Новини ЦБС Хмельницька міська централізована бібліотечна система Новини ЦБС Хмельницька міська централізована бібліотечна система
  Про ЦБС
  Бібліотеки
  Читачам
  Ресурси бібліотек
  Віртуальні виставки
  Наша Україна
  Наше місто
  Літературна світлиця
  БібліоЖиття
  Фотогалерея
  Відеогалерея
  Проєкти та програми
  Контакти
  Карта сайту
  Пошук по сайту

   

  Хмельницька міська рада

   

    Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
  Преображення Господнє (Яблучний спас)
  Підготувала Галина Єсюніна, завідуюча відділу ІТ та ЕР
  19 Серпня 2020 р.

  19 серпня – Преображення Господнє. Це свято – згадка про велику подію в житті Ісуса Христа, що описана в Євангелії, – таємниче преображення (перетворення) Христа на горі Фавор. Коли Ісус почав молитися, його вбрання стало сліпучо білим, а обличчя засяяло, мов сонце. Біля нього з'явилися пророки Мойсей та Ілля. Світла хмара огорнула їх, а голос із тієї хмари промовив: "Це - мій Син улюблений, що я його вподобав: його слухайте". Свідками преображення стали троє апостолів: Петро, Яків та Іоанн. Так Христос показав Свою славу.

  У народі свято частіше називають Яблучним Спасом. Яблучний спасце другий і головний із трьох спасів. До цього дня, як правило, розпочинали копати картоплю, збирати яблука, груші, а ще – це одне з найбільших хліборобських свят, що символізує закінчення жнив та завершення літа, тому його ще називають Святом врожаю.

  У цей день у церквах святять груші, яблука, виноград, сливи, мед і обжинкові вінки або жмут колосся жита й пшениці. Так люди дякують Богу за те, що нива і сад уродили. До всього, що освячують у цей день, завжди було особливе ставлення. Під час трапези їли мед та яблука, а господарі з освяченими свічками обходили пасіку. Також цього дня існує звичай наділяти плодами бідних та вбогих.

  А ще 19 серпня своє професійне свято відзначають бджолярі – День пасічника. Історія бджільництва своїм корінням сягає сивої давнини. На території Русі бджільництво як промисел прослідковується з Х ст. нашої ери. Упродовж багатьох віків існування бджільництво пройшло декілька етапів розвитку, з яких дослідники виділяють три основні: дике (початкове), бортне, вуликове. Його розвитку на території Київської Русі сприяли природно-кліматичні умови, достаток медоносів у лісових масивах, лугах і степах. До появи цукру мед був єдиним солодким продуктом для людини. Мед і віск відігравали велику роль у торгівлі Київської Русі з країнами Європи і Грецією, разом із хутром відігравали роль валюти в міжнародній торгівлі.


  Бджоли – найдавніші мешканці нашої планети. Про те, що бджолині гнізда – цінна здобич, люди знали вже в кам’яну добу. Тому вони старанно полювали за ними, щоб добути мед і віск. Це підтверджують наскельні малюнки.

  У найдавніших міфологічних уявленнях українського народу бджола виступала провісницею весни та родючості.

  Велика бджолина сім’я налічує 70-80 тисяч комах. Це приблизна кількість жителів цілого міста. Ці комахи – справжні трудівниці: одна бджілка відвідує за день до чотирьох тисяч квіток, на кожній із яких виконує запилення своїми шістьма лапками. Щоб виробити 500 грамів меду, робочій бджолі потрібно 10 мільйонів разів злітати від вулика до квітки й назад. Лише одна бджолина сім’я запилює в день 40-60 млн квіток. Ця комаха може тягти вагу в 310 разів важчу своєї власної.

  На Землі живе майже 20 тисяч різних видів бджіл.


  Філія №4
  Філія №4
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Меню для книгоманів
  • Зростаємо професійно
  • Мистецька вітальня
  • Наші видання
  • Послуги ЦБС
  Нові книги у першому кварталі 2019 року

  Пропонуємо ознайомитись із новими книгами, які надійшли до бібліотек Хмельницької міської ЦБС за Державною програмою «Українська книга».

  Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
  детективи
  драми
  казки
  комедії
  легенди
  ліричні вірші
  пригоди
  трілери
  фентезі
  інше

  Слідкуйте за нами у
  соціальних мережах


  © ХМ ЦБС, 2010-2021 г.
     Офіційний сайт
  Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
  www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
  Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
  адміністратора, а також активного посилання на сайт.
  створення
  сайту
  Студія Спектр