Філія №8
  Філія №8
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Меню для книгоманів
  • Зростаємо професійно
  • Мистецька вітальня
  • Наші видання
  • Послуги ЦБС
  Серія для дітей

  Серія "Детективчик" заснована в 2011 році видавництвом "Національний книжковий проект".
  Для середнього шкільного віку.

  Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
  детективи
  драми
  казки
  комедії
  легенди
  ліричні вірші
  пригоди
  трілери
  фентезі
  інше

  Слідкуйте за нами у
  соціальних мережах


  © ХМ ЦБС, 2010-2022 г.
     Офіційний сайт
  Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
  www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
  Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
  адміністратора, а також активного посилання на сайт.
  створення
  сайту
  Студія Спектр